Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

dur.dur

Absolutne nezachyceni ducha predlohy. Nic proti Čermákovi, ale Vandam vypada jinak. Ne vzhledem, ale dikci a raplovitosti. Cermakuv Vandam je snad i premyslivej... Synchronizace zvuku je mizerna. Dialogy v hospode wtf. Slaby, bohuzel. ()

Pete

Neříkám, že je Rudišova předloha nějaké veledílo, ale rozhodně se jedná o zajímavý jazykový experiment, který také otevírá bolestivá témata naší historie, zabývá se předurčeností, a kreslí výstižné charaktery. Nic z toho ve filmu nevidím, většinu scén ani nepoznávám, celek vyznívá úplně jinak, prostě zfilmování téhle látky se docela zajímavým způsobem, ale fatálně nepovedlo. Přitom bych řekl, že Čermák se na Vandama vyloženě hodí, a prostředí jeho rodiny i Jižáku tu tvůrci trefili. Jenže děj působí podobně uměle, jako kulisy Opatovské pivnice nakašírované do Severky stylu 80.let. Bohužel, z velkého příslibu vyšel takový snadno zapomenutelný bizárek. ()

Arkagas1989

Joker po česku? tak trochu, možná. Příběh o jedné skupině lidí ve společnosti, skvěle obsazený, skvěle zahraný. Film se Vám prostě buď bude líbit, nebo ne, není v něm nějaký hlubší rozsah, nad kterým by bylo nutné přemýšlet. Já si užila herecký výkon Hynka Čermáka, kterému role sedla jako "prdel na hrnec" jak se říká a jsem spokojená. A zase, i přesto, že je film plný vulgarismů a "agresivity", je Vandam vlastně takový osamocený chlápek co touží po lásce. Konečně zase tak trochu jiný film, než ty sladké a absolutně brakoidní komedie, které neustále chrlíme jednu za druhou. Jsem více než spokojená. :) ()

Bigfuckman

Kdyby nebylo těch vykrádaček ala dycky severka s černým zrcadlem při slavnostech sněženek a dalších, hned bych dal o 1 star výše ! Čermák s ošklivkou Katy hráli výbordelně! ()

subic

O co šlo vlastně Hynkovi Čermákovi víc? O tu výčepní a s tím i o její dluhy anebo anebo o to, aby tam dál fungovala hospoda Severka? A ještě měl tu hudu tak prořízlou, až ho policajti zkopali a nechali ležet polomrtvého u silnice. Ale co tím chtěl vlastně básník říci? ()

nula87

Filmařsky to není vůbec špatné, Altrichter dokazuje, že je dobrý režisér. Ale scénáristicky to začne hlavně v druhé polovině kulhat na obě novy. 55% ()

Tominni

Vandam - taková postavička čtvrté cenové skupiny, kde se také celá parta ze sídliště schází. Rychleji jednají jeho pěsti než by měl přemýšlet, ale to k němu tak nějak patří. Jak a proč se stal tím, kým je, pak odkrývá postupně film. Hynek Čermák je absolutně přesný a film sám táhne. Co mi u filmu chybělo, byl poměrně slabý scénář, kdy především v druhé půlce ztrácel nejen tempo, ale i více logiky. Ale i tak to na tři hvězdičky stačilo. ()

ostravak30

Mě fascinuje filmová kritika tvůrců prostřednictvím Vandama, že společnost je špatná, protože "ti říkají, jak máš žít". Nevšiml jsem si. "Říkají ti, co si máš myslet". To už vůbec ne. Házet vinu na ONI TI ŘÍKAJÍ, je trochu jednoduché. Hlavně od člověka, který je velmi rozporuplný. Na jedné straně se zajímá o historii a má zajímavé znalosti, smysl pro spravedlnost, na druhou je to buran s jednoduchým uvažováním - i přes znalosti právě z historie, což je podivné, že každý problém se dá řešit jen pěstí. A přitom on sám provokuje policii, porušuje zákony. Já si naopak myslím, že svoboda po revoluci se dále jen rozšiřovala a rozšiřovala a to takovým obludným způsobem, že dneska už pomalu neplatí žádné zákony, neboť vše je svobodné právo... Směřujeme spíše k anarchii tímhle tempem. Takových lidí jako je hlavní hrdina je v Česku mnoho, většina zůstane jen u hospodských řečí nebo mlácení se na fotbale. Je to složitý film na hodnocení, který si bere na paškál dobu, kritizuje ji a společnost s ní a zároveň poukazuje na fakt, jak tenká hranice je mezi dobrým chlapem a násilnickým hovadem, přičemž oba to mohou klidně myslet dobře a chtít jen spravedlnost, ale výsledek je jiný a často tragický, což se ukazuje v závěru. Hynek Čermák a Kateřina Janečková výborní. ()

tombarider

Rozporuplný film stejně jako kniha kterou jsem četl. Na jednu stranu geniální introspektiva do určité subkultury lidí, která spíše přežívá než ije. Neřekl bych ani na okraji společnosti, protože bohužel tvoří možná většinu. Na druhou stranu příběhy o looserech umí málokdo. Chybí tomu trochu vyšší Pointa. Čermák to zahrál svědomitě, retrospektiva byla fajn a celkem doplnila charakter příběhu. Mezi sračkami co se tady ve velkém točí, tohle určitě patří k tomu lepšímu. ()

MirkaP

Mimózní lidi. Vím, že takoví existují, ale naštěstí je ve svém životě nepotkávám. Asi z toho pramení moje nepochopení toho, na co jsem se to vlastně dívala. ()

Chromeskull

Hynek je machr a předvádí parádní roli bouchače.Celý film je v takovým pomalejším tempu,ale já se rozhodně nenudil.Bavil jsem se a užíval jsem si to Vandamovo hláškování!80% ()

psychohippo

Původně jsem chtěl dát za 3*, ale pak jsem si tu přečetl ty komentáře a dávám za 4*. Mám potřebu bránit ten film i bránit Vandama. Jsem docela zděšený, v co se změnila diskuse na filmovém webu. Jsme snad někde na Respektu nebo dokonce na A2larmu? Nebo v Rudém právu za normalizace? Teď jen čekám, že režisér Alrichter podlehne těm ideologickým tlakům a začne se někde omlouvat, že byl pomýlený. No s tím běžte do prdele. Vandam ve filmu je filmová postava. Jestli jste takovýho týpka potkali v realitě a dal vám po držce, plačte u terapeuta, ale netrhejte tenhle film. A ty kydy o lidech, co choděj do takových pajzlů, jako je Severka? To si taky řešte u cvokaře. Do podobných pajzlů po desetiletí chodila většina vašich otců. Kdo chodil do lepších, byl často větší hajzl, než Vandam. A vy, co ten film a lidi v něm dáváte do souvisu s volebními výsledky, tak vy jste se trefili. Trefili, ale nepochopili. Nenávistí k těmto lidem jejich nenávist nezměníte v lásku. Tak, trochu jsem se vypustil... No a k filmu. Schmitke to není. Ani neměl být. Ale musím říct, že v Národní třídě se mi libí nejvíc ty pasáže, které jsou "schmitkovské". Les a vše z lesa a s lesem spojené nebo Vandam ve čtvrti zbohatlíků. Jedna z nesilnějších scén je pokuřování s "pičulou". A v těch chvílích skvěle sedí hudba a opět dokonalý zvuk. Opakem je akční finále, pro mě přespříliš vytočený. A v něm naprosto chybně Cina. Ten mi ve filmu spíš vadil. Možná jen je ho už moc (Čermáka sice též, ale ten se mi zatím nezajedl), možná byl na mě Psycho jen moc vyjetej, afektovanej, víc než bylo třeba. Severka a její lid byli naopak přesný. Než budete na ty lidi plivat, zkuste mezi ně víc chodit. A možná riskovat jednu po tlamě. Moje osobní zkušenost je, že když se chovám s respektem, spíš nedostanu po držce, ale panáka. Vandam není žádnej ufňukánek. To si může dovolit napsat jen ten, komu před očima vyskočí fotr z balkónu, fotr, kterej vám napřed naprogramuje hlavu. Já s takovými lidmi pracuju. Míra agrese je často přiměřená míře traumatu. Jo jasně, dá se s tím dělat něco jinýho, než být hrdej na svou sociopatii a být "tyran spravedlnosti". Jenže oni ty lidi ze Severky jen tak ke cvokaři nedojdou. Už jen proto, že se jim pravděpodobně věnovali kolegové už v dětství, ale asi docela blbě. Ke cvokařům se dostanou často až v base. Takže jsou rozervaní, nevyzpytatelní, nebezpeční, ale taky nemilovaní, nepochopení a nechtění. Ale někdy se projeví jako ti jediní, kteří pomohou, když to ostatní vzdají. Jenže... nikdo je nenaučil pomáhat jinak, než destruktivně. Ten film tohle všechno odráží, snad i kniha (musím ji přečíst). Proto se asi nedá uchopit černobíle, resp. rudohnědě, proto úplně nedrží jednu lajnu, proto je na jednu stranu hospodsky přízemní a na druhou končí lesní mystikou. Možná je to těžký pobrat při psaní komentáře do CSFD ve vystajlovaný pražský kavárně u sojového laté, ale takový lidi tu existují, žijí a i oni mají svá práva. I to volební. A mají právo i na to, aby o nich někdo realisticky psal a točil o ich filmy, i když to nejsou knihy a filmy pro ně. Nemusíte je mít rádi, oni vás taky ne, ale nenávist fakt není řešení. Já jsem rád, že autoři filmu nevsadili jen na tu nenávist, ale byla tam i láska i naděje. Málo, ale co byste chtěli... () (menej) (viac)

