Šialený Max

Ve zpustošené zemi blízké budoucnosti vládne silnicím divoký motorkářský gang. Řádí v ulicích, terorizuje nevinné civilisty a strážcům zákona se jen směje do očí. Jednoho policistu ale podcení. Když motorkáři brutálně napadnou nejlepšího přítele a rodinu Maxe Rockatanskyho (Mel Gibson), změní se Max v běsnícího šílence, který žije jen pro jediné - pro pomstu. (Magic Box)

Tiiso

Snímek syrový, míněno režijně, dosti kolísavý a nevyrovnaný. Ale to nemění nic natom, že tato nevšední akční záležitost neoplývá určitými klady. Každopádně vytváří dobrou atmosféru, zejména svými honičkami jak v autech tak na motocyklech. Zvuky silných motorů umí rozbušit srdce. Tak stejně i některé ze scén, kde dojde emotivnější náladě a prožitku. Některé okamžiky působí ploše a neumětelsky jako např. chování záporáků, které by člověk pasoval spíše do divadelní hry, či do nějaké zvláštní parodie. Teatrální gesta šíleného vůdce a jeho pohůnků mluví za vše. Naopak v tomto kontrasru si skvěle vede Mel Gibson a k němu ještě můžu přiřadit jeho policejního šéfa. Děj poskakuje dosti a jakoby nedokončeně ze scény a do scény aby se trochu zabrzdil na dosti rozvláčném (oproti ostatnímu) předkonci, ve které jsem byl svědkem manželské idily, která záhy končí pod koly nepřátelských motorek. I tak přes toto všechno je Šílený Max dosti neotřelým a svým způsobem originálním počinem, který umí připoutat a zaujmout. A to i navzdory tomu, že nedostatečné vysvětlení situací, které se odehrávají na pozadí, může býti pro někoho velkou překážkou. Mé osobě to tolik nevadilo a i když jsem si zpočátku občas kladl nějaké ty otázky ohledně logičnosti nebo zákonů, akce reakce, nechal jsem to posléze být a užíval si jen tu zajímavou adrenalínovou jízdu. ()

JohnVodka

Tenkrát to možná amíky bavilo, mě bohužel ne. Dost nedotažený děj a herci mi připadají, jak námezní oslové, které posbírali po hospodách, bohužel včetně Gibsona. K tomu ten příšerný sountrack typický pro 70. léta a už jsem z filmu otráven definitivně. Jedna hvězda za ty auta. Víc ani ťuk pánové. ()

john.h

První hodina byla taková podivná wtf bizarnost s pár dobrejma old school honičkama. Poslední půlhodinka byl ale Šílený Max, tak jak má být. Sice tam pár wtf momentů bylo, ale film to zvedlo na slušnou úroveň. Ta poslední půlhodinka mohla být ale klidně i pětiminutový úvod do Mad Maxe 2, který je kvalitativně úplně někde jinde a hlavně je v něm čistokrevné postapokalyptické prostředí. V jakém prostředí se odehrávalo tohle, to těžko říct. Zřejmě to byla nějaká zkažená budoucnost, to si ale divák musí domyslet sám. ()

smajly

Viděl bych asi tak dva klady tohoto filmu: 1) Role pološíleného, pomstychtivého berserka, kterým se stal Gibson po smrti svého syna mu slušela už jako zelenáči. 2) Motorkářský gang a jeho náklonnost k bezdůvodnéu násilí a ničení byl jako vystřižený z Mechanického pomeranče. Příběh jako celek ale mohl být zajímavější s alespoň základní charakteristikou hlavních osob. Takhle plynul děj filmu trochu samoúčelně a místy nelogicky. Podivné pojetí budoucnosti, které mi svým způsobem připomínalo "Pošťáka" taky nemělo v ničem oporu. Úplně promarněný čas to ale nebyl - 55%. ()

Izz

Možná kultovní,ale pro mě jen a pouze poloamatérská blbina,která je i při krátké stopáži ke konci až k nevydržení a svou laciností pro změnu štve celou dobu.Tenhle film mě dalece minul a jeho pokračování jsem tedy pro jistotu minula já. ()

