Kedysi tu bol všade iba temný les, dnes tu stojí sídlisko s panelákmi. Práve tu je doma chlapík, ktorému nikto nepovie inak ako Vandam. Žije sám, v byte na okraji Prahy, a každý deň doma cvičí, aby bol v kondícii. Večer, keď sídliskom blúdia divoké zvery, chodí so svojimi kumpánmi na jedno čapované. Vandam sa snaží urobiť dojem na Lucku, ktorá v miestnom pohostinstve čapuje pivo. Často a rád sa s kadekým pobije. Je znalcom vojenskej histórie. Má pocit, že svet smeruje k zániku a schyľuje sa k veľkej bitke. A preto cvičí, aby bol na túto poslednú rozhodujúcu bitku pripravený. A tiež k tomu vychováva Psycha, mladíka, s ktorým natiera strechy panelákov. Vandamovi kumpáni z krčmy ho prezývajú „národný hrdina“. Vraj dal vtedy v Novembri ’89 na Národní tříde dejiny jednou ranou do pohybu. Film podľa rovnomennej knihy Jaroslava Rudiša, v hlavnej úlohe s Hynkom Čermákom, kombinuje dramatický príbeh s čiernym humorom. (ASFK)

movie

50% Líbil sem mi Altrichterův debut SCHMITKE, zejména pro svou psychedelickou zacyklenost a děj izolovaný na sudetském maloměstě. N.T. ake spíš působí potřebou vyhovět divácké zakázce po hrdinech z lidu, kteří pro facku, hospodské moudro a nějakého "čuráka" nejdou příliš daleko. Celé dílo sálá značnou neautentičností (ostatně ho napsal lev solónu Jaroslav Rudiš o jehož příslušnosti či zkušenosti s nižší třídou z jižáku lze minimálně pochybovačně debatovat) a hlavní postava Vandama (u níž lze alespoň částečně pochopit zdroj frustrace) je bohužel neskutečně jednorozměrná mudrlanstká krabice, ostatní postavy si vystačí s jednoslovnou charakterizací a totální prázdnotou. Paradoxně Vandam je asi jediným dobrým důvodem ke shlednutí filmu a musím alespoň trochu obdivovat Čermákovu jadrnou flow s jakou absolutně bezemotivně trousí procesí "čuráků" a "píč". Nicméně třeba jeho televizní postava Rapla mi příjde v nečem svojší a košatější. Altrichter se do budoucna bude doufám věnovat vlastní tvorbě. ()

Tosim

Nebudu tak přísný jako mnoho z mých spoluhodnotitelů. "Nelze člověka soudit podle toho, co je, ale jak se tím, co je, stal," řekl Karel May a mě se tento jeho citát líbí. Důležitá je motivace a kořeny přemýšlení u jakékoliv skupiny lidí a snaha tvůrců o toto zobrazení je v Národní třídě patrná. Teď jde o to, jak se jim to povedlo a podle mě tak napůl. Někdo jako je hlavní hrdina si nezaslouží ani adoraci, ani okamžité zatracení a to by měli zohlednit diváci i kritici. Kromě již uvedeného (Čermák, Cina, kamera, hudba) se mi líbil dějinný kontext současnosti se socialismem a pak Kateřina Janečková, která konečně dostala jinou roli, než je televizní blbina nebo čurda. Druhý film Štěpána Altrichtera je úplně jiný než Schmitke a popasoval se s ním se ctí. Dávám 70% hlavně za to, jak atmosféra snímku ke konci ostře houstne! ()

Malarkey

Z kina jsem odcházel s rozporuplnými pocity. Jedna strana mince je skvělá kamera, solidní režie a perfektní herci. Druhá strana mince je ale scénář, který se o poločase zvrtne do strašného průseru. Vandam tady předvádí takové příběhové výkruty, že postrádají jakýkoliv rozum. První půle filmu a představení národních hrdinů v hospodě Severka bylo super. Série slušných hlášek nabíraly koncentraci a pak najednou bum a celé to začalo jít do háje. Nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo. Opravdu to na mě působilo jako zkušená filmařina, jen jsem úplně nedával tu zkratkovitost Vandama. To celou tu jeho domělou inteligenci táhlo na dno. ()

