Operácia Dynamo bola hromadnou evakuáciou približne 400 tisíc Nemcami obkľúčených spojeneckých - britských, francúzskych a belgických - vojakov z pláží a prístavu francúzskeho mesta Dunkerque. Prebehla medzi 27. májom a 3. júnom roku 1940.. (Continental film)

Daddko odpad!

Miesto toho aby bojovali vzali do zajačích. Paríž za 4 týždne, celé Francúzsko za 42 dní. Historici dodnes dumajú prečo ten posledný zbytok vojsk nenechal Hitler rozpucovať a zahnať do mora. Vraj vtedy ešte veril v dobré vzťahy s Anglickom. Bolo zachránených cca 110 000 Frantíkov, len 3000 sa pridalo k de Gaulle. Ostatní repatriovaní, ťažko sa žije bez dobrého syra a vína. Ale aby z toho nebola ostuda otočili to vo filme na hrdinstvo záchranárov a porazencov - Když tam nejsou tak hŕŕŕ na ne a když tam jsou tak coufnem...úbohá vizitka dvoch signatárov Mníchova. ()

zsn

Nuda k uzoufání! Miluju válečné filmy, ale toto bylo naprosto zbytečné, tak jako obsazení Murphyho a Hardyho. V Peaky Blinders předvádí oscarové výkony a tady sedí celý snímek v rohu a letadle, budižkničemu. Nolan přestřelil! Téměř nulová akce, respektive nic výživného, takže chápu, že něčím si sympatie nahonit musel, takže mladé holky na lícní kosti H. Stylese a zbytek na výše jmenované. Za mne to ale pět hvězd neudělá, nehodnotím vagínou. Po božském Interstellaru je toto katastrofa, byť nepopírám, že některé záběry byly vskutku umělecké. Dám si ale radši za svůj život již po sté dvacet let starého Nepřítele před branami. ()

Ne__Ty

Byl jsem šťastný za každý jednotlivý život, který se podařilo zachránit z čekajícího anonymního vojska. Strachoval jsem se, když šlo do tuhého a situace byly neútěšné. Do očí se mi hrnuly slzy, když přišlo další z mnoha gradování a když jsem si nemohl být jistý vyústěním. Pořád jsem ale chtěl víc, a ono to nepřestávalo přicházet. Další hudební tón, další záběr, který navodil úlevu nebo naopak zobrazil zoufalství, další tik hodinek, které neúprosně bičovaly napětí do závratných výšin, další časový skok, který mi umocňoval zážitek, další pronesená věta, další činy heroismu i další projevy strachu. ()

remy

Nehorázně působivá intenzivní podívaná a zároveň skvěle obohacená famózní prací se zvukem (!) a jako vždy parádní Zimmerovskou hudbou. Už v prvních minutách vás to dostane a IMAX přinese takový zážitek, že už Dunkerk nebudete chtít vidět jinak (vlastně budete). 90% ()

Maynard.

MAZEC! Téměř 3 roky člověk čeká na novej film od tohodle génia a pak se dočká přesně toho, po čem ty 3 roky toužil… Vůbec mi nevadí, že se tady střílelo mnohem míň než v Ryanovi. Ta atmosféra, kterou ti Nolan naservíruje je neuvěřitelná. Od prvního záběru se mi tajil dech a seděl sem v kině jako přikovanej. Detaily jako tikot hodinových ručiček nebo to, že se za celou dobu vlastně na plátně neobjevil žádnej skopčák. Jen letadla, pár torpéd a na konci jen obrysy němčourů v helmách, tak by si jeden řek, že to nemůže bejt vůbec záživný, když nevidíš kdo střílí, ale opak je pravdou. O zvucích a hudbě se nemá cenu vůbec bavit, to je mistrně odvedená práce. Nejlepší na tomhle rejžovi je, že on může točit uplně jakejkoli žánr a dycky, ale dycky z toho udělá originální film, kterej vstoupí do dějin. BRAVÓ MAESTRO. ()

LexBarker

Netradičně pojatý, syrový a nekompromisně znějící válečný film... Minimum dialogů, žádná herecká parta vesele proplouvající válkou, ani nesmyslně vystavěné makabrózní scény, jen precizně vyvolaný tísnivý pocit, který je dotvářen mj. i neuvěřitelně realistickým zvukem. Mrazivé válečné drama Dunkerk je přesně důvod, proč stále chodit do kina a nečekat na to, až to televize vykastruje v podobě rozkouskování reklamními šoty a ořezáním obrazu a zvuku. ()

