V Budapešti sa v období krátko pred vypuknutím 1. svetovej vojny stretávajú tri ženy. Slávna kurtizána Elza, jej gazdiná Rózsi a jej nová chyžná Kató. Ich ambivalentné vzťahy sú natoľko komplikované, že sa to nemôže skončiť inak ako vraždou...Film, dokonale zachytávajúci atmosféru Budapešti na sklonku "krásnej epochy" bol inšpirovaný príbehom vraždy Emílie Turcsányiovej, ktorá otriasla maďarskou spoločnosťou po tom, ako jej telo na začiatku roku 1914  našli v Dunaji v prútenom kufri. (RTVS)

BOURQUE

Príbeh, ktorý je inšpirovaný románom od A. Dumas mladšieho (Dáma s kaméliami). Z hereckej stránky je to absolútne bezchybný. Trojica Patrícia Kovács, Gryllus Dorka a Laura Döbrösi valcuje počas celého filmu. Opäť jeden nadpriemer z Maďarska. Osobné hodnotenie: 81% (****) ()

agassi68

Nagyon jó, magyar barátok! Toto bol naozaj skvelý koncert troch herečiek v prepracovanej vzťahovej dráme predvojnového Maďarska.. ()

Rockerman

Dvě dříve excelentní kurtizány, velké kamarádky se zamilují do jednoho bohatého muže, ale jen jedna z nich má to štěstí, že je její láska opětována. A tak jedna si užívá bohatství a přízně svého milence a druhá se stává její služkou. Tato nespravedlnost po léta služby nabírá na síle a po vyhrocené hádce končí tak, jak se dalo čekat. Líbilo se mi toto komorní drama s výbornými výkony všech tří hereček v hlavních rolích. ()

desade

Ďalší dobrý film, čo som videl v ostatnom čase spoza Dunaja. Ten predtým bol Parkoló (Parkovisko). A keďže po maďarsky neviem, ďakujem týmto za titulky (pre oba filmy) evulienke3. ()

neo93

Komorní výpravné drama, jenž se odehrává těsně před vypuknutí první světové války. Příběh vypráví o mladé dívce Kató, která se dostane do domu majetné ženy Elzy. Získá místo služebné v kuchyni, pod dohledem hlavní komorné Rózsi, která se o paní Elzu stará již několik let. Postupně Elza rozkrývá vztah mezi těmito dvěma ženami, jenž není čistě na úrovni bohaté paní a poddané, ale je založen na mnohem hlubším přátelství až lásce, které ovšem bylo zničeno. Zároveň se také více sbližuje s Elzou, čímž poznává muže v jejím životě, manžela Schmidta tak i jejího milence básníka Gergelyho. Velmi dobře zpracovaný snímek s působivými kostýmy a správně vykreslenou dobovou atmosférou, který ale především stojí na hlavních ženských postavách, jenž spolu soupeří o uznání, moc tak i samozřejmě náklonnost a lásku mužů. ()

1mArc0

„Vieš, že ženy po 40tke smrdia.“ Dotyčná osoba, ktorá ma poprosila o tento komentár mi krvopotne tvrdila, že toto je „veľmi dobre urobený film“. Bohužiaľ, očakávania nie vždy spĺňajú realitu. Zaujímavé v akej metaforickej intertextuálnej forme rozoberá ženskú úroveň, alebo jej vlastnú dôstojnosť. Príbeh posadený do správneho obdobia (v čase kedy ženy ešte nemali rovnocenné postavenie ako muži), zápletka dobrá, bohužiaľ koniec predvídateľný, nehovoriac o konci jednotlivých postáv. Prvá 1/4 filmu absolútne geniálne zostrihaná, nič viac nič nemej. Zvlášť by som vyzdvihol herecký výkon Jánosa Kulku (takýto arogantný mocenský typ charakterov mu náramne sedí) Patricia Kovács mi hereckou energiou pripomína Táňu Pauhofovú. Originálny nápad so slabším spracovaním, v tom aký bol vývin postáv (Rózsi Kóbori bol najhorší, spravodlivosť do vlastných rúk nebol najlepší nápad) alebo ukončenia deja. Problém vidím v rozpočte, žiadal by som rovnomerný počet exteriérov a interiérov. Po vizuálnej stránke samotnej téme by viac sedelo to natočiť na 16mm alebo super 16mm negatívnu surovinu (špecifickosť tohto filmu je surovosť a desaturizácia vizuálu). V tomto podaní ma veľmi odrádzala uhladenosť jednotlivých záberov. Jeden z mnoha komorných maďarských televíznych projektov, ktoré získali nespočet cien, bohužiaľ, viac sa o ňom nehovorí. Kto je ochotný/á sa pozerať na komornú atmosféru, post viktoriánske obdobie, dve hysterické charaktery, jeden mladý a naivný a arogantný charakter, tak toto je určitá pre Vás. Jednoznačne odporúčam s pôvodným znením a s titulkami, český dabing nie je dobrý. /65 %/ ()

SAINTS

Cim to je,že madaroni točia tak dobre filmy?Vyborne bolo aj herecke obsadenie a vyzualna stranka filmu.Pribeh troška predvidatelny 7/10. ()

mac000

Výborně napsané i zahrané. Divák neví dopředu ani minutu, jakým směrem se bude děj vyvíjet- kromě toho, že mrtvola je nalezena hned v úvodu filmu. Ale to kdo, kdy, jak a proč se ukazuje až v samotném závěru. Ale vůbec to není kriminální (ani kriminálně psychologické) drama ()

solisoli

Maďarská psychologická dráma z historického obdobia ponúka skvele režijne zvládnutý príbeh s pôsobivým námetom, hudbou, kamerou, kostýmmy, načasovaným prostredím a kvalitnými hereckými postavami. Príbeh troch ústredných ženských postáv s odlišným spoločenským a osobnostným postojom, ponúka reálny kontext celému zmyslu plnému deju, ktoré ma to svoje čaro. ()

PTuranyi

Výborná dráma postupne vykresľujúca vzťahy medzi jednotlivými protagonistami. Mladá Kató je len vstupnými dverami, cez ktoré divák spoznáva minulosť svojej panej a jej domácej. Atmosféra je uvoľnená ako život "veľkomožnej" pani Elzy, ale vo vypätých momentoch neváha pritlačiť. Herci podali veľmi dobré výkony. ()

DrifterSoul

Tak tohle je druhý film maďarského režiséra Attily Szásze, který mne "potkal". Ten předchozí o zvrácenosti systému (Eternal Winter), tento o zkaženosti některých lidských bytostí. Oba historické, psychologické, plné napětí, ponuré. Opírající se o vykreslení pocitů žen vystavených extrémnímu tlaku. Smekám před schopností režiséra vcítit se do niterných ženských pocitů. To by samozřejmě nedokázal bez výborných představitelek. V daném případě Félvilág/Demimonde mne v tomto ohledu fascinovala především Laura Döbrösi, v roli služky Kató/Katy. (A ještě bych velice rád ocitoval dvě nadčasové věty z dialogu, který se v závěru dramatu objevil: ,,Panebože, tolik zlých lidí, kdo je zastaví?" - ,,Ti dobří.") Velká škoda, že maďarské filmy se k nám dostávají tak málo. Mají co říct.... ()

vojacekr

Maďaři vědí, co a jak chtějí povědět tak, aby to došlo i mi. Skvělá technika, střih, kamera, práce s erotikou, která lila jen olej do ohně dějových linek. Dal bych plný počet, ale nemohl jsem se zbavit dojmu, že jednotlivé charaktery všech postav byly vytažené natolik, že se staly svými vlastními karikaturami. ()

maxi_tom

Príjemné maďarské prekvápko. Minimalistická historická drámička, ktorá svojmu žánru neostáva nič dlžná. K tomu si pridajte hutný scenár, fajn atmošku a najmä výborné ženské herecké trio. Určite odporúčam. 4* (8/10) ()

space weaver

Jak je možné, že maďaři točí tak nápadité a vizuálně krásné filmy....? Ve srovnání s českou tvorbou jsou na mnohem vyšší úrovni. Félvilág je obdivuhodný snímek (romantické, mysteriózní drama) s nápaditě propracovanými charaktery, příjemnou hudbou, špičkovými výkony. Já gratuluju maďarské kinematografii k tomuto snímku a smekám. 90% ()

akni76

Vynikajúci súčasný maďarský film, ktorý to v mnohom minimálne o triedu natrel aktuálnej tápajúcej konkurencii (minimálne ak sa bavíme o priestore "V4" ale pokojne aj v širšom prostredí). Výborne vybraté tri hlavné hrdinky, ktoré sú neopozeranými tvárami a svoje úlohy zvládli bravúrne. Bohužiaľ sa čoraz zriedkavejšie stáva, že hercom a herečkám ich úlohy veríme. Tu som nepochyboval ani na moment. Takisto dobové prostredie, navodená atmosféra a práca s kamerou nemali chybu. A záverečná pesnička je hudobne i významovo čerešničkou na torte. Paráda a 5 hviezdičiek. ()