Upír Nosferatu

• Česko Upír Nosferatu (viac)

Mladý úředník realitní kanceláře Hutter (Gustav von Wangenheim) je vyslán do karpatských hor k hraběti Orlokovi (Max Schreck), aby s ním uzavřel smlouvu o koupi nemovitosti. Po strastiplné cestě jej uvítá hrabě na svém hradu. S příchodem první noci však Hutter zjišťuje krutou pravdu, hrabě Orlok je totiž upír. Friedrichu Wilhelmu Murnauovi se nepodařilo získat práva na zfilmování románu Brama Stokera "Dracula" a tak pozměnil jména osob a dějiště příběhu zasadil do fiktivního městečka Wismar. Zajímavostí také je, že Murnau natáčel scény z Orlokova hradu na slovenském Oravském zámku. (caligari)

yerdua

na to na jake urovni byla kinematografie, to ti herci zahrali dobre i bez slov, jejich gestikulace krasne vystihla dany moment, a cos e tyce celeho filmu tak jsem se celkem bala, a to je dobre znamenii ()

BrianStorker

Který jiný film vyvolá u diváků mrazení v zádech i po 90 letech? Nosferatu!! Pro mne nejlépe zfilmované pojetí románu Dracula. Jen neuvěřitelné náhodě se podařilo zachovat několik málo kopií tohoto skvělého snímku. Špičkové exteriéry, nepřekonatelný výkon představitele hraběte Orlocka Maxe Schrecka a vynikající masky budí i po tolika letech strach a napětí. Co na tom, že se jedná o němý film? Klenot klasického filmového horroru. ()

PRobin

Rozhodně nutnost každémo milovníka upírů. Film natočený podle Stokerova Draculy je opravdu podmanivý. Max Schreck je neskutečně charismatický. Lehce rozpačitý jsem jen z příběhu. Stokerův román v sobě má sílu díky deníkovému stylu i stupňování hrůzy. To mi tady trochu chybělo. Stejně tak nechápu zbytečnou roli Van Helsinga. ()

Kozy9

Dokonale atmosférické, geniálne spracované, bravúrne zvládnuté. Vek filmu iba podtrháva celkový dojem a rozširuje mrazivý a negatívny pocit vo vnútri vašej duše. Nepôsobilo to úsmevne ako väčšina starých hororov, pôsobilo to nanajvýš depresívne a mierne poeticky. Maxove pohyby a zámerná práca so svetlom a tieňmi mi nedali dobre spať nejednu noc, tiež by boli ľudia aj v tejto dobe schopný vytvoriť niečo aspoň približne schopné zapôsobiť na myseľ. 95% ()

denulik

Je pravda, že tento film dnes nevystraší nikoho, ja som sa na ňom napríklad veľmi dobre zasmiala- koniec koncov film sa za tých cca 100 rokov posunul poriadne dopredu, ale viem si veľmi dobre predstaviť, ako musel pôsobiť na dámy (a určite aj na mnoho pánov) v zatemnenej premietacej sále 20. rokov. Museli pišťať viac ako ja na labuťkovom kolotoči. Na svoju dobu rozhodne silný počin. ()

Desdinova

Ťažko sa hodnotí tak starý film v dnešnej dobe, ale čo treba povedať je to klasika, natáčaná aj na Oravskom hrade a napriek jednoduchosti filmu ma pár krát aj mráz po chrbte prešiel, je veľmi zaujímavé v dnešnej dobe si pozrieť nemý film a zvlášť tento ()

Knor

Tak jsem konečně viděl jeden ze základních kamenů filmového hororu. Zpracování bylo na tu dobu určitě velkolepý. Největší magnetem je tu určitě Max Schrek v roli upíra a vypadá opravdu hodně děsivě, to se musí uznat. A i když je děj hodně nesouvislý a je tu spoustu utahaných nudných míst musím dát vysoké hodnocení. Myslím, že v tý době to byl hodně odvážnej a především děsivej film, kterej má místo ve světový kinematografie a dodnes září jako klenot hororové historie. Takže s úcty a za to kouzlo starých počátků dávám 4. ()

1mArc0

The ultimate classic of vampire story. Twilight, The Vampire Diaries, True Blood, Dracule... kiss my cold ass ! Je úžasne vidieť tie autentické zábery z Oravského hradu, ani sa nedivím prečo si vybrali aby práve tu natáčalo, vrelo odporúčam navštíviť. /100 %/ ()

