Dej sa odohráva v roku 1327, v horskom opátstve v severnom Taliansku. Do opátstva prichádza františkánsky mních Viliam z Baskervillu, ktorého sprevádza mladý mních Adso z Melku. Ich návšteva je poznačená záhadným úmrtím mladého mnícha a opát, ktorý si všimol Viliamovho dôvtipu ho požiada, aby im pomohol vyriešiť príčinu jeho smrti. Viliam začne tušiť, že kľúčom k vyriešeniu môže byť knižnica v tvare labyrintu, ktorá sa v opátstve nachádza. Lenže nikto, okrem knihovníka, jeho asistenta a opáta do nej nemôže vstúpiť a vstup do nej je odopretý aj Viliamovi. (RTVS)

Recenzie používateľa honajz k tomuto seriálu (9)

Meno ruže (2019)

Celkově mne to zklamalo. Nemá ten seriál koule, a to vlastně doslova, když si vezmu tu amazonku. Nemá to atmosféru, postavy jsou mi ukradené, Vilém působí jako debílek, který sám na moc věcí nepřijde, a spousta dějových odboček, zbytečně natahovaných, celkovému pojetí taky nepřispívá. Navíc jsem celou dobu nechápal, z čeho v tom lese žije zrzavá Rebelka, jak to, že má furt čisté šaty a zuby a upravené vlasy, a jak to, že v klášteře je sněhová bouře, zatímco v lesíku sluníčko a zuří jaro. Podrobněji viz moje komentáře k jednotlivým dílům. ()

Episode 1 (2019) (E01)

Zatím opatrné tři hvězdy. Ta linie s holkou, která sleduje mladého mnicha až ke klášteru a mezitím spí někde v lese pod pařezem, mi přišla mimo. John Turturro mi přijde, že nemá to charisma, jaké by jeho postava měla mít a jaká vyzařovala ze Seana Conneryho, a popravdě ani lokace mne za srdce moc nevzaly - chybí tomu nasnímání atmosféra, pocity, celé je to sice hezky nasvícené a načinčané, výprava si to pěkně nastudovala, ale vypadá to vše jak v muzeu, vůbec z těch prostor, míst a věcí nedýchá život těch lidí, co tam žili a žijí. Na druhou stranu jsem si všiml, že alespoň nehty a ruce mají špinavé, jak to v tehdejší době asi bylo běžné. I když - zase u jídla se ruce omývaly obřadně už tenkrát, převzalo se ten zvyk od židů. Tak uvidíme, co další díly. ()

Episode 2 (2019) (E02)

Hodně špatný díl. Jak z hlediska kontinuity, kdy třeba jednu chvíli na nádvoří svítí slunce, a v dalším záběru je všude zamračená obloha, tak i z roztříštění vyprávění na vzpomínky té holky, co z lásky k mladému mnichovi žije kdoví z čeho v lese a pokaždé má čistý obličej a je čerstvě namalovaná, a vzpomínky jednoho z mnichů na Dolcina, jejich partičku a následný zásah Bernarda Gui s jeho armádou. Velká část tohoto dílu je rovněž věnovaná skoro až dokumentární rekonstrukci výroby papíru - což o to, být to docu-drama, proč ne?, ale uprostřed seriálu je to jako pěst na oko - jen aby se tvůrci ukázali, jak si vše prostudovali do detailů. Ale je fakt, že kniha je podobná - tam se taky Umberto Eco najednou vykašle na děj a začne popisovat do detailů portál u kostela včetně podrobného životopisu kameníka. Taky se chtěl blýsknout svými znalostmi na úkor příběhu. Ve filmu (a tuším, že v knize taky) objeví Vilém vchod do kostnice dedukcí, v tomto díle jim to kdovíproč vykecá jeden ze starších mnichů. Vůbec tady obecně Vilém moc nevyšetřuje a nevyšetří a vypadá spíše jako zmatený stařík - důležité věci mu vždy přijde někdo říct. Jenom ti Němci ho nějak nemají rádi. Celkově je vidět, že s výpravou si tvůrci vyhráli nejvíce - snažili se o co nejpřesnější repliky strojů, zařízení, vybavení - ale duše tomuhle seriálu chybí. A navíc jsou všichni pořád tak děsně upravení, včetně těch lidí v zástupu, který prchá už několik týdnů, až to vůbec nevypadá reálně. ()

Episode 3 (2019) (E03)

Vilémovi zas všechno vyžvaní další mniši z kláštera. Dokonce dostane nové okuláry. Jinak se nic neděje, kromě feministické agitky (nezdolná princezna, která odolá i samotnému Bernardu Gui, její amazonská dcera Anna, a ostatně i ta tuším Portugalka, co miluje mladého mnicha, přes den se prochází radostně v polích, nic nejí, nepije (asi žije z prány), a když jí konečně mnich chce dát hudlana, tak se zatváří přísně, jako že tohle se ne ne nedělá). Jo, přišlo mi to chvílemi už směšné. A to nemluvím o těch halucinacích po vdechnutí bylinek (jako třeba opat kláštera s dlouhým nosem jako pelikán, jo?, to vám bylo veselé!). Nebo že na druhé straně a v poschodí ambitu někdo může slyšet, co Vilém rozšifroval. Atd. ()

