Černobyl

• USA Chernobyl
USA / Veľká Británia, 2019, 5 h 11 min (Minutáž: 59–65 min)

dO_od

// Cena lží, zaplacená v desítkách tisíc lidských životů. A kvůli čemu... Černobyl je zdrcující stejně jako je strhující, k tématu přistupuje až s překvapivou jistotou, jako by nikdo z tvůrců ani na sekundu nepochyboval, že ví naprosto přesně, co dělá, a byť se fenomenální nástup prvních dvou epizod, kterým hrála do karet především naléhavost celé katastrofy a řešení problémů v reálném čase, již nepodařilo zopakovat, udržela si celá minisérie nadprůměrnou kvalitu až do svého konce. Tady není co řešit, bez pochyb jeden z nejlepších seriálů, které letos přistály na obrazovce. 9/10 ()

Allien.9

Upřímně, nedokoukala jsem, takže mé hodnocení je pouze prozatímní. Ne, že by nebyl seriál kvalitně natočený, výprava je velmi zdařilá, ale ta anti-východní agitka, která křičí z každé druhé scény, mi neskutečně kazí dojem ze sledování (a to jsem prosím člověk pro-západní). Od HBO jsem čekala trošku víc, respektive míň, a titul "Nejlepší seriál" v rámci ČSFD je mimo mé chápání. 100x raději si pustím seriózní dokument. ()

Radek99

Tak mrazivá a hutná atmosféra už tu dlouho nebyla, navíc u umělecké rekonstrukce skutečné události! Mizanscéna a vjem sovětské reality 80. let naprosto dokonalé. Asi nejsilněji působící katastrofický snímek, co jsem kdy viděl... Doslova na mne dýchla beznaděj a šeď socialismu, jaký si pamatuji z dob svého dospívání, stejně jako mrazivé zděšení z jaderné katastrofy. Vjem realističnosti nemůže pokazit ani v umělecké díle logický prvek umělecké licence, z důvodu rozsahu (uzavřená minisérie čítající jen 5 dílů) museli tvůrci nutně zkoncentrovat děj...třeba pád vrtulníku - vrtulník ve skutečnosti spadl až po několika letech (bylo to dokonce nafilmováno), navíc škrtl o jeřáb, nespadl z důvodu přeletu nad otevřeným reaktorem, nebo když ve 2 díle jsou vyslaní na smrt 3 dobrovolníci - ve skutečnosti všichni, kdo šli odpustit rezervoár vody, přežili...některé prvky umělecké licence autoři dokonce sami přiznávají - fiktivní postava vědkyně Uljany Komjukové, která má symbolizovat sovětskou vědeckou obec podílející se na minimalizování dopadů následků katastrofy atd. Pro mne osobně jednoznačná seriálová událost sezony! ()

hellstruck

Strašně (zbytečně) vyhajpovaný seriál. Áno, natočeno je to dobře, áno, Černobyl je fascinující kapitola dějin, ALE... řekněme si na rovinu, to téma je hrozně vděčná a silná záležitost a málokoho to nechá chladným. To, že se pouhých pár dílů umístilo na prvních příčkách různých žebříčků je dle mého trochu nefér vůči skutečným SERIÁLŮM, které vznikaly léta a léta. Lidem, kteří to srovnávají dokonce s Game of Thrones bych upřímně nafackovala. Nicméně... události okolo Černobylu mě zajímaly snad odjakživa a dlouho jsem nedokázala pochopit, proč se o největší jaderné katastrofě nenatočil pořádný film nebo seriál. Konečně jsem se dočkala a rozhodně nejsem zklamaná. Herci úžasní, atmosféra o to víc. Menším zklamáním je samotná Pripjať: bylo hrozně vidět, že ji natáčeli jenom na jednom sídlišti a trochu mě zamrzelo, že úplně vypustili slavné Pripjaťské oko, při leteckých záběrech jsem pořád čekala, kdy se objeví. Zbytečně. Možná je to pro někoho nedůležitý detail, ale když už to chtěli autentické... K autentičnosti taky úplně nenahrávají anglicky hovořící herci, na druhou stranu kdyby to točili Rusáci nebo Ukrajinci, tak se takové kvality dost možná nedočkáme. ()

D.Moore

Pět hodin chladu, hnusna, mraziva, bezútěšna, zmaru, strachu, bezmoci a beznaděje a především bezohlednosti a neustálých neuvěřitelných lží. Nevím, jestli jsem někdy viděl něco podobného, z čeho by mi bylo tak zle, ale od čeho jsem se zároveň nemohl odtrhnout. Pravá fascinace hrůzou. Kéž by se člověk poučil. ()

• Tvůrci seriálu se inspirovali knihou "Modlitba za Černobyl" spisovatelky Světlany Aleksandrovny Aleksijevičové. (JoranProvenzano)
  • Bílo-modré autobusy, určené k evakuaci, jsou LAZ 695. (Maulincio)

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

Vrátí se Johnny Depp jako Jack Sparrow?

06.03.2024

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD