Milan (40) má  tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí,  že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu  o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba. (ASFK)

Jevablo

Mrazivě realistické a když si člověk představí, že by byl v kůži hlavního hrdiny, někde na malé slovenské vesnici...velmi dobře zahráno a zpracováno (žádný Arnold kosící nepřející vesničany kulometem, ale předem prohraný boj jednotlivce proti všem). Docela by mě zajímalo, jestli to v době Kotleby takto opravdu na malých vesnicích vypadá (spojení církve a podobných polomilitantních organizací), úplně bych se tomu nedivil. Koneckonců podobná nic neříkající hesla (vymeteme špínu...) jsou velmi populární i u nás a slyší na ně desetina voličů...jediné negativum filmu - vím, jak těžké by to bylo, ale přesto, jít možná ještě trochu dál a ukázat, jak by dopadlo to oznámení na policii? Toto zpracovat už by bylo velké umění. ()

zipS

Dost kvalitny slovensky pocin. Zaciatok rozosmeje, koniec zamrazi. Skopovi a prekvapujuco aj Ondrikovi sa riadne zadarilo. ()

Razz

Existuje na Slovensku fenomém dochádzania do práce do zahraničia s negatívnym vplyvom na rodinu? Zgrupujú sa tu mladí ľudia s nekritickým pohľadom na nacizmus? Je vo vnútri cirkvi aspoň na niektorých miestach cítiť nostalgiu za Slovenským štátom? Funguje medzi mladými šikana? Ak si na tieto otázky odpovedáte "áno", nebudete mať filmu Nech je svetlo uveriť a zrejme zo sály neodídete s veselou náladou. Dobre vygradovaný film s výborným Milanom Ondríkom je v našich podmienkach jasný nadštandard a tne do živého. Návšteva kina je preto povinnosťou. ()

Slepejsek

Milan jezdí pracovat do Německa. Doma, na slovenské vesnici, tráví pouze omezené chvíle volna. Tentokrát dochází k tragické vnější události (spolužák jeho staršího syna skočí pod vlak), která nabourá idylu a vše otočí naruby. Film je velmi silný v tom, jak postupně stahuje hlavního hrdinu, a s ním i diváka, pod pokličku idyly. Kamenem - chcete-li katalyzátorem - při tom je hrdinův starší syn, který chtě-nechtě platí členské příspěvky v jakési mládežnické domobraně. Ta přitom funguje podle jasného hesla: kdo nejde s námi, jde proti nám. Kdo nejsi náš, zhyň. Falešná/vesnická solidarita, zaslepenost zaštítěná národem a Bohem vs. rozum a svědomí. Přes to, že vývoj je jasně daný, film nás udržuje v napětí. Bohužel v okamžiku, kdy má šanci přejít od obecných proklamací ke konkrétní společenské výpovědi, jakoby mu došel dech a koule. Škoda. Mohla z toho být bomba. Takhle jde jenom o velmi solidní rozehrání... ()

Naby

Pribeh mel teda velmi pozvolny nastup. Až jsem si po par minutách rikal, jestli neprestat. Nakonec jsem ale vydržel. Nicmene napetim si to film dále vynahradil takovym zpusobem, ze to na me bylo az moc. Pribeh byl opravdu natolik silny a vygradovaný, ze jsem mel minimalne polovinu filmu i fyzicke pocity uzkosti, takze jak tohle muzu hodnotit jinak nez 5*? Opravdu kvalitni podivana, kdy me ke spanku ulozi jen pocit ze to (snad!!!) byla fikce. Celkem 4,7* ()

Vlkopec

Možná je to i proto, že jsem nevěděl, co čekat, ale tenhle film mě dostal. Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy viděl slovenský film, který by byl tak přesvědčivý a ve všech ohledech vyvážený. Ve soudobých filmech tuzemské provenience (do toho pořád počítám i Slovensko :) většinou kulhá hlavně scénář, ale ten si Škop pohlídal. K tomu přidal úspornou ale o to přesvědčivější režii, výběr herců a exteriérů i interiérů, takže všechno sedí a tvoří celek. Potíž jsem měl s chytáním některých dialogů, ale na druhou stranu bych rozhodně nechtěl, aby kvůli zvukově čistším dialogům ztratil byť jen kus autenticity. Nemůžu než vřele doporučit. ()

