Dej sa odohráva v roku 1327, v horskom opátstve v severnom Taliansku. Do opátstva prichádza františkánsky mních Viliam z Baskervillu, ktorého sprevádza mladý mních Adso z Melku. Ich návšteva je poznačená záhadným úmrtím mladého mnícha a opát, ktorý si všimol Viliamovho dôvtipu ho požiada, aby im pomohol vyriešiť príčinu jeho smrti. Viliam začne tušiť, že kľúčom k vyriešeniu môže byť knižnica v tvare labyrintu, ktorá sa v opátstve nachádza. Lenže nikto, okrem knihovníka, jeho asistenta a opáta do nej nemôže vstúpiť a vstup do nej je odopretý aj Viliamovi. (RTVS)

Recenzie používateľa mosem k tomuto seriálu (6)

Episode 1 (2019) (E01)

Obávám se, že z mého úhlu pohledu nemůže být vyšší hodnocení jiného zpracování, než původního filmového s Connerym. Takže tohle je z mého pohledu maximum možného :-) Je pravdou, že seriál uspokojí přece jen asi víc toho kdo se dokáže povznést nad srovnávání mezi románem a tímhle seriálovým zpracováním. Zřejmě byla dána délka minisérie a tak filozofickou stránku románu bylo nutno nahradit jinou dějovou linkou. Nevím, jak to budu hodnotit po skončení seriálu, ale zatím se tato linka filozofickému náboji knihy ani nepřibližuje. Nevím, jak budou vypadat další díly, nicméně u tohohle dávám plusový bod za výpravu - především úvodní bojovou scénu, scény v interiérech a typový výběr postav řeholníků. U záběrů exteriérů jsem rozpačitý, působí dojmem počítačových kulis - ale mohu se plést. Zcela jistě sledování není ztrátou času, ale v tom, kdo přečetl (několikrát) Ecovu knihu, její přitažlivost nepochybně nevyrovná. ()

Episode 2 (2019) (E02)

Z mého úhlu pohledu slabší díl než první - jako by se seriál začal odklánět do mysterióznosti, "heretická" odbočka působila poněkud samoúčelně - nahrazení filozofických prvků knihy tímto způsobem nepovažují za právě šťastné. ()

Episode 3 (2019) (E03)

Mám pocit, že díl za dílem se seriálová verze vzdaluje Ecovu románu. Vedlejší dějová linie s milenkou a dcerou Fra Dolcina má být "náhražkou" za filozofické statě románu, ale pojetí je podle mne pojato až příliš ve stylu akčního filmu. Stejně tak na mne rozpačitě působí scéna s halucinogenními bylinami. A scény, ve kterých mniši rozmlouvají "tajně" s Vilémem a Adsonem, ale jejich rozhovor vždy slyší někdo kdo nemá, působí primitivně a naivně. Respektive hloupě působí chování účastníků. Za největší pozitivum tohohle dílu vnímám informaci o existenci Fra Dolcina a jeho sekty, což mně osobně vede k tomu, abych se stejně jako Adson o nich dozvěděl víc. ()

Episode 4 (2019) (E04)

od minulého dílu opět pokles. Tohle už s Ecovým příběhem má společného jen pramálo. A jestli děj minulého dílů působil mysteriozně, v tomto příběhu některé momenty byly téměř blouznivé. Vilémov sezení nad plánem knihovny je přímo jasnovidecké, za scénu s prohlídkou knihovny by se nemusel stydět ani Indiana Jones, neuvěřitelně působí znalost čtení u Adsonovy "přítelkyně" v kontextu doby. V tomto případě celý díl působí jen jako umělé natahování délky příběhu. ()

Episode 5 (2019) (E05)

Pátý díl minisérie. Kdo by nevěděl, snadno by mohl dospět k závěru, že autorem předlohy je Jirásek. Disputace, ve které je hranice mezi "dobrými chudými" a "špatnými bohatými" má spíše charakter politicko-satirického pořadu než cokoliv jiného. Na druhou stranu mám lepší pocit z Viléma, jako by postupem času dostával charisma, které u něj předpokládám. Je to koukatelné, ale ne oslňující. ()

Episode 7 (2019) (E07)

Kdybych nevěděl, že tohle má vycházet z Ecova Jména růže, tak bych to (kromě jmen) z děje ani nepoznal. A procházka Anny po klášteře....ještě chvilku a je z ní Ninja. ()