Rodený Newyorčan Frank (Hynek Čermák) zdedil po svojich šľachtických predkoch starobylé rodové sídlo - zámok Kostka. Potomok emigrantov sa tak po viac ako štyridsiatich rokoch chystá s dcérou Mariou (Yvona Stolařová) a temperamentnou manželkou Vivien (Tatiana Dyková) na veľký návrat do Čiech. Čerství aristokrati poznajú niekdajšiu vlasť a zámocký život len z dávneho rozprávania príbuzných, a preto ich miestne pomery a česká realita mierne zaskočia. Zámok nájdu v stave pozvoľného rozkladu a mimo akéhokoľvek spoločenského diania. Jedinými stálymi obyvateľmi Kostky sú kastelán Josef (Martin Pechlát), gazdiná pani Tichá (Eliška Balzerová) a hypochondrický údržbár Krása (Pavel Liška). Kým personál pozvoľna precitá z mátožného spánku porevolučných deväťdesiatych rokov, Frank s rodinou stoja pred ťažkou voľbou - predať rodinné sídlo a vrátiť sa do Ameriky, alebo sa pokúsiť zámok Kostka zachrániť? Film vznikol podľa rovnomenného bestselleru Evžena Bočka. (Forum Film SK)

BigJohn02

Předlohu neznám a nikdy jsem o ní neslyšel, takže netrpím předsudky. Příběh byl docela zábavný, i když občas se to docela táhlo. Z postav vyčnívá věčně nametená Balzerová, sarkastický kastelán Pechlát (inspirace Jirotkovým Saturninem, který se inspiroval Woodehouseovým Jeevsem, je zřejmá) a především slečna Stolařová, která v roli Marie III. působí uvolněně a navíc je neokoukaná. Což se nedá říci o dvou hlavních protagonistech. Fakt je, že Čermák se tady docela našel a role mu sedí. Dyková hraje přihlouplou afektovanou Američanku přesvědčivě (ona je vůbec na role různých pometel stvořená - viz třeba Četnické humoresky), ale ten její závěrečný bleskový přerod z pipky z NY na hradní paní je násilný a těžko uvěřitelný. ()

Lvísrdce

Lehká, oddechová komedie, která se nesnaží o humor za každou cenu. Od předlohy se v závěru vzdálila, ale dle mého to je filmu ku prospěchu. ()

PinkButterfl

Za mňa veľké sklamanie. Najmä kvôli hereckému obsadeniu som sa na film dosť tešila, ale naozaj som bola veľmi sklamaná. Film má veľmi slabý a veľmi predvídateľný dej, na to, že to má byť komédia, som sa vôbec nebavila. Určite tento film nepotrebujem vidieť opakovane. ()

biochem

Česká komedie, která v poslední době opravdu funguje a hlavně baví. Na odreagování ideální záležitost, vtipné hláška a herci do svých rolí pasují. Není to žádná velká filmařina, ale komedie, u které se opravdu zasměji a nemusím řešit nějaké psychologické pochody postav je dneska jako šafránu. ()

Konev

Mrzí mě, že tam zaznělo tolik krásné hudby Mozarta, syna i otce, ale v titulcích o tom není ani zmínka. Zato tam jsou jmenovitě všichni řidiči autobusu! ()

alesandro2

Tak tento film jako komedie moc nefunguje. Humor je povrchní a dost křečovitý.To samé platí i na postavy. Trochu uvěřitelná je pouze Stolařová. ()

zonoro

Podle popisu mě to nezaujalo, v kině jsem tedy neviděla (narozdíl od šílených Vlastníků, na které byla reklama horem dolem a bylo to spíš trapné). Tohle byla mírně cáklá oddychovka na Vánoce jak dělaná. ()

Mach Tom

Knihu neznám, ale film nevyházel až tak zle. Spíše by mu však seděl trochu pohádkový nádech, který tam scházel. Film je zasazený někdy do roku 1996. Přesto se podobal několika americkým filmům a byla tam vidět jistá inspirace. Pokud však srovnáme folm z ostatními českými filmy, byl mnohem více koukatelný. ()

Cacorka_eliz

Bohužel nezdrařilá adaptace jinak příjemné knížky i vtipné divadelní hry. Nejvíce mě zaujaly lokace hradu Lemberk a kamera. Ostatní bohužel nestojí ani za komentář. ()

gapa466

První polovina filmu mě bavila moc. V druhé už to dost skřípalo a závěr v ledadle dost trapný. Výborně hrál Hynek Čermák. Ale klidně se na to v období Vánoc podívám znovu. Člověk se zasmál *, nemusel u toho moc přemýšlet *, je to české *, takže 3*. Ale je to spíše na 3,5*. ()

Seteh

**25** Ježiš na tomhle mě nejvíc bavilo asi to přesypávání nebožtíků do plechovek od buráků. :D A mufloni! Krásní koně. A taky mě hodně bavilo sledovat Hynka Čermáka v komediální roli. To jsem ještě neviděla, neříkám, že mu to nešlo, ale v těch vážných rolích se mi líbí o dost víc. Liška krásně k nepoužití a Eliška Balzerová vždycky přidá ten svůj specifický elán. Jako oddechovka je to fajnové. :) ()

andreas_tool

Jako upřímně? Je to hodně blbý a vůbec ne vtipný... Jedna hvězda za ..... ani vlastně nevím za co... Jak napsal xxmartinxx: ,,nekonečná zásoba ničeho". Ostatně, Vejdělkova tvorba mě vždycky míjela, a ještě ke všemu se zhoršuje (ta tvorba).. Ani jsme se na to nedodívali (a to je moje lepší polovička k české tvorbě shovívavější... 1* ()

vimluk_CZ

60% Krásně natočené interiéry i exteriéry našich zámků a samozřejmě i zasněžené přírody na mě nechaly asi největší dojem (nepočítám interiér NewYorku, ten mi přišel jako katastrofa.) Skvěle byla taky do filmu zasazena hudba. Co mi opravdu přišlo na oko zvláštní byly herecké výkony - možná to bylo dané chybou scénáře, (který herce velmi často dostal do extrémně trapných situací,) ale herci velmi často přehrávají, až to snad ani hezké není. Pokud to měl být záměr, pak to tak beru, ale rozhodně to nezmění můj názor, že je to zvláštní. Jinak jde ale o fajn případ klasické české komedie, u které za pár dní zapomenu, že jsem ji vůbec viděl. ()

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

Kino na hranici - on-line na konci listopadu

10.11.2020

Po dvou nezdařených pokusech uspořádat filmový festival Kino na hranici v tradiční podobě se organizátoři rozhodli, že letošní ročník uspořádají on-line. Bude se konat ve dnech 23.–29. listopadu.… (viac)