OughJay

Když jsem šel na Dunkirk do letního kina, byl zrovna asi nejstudenější prázdninovej den a pršelo. Říkal jsem si "válečný podmínky na válečnej film, to si ten zážitek pěkně znásobim". No, neznásobil. Nálepka 'stone cold masterpiece', kterou se film chlubí, mluví pravdu jen z poloviny. Z tý první poloviny. Studenej byl Dunkirk jak psí čumák, o tom žádná. Veškerý postavy jsou tu pro Nolana pouze prostředky, nikoliv aktéry děje. Pokud se dá ovšem o ději vůbec mluvit. Ty tři časový roviny, během nichž se Dunkirk odehrává, totiž byly rozstříhaný tak zběsile, že bude Nolanův fanoušek ještě rád vzpomínat na Memento. Z kina jsem tak odcházel promrzlej a promočenej poněkud v rozpacích. Protože i když mě po celou dobu udržovala v napětí fakt výtečná hudba, emocionálně mě zasáhly asi jen dvě scény. Od Nolana, jehož předchozí filmy mě vždy zanechaly prakticky beze slov, to pro mě bylo trochu zklamání. Kdybych měl z Dunkirku něco vypíchnout, byla by to linka Toma Hardyho, která působila jak z béčkovýho bijáku. Však měl už po 15 minutách jen čtvrt nádrže a přesto vydržel lítat po celej film. Umocněný to pak bylo ještě závěrečným sestřelením nepřátelský stíhačky za letu bez motorů (!!!). No u toho jsem se vážně dost nasmál a snad bych to chtěl někdy i vidět znova... Commander Bolton: "Well, we'll know in six hours." Captain Winnant: "I thought the tide came in every three hours." Commander Bolton: "It's a good job I'm in the Navy and you're in the Army." ()

Sdoom

Dunivé, pulzující, působivé válečné drama, které dokázalo naplno využít možnosti IMAXu. Audiovizuální orgie, které nám servírují Hans Zimmer a Hoyte van Hoytema však malilink zastiňují fakt, že Nolan nepodal tak úplně přesný obraz této historické události. Z toho, co jsem četl, že nechtěl použít CGI, tak to prostě na působivosti a tísnivosti některých scén hodně ubralo. Za celou dobu tam přeletí snad 3 Messerchmitty, a i když chtěl Nolan nepřítele nechat z větší části jako skrytou hrozbu, tak to prostě 100% nefunguje. Dunkirk je tedy skvělý film, ale do nějaké Nolanovy topky bych ho určitě nezařadil. (kino IMAX, orig.) Edit 25.3.2018: Výrazného poklesu dojmu z filmu v rámci domácí projekce jsem se obával zbytečně, protože i napodruhé je to prostě dobrej film, nicméně už to prostě nebylo tak úplně ono. Tady fakt ten IMAX dělá když ne 50%, tak 25% zážitku určitě. Ponechám tedy 4 hvězdičky, ale už rozhodně nejsou lepší jako po prvním zhlédnutí. (4k UHD blu-ray, orig.) ()

Zemi11

Fajn podívaná. Poněkud hekticky nepřehledně sestříhaná, ale rozhodně to lepší, co se v kinech momentálně promítá. Absence jakéhokoli příběhu nebyla na škodu. ()

kenkaku

Co naprosto zboří je zvuk. Prakticky nonstop napětí podkreslené zvuky je nepopsatelné... nálet Štuk byl neskutečný. To je dojem č.1. Dojem číslo dva je "proč sakra to skákání v ději?". Ano, je to zajímavé si postupně slepovat to co se stalo z pohledu několika různých stran, ale chybí tomu něco jako rámec, nebo "dávkování pro blbé".Ty skoky jsou totiž občas velice nevyvážené a co mě osobně dost vytočilo je naprostá ignorace toho co se vlastně stalo postavě Cilliana Murphyho. Tady se buď stříhalo málo (si mohli tu scénu "před tím" odpustit) nebo zatraceně moc. Obecně vzato (když zaignoruji děj) se vykreslení atmosféry a pocitu vojáků povedlo na jedničku. Za sebe tedy nejsem úplně posazený na zadek (jak jsem psal hlavně díky těm dějovým skokům), ale dojem film zanechal na 100%. Uvidíme až se vše usadí a podívám se ještě jednou. ()

