Francúzska depeša Liberty, Kansas Evening Sun

• Česko Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (viac)

Pri príležitosti smrti svojho milovaného editora Arthura Howitzera jr. narodeného v Kansase v USA sa zamestnanci novín Francúzska depeša Liberty Kansas Evening Sun,- čo sú vysokom náklade predávané americké noviny so sídlom vo francúzskom meste Ennui-sur-Blasé, zídu, aby napísali jeho nekrológ a vzdali poctu jeho práci. Prúd spomienok vykryštalizuje do prerozprávania štyroch konkrétnych príbehov s názvami: Cestopis najsexi častí samotného mesta od The Cycling Reporter; Konkrétne majstrovské dielo, o kriminálne šialenom maliarovi, jeho strážcovi a múze a dravých díleroch; Revízie Manifestu, kronika lásky a smrti na barikádach na vrchole študentskej vzbury; a Súkromná jedáleň policajného komisára, napínavý príbeh o drogách, únosoch a dobrom jedle. To všetko v mierne absurdnom a s nadsázkou prerozprávanom filmovom príbehu. (CinemArt SK)

vaclav.g.kar

Po delší době nový film od Wese Andersona, zároveň po delší době povídkový film. Máme rozehrány tři příběhy. Kdy první pro mě vychází jako suverénní vítěz. Zde táhne hlavně typický humor a hravost. Herecká plejáda kde vidíme B. DelTora, A. Brodyho, T. Swinton ale hlavně Léu Seydoux. Ta tu doslova ukáže mnohem víc než v Bondovi :D. Druhému zase vévodí Chalamet s McDormand. třetí který mi osobně přišel nejslabší nabízí taky hodně velikou podívanou. Prostě typický Anderson a další velká zvláštní podívaná. Další Budapešť se však nekoná ale i tak dost dobrý :) 80% ()

TheGent

Skvělé vizuály ze kterých dýchá velkolepost celuloidu a specifický rukopis Andersona. To doprovází nápaditost, situační humor a hudba v tempu jež každým taktem připomíná Grandhotel Budapešť. Příběh by potřeboval ještě vylepšit a dovysvětlit, ale nic v něm nechybí ani nepřebývá. Velké množství postav a jmen vyrovnává hvězdné obsazení a skvělé herecké výkony. Půl hvězdičky bych dal za Leicu M2, která je tam v každé druhé scéně a se kterou mám blízký vztah i já. ()

Pucek

Jestli to takto půjde dál, pak v dalších Wesových filmech nebude neznámého herce. Neskutečně nabité obsazení, kdy však většina z účinkujících dostává velmi úzký prostor zazářit. Zejména u Christophera Waltze mě to mrzí, jelikož crossover Wese a Hanse Landy dle mě pasuje jak zadek na hrnec. Trochu skeptický jsem byl k rozdělení filmu do tří povídek. Jsou však servírované v přiměřených porcích a konečný dojem to rozhodně nezkazí. Vizuální jízda jako je tomu u tohoto autora běžné, podpořená výbornou hudbou. Výsledné dílo je prostě kinematografický skvost, jen není pro každého. ()

Tranda

Příběh: 7/10; Humor: 6/10; Akce: 6/10; Drama: 7/10; Napětí: 6/10; Hudba: 10/10; Vizuál: 9/10; Atmosféra: 9/10; Zábavnost: 7/10; Herci: 10/10.  7,7/10 ()

Sopholojong

Stvrty najlepsi Anderson. Opat raz uchvatna vytvarna stylizacia a kostymove hody, ktore na Oscaroch nezostanu "opomenute". Skvela, stopercentna vazenska poviedka (neuveritelna kadencia scenaristickych napadov - Tilda rozpravajuca maliarov pribeh ma parkrat poriadne rozrehotala) o jednom posahanom "artistovi" a jeho nikdy sa neusmievajucej "bacharskej" muze Seydoux. Rezisersky famozne zmaknute sceny vyjednavania kolko za obraz ("It's not for sale!" "Yes, it is." "50 cigarettes") alebo "Throw it down" posedenie na elektrickom kresle. To prepinanie medzi farebnym a ciernobielom obrazom mi velmi ucarovalo. Rovnako ako pekny filmovy vianocny darcek vo forme full frontal nudity Ley a Saoirse v podvazkoch. Revolucna poviedka Frances a Timothy zaujala svojou nonsalantnostou i sarkazmom. Silny stred, ale poslabsi zbytok. Prva, kratka poviedka s Wilsonom vytvarne pekna (francuzska poetika), ale nic neriesiaca. Posledna s Wrightom totalne nudna (tu som oproti skvelej vazenskej len odzival). Hudba mi tiez pilila usi (Desplat at his worst) a animovane vsuvky v zavere su totalne Wtf (viditelne sa setrilo na rozpocte). 7/10 nech nezerem. ()

PISTA226

10/10 V traileru se zdá být film naprosto matoucí a nepochopitelný a i po několika zhlédnutích. Ale vypadá to až TAK zajímavě, že tomu člověk dá šanci, před tím, než se stihne kouknout na obsazení. Obsahuje velmi nahé scény. Celý film jsou asi půlhoďkové příběhy, které spojuje hlavní linka Depeše, která jako jedna z mála chyb je tu skoro až nepodstatná, což člověka zamrzý a rychle na ni zapomene. Každý příběh je naprosto dokonalý úplně vším, ale jedna věc je tam speciálnější a to naprostá náhodnoust událostí. Tahle náhodnost dodává filmu vtipnou zajímavost navíc a člověk nemůže uhodnout co se stane dál. Každý příběh si dělá svoje a nepropojuje se s ostatními. Skvělá věc, s atmosférou je černobílí filtr, střídající se s normálním barevným, sice velmi často, ale tak jemně a nepovšimnutelně, že na to člověk ani nepomyslí. CGI tu není snad vůbec, což jsem zažil poprvé. Na konci naprosto skvělé chvilky neskutečné animace, která pobaví úplně všechny. Jelikož celý film je pojmut umělecky nejen příběhem, herci, dialogy, ale i kulisy. Kulisy se chovají jak v divadle, jsou vidět nepravé domy, což je samozdřejmě záměr, aby to vypadalo divadlo, což bych to i nazval: Filmové divadlo. Když člověk vychází z domu, tak dům se posouvá od človeka. Obsazení ve stylu Avengers. Herců je tu hodně, minimálně 3 - 4 velmi známí. Kromě Owena se všichni předvedli na výbornou. Před filmem neukázali všechny známé herce a jako překvápko se tam objevili. Jeden z nejlepších a nejpřijemněji podaných humorů. Ano, pro někoho to bude kvůli náhodnosti těžší, ale dá se to pochopit, ale není to ani třeba, film si užijete i když to nechápete, jako s uměním. ()

DrifterSoul

Tedy u mne ztráta času. Absolutně mi neseděl jak zvláštní humor, tak i grafický styl tohoto bizarního kusu. Dokoukal jsem do konce jen kvůli English. Z těch třech povídek, z nichž každá se snažila samozřejmě něco  docela podstatného (svým awkward způsobem) vtipně komentovat, jsem tak nějak skousl až tu poslední (policejní). Tu 1* dávám ovšem za estetický zážitek při pohledu na Léu Seydoux v povídce první. ()

Qwathemall

Prozatím dle mého nejlepší film od Wes Andersona (Režisér, Scénárista). Jedná se o film v nejvíce jeho stylu v prostředí nejvíce jeho stylu, a s hvězdným obsazením nejvíce jeho stylu. Celý film i přes to že je 108 minut dlouhý tak je tak plně obsazen že se zdá být neuvěřitelně dlouhým a každou vteřinu je možno si déle prohlédnout. ()

Pompeius

Tak tohle mi sedlo, snad proto, že jsem novinář (bývalý) a pocítil jsem díky filmu silnou nostalgii a vděk vůči tomu nevděčnému, důležitému a úžasnému řemeslu. Forma je, jak u Andersena bývá, kouzelná, se spoustou skvělých nápadů a detailů. ()

Cheshire42

Zatím jediný film, kde mi nevadil Timothée Chalamet, za což může pouze kouzlo Wese Andersona. Už od začátku své kariéry, si čím dál tím víc utvrzuje svůj vlastní žánr a kupodivu ve využití svého režisérského rukopisu tady překonal snad i Grandhotel Budapešť. Bylo tam toho tolik, že to místy působilo jakoby se parodoval. První část s Brodym a del Torem byla jednou z nejlepších věci co kdy Anderson vytvořil. Díky animované sekci začínám doufám že Wes v budoucnu natočí animovaný film s Tintinem. ()

lupulus111

Ta kadence slov ve mě probudila zapomenutou dyslexii. Jinak dost brutální paralela k brněnskému představení národního divadla "Ztracený čas" raz, dva a je fuč (jen to trvá pocitově přes 2 hodiny). Dost rozporuplný první 2,5 články jsou dost fajn, ten zbytek je utahanej a o ničem. Nic méně asi tomu dám ještě šanci s tím, že si stáhnu rychlost o polovinu, je tam toho dost skrytého a velkej shout out tomu/těm kdo/kteří u toho dělal/a/i titulky. ()

ElessarSand

Treba to vidieť, skvelá jazda od Wesa Andersona, ktorá sa cez štyri príbehy oživené na plátne, ktoré budú publikované v novinách French Dispatch snaží zachytiť hodnotnejšie myšlienky, ako v predošlých filmoch od tohto maestra... jeden z naj. filmov tohto roku. Som si istý, že mám čo na práci, ak chcem nájsť všetky skryté myšlienky či odkazy v tomto snímku. Každopádne dej ide svojou cestou plynulo a svojsky. A hlavne tie scény, ktoré vyzerajú ako živá maľba - veď to je to, prečo Wesa tak máme radi. ()

imperativ

Wes vynásobil Wese Wesem a vznikla Francouzská depeše. Intenzivní, rychlá, koncentrovaná Andersonovina. Na můj vkus až příliš. Mám pocit, že režisér možná narazil na strop svého uměleckého stylu a bylo by zajímavé v příštích snímcích sledovat jeho dekonstrukci. Tak jako to právě v tomto filmu prováděla postava malíře Rosenthala. ()

VelkejViktor

Kamera, hudba, zvuk, herecké obsazení (které je vždy dobré u filmů Wese Andersona), to je vše dokonalé, ale když se u žádné ze 3 povídek nebavíte a čekáte, až to všechno skončí, tak se nedá hodnotit lépe ... ()

HJS

Zrejme nie najlepší, ale pravdepodobne najkrajší film o žurnalistike, aká asi nikdy nebola a určite už nikdy nebude. ()

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

Chystaný film Wese Andersona nabírá obsazení

13.01.2024

Ačkoliv zatím poslední celovečerní snímek Wese Andersona, komedie Asteroid City z loňského roku, patří k o něco rozporuplněji přijatým dílům tohoto svébytného režiséra, oblíbený hollywoodský tvůrce s… (viac)

Wes Anderson chystá film pro Netflix

Wes Anderson chystá film pro Netflix

07.01.2022

Režisér Wes Anderson (Život pod vodou, Grandhotel Budapešť) rozhodně nezahálí. Je to teprv pár týdnů, co do našich kin dorazil jeho nejnovější snímek Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, a… (viac)

Nový film Wese Andersona přibírá Margot Robbie

Nový film Wese Andersona přibírá Margot Robbie

12.08.2021

Ještě jsme se ani nestihli dočkat jeho několikrát odkládané komedie Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun, jež by měla mít v našich kinech premiéru nakonec začátkem listopadu, a už režisér… (viac)

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona