Je treba zabiť Sekala

• Česko Je třeba zabít Sekala (viac)
TV spot

Je leto 1943 a do moravskej dediny Lakotice, ktorá leží stranou od vojnového i protektorátneho diania prichádza sedliak Jura Baran z Valašska, aby sa tam ukryl pred gestapom. Miestni sa na cudzinca pozerajú s nedôverou, no ešte väčší strach majú zo Sekala. Tento zatrpknutý a krutý nemanželský syn jedného z bohatých statkárov rýchlo pochopil, že z nových pomerov môže profitovať - stačí niekoho udať za zločiny proti Ríši. (RTVS)

Přemek

Velice zajímavý, silný, v zásadě morálně velmi pevný film. Okouzlí a zamrazí společenství starců (výrazný Gustav Nezval), jejichž zlý čin není nakonec ani vykoupen (a oprávněn) vítězstvím dobra (na místo zla totiž okamžitě nastoupí nový "hrdina"), nepotěší však nápadnou podobností dvou hlavních protagonistů (Lubaszenko, Linda) - vadí to především v závěrečné "westernové" soubojové scéně. ()

Burdock

Napoprvé se mi to moc nezamlouvalo. Podivný příběh a mně dosti nepříjemní obyvatelé vesnice. Budu se na to muset ještě někdy znova mrknout.. REVIZE: tak napodruhý teda o dost lepší dojem a zvedám ze 2 na 4 hvězdy. ()

Tydlidáš

Hrozná doba děla z lidí hovada. Tenhle netradiční film z období války ukazuje jak se v tak špatné době i z poctivých a hodných stávají necitelní a špatně přemýšlející lidé. Celkově velice pěkně natočené, myšlenku to má a obsazení taky dobré. Hlavně Sekal, to je hajzl už vod pohledu. Jak tam tůruje ty koně =) Ale i ostatní herecké výkony jsou na úrovni. Pěknej film, ale že dostal tolik těch lvů, to se mi nějak nezdá....=) ()

Merkin

K ději:Jediná kladná postava na tom všem byl Sekal, jinak se jednala o dokonalé pokrytce a zabít rozhodně potřebovali jiní. Obraz doby, kdy byl za váženého občana běžně považován muž znásilňující ženy, sňatky se uzavíraly z finančních důvodů, všichni se schovávli za boha a parchantem pojmenovávali nevinné dítě i matka i otec i farář i ,,hrdina". Pokryteční byli především všichni ti páprdové, kterým šlo o majatek a kteří se ve finále projevili jako ještě větší zrůdy než samotný Sekal(ten se za své hříchy alespoň dokázal postavit, mluvil přímo a byl k nim dohnán). Dalším ,,pokrytcem" byla svatá Anežka, kterou miloval i Sekal i manžel, ale jí nebylo nic dobrého, ale tak dlouho chodila se džbánem pro vodu, až se ucho utrhlo. Pokrytcem byl ale i hlavní hrdina. Člověk by od něj očekával trochu soucitu s někým, koho stejně jako jeho, společnost odvrhla, ale ono ne. Navíc by od něj člověk očekával, že bude chránit svoji rodinu, takže se bude chovat co nejnápadněji(tzn., když vím, co je Sekal zač, nebudu jak idiot sedět u jeho stolu, dokud mě nezmlátí a nezačne se o mě zajímat) a rozhodně by si měl vzít adresu farářova bratra a jít tam i za těhotnou manželkou a neriskovat život, navíc, když už jdu bojovat s mužem, o němž vím jistě, že není poctivý, nejdu přece bojovat poctivě. Dalším pokrytcem byla Sekalova matka-ta se pořád oháněla bohem, ale aby mu řekla vlídné slovo, to jí ani nenapadlo. Ale největším pokrytcem na tom všem byl farář. Znal Sekala i ty jeho zvěrstva a to, koho všeho přivedl do záhuby a věděl, že byl ve Španělsku na nesprávné straně, takže měl celou dobu v ruce zbraň(dobře, nemusel ho udávat sám, stačilo to prozradit nějakému tomu páprdovi) a mohl se Sekala zbavit, ale on mlčel, takže měl stejný podíl viny na všech těch hrůzách, jako měl Sekal. Jistě, že Sekal nebyl ideální, ale kdyby se k němu ta společnost takhle nechovala-byl by rozhodně jiný. K filmu:první část uboze nudná a nuceně napínaná(obzvlášť, když asi při 100. replice věty, že je potřeba zabít Sekala, dává stařec důraz na úplně jiné slovo, než na kterém má být), druhá část je lepší, jenže téma Španělska se objevuje jako by zničeho, jen, aby byl vůbec důvod Sekala zabít, navíc postavy jednají naprosto nepřirozeně(jestliže Jura chce chránit rodinu a o Sekalovi slyšel-asi těžko by si sedl na jeho místo a tam čekal, dokud ho Sekal nezmlátí, jestliže Juro něco ví o bratrovi starosty, proč to neužije jako obranu, jestliže farář celou dobu ví o Španělsku a je schopen to říci Jurovi, proč už to dřív neřekl některému ze stařešinů, nebo proč to těm starcům neřekl Juro? Zbytečně přeceňovaný film. ()

Roman Albach

Pardon, ale Sekal nemá koule. Zajímavý je především tím, že se jedná o jeden z nejpřeceňovanějších porevolučních filmů. Vše už řečeno v komentářích Faidry nebo Sportovce. ()

ClimbVibe

Tenhle film má prostě barvu a chuť. Někdy velice nepříjemnou, někdy na hraně poživatelnosti, ale ve výsledku - výborný film s výbornými herci. ()

Ještěřák

Dobří herci, drsná atmosféra a tah na branku povyšují tenhle film vysoko nad 90% ostatních českých dramat. Atmosféra poválečné české dědiny jak vystřižená, brilantní 'stínová rada'. Jako bych mezi nimi viděl svého pradědečka - lepší 4*. ()

mirkaaa

Do jedné malé moravské vesničky přijde uprchlý cizinec Jura, který se zde chce ukrýt. Vesničané na něho pohlížejí s nedůvěrou a opovržením. Paradoxně jsou to ale právě oni, zbabělí vesničané, kteří nakonec využijí Juru k tomu, aby zlikvidoval nenáviděného kolaboranta Sekala, ze kterého mají všichni strach. Je to silné emotivní drama, které vykresluje atmosféru vesnice a charaktery jednotivých postav, kde nikdo není bez viny a kde násilí plodí další násilí. Ve filmu všechno vyznívá tak opravdově, až z toho mrazí. Je to film se strhujícími hereckými výkony Olafa Lubaszenka a Boguslawa Lindy. Za zmínku stojí i Jiří Bartoška ve vedlejší roli faráře. ()

Ezekiel1

Pokud bych JE TŘEBA ZABÍT SEKALA hodnotil z hlediska české kinematografie byl by to jasný 5* počin. Ovšem budu-li přihlížet na snímek z pohledu globálního měřítka, tak musím jít kapku níže. Oba polští představitelé mi vyrazili dech. Hrají své postavy dokonale. Prostě jim to věříte...atmosféra, hudba a zachycení doby je zkrátka úchvatné. Trochu mi do toho všeho akorát nezapadal Bartoška v roli faráře. Uzavřená až strašidelná komuna pantátů je super. Jednoznačně snímek světových parametrů 8/10 ()

Chandell

Mám rád tu scénu, kdy jeden z hospodářů kontroluje před žněmi své obilí - zlatavé lány s azurově modrou oblohou v pozadí. To letní období kdesi v zapadlé vísce z tohoto záběru přímo sálá. A proto mám rád ten film. Mrzuté je, že to léto se odehrává zrovna v době, která hoví vyniknutí pokřivených charakterů, protože “Sekal dělá vždy to, co je dobré pro Sekala“. A nejen Sekal … Herecký koncert všech zúčastněných! ()

Schuldiner

Ok, vydržel jsem to zhruba do poloviny... Pak už jsem to jen zrychleně přetáčel dopředu, abych náhodou nepřišel o něco velkého... Chápu, že se lidé za války báli o sebe a své blízké a že je jejich strach ovlivňoval v myšlení a jednání. Chápu, že se narušovaly a rozpadaly všelijaké vztahy a že lidé nevěřili jeden druhému.. Ale tenhle film je sračka! Nuda, spousta plků a směšné situace, které měly asi vyznít vážně.. Hodně přeceňovaný film!!! ()

Disease

Kdysi jsem to bral jako blýskání na lepší časy české kinematografie. Napodruhé už ne jen "protektorátní western", ale docela "morálně neklidný" příběh o tom, jak si obyvatelé jedné vesnice sami stvořili monstrum. ()

Rozjimatel

Neuchvátilo ma to, keď som to videl dávno, a ani teraz. Až na niekoľko silnejších scén, je to natočené nezáživným spôsobom, na pár výnimiek (napr. výborný Bartoška) tam hrajú sami nevýrazní herci. Malebný obraz je v kontraste s ponurou atmosférou, postavy pôsobia veľmi plocho, čiernobielo. Myslím, že je to dosť preceňovaný film. Dávam slabé 3 hviezdy za 2 výborné súboje a za pôsobivý záver filmu. ()

GREGOIRE

Viděl jsem Sekala dvakrát s odstupem nějakých sedmi let. Je to jeden z nemnoha filmů, který je nadčasový a naprosto neztrácí na aktuálnosti. To panoptikum parchantů je nepříjemně současné. V závěru zůstáváme sami sobě největšími nepřáteli. Michálkův nejlepší film, mimořádná trefa při obsazování postav. Vedle Svěrákovy Obecné školy asi nejlepší český film z nové éry. Podle mě oscarový kousek. ()

Macik

No tak podívejte se... Film je to pěknej,jen takovou malou výhradu bych měl,která mě docela né vadila ale spíš neseděla.. Film sám o sobě se vlastně celej točí o zabítí sedláka Sekala.. No a když nakonec dojde k souboji Jury se Sekalem tak to vyzní tak nějak lacinně a odbytě.. Párkrát máchnutí nožem a během 30 sekund je po všem.. Ale jinak jako dobrý no.... :-) ()

Damielka

Z tohohle filmu na mě sálá horko, dusno a hustá atmosféra, kterou nepročistí ani vražda. Je třeba zabít Sekala je špičkou české (já vím, že koprodukční) kinematografie s naprosto přesvědčivými herci (nejen českými). ()

Cement73

Výborný film s originálnym scenárom a napínavým dejom. Dráma ako hrom a pritom veľmi realisticky zahraná. Nie nadarmo vo filme hrá výkvet polského herectva. Bogus Linda exceluje. ()

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

Kino na hranici: hvězdy na těšínském nebi

22.07.2021

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

Zemřela herečka Vlasta Chramostová

06.10.2019

Ve věku 92 let zemřela česká divadelní a filmová herečka Vlasta Chramostová. Chramostová byla výraznou osobností české kultury, v mládí vystudovala konzervatoř v Brně, později během komunistické éry… (viac)

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

Navštivte místa, která znáte z českých filmů

28.08.2019

Dnes již kultovní trilogie Slunce, seno... je neodmyslitelně spjatá s malebnou jihočeskou krajinou. Film má samozřejmě i své odpůrce, ale ti, kteří si ho zamilovali, mají Hoštice za své poutní místo.… (viac)