Midsommar

• Slovensko Slnovrat (viac)

Dani a Christian sú mladý americký pár medzi ktorým to začína škrípať. Ale po tragickej udalosti v Daninej rodine ich žiaľ opäť zblíži a Dani sa rozhodne, že pôjde s Christianom a jeho kamarátmi na výlet, aký sa odohrá len raz za život, do odľahlej švédkej dediny, kde sa koná festival letného slnovratu. Čo sa začne ako pohodové letné dobrodružstvo v krajine zaliatej slnkom sa hrozivo zmení na znepokojujúce miesto, keď od sveta izolovaní dedinčania pozvú svojich hostí, aby sa zúčastnili ich slávnosti... (Continental film)

HonzysKISS

Příběh s bizarním náboženstvím, který by se v klidu mohl dít. Celý snímek má sice trochu pomalejší tempo, ale má to tak výbornou atmosféru, že se do toho lehce vžijete. A to ani nemusíte být pod zfetovaný. Má to naprosto přenádherné lokace, které mají největší plusko. Potom je tady ta bizarnost, která se bohužel nejvíc objeví spíš až ke konci. Nejradši bych tomu dal plné hodnocení, ale něco mi přece jen na tom chybělo. Takové maličkosti. Trochu uspěchaný konec, málo brutality, herci mohli být taky krapet sympatičtější a nakonec toho hororu tam bylo bohužel minimálně. 8.5/10 ()

Michnak

Zajímavá kulturní vložka a trochu toho nabrouzdání "skandinávskou kulturou". Takže vlastně taková ta hororová verze Borata. Strach se v tomhle filmu v žádném případě nekonal. Za to jsem měl pocit, že můj žaludek rezignoval a hodlá opustit moje tělo. Takové emoce jsem z traileru opravdu neočekával. Byl jsem připraven na nějaké ty chujoviny, co se dějí v sektách, ale tohle to předčilo asi očekávání každého. Režisér je buď génius a nebo na fetu, jestli si dokázal udržet v něčem takovém strukturu, která dá divákovi nějakou message a porozumnění. Protože k mému překvapeví do sebe jednotlivé detaily filmu krásně zapadly. ()

F.W.Colqhoun

SPOILERY. I think I ate one of her pubic hairs. Jak vyděsit generaci, která videla vše? Odpovídání na tuto otázku musí vést na hranici žánru. Ale s čím sousedí? Ve Slunovratu s řadou klasických filmů minulosti, v první řadě s nepřekonatelným Rituálem, z něhož si mimo vychytralého izolovaného kultu bere i řadu propriet, ale jde spíše o maskování. