Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiálny text distribútora)

CageDepp

Tohle bylo geniální, a hlavně Robert De Niro byl geniální. Víc nevim co k tomu psát. A musim vidět film Zvrat štěstěny, protože tam je Jeremy Irons a dostal oskara místo Nira. Tak mě zajímá co tam teda předved, že byl lepší než Niro. ()

dom156

Opět další krásný námět dle knižní předlohy. Duo De Niro a Williams je úžasné, ale přeci jsou to jen loutky v aréně boje s nemocí, o které v přelomu šedesátých a sedmdesátých let neměli vůbec potuchy. Byl jsem napjatý, jak to celé dopadne a ke konci jsem měl co dělat, aby mi neukápla slza. Film si plnohodnotně zaslouží maximální hodnocení a doporučuji. ()

salalala

Možná trochu opomíjený, ale velmi silný film, který ale mohl dopadnout o něco lépe. Samotná tematika je natolik atraktivní a extrémně zajímavá, že Penny Marshall zase tolik dělat nemusela. To ale nijak nesnižuje její práci, protože atmosféra je naprosto výborná a hluboce lidské poselství funguje parádně a je až dojemné, když divák sleduje hrdiny, kterým dá doktor naději v normální život, aby o ni po pár dnech zase přišli a navíc si toho byli vědomi. Autorce se daří zachytit i jakousi pomíjivost běžného života, v němž opravdu nevíme, kdy se stane něco, co nám znemožní dělat běžné věci a uvrhne nás v boj s úplnou podstatou existence. Herecké výkony jsou pochopitelně precizní a Robin Williams s Robertem de Nirem tu předvádějí něco fenomenálního, kdy zejména druhý jmenovaný podobnou roli nikdy předtím ani potom neměl a poradil si s ní až mrazivě reálně. Jediné, co zásadně kazí dojem, je zoufale pomalé tempo, v němž jsou chvíle, kdy se neděje vůbec nic a celý film působí zdlouhavě a občas i nudně. I z toho důvodu by výsledku rozhodně prospěla o něco kratší stopáž. Awakenings je i po letech silná podívaná, která není lacině dojemná a donutí diváka se zamyslet nad tím, zda většina životních starostí není úplně malicherná. Zároveň je to ten druh filmu, který dnes v nabídkách hodně chybí a moc se netočí. 75 % ()

Skip

To, co předvedl Robert De Niro v tomto skvělém filmu, je nezapomenutelný herecký výkon. Film o naději v beznadějném světě těžké nemoci natočila Penny Marshalová s citem, aniž by se snažila vyždímat z diváků slzy. A přesto jsou momenty, kdy je jen velmi obtížné slzám se ubránit. Herecké výkony dalších zúčastněných jsou rovněž na vysoké úrovni. Robin Williams předvádí jeden ze svých nejlepších partů ve své filmografii. Myslím, že tento film nenechá nikoho jen tak chladným. Někomu možná dodá naději, že nic není tak černé, jak se zdá, i když za vše se musí platit a někdy je ta cena strašně vysoká, jak poznal i sám doktor Sayer. ()

marleyy

100% Pokud mám říci, kde De Niro podal nejlepší a nejpřesvědčivější výkon, je to právě role těžce nemocného Leonarda Lowea. Parádně mu sekundoval Robin Williams. Ten hlad po životě, na který film poukazoval vháněl slzy do očí. ()

Aleee89

Filmů vystavěných na podobném principu existuje více a většinou jsou všechny tak nějak podobně dobré. Čas probuzení není výjimkou. Kvalitní herecké výkony, správně dojemný příběh, u něhož jsou nám emoce dávkovány v akorátním množství, čili zůstaneme dojati, ale ne znechuceni laciným ždímáním divákova srdce. Opět nechybí ona kouzelná formulka "podle skutečných událostí". Nemám zásadních výtek, bavilo mě to, ač, znovu opakuji, není to nic, co bychom už neviděli jinde. ()

radektejkal

Tohle mi bohužel nesedlo. Příliš polopatický film, v němž jsou diváci vedeni za ručičku a říká se jim: podívej se doprava a uvidíš tohle, podívej se doleva a uvidíš támhleto (nesmíte se ovšem dívat často dolů nebo nahoru). Samé esa (od režie až po hudbu), ale když je sečteme dohromady, tak to nedává počáteční hotovost (problém, který nastává zavinila účinnost). Vypadá to, že léčí úsměv a dobré slovo (a tomu bych i věřil), ale nakonec to bude přece jen zas ta ropa - a ta až dojde, bude i tento film pouhou katatonickou plastikou, kterou už nerozhýbe žádná zázračná pilulka. Pozn. 1: Shadwell *** uvádí tři body (čtvrtý můžeme třeba i pominout), které tento film vymezují zcela přesně. Nemá smyslu se rozplývat nad De Nirem (takhle tiky dosud nikdo nezahrál) nebo Ondříčkem, kteří spolu s dalšími (esy), nepřinesli nic než profesionální práci, která se od nich tak jako tak očekávala. Pozn. 2, stručné shrnutí: Dr. Oliver Sacks (zemřel v roce 2015 v 82 letech) si všimnul, že pacienti postižení encephalititidou lethargica, kteří jsou (i po dlouhá desetiletí) jako by bez života (mozkové činnosti), reagují na silné fyzické (brýle, míček) a psychické (dotyk, oslovení) podněty. Dále si všimnul podobnosti s Parkinsonovou chorobou a začal aplikovat lék L-dopa (levodihydroxyphenylalanine) a experimentovat s jeho dávkováním. Výsledkem bylo uvedení pacientů do silného maniodepresivního stavu; krátká (a stále slabší) "probuzení" následovala dlouhá období "šílenství". Otázkou samozřejmě zůstává, zda nějaká duševní terapie, místo syntetické, by nedokázala něco podobného, byť mírnějšího, ale trvalejšího - za položení této otázky dávám filmu tři hvězdy. ()

kajas

Překrásný příběh o nezdolnosti lidské mysli a naději, že bude líp. Při setkání "probuzeného" De Nira s matkou jsem měla husí kůži a slzy v očích. Skoro 5*. ()

Fanucci

Nádherný dojemný film s vynikajícími hereckými výkony De Nira a Williamse. Asi jsem nebyl sám, kdo se po tomto snímku zamyslel nad tím, zda si skutečně vážíme těch obyčejných věcí, které život přináší. ()

kinderman

Film P.Marshallové bývá často srovnáván s Rain Manem, a pokud na tuto hru přistoupím, musím přiznat, že mě Awakenings oslovuje víc. Snad proto že R.Williams je v roli nesmělého lékaře obtížně komunikujícího s okolím, ale o to účinněji pomáhající svým pacientům prost hereckých manýr, které na nás s železnou pravidelností tasí Tom Cruise, a taky proto, že technicky brilantně ztvárněný autista D.Hoffmana je vnitřně prázdný, zatímco „žízeň po životě“ tryská z R. De Nira snad všemi póry. ()

Chrysopras

Filmaři, kteří si vyberou podobný námět ke zpracování ( a ještě podpořený magickou formulí "based on true story" ) jsou v zásadě na rozcestí ke dvěma směrům. Bud se jim podaří ojedinělý kus, který zasáhne mnohá srdce a ještě posbírají řadu cen a dobrých kritik anebo se ponoří do nesnesitelné sladkobolné kaše posypané notnou dávkou kýče až svého diváka otráví... A tady se povedla první cesta! V první řadě je nutné dobře ( hvězdně ) obsadit hlavní hráče - Bob je zvláště ve druhé polovině úchvatný a Robinův doktor je pro mě nejpříjemnější postava, kterou kdy hrál. Pak mít nosný scénář s pěkně uzavřenou linkou - to se beze zbytku povedlo. No a pak na atomových vahách odměřovat sentiment, humor, melancholii apod. - i to se vcelku zadařilo. Přesto do absolutní spokojenosti cosi scházelo. Nejspíš to je absence silných vypointovaných scén, které s člověkem nějak zamávají a jsou tou nejvyšší filmovou přidanou hodnotou. Taky se dá představit lepší a větší vyjádření napětí a rozporů aktérů ( třeba fáze procitnutí a konfrontace se ztrátou x let života mi přišla vzhledem k potenciálu poněkud mdlá... ). Nicméně jde o vynikající snímek z ranku, kde takových děl není nikdy dost. Doufám, že je na planetě spousta takových ústavů, lidí a lékařů, kteří právě ted nevědomky "píší" podobné a lépe ještě pozitivnější "scénáře"! ()

Bonaparte.

Nemůžu se vyhnout faktu srovnávat Čas probuzení s Formanovým kukaččím hnízdem. Oba dva snímky z prostředí psychiatrických nemocnic, oba dva snímky ty nejvyšší kalibry v hlavní roli a oba končí smutně. I když mají několik podobných faktorů, přece jen se hodně liší. Awakenings sází především na excelentní scénář, silné emoční momenty a v neposlední řadě sází na De Nira, který si u mě ještě více upevnil postavení v TOP 10. To, jakým způsobem prezentoval duševně nemocného člověka bylo na Oscara. Prozatím 85% Doporučuji! 5* ()

easaque

dobře natočený dojemný příběh a určitě si pobrečíte. Jinak ničím vyjímečný a funguje tak jak má. Proto lepší 3 hvězdičky. ()

applause

Moc hezký sílný a dojemný film. Už jeho popisek mě zaujal, ale tohle jsem fakt nečekala. Dr. Sayer nahlížel na lidi jinak a přesto, že pro ostatní představovali spíše zátěž ve formě nehybného balvanu, schopného minimální odezvy. On v nich viděl více. Skutečné lidi, kteří si zaslouží žít. Je neskutečné, co pro ně udělal. Nejlepší byl Robert De Niro, to byla snad nejlépe zahraná role, co jsem kdy viděla, zasloužil by si za to Oscara. Robin Williams byl také svělý. Opravdu úžasná podívaná, nejlepší na tom je, že je to podle skutečné události. Doporučuji. ()

HappySmile

Tento příběh je tím úžasnější, že je podle skutečných událostí, a je vidět, že se toho zhostili ti správní lidé a scénaristé i režisérka dokázali tento silný příběh krásně poutavě převést na plátno. Robert De Niro a Robin Williams hráli tak perfektně, že pro to ani není slov. Nepochybuju, že vás to chytne za srdce. ()

Martin741

Cas Probuzeni je silny film o ludskych osudoch od rezisera Penny Marshalla, ktory je podporeny hereckymi koncertami De Nira a Robina Williamsa. Silna drama, ku ktorej sa velmi rad vraciam : 94 % ()

johny89

Čím více jsem zhlédnul filmů s Robinem Williamsem, tím sympatičtější mi je. Moc se mi líbila scéna když se pacienti probudili a užívají si života a jdou tancovat. Film je hezky vyvážený a má co říci. ()

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

19.12.2018

Penny Marshall, režisérka filmů Velký, Čas probuzení nebo třeba Velké vítězství, zemřela ve věku 75 let. Americká producentka a režisérka byla sestrou rovněž zesnulého Garryho Marshalla (Pretty Woman… (viac)