Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

maxs

Čekal jsem spíš trapárnu, ale nakonec tam bylo i pár silných momentů. Docela potěšil, i když se dalo vymačkat víc. Čermák je super, začínám ho mít čím dál raději.. ()

Andy_Warhold

Ambice, herci i podklad by byl, ale bohužel velmi špatně zfilmováno. Na pozadí jsem cítil doteky skvělé Rudišovy předlohy, ale Altrichter tomu nezvládnul dát hloubku. Velká škoda, protože kvalitní film (nikoliv satira kterou je Most!) o whitetrash z předměstí nám v České kinematografii chybí. ()

karmalat

Mne se Narodni trida libila, Je to nadstandartni cesky film, ktery dobre graduje. Takova ceska varianta Taxikare. Urcite to nebude popularni film, ale ma svoji atmosferu a je docela konzistentni. ()

negativ

Moc špatné.. Scénář, pokud se taková hloupost scénářem dá nazvat, to vlastně zabil celé a nedalo s tím už nic udělat. Kamera, hudba ani střih, či snad rádoby hlubokomyslné vypravěčské glosy hlavního hrdiny, natahované scény či flashbacky, nic z toho nemohlo diváka vtáhnout do děje, nebo ho snad dokonce donutit fandit hlavní postavě. To byl pro mě největší problém, že hlavní hrdina byl vlastně obyčejný nudný kokot. Se vším všudy. Nevím, zda Čermák pochopil, do jaké sračky se nechal navést. A proč se tento povadlý skoropadesátník tak rád prezentuje jako nějaký bouchač ala Bruce Willis, tomu taky ne zcela rozumím. Naprosto zbytečný hloupý film. ()

LUIGISde

Nadchla ma podobnosť pražškého sídliska ku všetkým sídliskám v Českoslovesnku. Nie len rovnakým názvom hospod a vzorom panelákov ale aj vzorkou ľudí, ktorí sa tam vyskytujú. Vandam je je prototyp namysleného egocentrického narcistu, ktorému ešte zostala nejaká sila aby bojoval s veternými mlynmi. Nikto však jeho boj nechápe, ale za to všetci takého človeka poznáme. Možno povedať, že kus Vandama je v každom z nás. Presviedčame naše okolie o svojej cnosti, slepo veríme v našu spravodlivosť, riadime sa vlastnými a výnimočnými pravidlami ktoré nestoja za nič, a sme jednookí experti v istej vedomostnej oblasti a stále sa s ňou oháňame no však len zriedka zametáme pred vlastnými dverami. Film 55% Hynek Čermák sa mi páčil, ale snímok asi neodporúčim nikomu. ()

lineker

Nemohu si pomoci, ale k postavě "Vandama" mne ani na minutu nepřemohla žádná náklonnost. Skvělé zahraný prototyp blba, který všechny problémy lidstva řeší přes války a bitvy. V první polovině, která je fakt zábavná, sprška hlášek, trapných situací jde ještě o blba neškodného. V té druhé, kdy začne ovšem věci řešit po " svém " to již taková legrace není. Národní třída je film, který stojí za zamyšlení, film kdy můžete mít na tváři úsměv a zároveň se trochu děsit. Protože, tohle je fakt dobrá sonda do třídy lidí, kteří jsou v naší společnosti stále více slyšet. ()

j27 odpad!

Není o čem psát. Herecké výkony nejsou špatné, dobrá kamera, ale příběh? Pointa? Něco...cokoliv? Kromě jedné roztomilé hlášky naprostá nula a velké nic. ()

eplunie

Asi 5, protoze mi to prijde na 4 a trosku a taky podhodnoceny. Jeden z nejslepsich ceskych filmu za posledni dobu. A ten kontrast “pres les” bozsky aktualni. (Uplny zaver nehodnotim, ten byl asi i na me prilis zkratkovity) ()

alienable

Příběh z jižáku. A ne vybásněnej, ale naprosto reálnej. Takový to vážně přesně je. Náš les, na jehož druhý straně žijou ty bohatý hajzlové.... Jediný co nesedí je název pajzlu u Opatovskýho gymplu. Lokace ve mě vyvolávaj směsici nostalgie a hnusu. Lidsky se mě to překvapivě dotklo víc, než bych čekala. Přitom by se to dalo brát jako příběh white trash blbečka, kterej chce neohrabanym způsobem dostat ženskou a zachránit svou oblíbenou hospodu. Ale Čermák tomu pro mě dal trochu hlubší rozměr. Dávám pět kvůli podhodnocení, zaslouží si to víc. ()

KyoroChan

Hynajs je vždy trefou do Černého! Jinak Cínův asi první film, hrůza! A Janečková překvapila, hezký prsa! Konec teda docela brutus.. Ale líbilo moc, nechápu to nízké hodnocení.. 5* dávám hlavně za hudbu! ()

vicvixx

Pěkná gradace zoufale frustrovaného člověka. Pro mě překvapení. Výborný soundtrack, kamera, lokace a cit pro atmosféru. Nemá smysl vychvalovat Čermáka, moc by mu to vlezlo do hlavy. Knihu si přečtu, což je myslím dobrá vizitka pro film. ()

milos.bradik

Hodně smutný příběh, ale když se člověk dívá, tak podobných lidí jsou plné hospody. Chtěli by změnit svět, nadávají na politiky a nenávidí všechny, kteří něčeho dosáhli, protože oni nedosáhli ničeho. Výborný herecký výkon Hynka Čermáka, který postavu Vandama zahrál dokonale. ()

czprava

Film zcela nekompromisně staví proti sobě do ostré kontroverze společenskou vrstvu plující na stále dost rychlé a vysoké vlně postsocialistického kapitalismu a vrstvu těch, co jim ta vlna metá vodu do kscihtů. Jsi drzý, zavolám na tebe svojí armádu právníků VS jsi drzý, tu máš jednu do držky. Jedna hladina je vyčůraně asertivní, druhá zastává heslo zub za zub. Mír je jen klid mezi válkami. Když mě nikdo zrovna n****e, neznamená to, že nepřijde válka. Dobrý film, moc dobrý a Hynek zaperlil, ostatně jako vždy. ()

stanslon

Proboha, co to bylo? Leckdo by asi napsal "Sra*ka o Vandamovi, rváči z pražského sídliště". No o tom rvaní se tam skoro celý film jen hovořilo a taková slova navíc nemusím. Mně spíš připadal jako vypatlanec a proč se o takových troskách točí filmy fakt nechápu. On ten Vandam je vlastně v jádru duše sympatický, něžný dobrák. Díky Čermákovi. Dlouho jsem tápal kdo to hraje tu Lucku. Až teprve pohled na její poprsí v oné dojemné postelové scénce poplatné českým filmům mi pomohl. ()

1svaty

Někdy stojí za to zamyslet se nad filmem či knihou trochu víc, než je jakési hodnocení, kritika nebo názor. Pokud to tedy dokážeme. Protože zamyslet se nad svým vlastním slovosledem, nad vlastní slovní zásobou, nad vlastním chováním vůči druhému pohlaví, nad tím, jak a čím jsem společnosti prospěšný, nad tím, jak vychovávám svoje děti, může také skutečně hodně bolet. ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)