Rodený Newyorčan Frank (Hynek Čermák) zdedil po svojich šľachtických predkoch starobylé rodové sídlo - zámok Kostka. Potomok emigrantov sa tak po viac ako štyridsiatich rokoch chystá s dcérou Mariou (Yvona Stolařová) a temperamentnou manželkou Vivien (Tatiana Dyková) na veľký návrat do Čiech. Čerství aristokrati poznajú niekdajšiu vlasť a zámocký život len z dávneho rozprávania príbuzných, a preto ich miestne pomery a česká realita mierne zaskočia. Zámok nájdu v stave pozvoľného rozkladu a mimo akéhokoľvek spoločenského diania. Jedinými stálymi obyvateľmi Kostky sú kastelán Josef (Martin Pechlát), gazdiná pani Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbár Krása (Pavel Liška). Kým personál pozvoľna precitá z mátožného spánku porevolučných deväťdesiatych rokov, Frank s rodinou stoja pred ťažkou voľbou - predať rodinné sídlo a vrátiť sa do Ameriky, alebo sa pokúsiť zámok Kostka zachrániť? Film vznikol podľa rovnomenného bestselleru Evžena Bočka. (Forum Film SK)

wiercza

Film hoden premiéry v TV k datu 27.12., maximálně 26.12., když přimhouřím jedno oko, jako vánoční békovina. Neurazí, nenadchne. ()

adelilaa

Další film od Jiřího Vejdělka, který nezklamal. Výborná komedie. Vtipy jsou opravdu vtipné (což se u mnohých českých filmů nestává) a originální. Scenáristé na tomto snímku odvedli velmi dobrou práci. Děj krásně utíká, není zbytečně natahovaný a zdlouhavý. Herecké obsazení je výborné a Táňa Vilhelmová výbornou představitelkou jedné z hlavních rolí. Eliška Balzerová a Pavel Liška dodávají filmu ten pravý nádech komedie a krásně doplňují veselou atmosféru. Ani herci, kteří se v tomto snímku objevují poprvé v jejich kariéře, se nejeví jako amatéři. Film bych označila jako velmi povedenou českou komedii, ovšem je nutno podotknout, že fanouškům knih se tento snímek moc nezavděčí. ()

Hanka_M

Film postrádá mnohé: dobrý scénář, stručný scénář, dynamické zvraty, humor, dobrou hudbu a trochu něčeho vnitřního. Je ale herecky dobře obsazen a tedy i díky vedlejším postavám (např. Petr Nárožný, Pavel Liška apod.) se na něj dá koukat. Slabší průměr. Esteticky je ovšem velmi pohledný, byť Smutný má lepší trumfy, stejně jako maskérka a kostymérka. ()

majorzeman13

Celkem fajn,solidní, slušná,jednorázová podívaná. Herci,kamera jsou fajn.Scénář jednoduchý,skoro až banální,předvídatelný. Prostě lepší průměr české kinematografie ! ()

Profík

Není to vyložený průšvih, nemůžu zaručit, že hodnocení u mě neovlivňuje nedávné přečtení knih, ale výhra to rozhodně není.To, co se mi na knize líbilo, ve filmu není (v určitých případech ani být úplně nemůže). Herecky mi to přišlo rozpačité, nic proti hercům, ale některé party bych obsadil určitě jinak. Kostkovi celkově pro mě až moc odlišní od svých knižních předloh a to na úkor humoru. Raději bych, kdyby se toho ujala televize a udělala z toho třeba desetidílnou minisérii. A měli by odvahu do Vivien Kostkové obsadit buď českou herečku, která umí výborně anglicky nebo cizinku. Jako fanda knih dávám 45%. ()

adaben

Místy se až příliš tlačí na pilu, a často je to vše takové předvídatelné, bez nějakého překvapení, ale na druhou stranu jsem se v kině docela dost smál, takže proč ne. Herecky mne byl asi nejzajímavější Martin Pechlát. ()

inhotep

Krásná kamera, je to pohodohé a úsměvné, herci jsou také celkem v pohodě ale oproti knize (knihám), kdy jsem se válelel smíchy po zemi (hlavně u prvního dílu) to je zoufale nudné. ()

starr64

Film na pohodu. Moc příjemný zážitek a hodně srandy. Což je v dnešní době důležité. Zasmát se... Film má děj, má začátek i konec. Člověk se nenudi ani chvíli. Kamera perfektní, nechybí ani filmová zkratka. Nemám co jiného dodat, prostě bezva zábava. ()

kepejo

Tohle se moc nepovedlo, ačkoliv má Vejdělka docela v oblibě. Je to takové nemastné neslané, v podstatě celý příběh odhadnete po 10 minutách filmu. Důvodem proč film dokoukat je naděje, že se objeví vtipné scénky, nebo že se film více zamotá, ale ono nic, od začátku až do konce film vysloveně nudí. Taťána s Táňou odvedli příšerné herecké výkony, ale ostatní herci na tom nebyli o moc lépe. ()

kinoholik

Některé vtipy vyzní v knížce mnohem líp. Některé nevyzní vůbec. Podařené herecké obsazení vytěžilo ze scénáře, co se dalo. ()

tein

Docela příjemná oddechová komedie kterou mě osobně kazí přítomnost extrémně nesympatického Pičkuli a šklebivé Pauhofové, které ani ta čeština pořádně nejde z huby. Bez nich bych dal klidně o 10% víc. Dokonce se dá snést i ta zde vážně hodně přehrávající Dyková, ale ti dva jmenovaní prostě ne. Zato Balzerová opět ukazuje své skvělé kvality a i Liška, jež jinde nemusím, zde rozhodně vyníká díky té postavě šité na tělo. Čermák je v pohodě jako vždy ale těším se až zase někde předvede svého komického génia jako v divadelní hře Prokletí rodu Baskervillů aneb Pozor zlý pes! ()

malet

Na Aristokratku jsem se těšila, protože jsem četla všechny díly. A to byla asi ta velká chyba. Protože absolutně nebyla naplněna má očekávání. Bohužel mi nesedí ani herecké obsazení a tak asi výkon Elišky Balzerové byl nejsilnějším dojmem. Zklamání. ()

karmalat

Tak tento prepis knihy do filmu byl hodne spatny. Par vtipu to nezachranilo, uplny prusvih to sice neni, ale takova snuska klise se da tezko prekoukat. Doporucuji jenom k zehleni nebo jine praci jako hodne nenarocny background. ()

FlyingGentle

Do českých kin vstoupila s grácií Poslední aristokratka, filmový přepis u nás nejúspěšnějšího humoristického románu od Evžena Bočka, se kterým se na plátna opět vrací režisér Jiří Vejdělek. A je to po loňském přešlapování Tátova volha více než vydařený comeback, protože film úžasně funguje po všech stránkách. Má lehounce dramatický příběh, který dopředu posouvá úžasná situační komika, koření ho originální herecké výkony všech protagonistů, má malebné exteriéry českých hradů a skvěle vypointované scény kontrastů české a americké kultury. Před shlédnutím jsem si říkal, jak je vůbec možné Bočkův geniální literární um přepsat tak, aby se ve filmu zachoval ten osobitý, často až absurdní humor, kvůli kterému si knihu oblíbíte, ale ono to jde! Vejdělek si totiž záměrně vybral některé knižní scény, umně je dotáhl do funkčních poloh, spoustu věcí ale změnil k obrazu svému a přitom film funguje i jako samostatný příběh. Poslední aristokratka rozhodně vyvolá diskuse mezi těmi, kdo vůbec knihu nečetli, ale jsou zvědavi na nové Vejdělkovy bonmoty, a mezi fanoušky Bočkovy dnes už megasérie. Už úvodní scéna, kdy si rodilý Newyorčan Frank (charismatický Hynek Čermák) připravuje dopravu zpopelněných českých předků v balíčcích od amerických oříšků do Čech, aby se ujal rodinného dědictví na hradu Kostka, působí originálně a neotřele. Jeho manželka Vivienne (sugestivní Taťána Vilhelmová) si při první večeři na hradě nacpe husu se zelím mezi dva houskové knedlíky (!), jinak nebetyčně miluje vše od princezny Diany a chce Kostku zpočátku hystericky prodat. Dceři Marii III. (roztomilá Yvona Stolařová), která po nocích nadšeně pročítá historické anály svých předků a zvídavě objevuje sladká i slané kouzla české kuchyně, však po chvíli na hradě vtisknou místní přízvisko „prokletá“, ale nakonec je ona tou nejromantičtější osůbkou (a také nejlepší průvodkyní) v celém ansámblu hradu. Ikonické postavy kastelána Josefa, který nesnáší tzv. „muflony“ čili turisty, vtipem sršící hospodyně Tiché (odzbrojující Eliška Balzerová), která vše prokládá ořechovkou, a věčně rádoby marodného zahradníka Krásy pak nemají chybu! Pavel Liška v roli Krásy zde svým hereckým a totálně absurdním pojetím nechává vzpomenout na kdysi nepřekonatelného Idiota. Sžívání tohoto nesourodého osazenstva hradu je ve tou nosnou zápletkou celého filmu, protože se opravdu všichni musí rozhodnout, jestli budou na Kostce fungovat jako tým anebo navždy pohřbí svojí rodnou hroudu na úkor financí. Poslední aristokratka snese srovnání se současnými českými filmy, u kterých se člověk směje pro jejich originální zápletku, jako jsou Ženy v běhu nebo Přes prsty, ale má diametrálně odlišnou atmosféru. Je ve své podstatě velmi romantická, a navozuje ducha starých časů, které, pokud je člověk sám přijme, mohou velmi příjemně pohladit po duši. Je možná svými exteriéry velmi staromilská, ale má harmonicky plynoucí charakter, střídá přírodní i vtipné obrazy s jemnou grácií, takže se člověk vůbec nenudí. Pokochat se plně lemberským nádvořím v zimním oparu není vůbec od věci, ale film se točil i na dalších hradech jako Buchlovice nebo Jaroslavice, největší podíl však měly Milotice u Hodonína. Obraz Kostky působí ze záběrů zcela sevřeně a uvěřitelně. Vejdělek očividně pracoval s maximální přesností, a to nejen s herci, kostýmy a historickými artefakty; ve filmu okázale panuje víceméně zimní počasí a romantika zasněžených plání, po kterých popelkovsky cválá hrabě Max (Zdeněk Piškula) za svojí Marií, je tím nejkrásnějším obrazem, co se za poslední roky v české kinematografii objevil. Je to nakonec pohádkově dojemné a laskavý humor zůstane divákovi dlouho pod kůží. Přiznejme si však - chtěli bychom vůbec od dobrého českého filmu něco jiného? () (menej) (viac)

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)