Milan (40) má  tri deti a aby zabezpečil svoju rodinu, chodí pracovať do Nemecka. Počas návštevy doma cez Vianoce zistí,  že jeho najstarší syn Adam je členom polovojenskej mládežníckej skupiny. Chlapec je zapletený do šikanovania a usmrtenia spolužiaka. Otec sa rozhoduje, čo by mal spraviť. Spolu s manželkou Zuzkou pri tom začnú zisťovať skutočnú pravdu  o svojom synovi, o svojej rodine, o sebe samých a aj o spoločenstve okolo seba. (ASFK)

Alex_01

Taková garbage verze Honu s Madsem Mikkelsenem. Obojí je situováno na izolovaném venkově, v obojím hraje roli znásilnění a náboženství. Tady mi ale chyběl onen pocit hořkosti a frustrace pramenící z tragické nespravedlnosti, kterou hlavní aktéři zažívali. Základ pro tuto emoci since položen byl: v celé věci byli nevinně, přesto byli linčováni a terorizováni ALE - 1) celou situaci řešili naprosto debilně (neohlásit na policii co se opravu stalo-nepomoct rodičům obětem), tak se jich lituje docela těžko 2) nelinčuje je celá vesnice, ale pouze pár hošíků + farář který je kryje 3) ten linč nakonec nebyl až tak crazy jako v případě honu nebo minimálně mi v ničem nenaháněl strach. Scénář byl místy strašně kalkulativní, všední, doslovný (tady vám teď ukážu moje děti na mobilu out of nowhere), herecké obsazení bylo dobré - tatík, slizký farář, zahořklý děda, nice. Štve mě taky, že film skonči v moment, kdy bychom teprve pocítili onu nespravedlnost-pokud by se k nim samotná policie otočila zády. Myslím že zkažení kluci a farář-resp. církev jsou metaforou pro mafii, od kterou je třeba zlikvidovat, jak zmiňoval ten pubertální týpek. ()

stanyko odpad!

Ten film ma asi take realne zaklady ako existencia Batmana. Z tych sprostosti o povalujucich sa zbraniach, fasistickych krestanoch ci zjednodusenom vykresleni chlapcov hrajucich sa v lesoch a ich interakcii je pravda akurat to, ze vela slovenskych rodin je rozdelenych kvoli praci v zahranici. Filme je nemzmyselny blud a namiesto realistickeho vykreslenia slovenskeho vidieka ide o autorovu projekciu zo svojej (internetovej?) bubliny. ()

pds

Nehovorím že je to zlý film, ale keď nerozumiem hlavnému hrdinovi skoro ani slovo, tak je niečo asi zlé. Musel som si zapnúť titulky !!! aby som vedel o čom ten Ondrík vôbec rozpráva. To je čo za herca, ktorý nedokáže ani poriadne artikulovať ? To už aj šušlavý maďar (bez urážky) Csongor je perfektne zrozumiteľný . Za mňa slabých 35% ()

brasek

Bez Milana Ondríka by bol tento film iba fraška. Príbeh ma nebavil, jednoducho nemá to dynamiku, zápletka je vlažná, necítil som žiadne emócie. Nakoniec po nejakých vyhláseniach v médiách som nadobudol pocit, že film je natočený ako objednávka "si do niekoho kopnúť". ()

panki9922

Kritika cirkvi, ĽSNS, konzervatívneho zmýšľania, "tradičnej" slovenskej rodiny kde otec chlastá vždy keď je možnosť, dedinskej mentality a ešte mnoho iného. Režisér Škop sa akoby snažil natočiť film Jagten (Hon). Lenže atmosférou a hereckými výkonmi sa to k špičkovej psychologickej dráme nepribližuje. Navyše sa vo filme rieši príliš veľa vecí a ani jedna z nich nie je ani privedená do potrebného extrému, ani do tak potrebného rozuzlenia. Výrazne mi vo filme chýbal prvok hudby, na to akú má krátku stopáž, sa príliš vlečie a scény ktoré sa mohli stať emočnou peckou alebo lahôdkovou dialógovou výmenou, vždy skončili tak nejak instantne. Nech je svetlo mohol byť výborným filmom, má dobrý námet, prostredie aj herca hlavnej úlohy. Veľká škoda. "Zdraví sme, pekní sme, už len toho rozumu". ()

rigby

Výborný příběh, který se postupně poodhaluje a nechává hodně prostoru pro diváka, aby si mohl domyslet podrobnosti. Jen ten závěr je na můj vkus až moc otevřený a shazuje celé vydařené dílo směrem dolů. Ale jinak se jedná o povedený inteligentní film, který neurazí. Ale podruhé bych se na něj už nekoukl, zase takový zázrak to nebyl. ()

