Sexuální výchova

• Veľká Británia Sex Education (viac)
Veľká Británia, (2019–2023), 29 h 20 min (Minutáž: 47–85 min)

Tvorcovia:

Laurie Nunn

Hudba:

Oli Julian

Asa Butterfield, Emma Mackey, Gillian Anderson, Ncuti Gatwa, Kedar Williams-Stirling, Aimee Lou Wood, Connor Swindells, Patricia Allison, Tanya Reynolds (viac)

Recenzie používateľa FrankSusta k tomuto seriálu (6)

Sexuální výchova (2019)

(komentář vznikl v době pouhých tří sérií) Nevím co jsem od toho čekal, ale rozhodně jsem to dostal, ať už to bylo cokoliv. První série je zkrátka jenom o (až nezvykle) nadržených puberťácích, kteří však nevědí jak na to. Druhá série je příběhově nejspíše lepší. Již je zaměřena více na postavy, jejich motivace, atd... však třetí série (jak jsem psal v minulé recenzi na již zmiňovanou sérii) se to asi pokouší míchat všechno do sebe (což v druhé sérii fungovalo) a ještě něco přidat. Je více zaměřena na školu, na vztahy v tý škole, atd. (a taky na to, jak občas někdo překročí svý pravomoce (a docela výrazně) a nikdo mu nic udělat nemůže) Jinak postavy jsou úžasné - jenom protagonista Otis vám bude občas trochu nepříjemnej (obzvláště vždy v prvních epizodách jednotlivých sérií, kde jede s Ericem na kole do školy a má ty svoje nervyvprdelioucí kecy) Kamera dobrá, soundtrack skvělej (jenom se každou sérii ztemňuje a ztemňuje), střih ladí, originální hudba dobrá, výprava přesná, a efekty skoro žádný - a je to dobře, je dobrý vidět něco, v čem je jedinej efekt použitej jenom na eSeMeSky. Jinak si tento seriál moc užívám (jsem si užil), nasmál jsem se, ale zároveň byl v šoku, byl šťastnej, smutnej, atd... 8,5/10 a už se těším na čtvrtou sérii ()

Série 1 (2019) (S01)

Úžasnej seriál! Smál jsem se (i když to bylo chvílema teda dost vážný, a ksicht mi prostě zamrznul). První série je naprosto úžasná. Uznávám, že příběh to nemá nějak extra, protože to jen tak plyne a nemá to žádný extra zápletky a překvapení (jak v životě - i když v životě se to taky občas pěkně pos*re). Dialogy to má vyšperkovaný do dokonalosti (nacházím se ZHRUBA v jejich věkový kategorii, takže to mohu potvrdit). také vztahy mezi žáky (to taky můžu potvrdit). kamera vcelku ujde.       jenom konec byl takovej... nemastnej neslanej... prostě se to netvářilo jako konec série takovýhodle typu seriálu. Celá poslední epizoda se tváří... prostě jako normální epizoda... až na posledních zhruba 10 minut. Fakt by mě zajímalo, co by se stalo, kdyby jim druhá série nevznikla. To by byl asi kapánek průs*r.     Co ještě dodat? Těším se na střední!       8,5/10 ()

Epizoda 5 (2019) (S01E05)

Nový režisér (i když pro tento díl režisérka), nový styl. Na mě takovej až moc depresivní díl. Neříkám, že byl špatnej - byl skvělej - ale špatně se mi sledoval :(         ale jinak dobrej díl, skvělej seriál ()

Série 2 (2020) (S02)

První série byla o tom, o čem si většina lidí představí že to bylo už podle názvu. Ta druhá už trochu míň. Sice se hned na začátku prvního dílu můžeme koukat na zhruba dvou minutovou pasáž toho, jak Otis objevil svý nářadíčko (a taky jsem se u toho jakože fakt dost nasmál), ale zbytek série se již nese na trochu jiné vlně (která skoro do posledního dílu nezmění směr). Je to víc o postavách - o těch nových (a že jich teda je!). Příběhově hodně slušný (jakože dobrý - morálně asi tolik ne). Každá epizoda otevírá další příběhovou linii (která po pár dílech zase zanikne, takže to je přehledný). Kamera dobrá - jenom zvolené barvy mne trochu zneklidňují (tudíž fungují skvěle - jestli to teda byl záměr). A oceňuji herce, kteří jsou fantastický! Celá série byla skutečně trochu větší depka. Smíchu trochu ubylo (i když na pláč to teda není), za to však přišla nenávist a empatie k různým postavám. A ta beznaděj...!                A oceňuji plakát! Ten je teda výbornej!       No rozhodně to je sranda! A abych cioval svůj komentář na první sérii: ,,Těším se na Střední!'' ()