Bedro

Hustopeče. Realita súčasného Slovenska bez pátosu. Dusno a napätie podobné ako v škandinávskom Hone (podobnosť aj s letiacim kameňom), akurát tu sme doma. Jediné mínus dávam za zvuk, viackrát hercom (najmä Milanovi) nebolo nerozumieť. ()

Pekyno

Silná autentická dráma, ktorá rozpráva príbeh o bežnej rodine na Slovensku. S problémami a témami sa vo filme doslova roztrhlo vrece. Xenofóbia, sociálne a medzigeneračné problémy, výchova, šikana či závislosť na sociálnych sieťach. Toto všetko tam je, čo spolu vytvára až surovo realistický dej a v kombinácií s výborným Milanom Ondríkom, aj jeden z najlepších lokálnych filmov posledných rokov. ()

Hombre8

Obávám se, že přání zůstane nevyslyšeno. Naopak. Ještě se teď začíná více stmívat. Autorovi za odvahu nelze jinak, než plný počet. Líbí se mi, jak většina odklání pozornost k postavě otce, rodinným vztahům, atd. Jsem přesvědčen, že autor měl jiný zámysl. Kdo chce vidět, vidí. ()

Lesazrk

Vo filme máme vykreslené viaceré problémy ako 1. šikana, 2. nezamestnanosť, 3. stará patriarchistická generácia, 4. bezvýznamnosť cirkvi, 5. neúčinnosť polície. Film sa zo začiatku slušne rozbieha a dej bol veru dobrý, no zbytočne odseknutý koniec ma núti dať len dve hviezdičky. ()

tomas665 odpad!

Vzhľadom na veľmi nevydarené vykreslenie života na vidieku a vsuvka antikresťanskej propagandy (zlý kňaz správajúc sa ako Führer, zlí odmeraní kresťania na sv. omši) sa to nevyšplhalo ani na jednu hviezdičku. ()

matrixus

bohuzial to posobi nedoveryhodne, pribeh nijaky, dojem nezachytitelny, ... najnedoveryhodnejsie posobi ta skrina plna zbrani ... verte mi, ze na odlahlej dedine niekde na upätí hôr je clovek s takym arzenalom povazovany za poloboha, cize nic z druhej polovice toho filmu nesedí a ani by sa mu nič z toho nestalo, pretoze by si to NIKTO nedovolil, Orava-Kysuce-Spiš nie sú Amerika ... tam sa takýto príbeh uberá skôr líniou, že sa taký človek viac a vac radikalizuje s miestnymi Kotlebovcami a postupuje v ich štruktúre s báječným súznením vyššie a vyššie a verte, že nebude biť svojho syna ale skôr svoju manželku ... a o rok ho zvolia za starostu ... čiže režisérovi niečo jasne uniklo ... ()

Sonjoe

Citil som sa strasne bezmocny, nasraty, ale zaroven dojaty. Skvely film postaveny na smutnej realite dnesnej doby. Citil som strasnu hrdost na hlavnu postavu Milana, zaroven smutok a hnev za to, co prezivali. Skvele natoceny zvladnuty film, ktory vo mne vyvolal take emocie, ako uz davno ziadny. Dakujem. ()

brosky

Vyborný výkon Milana Ondríka ale aj ostatných hercov napr. Františka Beleša. V kinosále som už dávno nezažila také hrobové ticho. Téma filmu je vysoko aktuálna, viem si predstaviť že sa takéto niečo naozaj deje. Bola som z kvality tohto slovenského filmu milo prekvapená. ()

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

28.05.2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus.… (viac)