Veber

Velmi příjemné překvapení. S církví mi to přišlo trochu přitažené, nicméně někde asi ne zcela nereálné. Výpovědí pro mě dost silné. Velkoměsto umí být někdy velkoryse anonymní a to co je na vsi považováno za výhodu může být někdy zdrcující. Závěr svým způsobem silný i znepokojující. Herecké výkony naprosto uvěřitelné. ()

hony23

Solidní drama ze slovenského venkova, jehož život výrazně ovlivní sebevražda mladého kluka, člena jakéhosi polovojenského uskupení. Hlavním hrdinou je otec jiného chlapce, který začne nevzdory nezájmu policie rozkrývat pravdu, čímž dostane do problémů i svou rodinu. Filmu bych vytknul pomalejší tempo a prospělo by mu i vyhrocenější finále. ()

taibrek

Dobrý film. Až na ten koniec. Keby sa to skončilo tak ako malo, bola by to iná kvalita. Stačilo pridať iba nejaký rýchli záver a nie to takto ukončiť. Ako keby si na place uvedomili- aha rozpočet nám nevydá je najvyšší čas sa uspokojiť s tím čo máme ... ()

veverysiak

Vysoko nadpriemerný film o našej podpriemernosti, dobre, hlavný hrdina sa vymanil z jarma obyčajnosti a zvyklosti okolitej komunity, tí ostatní však takéto vzbubrenia nedokážu, úloha cirkvi je tu značne hyperbolizovaná, v niektorých rovinách až príliš, ale ako upozornenie na chorý jav to beriem, ono celkove by mal tento kúsok slúžiť pre sociológov na skúmanie prapodivných hnutí v našich lokálnych komunitách, predpokladám, že tento príbeh je zasadený na severozápad našej gubernie, tá je charakterizovaná vysokou mierou samčieho vysťahovalectva za prácou do zahraničia, no a aby som to zbytočne nerozťahoval, absencia otcovskej autority je príčinou uchopenia výchovy tunajších juncov do osídiel pochybných až prijebaných tupcov, ktorí sa nedokážu presadiť inak, ako násilím na slabších, hrozný film o hrozných indivíduách, takže 75%. ()

VLADEK

Byl by to více než nadprůměrný film, ale za mě všechno sráží špatná zvukařská práce, protože manželskému páru prostě často není rozumět. Chápu, že to má být asi místní nářečí a že se tak mluví, ale herci prostě musí být rozumět, jinak to nedává smysl. Ale i tak o dvě třídy lepší film než Veterán. ()

Tomas_PO

Jeden z najlepších Slovenských filmov poslednej doby? Určite, no aj to neviem dať viac ako 3 hviezdy. A to najmä pre poslabšie, nefilmové dialógy (no na strane druhej autentickejšie), menšiu hereckú charizmu, ale hlavne technikálie. Nie je možné, že takmer štvrtine dialógov nie je kvôli zlému masteringu rozumieť, rovnako veľmi vyrušovali periférne zvuky typu šuštanie oblečenia, ktoré bolo silnejšie ako rozhovory samotné. Inak brutálna téma, ťažobná tak reálna. A najmä spoločensky v princípe neriešiteľná. ()

kacer4

Film vykresľuje ťažkú tému a k tomu zodpovedá aj atmosféra, ktorá je pochmúrna a trpká, čo je super. Dej je dosť natiahnutý a keď už sa chystá rozuzlenie, tak prídu záverečné titulky. Prečo? Nie je to zlý film, ale nemá koniec... ()

Saxos

Na slovenskou tvorbu silně nad průměr. Otevřený konec. Výhodou je možnost prosvištět pár německých slovíček a haldu slovenských. Závěr: doporučuji. ()

Kozlowski8

Čtyřicátník Milan, pracující v Německu, přijíždí po delší době domů, aby strávil s rodinou vánoce. Zde zjišťuje, že jeho starší syn Adam je členem extrémní nacionalistické skupiny výrostků, kteří šikanovali jeho spolužáka a dohnali ho k sebevraždě. Milan postupně odhaluje všechny souvislosti a poznává pravou tvář společnosti, v níž jeho rodina žije... Výtečně napsaný příběh, vypovídající o stavu společnosti našich sousedů, kde je náckovství přece jen více zakonzervované, než třeba u nás (což ale rozhodně neznamená, že tady není). Snad trošku pomalejší rozjezd, ale postupně to celé nabobtnává a rodina hlavního hrdiny se dostává do bludného kruhu a já jako divák prožívám vztek, naštvání a hlavně smutek a bezvýchodnost - stejně jako Milan a jeho žena. Marko Škop jako režisér a scénárista v jedné osobě jde opravdu na dřeň a to stejné platí i o hereckém výkonu Milana Ondríka, který je mimořádný. Skvělých hereckých představení je ale ve filmu víc - mladý František Beleš, Zuzana Konečná, nebo třeba Daniel Fischer v roli faráře - ti rovněž přesvědčují o svých hereckých kvalitách. Výborné, realisticky syrové drama. 85 %. ()

Simon.Dobes

Výborný film. Autentickosť je veľmi cítiť a príbeh diváka rýchlo vtiahne do deja. Milan Ondrík, ale aj mladý František Beleš podali skvelé výkony. My, Slováci, drámy robiť vieme. ()

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

Jaké filmy budou bojovat ve Varech?

28.05.2019

54. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná přesně za měsíc a nyní byla čerstvě odhalena dvanáctka filmů, které se budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Křišťálový globus.… (viac)