Rok 1969. Dr. Malcolm Sayer skúma v newyorskej nemocnici skupinu pacientov, ktorí v dôsledku prekonanej encefalitídy boli po desiatky rokov v katastrofálnom stave. Zrealizované testy ho presvedčia, že títo pacienti žijú svojím vnútorným životom. Sayer získa povolenie riaditeľa nemocnice Kaufmana na experimentálnu liečbu drogou L-DOPA, ktorá úspešne pomohla ľuďom trpiacim Parkinsonovou chorobou. So súhlasom pacientovej matky vyskúša drogu na Leonardovi Loweovi a podarí sa mu u neho obnoviť schopnosť hovoriť a pohybovať sa. Všetci sa pacienti preberú k životu... (oficiálny text distribútora)

troufalka

Filmy, který sice nezískal ceny, ale určitě by si je zasloužil. De Niro i ostatní byli natolik přesvědčiví, že jsem jim to ochrnutí věřila. Ondříčkova kamera skvělá. Film, který mohu bez výhrad doporučit. ()

Mahalik

Každý máme slabá místa, která nás dokáží emotivně vyburcovat k neuvěřitelným věcem. Ať už k pláči a nebo k činu, který bychom za normálních okolností neudělali. A právě to své emotivní místo NENÁVIDÍM. Už při prvním pohledu na Roberta De Nira, který sedí na kolečkovém křesle je pro mě utrpením. A i když zatím neřekl jediné slovo, vím, že trpí a život mu do hry zrovna nepřidával dobré karty. Právě od té chvíle jsem věděl, že tenhle film bude pro mě hodně těžké sledovat. Abych vše uvedl na pravou míru není to proto, že se mi podobné filmy příčí sledovat, nýbrž proto, že jsem na něco takového hrozně citlivý. Zvlášť když jde o věci skutečné, které se doopravdy událi. Říkam si, že život takový prostě je a nic s tím nenadělám. Jenže proč to vždycky odskáčou lidé, kteří nikomu nic neprovedli a nikoho nezradili, tak SAKRA PROČ? Film Čas probouzení je film hodně emotivně nabušený. Smích se mísí s pláčem, který i když se tomu příčíte stejně přijde a vy to i podvědomě cítíte. De Niro zde potvrdil herecký talent a s velkým klidem můžu říct, že předvedl zatím nejlepší mužský herecký výkon, který jsem od dob sledování filmu viděl (počítám i Toma Hankse ve Forrestu Gumpovi). Když se Awakenings blíží k závěru po celém těle mi běhá mráz po zádech a vím, že něco takového člověk vidí párkrát za život. Nedoporučuji tento film lidem, kteří mají momentálně dobrou náladu. Já ji měl a až do konce dne jsem byl jako opařený a strašně smutný. Na podobné věci mám však takovou pomůcku, která se mi s tím pomáhá vypořádat. Když si najdete nějaký polštář pořádně do něho zařvěte. Ano, budete se cítit trochu trapně, ale mě to pomáhá zahnat chmury. To je ovšem tak na okraj. Pokud někam patří tato číslovka tak právě sem: 100% ()

Xmilden

Robin Williams nastupuje do nemocnice, ve které je skupinka pacientů ve zvláštním druhu spánku. Jím zahraný doktor Sayer se snaží přijít celé záhadě na kloub a snaží se pomocí nového léku vrátit tyto lidi zpátky do života. Robin Williams po Společnosti mrtvých básníků a stejně tak Dobrém Willu Huntingovi dokazuje že je hercem více než mimořádným. Podobné role mu sedí naprosto dokonale. Robert De Niro naproti tomu hraje trošku jinou postavu než na jaké jsme u něj zvyklí, ale troufnu si říct, že roli Leonarda se musel ve svém životě věnovat možná nejvíce. Věrohodnost s jakou dokáže ztvárnit těžce nemocného člověka vhání člověku do očí s blížícím se koncem slzy. Awekenings jsou velikým dojemným příběhem, který klade velké množství otázek. Je vůbec správné tyto lidi přivádět zpátky k životu po tolika letech "spánku". Co vše se za tu dobu změnilo a co vše jim čas vzal. Nebylo lepší je nechat spát věčným spánkem? Na tyto a mnohé jiné si musíme odpovědět každý z nás sám. 100% ()

lesumir

Před projekcí jsem se zařekl, že prostě neuroním ani slzu. Hodinu a padesát čtyři minut se mi to dařilo celkem slušně, pouze husí kůže a trocha špatného pocitu, ale v posledních pár scénách to nešlo, spustilo se slzavé údolí, odpálil emocionální granát a já jsem stále plný šrapnelů. Awakenings je neuvěřitelně lidský film, který pomalu plyne, silně působí na člověka od první minuty a dává mu zabrat, střídají se pocity radostí (skupina ožívá) a smutku (Leoparda odvádí do vězeňské místnosti), nadšení (procházka městem při Time Of The Season) a zklamní (epilog v psané podobě). Pocitů zažijete spoustu, ale všechno umocňují herecké výkony, De Niro byl fantastický, tenhle herecký koncert, avšak smutný se zapíše do dějin. Williams zahrát svojí postavu civilně a lidsky. Celkové osazenstvo v ústavu dosahuje obrovských výkonů, perfektně zobrazují změny po lécích a následných neúspěších. Krásný film, a možná bych ho srovnal i Formanovým Kukaččím hnízdem. Někde mezi čtyřmi až pěti. ()

Hrabka

Beze sporu se jedná o kvalitní film z nemocničního prostředí plný emocí a skvělých hereckých výkonů. Čtyři hvězdičky jsou zasloužené, protože film dokáže zaujmout, ale na úplný vrchol, do TOP 100, bych ho neřadil. Znovu se na to podívám jen ztěží... 80% ()

LiVentura

Velmi silný příběh o jednom "zázraku", který dal některým ztraceným duším čas návratu-probuzení, bohužel však jen na malou chvilku. Skvělí Williams s De Nirem. ()

kinej

Což o to, Čas probuzení má zajímavý příběh a určitě také kvalitní herecké výkony, ale film se vyznačuje přesně tím typem hollywoodské podbízivosti, která se mi ekluje. Obecně mám blok, když hollywoodské hvězdy hrají psychicky nebo nějak zvláštně fyzicky postižené, chodí je pozorovat, povídat si s nimi atp. Moc to zavání žadoněním o ceny. Mám raději klasické dramatické role. Scénář tohoto filmu se zase snaží být tak moc „hezký“, že si s realitou moc hlavu neláme. Zkrátka neumím uvěřit tomu, že by někdo do jednoho dne od probuzení ze 30-letého kómatu, začal plně fungovat. Pro jedno shlédnutí se ale určitě jedná o kvalitní zábavu, film ve kterém toho lze hodně ocenit. Už se na něj ale znovu určitě nikdy nepodívám. ()

cheyene

Silný film vystavěný na skutečném příběhu, který není prostý emocí. Robert De Niro předvádí obdivuhodný herecký výkon podobně jako Robin Williams v roli lékaře, kterému jeho povolání bylo opravdovým posláním pro lidstvo. Čas probuzení vás dostane svoji lidskostí a zapůsobí na vaše emoce od soucitu přes radost až po smutek, který umocňují již zmínění dva herci, jejichž výkony opravdu podtrhují výpovědní hodnotu daných scén. ()

juta

Spoiler! Encefalitida je svinstvo. Krásný příběh o snaze uzdravit nehybné pacienty, kteří přišli díky nemoci o několik let svého života. Pak přijde zklamání, že ani droga, která probudila nedokáže uzdravit. Všechno nemůže skončit tak jak si přejeme. ()

Fiftis

Film má tak hlboko naozajstný príbeh, že musí donútiť každého, aby sa zamyslel nad zmyslom samotného života. V tomto filme vznikajú otázky, či má niekto druhý právo vás prebudiť, ukázať vám pestrosť a nádheru života, keď v momente, kedy sa k tej kráse upnete, neviete, čo s vami ďalej? A preberá lekár zodpovednosť za ďalší vývoj takto nečakane darovaného života? A stojí to za to spoznať a ochutnať krásu toho, o čo môžeme vzápätí prísť? ..Tento nezvyčajný námet poskytol úžasné herecké príležitosti pre oboch hlavných predstaviteľov a tí ich obaja bezo zvyšku využili. Robert De Niro na vrchole svojej kariéry predvádza neuveriteľný výkon. Jeho fantastický herecký koncert je na majstrovskej úrovni a je asi najlepší zo všetkých jeho filmov. ()

lamps

Mistrovské dílo v daném žánru, byť třeba za Formanovým Přeletem pořád výrazně zaostává. Hlavní protagonisté podávají dost možná životní výkony, Marshall za kamerou nechává příběhu volný průchod a krásná hudební stránka působí od začátku jako magnet na divákovu mysl. Námět z psychiatrické léčebny je možná zdánlivě předurčen k rychlému okoukání. ale pokud to rozbalí De Niro v nejlepší formě a pokud je příběh alespoň z poloviny tak oslovující a dojemný, jako zde, nezbývá než uznale smeknout klobouk.. ()

Big Bear

Nádherný, opravdu přenádherný film o jednom malém zázraku. Film o lékaři, který se snažil uprostřed nehybných těl nalézt ducha člověka. Když se mu to po mnoha pokusech začne dařit, pomalu začne vyvstávat otázka zda je to tak dobře. Zda po létech klidu a zapomnění je pro pacienty procitnutí do akruální reality skutečně to nejlepší? Williams a hlavně De Niro si tu dali řekl bych až oskarové role a hlavně De Niro tu v roli katatonického pacienta upoutaného na kolečkový vozík doslova exceluje! Film je navíc natočen podle skutečné události, což mu výrazně přidává na věrohodnosti. A samozřejmě stejně jako všechny i mne potěšila účast za kamerou M. Ondříčka při natáčení tohoto skvostu. A abych byl spravedlivý, musím i vysoce hodnotit skvělý cz dabing v podání Pavla Soukupa a Oldřicha Vlacha, kteří propůjčili své hlasy dvěma hlavním hrdinům. Tento film rozhodně doporučuji vidět! * * * * * ()

JohnnyD

Fascinujúci film. Je úžasné, ako pútavo a zaujímavo sa dá nakrútiť príbeh jedného leta. Príbeh, ktorý už časom zapadol prachom, odstupom času je to jedno leto už nezaujímavé, ale práve naopak, je to úžasný príbeh (možno vám táto veta pripadá čudná, ale chcel som to povedať, čo najpresnejšie a bez spoilerov - keď uvidíte film, pochopíte). Filmu kraľujú herci. Robin Williams v role šprta a odľuda ("Robili ste s ľuďmi?" -"Nie, ale robil som s dážďovkami.") úžasný. Taktiež Robert DeNiro je skvelý, v role pacienta podáva strhujúci výkon. Film disponuje aj skvelým scenárom. Nikdy nenastal okamih, kedy by som sa nudil. Film má vyrovnané tempo a pár úžasných scén (hlavne ma zaujala scéna, keď DeNira nechcú pustiť z liečebne a schytia ho strážcovia a ťahajú ho preč - kamera sníma pohľad DeNira na dvere von, ktoré sa pomaly vzďaľujú). Pokiaľ máte radi retard-movies, tak vám Awakenings odporúčam. Ak nie, tak si to pozrite taktiež! Tento film je skvost a právom patrí do TOP200. ()

Boogeyman

Moc přehnanej doják. Robin Williams a hlavně Robert De Niro předvádí famozní výkony, ale celá výstavba filmu je tak strašně slzopudná, až se chce jednomu brečet. ()

Ducharme

It's a fucking miracle. To tenhle film opravdu je. Dvě hodiny, které utekly ani nevím jak a pak se dostavil pocit nepochopitelného prázdna. Ta myšlenka mrhání životem, zabřednutí do všednosti a stereotypu, nesmyslného strachu ze zklamání... Žijeme, nebo stále jen čekáme na někoho, kdo by nás probudil?? ()

hippyman

tohle s člověkem zahýbe... fenomenální De Niro, lidskost a naivní sen, to měla být oscarová kombinace! Williams navíc dokazuje, že ve vážnějších rolích je mnohem (MNOHEM!) snesitelnější než v komediích... za slzy se bez studu přiznávám. 90% ()

Pilda17

Awakenings je jedno z nejpůsobivějších dramat, které jsem kdy viděl. Penny Marshall si vzala obrovské sousto, ale zvládla to dokonale. Scénář je povedený a děj je zvládnut perfektně. Robert De Niro jako pacient je excelentní a herecký výkon působivý, protože jeho role není zrovna jednoduchá. Robin Williams jako ošetřující lékař, který se snaží skupině pacientů pomoc je také perfektní. Awakenings má v sobě něco, co jsem ještě u žádného filmu neviděl, a proto mě dokázal od samého začátku zaujmout. Divák soucítí s pacienty a střídá emoce s nimi. Chvilku emoční zážitek, kde se vám slzy vlévají do očí a o pár minutek dál se smějete a bavíte se jako nikdy. K závěru Awakenings dostává smutný náboj, když se Leonardovi (Robert De Niro) vrací jeho choroba zpátky. Celý snímek je dojemný a působí na člověka. Jak už se občas stává, vše nemůže končit tak jak si představujeme. Konec není krásný, ale přesto své kouzlo má.. 10/10 = 100% ()

Aky

Na podkladě skutečných událostí věrným a popisným způsobem pečlivě natočené drama. Míří přesně do středu emocí. Probouzí jak naději tak zlost nad nepochopením a neochotou jít věcem pod povrch. Opravdu silný zážitek zprostředkovaný a vyvolaný i obsazením a skvělými hereckými výkony. ()

Cappuccino

Celkom nadhodnotené (zhruba 75-80% by mi sedelo viacej), ale i tak celkom pôsobivá a dojemná dráma. Snímka, ktorý rozpráva príbeh významnej udalosti z oblasti medicíny a zároveň nám otvorene predkladá to, čo každý z nás vie, ale málokto si danú myšlienku skutočne uvedomuje - máme žiť naplno, využiť predostretú príležitosť, nepresedieť život doma na zadku za krížovkami, ale vychutnávať ho plnými dúškami, pretože nie všetkým sa dostane takého daru a pretože jedného dňa môže byť už neskoro. To bol odkaz Leonarda Lowea. P.S. De Niro a Williams palec hore. ()

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

Režisérka filmu Velký Penny Marshall zemřela

19.12.2018

Penny Marshall, režisérka filmů Velký, Čas probuzení nebo třeba Velké vítězství, zemřela ve věku 75 let. Americká producentka a režisérka byla sestrou rovněž zesnulého Garryho Marshalla (Pretty Woman… (viac)