Episode 4 (2019) (E04)

No hurá, konečně jsme se dostali do knihovny. Ale že by mi to dalo zapomenout na vousy mnichů se žlutými skvrnami od nikotinu cigaret, zimu v klášteře a jaro v podklášteří, divné střihy a skoky v čase či zmatky se střídáním dne a tmy a náboženských úkon, to tedy nedalo. Hm, a jak mohl ten bláznivý mnich vědět, že se mu holka chytí zrovna do téhle pasti a že zrovna ta holka? Fakt mi to začíná připadat hodně pitomé. Kluk sotva stihne přelétnout očima jednu stránku jedné knížky, ale pak holce cituje hned dva názory různých lékařů? Ale no tak. A ta amazonka se šlincem od meče přes břicho se jak drží při životě? A čím se živí ta Adsonova láska a jak to, že z ní nepadají šaty v cárech? Samé otázky a odpovědi žádné. ()

Episode 5 (2019) (E05) odpad!

Tenhle díl je vyloženě nechtěná tragikomedie a užije si ji myslím jen zavilý odpůrce církve (a rozhádaných církví obecně). V ději se neposuneme nikam, do knihovny se nepodíváme ani jednou, opět se vzpomíná na Dulcina a Annu zachrání ona tajemná divoženka, která v tom prosluněném lese pod zasněženým klášterem žije pravděpodobně z prány. A mezitím si najde konečně čas i na ten sex s mladým mnichem. Jen Bernard Gui si řeže kříže do ruky a vše zpovzdálí zamyšleně sleduje... ()

Episode 6 (2019) (E06)

Pořád je to slabota, ale už od seriálu nic moc neočekávám. Takže to, že v opatství zuří sněhová bouře, zatímco kousek dole (nemůže být moc daleko, když tam a sem postavy přebíhají rychlostí blesku, včetně krpatého Salvatora) v údolíčku jsou stromy krásně zelené a svítí zplna slunce. To fakt tvůrcům nepřišlo divné? Kdyby alespoň naznačili, jak daleko ten lesík je od kláštera, takhle to vypadá, jak když seběhnete ze Strahova dolů k Újezdu, nebo spíš k Nebozízku. Pro Brňáky: z Monte Bú dolů k šalině nebo od vily Thugendhat dolů do Lužánek. Disputace mi přijde hodně zmatená (ale to už od minula - kdo viděl Hodinu prasete, musejí mu informace v tomto seriálu přijít vážně velmi popletené), místo Viléma vyšetřuje ten Švéd, Anna pronikne do kláštera, aniž by si jí kdokoliv jiný četně vojáků všiml, Adso si zahraje na Jamese Bonda a posléze na Plaváčka, neznámá Portugalka si hraje na Rebelku z Disneyho, dojde i na kouzla (nepovedená). Ústředním motivem tohoto dílu je však Remigius, chudák, který trpí pro své přesvědčení a je či spíše má být tou postavou k politování. Jo, ta krutá inkvizice... Chybí mi v tom jenom něco středověkého, což u seriálu ze středověku je krapet na pováženou. ()

Episode 7 (2019) (E07)

V ději jsme se nikam nepohnuli. Guy vyslýchá za účasti papežského legáta nebo snad dokonce avignonského papeže, ale ten tam sedí jak poslední blbec a nechá iniciativu někomu jinému. V podstatě všichni u soudu jen zbytečně sedí, pouze občas Vilém pronese nějaké složité moudro. Vilém vůbec je pro mne tady zklamáním - připadá mi jak naivní hlupáček, který zatím na nic v podstatě nepřišel, drby z kláštera mu nosí sami mniši, a jeho údajné vzdělání se celou dobu seriálu moc neprojevilo. A Anna, ty brďo, už vidím, jak vlezu do vojskem střeženého kláštera a celý den nebo dva si mne nikdo nevšimne. A mimochodem, jak to že dveře dolů do vězení nejprve hlídají dva vojáci (když tam jde Adso s tím slepým mnichem dát Rebelce rozhřešení), ale když tam leze Anna, tak zrovna úplně, ale úplně náhodou nikdo nehlídá? Fakt už je z toho pohádka. Ten výslech Remigia mi přišel taky takový odbytý, a nebýt Fabrizia Bentivoglia, který svou roli zahrál velmi uvěřitelně, vyzní ta samotná trapnost celé scény. Jen si představte, že Remigia hraje dejme tomu Vetchý nebo Roden... Nemá to už ani atmosféru, mystično, nádech středověku, nic, spíš taková dražší pohádka. ()

Episode 8 (2019) (E08)

No tak máme to veledílo za sebou a můžeme zapomenout. Protože fakt nevěřím, že tenhle seriál dobrovolně bude chtít někdo ještě kdy vidět, tedy kromě feministicky laděných divaček se zálibou ve fantasy. Knihovna je vzatá velmi zrychleně (když vezmeme neúměrnou délku scén s Dolcinem, s holkou v lese, disputací a výslechu apod.) a nemá z toho ten mrazivý dojem a pocit jako z filmu, kdy zoufalý Conneryho pohled řekl vše. Celé to bylo takové nijaké. ()