Soweek

Stopáž válečných filmů se obvykle pohybuje kolem 2,5 hodin a má to svůj důvod. Kort když se rozhodnete sledovat 4 různé osudy, které by si každý sám o sobě zasloužily plnohodnotný film. Člověk by hned chtěl ovlivnit producenty, kteří klasicky režisérům sestříhávají film na kratší stopáž, když se ale dočtete, že toto je opravdu film v celé své podobě, tak jak ho Nolan zamýšlel, tak nevíte, co si máte myslet. Dunkirk tak nabízí zatraceně málo zážitku, což je škoda, protože jinak se jedná o velmi dobrý film. ()

Circumscriptor

Popravde som sa tohto filmu pomerne obával. Vedel som, že bude trochu výstredný a na základe úsudkov môjho okolia som čakal, že jeho celková výpovedná hodnota začne a aj skončí nádherne hypnotickou kamerou. Našťastie som sa mýlil. Dunkirk je jeden z mála vojnových filmov, z ktorých je cítiť vyobrazenie akejsi krásy vojny, ktorá je tu zachytená v celkom inom svetle, ako vo väčšine vojnových drám. Vo všeobecnosti sa mi filmy Christophera Nolana nejak výsostne nadpriemerné nezdajú, ale vzhľadom na jeho neveľký počet snímkov je nadpriemerné práve ich hodnotenie. Čím viac sa nad týmto Nolanovým dielom pozastavujem a premýšlam nad jednotlivými súvislosťami, tak tým viac chápem, ako veľmi je vojnovo-atypický. Pôjdem to teda rozvinúť. Okrem nádherne spravenej kamery je v Dunkirku pozoruhodný ešte jeden element - opakujúce sa dejové línie, ktoré sú snímané z celkom iného uhlu. Dalo by sa to rozložiť na tri zkladné príbehy, z ktorých každý sa odohráva jednotlivo na vode, na pláži a vo vzduchu, pričom jednotlivé prestrihy medzi nimi nejdú presne chronologicky za sebou. A takéto prvky vojnové drámy taktiež vo väčšine neobsahujú. Historické filmy sú rovnako známe svojou veľkou výpravnosťou a bohatou hudbou, ale tu to celé hudbu nejak postráda (vôbec to však nie je mínusom). Ak by sa použitá ostentomorfoidno-kakofonická symfónia dala nazvať hudbou, tak je to v skutočnosti len zmesica tykania hodín a hlučného rytmického basu, ktorý stále viac a viac graduje. Celkovo ma Dunkirk príjemne prekvapil či už po vizuálnej, alebo aj dejovej stránke a jeho zachytenie reality je miestami až desivé. ()

herr_carter

Vizuelně a hudebně opět naprosto dokonalé - tak, jak jsme tomu již u mistra Nolana po nějakou dobu zvyklí. Nemohu se ale ubránit dojmu, že tomu filmu něco chybělo - ať už výraznější herecké zastoupení v jedné z hlavních rolí, či možná absence bitevní vřavy, která podle mě k válečným filmům patří. Chápu, že se jedná jednoznačně o popsání reálné osvobozující akce a bylo by náročné do takového filmu dostat ještě bitvu, která tomu celému předcházela, ale podle mě mohl být masakr zachycen alespoň ze své závěrečné části. Nejvýraznějším momentem tak pro ně paradoxně není ani jeden z mladých snaživých neokoukaných herců, ale Tom Hardy, který má sice 98 % svého výskytu pilotní masku a pouze "sedí a řídí letadlo", což mu ale nebrání opět předvést svůj herecký um a charakter v celé své kráse. Neříkám,že film byl šlápnutím vedle, ale Nolan má bohužel přišitou nálepku "nejlepší režisér" už nějakou dobu a filmové publikum vždy očekává ne nadstandard, ale lepší nadstandard. A asi mi zrovná válečné téma na 100 % k tomuhle pánovi nesedlo......................moje hodnocení = 7,5 z 10. ()

Forsberg11

Veľké sklamanie! Od majstra Nolana som čakal veľkolepé vojnové divadlo so všetkým, čo k tomu patrí. Nolan sa však vydal úplne inou cestou. Prím hrá poriadne hlasitý soundtrack a silné ozvučenie takmer počas celej stopáže. Hans Zimmer opäť nesklamal, najma vďaka nemu som si dokázal Dunkirk aspoň ako tak užiť. To ostatné ma však, ako som už spomenul, veľmi sklamalo. Rozdelenie príbehu do niekoľkých časových úrovní sa do vojnového žánru podľa mňa vôbec nehodí. Obzvlášť nie, keď je to spracované takto neprehľadne. Miestami som bol z deja poriadne dezorientovaný, a to nie je práve to čo od historického filmu z WW2 očakávate. V budúcnosti tomu možno ešte dám šancu ale momentále ostáva tento počin pre mňa nezaujímavý. 65 !! ()