jokino odpad!

Film, ktorý bol pre mňa doslova oničom. Človek - cholerik, ktorý vie všetko riešiť viac-menej len formou násilia, aj keď sprvu je schopný reagovať kľudne, no hneď v zápätí ho vie vytočiť sebemenšia maličkosť a najmä, pokiaľ si mu niekto dovolí snáď odporovať. Žije si vo svojom mini svete, hrá sa na strašného "tvrďáka", rád poučuje a stará sa druhým do života, no pred vlastným prahom si neuprace. Prežil si nešťastné dectvo a podobným životom, na rozdiel od svojho brata, pokračuje aj naďalej. Škoda času.. ()

Blazis34

Mě film rozhodně bavil a nenudil jsem se ani chvilku. Hynek Čermák byl skvělý a po zásluze hlavní hvězdou děje. Jeho hlášky byly mnohdy skvěle lidové a místné. Prostředí bylo přesně české a realistické. / Tak ale teď druhá stránka - jde vlastně o příběh psychopata, který žije na okraji společnosti a rozhodně ho nechcete potkat. Děj se zaobírá situací, která se může stát a proti dluhům nelze bojovat násilím. Pro mladé diváky to rozhodně není a atmosféra ve filmu je převážně negativní. / Tak to jsou dva úhly pohledu, je na každém, jaký si zvolí. Když jsem se odprostil od toho druhého, tak mě film bavil. Hodnotím za 65%, tři hvězdy. ()

ZHODNOTITEL

Začátek perfektní. S honičkou za divočákem, který musí každému připomenout Slavnosti sněženek, se film zadrhl. Prase lehlo k zemi a na scénář se zanevřelo. Příběh sebou jenom čas od času škubne ale vyvrcholení příběhu prakticky nepřijde, jelikož není co zakončit. Čermák svou roli zvládl perfektně, Cina tam byl asi jen na parádu. A to od začátku vypadalo, že se bude jednat o ústřední dvojku. ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)