Radek99

Ohlasy seriálu Most! V přímém srovnání s Mostem je ale nejlépe vidět, jak Národní třídě dochází dech... Rudišův text jsem nečetl a po zhlédnutí jeho filmové adaptace jsem si jist, že bude o poznání lepší než tahle nepovedená sonda do života českých white trash...tohle se totiž panu Altrichterovi zrovna moc nepovedlo... Vypůjčím si srovnání s jiným seriálem skrze postavu ztvárněnou Hynkem Čermákem - sympaticky nekonvenční Rapl x nesympaticky nekonvenční Vandam. Tady selhal scénář a došlo k záměně žánrů - Národní třída měla být vážné sociální drama když už... Tohle opravdu není český Trainspotting a být white trash na Jižáku není sexy... ()

Fr

„DÍKY VANDAMOVI MÁME TUHLE ZKURVENOU SVOBODU...“ /// Jsou to čuráci… hovno, pičo… Vandam je trochu obskurní postavička města Pražskýho a exhibující Čermák si tohodle tvrďáka s dobrým srdcem patřičně vychutnává. Jinak je to celkem smutnej film o traumatu, neschopnosti citů a lásce k jedný hospodský a hospodě. Víc za těch 80 minut Vandam nepředvede. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Asi se uchlastám. Jako fotr. 2.) Nikdy (kurva NIKDY!) si nenechám srát na hlavu. Jsem prej zasranej národní hrdina. /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE ne NAPĚTÍ ne ()

xxmartinxx

Štěpán se potvrdil jako člověk, který umí skvěle točit. Práce s obrazem, zvukem, hudbou, to vše je skvělé. Stejně tak by mi nevadilo, že jeho filmový svět (stejně jako ve Schmitkem) okupují postavy na různé úrovni karikatury - to je podle mě adekvátní stylistická/vypravěčská volba. Ale přesto mám obrovský a nepřekonatelný problém. Hrdina je šarmantní neonácek a film ho v důsledku strašně romantizuje. Věřím tomu, že výsledným dojmem měla být minimálně ambivalence, ale když ten film začíná a končí jeho ublíženeckým monologem o tom, jak mu všichni ukřivdili, je přeplněný agresivními policajty a zlými developery, a Hynek Čermák jako jediný nikdy nepřestane být cool, tak se bojím, že většina diváků bude tou optikou příliš stržena. Stalo se to ostatně Klubu rváčů a podle všeho i Jokerovi - lidi mají tendenci chápat se cool znějících sloganů a vytrhávat je z kontextu díla, i když je ten kontext mnohem jasnější než zde. Měl jsem ten luxus se o tom se Štěpánem pobavit, takže vím, že to jeho záměr nebyl a že ten film romantizující vůči protagonistovi, jeho světu a jeho optice být nemá - ale to podle mě nakonec nebude moc platné. Když je potřeba, aby divákovi někdo řekl, jak to bylo míněno, protože film vysílá opačné signály, tak to je prostě problém. Fakt se bojím, že se tu omylem natočil film, který normalizuje něco, co by normalizováno být nemělo. A mrzí mě to tím víc, když jsou za tím očividně schopní lidi. ()

Djoker

Most má Luďana, Praha má Vandama. Buran z Prahy však přišel na scénu až příliš brzy po fenomenálním odchodu celého osazenstva vyhlášené mostecké Severky a na hodnocení většiny se to také dost projevuje. Národní třída má hned několik silných momentů a české nasranosti na všechno a všechny jde pěkně naproti. ()

Gilmour93

Nezvládnutá adaptace na nový společenský systém sebou přináší frustraci, sebelítost a vztek. Připadá mi, že pro spoustu lidí je to v dnešní době jediný hnací motor a to je špatně. Altrichterův „antipaušalizační“ počin předkládá zajímavou otázku. Může být člověk sympaťák a zároveň agresivní xenofobní debil? Ta nečernobílost spojená s pohledem na kořeny problémů je devízou, škoda jen, že nebyly ambice zajet do obou spekter hlouběji, aby se divákovi zamotala hlava ještě víc. Čermák jako srdce obalené asociální čuráčí tkání poměrně přesvědčivý.. ()