widla

Já jsem asi moc mainstream na tenhle pokus o lepší válečný film. Nechápu, proč i v tomhle žánru válečného filmu Nolan opět aplikoval svou 'úžasnou' časovou linku. Pro mě to bylo naprosto zbytečné a i díky tomu jsem se hodinu a půl nudila... ()

sedm.1

Já se bohužel nemohu zbavit dojmu, že i kdyby Christopher Nolan v tuto chvíli poslal do kin dvouhodinový záběr na týden ležící lejno, filmový svět by mu stejně ležel u nohou a obdivoval ho, že ho dokázal nasnímat z takového úhlu, že se zdálo, že se snad až hejbe a podařilo se mu i díky prostředí, chodníku, na kterém leželo, navodit natolik působivou atmosféru, že byl ten smrad z toho hovna až hmatatelný. Nebo-li tím chci jen konstatovati, že Nolan díky batmanovské trilogii zřejmě získal pocit absolutní moci a jistoty, že ať už nyní natočí cokoliv, stejně bude oslavován a vynášen do nebes, a to i přesto, že vlastně zas až takovou pecku nenatočil. Já už jsem byl tedy hodně rozpačitý z Interstellaru, který jsem si dovolil i navzdory názoru většiny publika pošpinit a označit ho za minimálně rozporuplný, a ty samé pocity mám nyní i z Dunkerku, i když v tomto případě hodlám své rozpoložení podat ještě negativněji. Rozhodně tu tedy nehodlám kritizovat vizuální podobu filmu, neboť ta je doslova epicky působivá a v tomto ohledu je to bez diskuzí pecka. Výrazným prvkem filmu mi přišel i hudební doprovod, který vyvolával mrazivé emoce a působivou atmosféru. Toť ovšem z kladů vše. Co mi tedy vadilo rozhodně nejvíc, byla v podstatě absence zápletky. Strašně mi vadí, když už něco sleduji, tak nevědět kdo, kdy, proč, jak, netušit nic o postavách, tady je divák prostě hozen bez jakéhokoliv vysvětlení na pláž, a v podstatě je jen nucen sledovat jak časově, tak dějově nesourodý bordel, kdy mi jen každou přibývající minutou bylo čím dál víc naprosto všechno ukradený, neboť jsem se jednoduše za celou tu dobu nedokázal chytit jediného pevnějšího bodu, od kterého bych se mohl následně odrazit ke souznění se zbytkem obsahu a užít si ho tak. Z toho pak samozřejmě vyplývá i absolutně nulový emoční dopad na mou osobu, to bylo zcela marné, a co se akce týče, Nolan si na ní nechal evidentně záležet, ale mě stejně vůbec neoslovila, přišla mi strašně nevýrazná, mdlá a neefektní. Já si zkrátka vážně nemohu pomoct, ale já se u tohoto Nolanovo snímku prostě opravdu strašně nudil, na mě to pojal až snad moc „ártově“, kdy na úkor technické stránky odsunul vše ostatní zcela mimo, a to já mu prostě, i přes neoddiskutovatelnou kvalitu, upřímně nedokázal sežrat. Za mě jde tedy o vyloženě přeceňovaný biják, zabalený sice do zajímavého a působivého pozlátka, ovšem uvnitř se zcela prázdným a nepřesvědčivým obsahem. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

31.12.2021

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

Tenet je Nolanův druhý nejdražší film

11.01.2020

Nadcházející špionážní thriller Christophera Nolana Tenet bude režisérovým druhým nejdražším filmem vůbec. Film, jenž se bude zabývat manipulací časem, má podle serveru Variety (a následně potvrzeno… (viac)

Jaký dostal Nolan rozpočet?

Jaký dostal Nolan rozpočet?

23.06.2019

Režisér Christopher Nolan se za poslední roky vypracoval do pozice, kdy je vlastně úplně jedno, co se rozhodne natočit, domovské studio Warner Bros. mu na to totiž dá takový rozpočet, jaký si řekne,… (viac)

90. Oscary - výsledky

90. Oscary - výsledky

05.03.2018

Výroční 90. ceny americké akademie znají své vítěze. Nejprestižnější ocenění a díky tomu také „nejoblíbenější chlapík Hollywoodu“ se předával v Dolby Theatre, jak už je tomu dlouhou dobu zvykem.… (viac)