Série 3 (2021) (S03)

Tato série je jiná. Docela výrazně jiná. A to vše pouze kvůli dvoum novým postavám; ředitelce Hope (která je taková svině), a postavě, na jejíž jméno si stále nedokáži vzpomenout (páč jsem stále přemýšlel, jakého pohlaví vůbec je). Tato série je zase trochu dramatičtější, než předešlé dvě, a trochu to ztrácí na kvalitě. Některé vtipy jsou zkrátka už trapné, ale většinou to je jenom tím, že jsou použité ve špatný okamžik (jinak by byli lepší). V celé sérii se mi však skutečně nelíbil jeden díl, který byl plný klišé, až to bolelo. Chápu, že tam bylo něco, na co všichni čekali, ale zkrátka mě ten díl nebavil. ještě bych rád řekl, že první epizoda zase měla to, co každá první epizoda tohoto sériálu, a to dlouhá prostříhaná pasáž o tom, jak si to někdo rozdává s někým. A pak tam byla ještě dobrá parodie na 1917. A poté ještě jízda na kolech Otise s Erikem, kde Otis zase dostává nějaký svoje nervový traumata (což je taky v každé první epizodě).    A soundtrack této série byl taky trochu chudší.           Jinak taky bavilo, bylo to fajn, jen v pár ohledech úplně na h*vno (doslova).    7/10 ()

Série 4 (2023) (S04)

Nemáte ani tušení, jak strašně jsem se těšil, až se tenhle seroš vrátí (bohužel tedy se závěrečnou řadou, ale asi to je i dobře). Až se znovu podívám na jeden z mých nejoblíbenějších seriálů, přeci jen s trochu vyzrálější hlavou a tak vůbec (protože přeci jenom, před dvěma lety, kdy jsem seriál sledoval a vychzela třetí řada, jsem si ochoten přiznat, že jsem na to úplně neměl hlavu - a recenze z té doby to dokazují). Tenhle sic teen, tak vyzrálý počin od Netflixu (nepochybně jeden z nejlepších jeho počinů) se ve čtvrté sérii sice nevrací v maximální neudržitelné síle prvních dvou sérií (třetí série přeci jen trochu zabila), ale i tak přináší v dnešní především korektní době vlnu až parodické korektnosti, strereotypů a zamyšlení nad xenofobií, rasismem a sexualitou celkově a podává to v tak neotřepaném a svěžím znění, že jsem byl po těch dvou letech skoro až u toho ''vyvrcholení'' (jak slibuje plakát), když jsem viděl první epizodu. A jsem strašně rád. Už jen za to, že stejně jako u předešlých sérií, dokáží chytře využít všech menšin a popřemýšlet nad nimi (to ale nic nemění na tom, že Cal je nejhorší a nejotravnější postava, už proto, že jsem si její jméno zapamatoval jen proto, že v poslední epizodě to jméno řeknou asi tisíckrát). Je tu ale problém v této sérii, že příběh je zvládnut tak nijak a jakoby nuceně, postavy nic moc ničím neprojdou, vše se odehrává v řádu dnů, neprochází se žádným vývojem a pokud tedy ano, tak většinou nesmyslným a neuvěřitelným (tedy, až na Adamovu linku, která je reálně to nejzajímavější a nejsrdceryvnější z celého seriálu - pak teda ještě Aimee je docelqa fajn, ale ke konci už taky moc ne). A je vlastně smutný, že to dech původních sérií spolu s balancem na pomezí komedie a dramatu, nabere až v epizodě 6 s docela smutnou událostí. Ještě k tomu zase nové postavy, které jsou mnohečm horší než původní vedlejší, kterým se dá strašně málo prostoru (Adam, ale především Jackson, který je najednou mnohem větší sympaťák). A je to škoda... a ještě to finále, který přijde prostě jakoby odnikud a jakoby si tvůrci řekli: ,,Hele, nějak to skončit... a navíc si nikdo nepamatuje jméno Cal...´´ A je to škoda... Ale abych tomu jen nekřivdil, stále to má úžasné herce, především Asu Butterfielda s ještě lepším Ncuti Gatwou, kterej si to neuvěřitelně dává v každý scéně a dělá z Erica nejlepší postavu, minimálně co se zahrání týče. A tím bych to ukončil. 7/10 Více ZDE: ()

Margot Robbie chystá filmové The Sims

09.05.2022

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

Netflix rozšířil produkci ve Velké Británii

28.11.2020

Britské projekty, zejména pak seriály Koruna a Sexuální výchova, slaví dlouhodobě velký úspěch u předplatitelů Netflixu. Nejen proto streamovací gigant letos výrazně navýšil rozpočet pro britskou… (viac)