Sarkastic

„Mně nevaděj žádný lidi na světě…když nedělaj bordel. Ale když dělaj bordel, tak s tím jako prostě malej problém mám, no.“ Altrichterův Schmitke mě zaujal. Národní třída je ale dost jiná. Sice se soustředí opět na jedno specifické místo a jeho komunitu, sem tam se něco (hořce) komediálního též najde, ovšem jinak je film z jiného soudku. V Národní třídě vše stojí a padá s hlavním hrdinou. O tom, že role Čermákovi perfektně sedla, netřeba diskutovat. Ale sympatizování se samotnou postavou je problematické. Vandam je uvnitř své hlavy pořád ve válce, celkem jedno, zda zrovna trénuje boxování (pravda, láska), rozbíjí nosy vidlákům („Tak pozdravuj v Brně.“), provokuje policii či se třeba jen snaží zapůsobit na Lucku, u které by se rád „povozil na kolotoči“. Problém tkví v tom, že jde o burana a primitiva se zvykem řešit vše násilím, navíc má svou „pravdu“ (někdy skutečně, často se však velmi mýlí). To, jak mu věci prochází, zrovna uvěřitelně nepůsobí, úplný konec je pak zcela mimo, a zůstává po něm pachuť. Lepší 3*, od Schmitkeho krok zpátky. ()

JitkaCardova

Tři a půl, s tím, že za vidění to bez debaty stojí. *** Hořko-ironicko-nostalgická redefinice národního hrdiny v reál-kritické sociální eseji z pražských sídlišť Jižního Města, jež se stalo předmětem zájmu developerů a jejich osvědčených nekalých praktik. Narušují svými bezohlednými plány zaběhané pořádky místních, už tak životem semletých obyvatel, z nichž někteří se křivdám mocnějších přizpůsobují unaveněji, navykleji, jdou jim z cesty rezignovaněji a ochotněji než jiní, aby pragmaticky umenšili škody, které je postihnou - ale najdou se i tací, kteří si prostě nemůžou pomoct a nechat to být. Což z nich ještě nedělá hrdiny, jsou prostě jen jinak poznamenaní a převálcovaní mizernou výchovou a nabídkami životních možností v mizerných podmínkách v mizerné společnosti. Na to, že základním pocitem při sledování snímku optikou humanistických ideálů, hodnot a idejí (optikou "pravdy a lásky", jak je vícekrát cynicky v hospodě připomenuta Mrazákem), je hořkost a bezvýchodnost, je sledování skoro až nepochopitelně, absurdně příjemné, což vnímám jako zvládnutý režijní záměr prozrazující jak ironický odstup, tak zainteresované pochopení. To je mi sympatické. *** Plnohodnotný příběh však zjednodušující konstrukt vyprávění nenabízí (já v tom - možná že mylně - vidím slabinu spolupráce s Rudišem), je to opravdu spíš esej než plnokrevný film, a po svérázném, odtažitém fenoménu Schmitke (https://www.csfd.cz/film/389075-schmitke/recenze/?comment=10059558) mi to připadá trochu škoda, ale do velké míry to vyvažují perfektní herecká převtělení a jako divácky vlídný snímek je to rozhodně vděčné a chytlavé, ač zároveň důsledně nepodbízivé. Už pro ten kvalitně namíchaný koktejl připomenutých jednoznačných nešvarů a paradoxů dnešní z mnoha příčin morálně rozložené společnosti a pro ten mix nejednoznačných pocitů, které to v člověku vyvolá a zanechá spolu s kolotočem stokrát omletých, ale neukončených úvah na téma, co se s tím dá dělat obecně a co s tím může dělat každý z nás, abychom mohli společně žít lépe než v takovém marasmu, všichni, bez ohledu na minulost národní i osobní, to za shlédnutí určitě stojí. *~ ()

castor

Možná tak do divadla, nebo coby kniha (ostatně předlohou je Rudišův román Národní třída), ale jako celovečerní film mi to svou „horší“ uchopitelností zrovna nesedlo. Mezi alkoholními ztroskotanci tu ostatní převyšuje Vandam, legenda jednoho velkého panelákového sídliště, který má ostrý slovník, nemá problém rozdat nějakou tu ránu a poměrně neohrabaně se snaží dostat do kalhotek servírce z oblíbené knajpy. Uvnitř dokáže být i citlivý a je svým způsobem dobrák. Jen se zacyklil v určité době, v určitých názorech a neumí se hnout. A současná cesta společnosti jej znervózňuje. Ano, i my vyrostli na nějakých filmových hvězdách, ale kupříkladu belgickou legendu už asi nikdo z nás na stěně nemá (ač dřív měl). Křupan Vandam holt své myšlení měnit nechce a frustraci z nenaplněných ideálů řeší po svém. Takový smutný ztracenec v realitě, se svými každodenními rituály a neměnnými siláckými řečmi. Osobně si sociální komentář dokážu představit jinak a hlavně hlouběji, moc jsem se nezasmál a ona melancholie mě spíš otravovala. Jako jo, každý má nějaký ten šrám z minulosti, každý máme nějakého otce, ale Čermákův hrdina si za mnohé může primárně sám. Tempo má své chyby, pár scén je zbytečných, mnohé bych uchopil jinak, jiné nepřekvapí. Dvě až tři hvězdy! ()

Wacoslav1

Tak za mě tak nějak vesměs neutrální pocity. Pár dobrých hlášek tu padlo a film je do jisté míry určitým obrazem toho v jaké deziluzi se nachází ta dělnická pracující třída v naší zemi i když pan Babiš nám vytrvale tvrdí, že se zrovna teď máme tak jak se nám o tom nikdy ani nesnilo, ale nevím no... Moc to není nikde vidět. I když je zároveň pravda, že Vandam je tak trošku extrém a některý věci jsou tu kapku přehnaný, tak v určitých postojích nemám problém se s ním ztotožnit. Škoda toho dle mýho názoru už trošku přestřelenýho konce. Když to vezmu celkově, tak za mě tentokrát vesměs shoda se zdejším hodnocením.55% ()

LiVentura

Moc dobře natočené a zahrané, ale také jsem nepochopil důvod vzniku.. Looser vyhrává nad všemi pomocí násilí? A získává si tak přízeň jediné ženy?? ()

Ampi

Hodně lidí trpí filmovou čechofobii nebo slovakofobii, hodně lidí trpí pragofobii (někdy vydávanou za boj proti pragocentrismu), hodně Pražanů trpí averzí vůči zbytku republiky (venkovu) Jižnímu Městu (k němuž mám citové pouto). Já netrpím ničím z toho. Pro mimopražské jsem Pražák a pro Pražany jsem buran z venkova a naplava. Hynek Čermák hraje excelentně drsného samorosta, což na platně kin a obrazovkách televizorů neukazuje poprvé. Pokud někdo cvičí, pracuje rukama a má zálibu ve vojenských dějinách, tak to neznamená, že je nacek. Svým způsobem bohužel či bohudík máme z Vandama mnozí, ať je to vulgarita, snaha o galantnost k ženám, solidárnost, agresivita, tendence k řešení problémů násilím, zásadovost či přímost jednaní. Možná ten konec mohl být o něco lépe zpracovaný. ()

Fiftis

Novodobý hrdina alebo len hrdina, ktorý sa snaží o vykúpenie. Veľmi podarené dielo. Cez všetky vulgarizmy a jednoduchý príbeh veľa vypovedá o našej dobe. Kto má peniaze, má moc a môže čokoľvek. Kto ich nemá a žije si svoj malý život, musí držať hubu a krok. Zásadným spôsobom sa na Národnej triede podpísal tiež soundtrack. Aj cover je podarený a vulgárny. Skvelo vyfarbený a pôsobí moderne. Pod tvrdým obalom a všetkými tými vulgarizmami a zadarmo rozdávanými päsťami je skrytý nádherný, ale smutný ľudský príbeh z pražského legendárneho sídliska, ktorý sa režisérovi opäť podarilo nádherne vyrozprávať a hlavne zakončiť nečakane silným záverom. Zdanlivo jednoznačný film, ktorý dokáže prekvapiť skvelými kontrastmi a skvelým hudobným sprievodom. Český snímok roka. ()

filmfanouch

Zase je tu nový film z českých lesů a hájů. Adaptace knihy kterou jsem nečetl, film režiséra Štěpána Altrichtera jehož předchozí film Schmitke jsem neviděl a Hynek Čermák v hlavní roli, člověk kterého beru jako jednoho z nejlepších českých herců současnosti. Tyhle tři faktory vytvořili film, který dle traileru sázel na celkem povedenou černou komedii, která by taky tak trochu zároveň chtěla komentovat fungování dnešní české společnosti. Trailery ale v tomhle traileru tak trochu mátli a je dost možné, že ne záměrně. Národní třída totiž vlastně zas tak ambiciozní totiž není a nějaký velký přesah byste v ní hledali taky velmi těžko. Nejpodivnější věcí je na filmu ve finále onen hlavní protagonista Vandam a u filmu je opravdu problém když si tvůrci nejsou jistí jak přesně chtějí hlavní postavu podat. Altrichter napsal i scénář společně s autorem předlohy Jaroslavem Rudišem a nejsem si jistej jak Vandamův charakter funguje v knize, vzhledem k tomu, že i adaptaci psal Rudiš sázím na to, že velmi podobně. A v knize dost možná bylo více prostoru a šancí jak takovou komplikovanou postavu jako Vandam propracovat aby fungovala, ve filmu to ale chybí. A pak je jen otázka jestli je je Vandam sečtělý člověk s dobrými úmysly a vysokou inteligencí nebo jen ožralá agresivní násoska, která tak trochu odmítá dospět a uznat si, že na některý věci už je tak trochu starej a měl by jít dál. Především Vandam často sám divákovi zdůrazňuje, že není ani rasista ani nacista a ani homofob, ve finále ale jeho vyjadřování spíše říká opak. A především od Vandama člověk nikdy neví co čekat a je klidně možný, že se s vámi chvilku bude bavit a pak vám z ničeho nic napálí.... Nebo opačně A stejně jak je charakter Vandama rozpolcený do jakýchsi dvou podivných polovin, je tak rozdělen i film ,který by zároveň chtěl být hrozně vtipná černá komedie a zároveň dramatem o hledání smyslu života. Když jsme zrovna v pasáži kdy chce film být komedie tak to většinou funguje a několik černých fórů je vyloženě zábavných. Jakmile ale film skloní k té dramatičtější stránce... NEFUNGUJE TO! Není to fuck off sociálnímu systému a ani kritika dnešní společnosti. Možná by to tím chtělo být ale není. A i přesto Národní třída vypadá parádně. Kamera mi sice vůbec nepřišla nějak hezká a i když se z traileru mohlo zdát, že ve filmu není zas tak barev a ve finále tam těch barev je víc, obraz mi prostě moc hezký nepřišel, i tak se ale občas někdo vytasil s hezkým/zajímavým záběrem. Lahoda je ale zvuk se kterým se fakt mistr zvukař vyhrál a někdo se snažil aby každé cinknutí/kopnutí/bouchání mělo svůj vlastní zvukový efekt. A navíc se i hezky poslouchala hudba. Zároveň se musí uznat, že i když Vandam není úplneě sympatický hrdina, tak ho Hynek Čermák hraje famózně a člověk mu chlápka co dělá 200 kliků denně a údajně dal během události Sametové revoluce jednou ránou dějiny do pohybu věří. Velmi dobře se i v menší roli předvedl Jiří Langmajer jako Vandamův brácha, který se konečně po dlouhé době dočkal role kde nehraje nějakého playboye/svůdníka a měl šanci zase předvést, že hrát umí. A Jan Cina taky jednou zase hraje něco co snad ještě předtím nehrál a i on ukazuje, že se v rámci českého filmu neztratí. Bohužel je tu pak i menší problém s tím, že je zápletka ve finále prázdná. Vandam má jasný cíl a snaží se k němu nějak dojít. Ve finále ale fakt nestojí za to vědět jak Vandam k svému cíli dojde. Spíše je poté ještě větší důvod se ptát jestli je Vandam sympaťák nebo totální debil. Úplně se v tomhle ohledu nedá vyloučit ani jedna varianta a tak je očividně na každém aby si vybral sám. Posledních 20 minut se ale vyvíjí nějak dle očekávání a překvapí až konec, který je vážně zvláštní a i když s tím tvůrci chtěli šokovat a očividně jím něco říct... Ne, nefunguje to. Ani geniální voiceover Hynka Čermáka (doporučuji audioknihu Sněhuláka od Jo Nesbøa kterou namluvil právě Čermák) a snaha dokázat, že ani konec komunizmu neznamená, že se v Čechách najednou začalo žít hej prostě nefunguje. A i když to celé mělo svůj důvod a někdo tím chtěl vážně něco říct, nefungovalo to. Spíše se naopak bojím, že se závěr zvrhl do něčeho nad čím se dá krátce pobavit a říct si jestli se ten film nesnaží vlastně říct něco s čím hodně lidí nebude souhlasit a bude film automaticky posílat dolu. Ale to by zase byla ve finále škoda. Národní třída fakt nemá silný příběh a i přesto, že je Čermák super prostě hraje postavu, kterou tvůrci zřejmě prostě nevykreslili tak jak chtěli. Zároveň se bude s tak trochu podivným poselstvím hodně lidem hnusit a jednoduše potěší fakt, že to fakt není silné drama. Je to ale alespoň sem tam vážně vtipná černá komedie se super castingem a především i když hraje Hynek Čermák tak trochu debila, hraje ho prostě skvěle. Jsem vlastně tak trochu zklamán, ve finále jsem se ale vlastně bavil a nejvíc mě stejně ve finále mrzí to, že Čermákův Vandam nepředvedl roznožku..... () (menej) (viac)

KlárkaS

Vandam není cool, je to týpek, kterýho v hospodě fakt potkat nechcete, protože ať řeknete cokoliv, stejně vám tu hubu rozbije, určitě poslouchá Ortel a rozhodně si nezaslouží ani kapku naší sympatie. ()

Big Bear

Obrazově parádní, herecky taky slušné (Čermák jede jako vždy), ale jinak úplně zbytečný film. I kdybych bral, že hlavní hrdina má v hlavě slušně vymalováno a pro ránu nejde daleko, přeci jen zase nemohl být takový dement. A pokud jím byl, ostře to kontrastuje s jeho lepšími chvilkami z první poloviny filmu. Jako náhled do něčí hlavy je možná film svým způsobem zajímavý, ale když už tam někomu koukat, tak proč zrovna do téhle... Pokud tam mělo být nějak znázorněno přímočaré vidění světa (což nemusí být vždy negativum obzvláště v dnešní přiblblé době) některých kolem nás, pak to mohlo být myslím uděláno lépe bez těch dvou zbytečných nakládaček. Je to tedy za hodně slabé tři plechovky barvy, ale nechci to úplně hanět, tak 3 dám * * * ()

Nin

Hlavní hrdina je loser, co žije na okraji společnosti, i když by chtěl být hvězda. Pomalu se v něm kumuluje vztek, který musí nutně vyústit v surové násilí. Jo, Národní třída je takový Joker po česku. Četl jsem původní knížku a byla moc fajn, i když Rudiš napsal i větší pecky. Podobně to vidím i s tímhle filmem. Není to bomba, ale jako snímek to rozhodně obstojí. Není to nějaká hluboká společensko-kritická sonda, ale je to velice zábavné nahlédnutí do života určitého typu lidí. Má to styl a především skvělé herce. Hynek Čermák je skvělý, ale i všichni vedlejší herci odvádí dobrou práci. Film v ději pokračuje dál než kniha, pokud se nemýlím, a tam už se děj začíná trochu tříštit a hlavně jsem si nebyl jistý, jak to pro hlavního hrdinu skončí. Nějak nerealisticky filmově, nebo realisticky depresivně? Nakonec to dopadne tak nějak... nijak. Takže finále se mi nelíbilo, ale zbytek považuju za opravdu slušný český snímek, na který se vyplatí mrknout. (7/10) ()

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

Vyhrajte cestu na filmový festival v Cannes

06.03.2020

Program Kreativní Evropa MEDIA letos v únoru už počtvrté vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu.… (viac)