Amadeo

Rok 1922 Oravský Podzámok - miesto a čas, kde sa začala písať skutočná história upírskeho filmu. Napriek dobe svojho vzniku je Nosferatu svojou symfóniou hrôzy do dnešného dňa neprekonaný a väčšina upírskych filmov je len slabým odvarom tohoto majstrovského diela-lahôdky pána Murnaua a jeho spolupracovníkov. Knieža Orlok v podaní Maxa Schrecka je stelesnením hrôzy a desu, ktorú nenahlodal ani zub času, ani pretechnizované horory s litrami tečúcej krvi. Nádherný, nemý , sugestívny film s geniálnou kamerou,úžasnou atmosférou a hereckými výkonami . Čo dodať záver : Nepozerajte ten film samy večer doma, lebo on určite príde.... ()

Ele(a)nora

Němé filmy samy o sobě jsou jaksi zvrácené. Nosferatu sám je hrůzně bizarní. Výsledná kombinace? Pozoruhodná. Někdy bych tento film chtěla vidět v letním kině. ()

Arccos

Těžko hodnotit dnešními měřítky, ale rozhodně velice zajímavá podívaná. Jestliže si dovolím nějaké hodnocení, tak komparativní k filmům té doby - Metropolis i Křižník Potěmkin jsou z filmařského hlediska lepší a nadčasovější. Přesto jsem zhlédnutím Nosferatu zklamán nebyl a stejně jako Matty doporučuji do tandemu se skvělým filmem Ve stínu upíra. ()

Asdas

Nemôžem povedať, že ma to nebavilo, pozerať na nemý film (u ktorého však 50% atmosféry vytvára hudba) a pritom ani na chvíľu sa nenudiť je obdivuhodné. Kamenom úrazu je ale môj menší problém s nevyrovnanou atmosférou filmu( začiatok a mierne prestrihy "čo nového v meste" ?) my jednoducho do celého vyznenia filmu nesedeli (po dopozeraní som si uvedomil ,že ak by od začiatku tvorcovia hustili dusnú atmosféru,tak to by potom bola podívaná) . Hviezdou filmu je samozrejme Max Schreck -z ktorého to zlo doslova vyžaruje. (BTW: Ostatné postavy nudia a nudia a nudia ,istý čas som mal dokonca pocit ako keby tam boli do počtu). ()

mosem

Před zhlédnutím filmu jsem měl trošku obavy, jak bude na současného diváka působit film natočený před téměř 90 léty, ale zklamaný jsem rozhodně nebyl. I když některé scény působí dnes již trošku úsměvně a budoucí děj se dá občas poměrně přesně odhadnout, fantastická kamera, nádherné záběry přírody a typologický výběr hereckých představitelů mně plně uspokojily, a podle celkového hodnocení se zdá, že nejenom mne. Je třeba si také uvědomit, kolika zpracováními Drakuly je již ovlivněn, kolik dalších hororů viděl. Je pravdou, že film neobsahuje "šokové" scény, ale ve své době nesporně musel pocity mrazení vyvolávat. ()

rob_troy

Možná jen nevím, jak se k tomu mám vyjádřit vzhledem k tomu, že je to jeden z nejstarších němých filmů. Má to v sobě pěkně tísnivou atmosféru z které mi nebylo zrovna dobře a čas při tom vůbec neutíkal. ()

AnnaMae

Možná bylo chybou vidět dřív Shadow of the Vampire (a procenta na čsfd). Čekala jsem horor s živoucím upírem – ale originál zaostal za svým následovníkem, nemluvě o tom, že po většinu filmu tam upír ani není(!). Nebylo to strašidelné, a to přihlížím i k době vzniku – horor by snad šel natočit i tehdy. (Měl to vůbec být horor?) Shadow of the Vampire (stejně jako pochvalné komentáře tady) mi pak připadá jako oslava na film, který neexistuje, idealizovaný obraz Upíra Nosferatu – s takovým upírem, jakého si představují, že si asi představovali Schreck a Murnau. Zbývá jen otázka, jestli si ho vůbec představovali tak dobře :-) ()

Havala

Těžko porovnávat a hodnotit v dnešní době, musím přiznat že šílenou hudbou podbarvený příběh vypadal docela strašidelně. Kdyby nebyla tato postava (silueta) tak zprofanovaná, bylo by to docela super. Jinak výborná kinematografická zkušenost. ()

Remake Nosferatu vznikne v Praze

25.08.2021

Od Čarodějnice k Nosferatu

Od Čarodějnice k Nosferatu

15.08.2017

Robert Eggers si vybojoval režijní ostruhy Čarodějnicí a teď konečně oznámil svůj další film. Bude jím remake hororové klasiky Upír Nosferatu, která v roce 1922 nakopla upíří subžánr a představila… (viac)

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

Festival Das Filmfest chystá filmové hody

19.10.2015

Historicky první zpracování Stokerova Draculy, jeden z nejstarších evropských zvukových filmů, snímek oscarového Michaela Hanekeho, nejnovější film z dílny kultovního Fatiha Akina Šrám či vizuálně… (viac)