DK.Lukas

Jo jo Mel za mlada :-D teď jsem to dokoukal na TV Nova a vzpomněl si když jsem to vyděl asi ve 12 letech poprvé. Ale myslel jsem, že se to jmenovalo původně Šílený Max a ten dabingy byl taky jiný... "Bojovník silnic"?? pěkně uhozený název... Tak si tak vzpomínám... Tuším, že se psal rok 1996 a naši hokejisté vyhrávají titul mistrů světa ve Vídni a propukají veliké oslavy kde se skanduje, slaví... No a jedno to heslo mi do dnes uvízlo v paměti, krom těch oslavných :-D a to "Nova ku*ví hokej!!! Nova ku*ví hokej!!!" No a to samé bych teď použil Nova ku*ví filmy!!! Nova ku*ví filmy!!! A myslím si, že nebudu sám kdo si to myslí. Přejmenovávání filmů, příšerné pře-dabovávání... Jen se podívejte teď vysílají Star Wars od prvního dílu... (Budiš ještě bych to jakš takš překousl...Přeci jen široká masa lidí není jako já, filmoví nadšenec a zapálený pro sci-fi a zvláště pro Star Wars.) Ale co nemůžu přenést přes srdce, je ten hnusnej, zku*venej dabing. Co se jim na tom původním nezdálo?? Vždyť to bylo v DS sice dnes už to není žádná sláva, ale dabing i překlad Luke Skywalker - Michal Dlouhý, Han Solo - Pavel Soukup je lepší než ten kdy H. Forda mluví M. Dlohý, který původně daboval Skywalkera a Luka Skywalkera mluví Petr Lněnička. Aby se v tom prase vyznalo, když Skywalker a Ford mají stejného dabéra... Kam to ten český film a zvláště dabing spěje. Já myslel, že máme nejlepší dabing na světě... No nic to už jsem trochu odbočil od Maxe... Max je dobrý filmy a i když to je Béčko a chování herců podle scénáře je jako by válčily opice s SAS tak mi nedělá problém tenhle film zhlédnou i víckrát 3,5* ()

Stanix

WTF?! Ještě že jsem se tenkrát za VHS doby k tomuto filmu nikdy nedostal a zůstal jsem u Brabara Conana, Ramba, Souboje Titánů apod. V té době mohla moje křehká mladá dušička utrpět úhonu nad shlédnutím tohoto režisérova schizofrenického absurdního výplodu. Naneštěstí v tom nebyl sám. Brian May odpovědný za hudební stránku byli spolu se šéfem střihu zcela evidentně na tripu nebo pod vlivem tzv. veselé houby. Jak jinak si vysvětlit hudbu, která nepůsobí jen nevhodně, ale přímo rušivě a úžasné přetáčené automobilovo-motorkové scény, které jako by vypadly z oka těm ve Funesových Fantomasech. A tak jediné co shledávám zajímavým je posledních cca 10 minut, které tak výtečně posloužili k inspiraci v James Wanově dílku: Saw. ()

DaveSmith

Béčková klasika, na kterou jsem se zmohl až teprve nedávno. Slabší scénář i režie, otravná hudba (i když v tý době celkem běžná) a takovej trochu konec nekonec, ale zato skvělí kaskadéři a sekvence auto-moto honiček. Dávají filmu zajímavou atmosféru. Stejně jako gang zločinců, ze kterých jde vážně strach. No na víc jak na 3 hvězdy to ale nestačí. ()

Knor

Ty 70.léta jsou tu znát. Je to strašně syrové a chladné. Na to, že to je očividně film za pár peněz jsou tu vynikající auto-moto honičky a perfektně zvládnuté bouračky. maxova pomsta nedostala moc prostoru, ale musím přiznat, že na tu dobu tu jsou docela odvážné a drsné scény. No nečekal jsem žádnou extra bombu, ale špatný to určitě není. Je to slušný béčko s příběhem o pomstě a pro mě kult. ()

jos_sep

Jasný, chápu, že z části je to stářím, z části původem a hodně rozpočtem, ale tohle teda je šílený moc. Nejvíc asi nechápu, proč se ty motorkáři chovají totálně jako retardi. To už je jako ta postapokalipsa? Ale Gibson je dobrej, honičky taky a celkem bavilo. ()

Blutarg

Na trilogii Mad Max jsem se zaměřil jen proto, že všichni chválí aktuální 4. díl Road Fury s Tomem Hardym. Z dnešního pohledu (rok 2015) to je první díl děsné Béčko, ale když odhlédnu od zpracování 70. let, je tam vidět spousta zajímavých detailů. Nabušené káry, šíleně rychlé motorky, akce na tu dobu taky dost. Jinak je to dost předvídatelné... ()

AshT

Kdo by od snímku čekal postapokalyptickou budoucnost a poušť má smůlu. Bohužel snímek je velice průměrný ne jen, že mu chybí očividně finance, ale příběhově je maximálně na 30 minut. Děj filmu Max Rockatansky pracuje jako policista a vede klidný život dokud nezabije zločince nočního jezdce. Parta přátel nočního jezdce se Maxovi pomstí, že zaútočí na Maxova přítele, ženu a dítě. Max odkládá uniformu a jde se pomstít. A to je všechno ne opravdu si nedělám srandu, ale je to tak :D. Jediná věc co snímek dělá průměrný a zachraňuje ho je Mel Gibson a opravdu bláznivý záporák. Upřímně místo tohohle snímku stačí se podívat na výborný druhý díl, kde vypravěč na začátku vysvětlí jak se z Maxe stal Mad Max. Slabých 60% ()

Godhaj

,,When do we go for a ride?“ Tento brak nemá nic společného s postapokalyptickou budoucností. Film je omezí jen na suché konstatování, že je snad málo benzínu či co, a zřejmě proto se celý děj odehrává na silnicích v autech a motorkách. Zvláštní logika. Jenže to není největší kámen úrazu. Tím je banda záporáků, teplých motorkářů, kteří jsou naprosto šílení, vřeští, neustále po něčem lezou a chovají se jak děti. Nechápu, proč musí divák protrpět hodinu a čtvrt dlouhým čekáním na zvrat, aby konečně mohlo dojít k uspěchanému závěru. Bohužel mi asi už navždy zůstane vryt do paměti obraz šéfa policajtů v těsných kožených kalhotách s odkrytou vrchní polovinou těla s černým šátkem kolem krku, kterak zalévá květiny, brrrrr!!! Toto a mnohé další perverzní a úchylné scény musí divák přežít, aby se dostal na konec. Jak tento brak mohl dostat další pokračování, je mi záhadou. ()

Agipov

Po vzhliadnuti Mad Maxa s Hardym som si stiahol s nadsenim jednotku aby som sa dozvedel viac o tejto "kultovej" postave. Dajme tomu ze zaciatok ok, s nadsenim som cakal co bude dalej, a cakal a cakal a dockal sa gangu teplych homelessakov na motorkach, film ma tak bavil ze som si v polovici otvoril csdf a radsej cital vase hodnotenia k filmu ako sledoval nudny beckovy dej lacneho nonpostapokalyptickeho pocinu. Ako byva zvykom pokracovania skoro vzdy byvaju slabsie, no tu sa toho asi bat nemusim, tazko by natocili nieco horsie od tohto. U mna slabych 20% ()

Shitonit

Dohajzlu lidi, tímhle filmem jsme před hrozně moc rokama žili, učili se podle toho jezdit na motorkách a vůbec jsme netušili, že by něco někdy mohlo/mělo mít další díl. Měli jsme videopřehrávač ( to je takovej minizmrd na přehrávání avíček na megapáskách) film měl milion barevnej šmouh, hučel šuměl,,, ale byl to Kult jako prase !!!! jinak.. ty pouta jsou z hodně pevný ocele. přeřízneš je nejdřív za deset minut.. ale kotník si přeřízneš při troše štěstí za pět minut.. Max je fakt drsoň. Nasranej drsoň. ()

Maniik88

Tak tento film mi prišiel na toľko príšerný, že sa divím, že vznikli aj daľšie. Azda to malo malinký rozpočet a bol to prvočin režiséra. Som strašne sklamaný, ale snáď bude dvojka ozaj dobrá, ako ju všetci ospevujú. ()

G04T

Nechápu, jak jsem moh celou tu dobu ignorovat tenhle suprovej carsploitation.. Fakt skvělá záležitost, jen škoda toho konce...Mohlo toho bejt víc. ()

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

Zemřel herec Hugh Keays-Byrne

02.12.2020

Ve věku 73 let včera opustil filmový svět australský herec Hugh Keays-Byrne. Informaci zveřejnil jeho zástupce a později ji na svém facebookovém profilu potvrdil i dlouholetý přítel a spolupracovník,… (viac)

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

TOP hosté 49. MFF Karlovy Vary

25.06.2014

Možná si ještě pamatujete, jaké kontroverze mezi českými novináři loni vzduzovaly politické názory Olivera Stona. Letošní ročník nejznámějšího českého filmového festivalu by mohl být podobně… (viac)

Filmaři z Austrálie nezahálí

Filmaři z Austrálie nezahálí

22.06.2014

Asi nejvýraznější australský režisér a scenárista současnosti David Michod má napilno. Jeho očekávaný Rover, který Quentin Tarantino označil za mistrovské dílo a nejlepší post-apokalyptický film od… (viac)

Pattinson je tak trochu Šílený Max

Pattinson je tak trochu Šílený Max

27.07.2012

Možná šílí i kvůli bulvárem propírané nevěře Kristen Stewart s režisérem Sněhurky a lovce Rupertem Sandersem, ale to nechme stranou. Filmy nás pořád zajímají víc než drby. Robert dělá všechno pro to,… (viac)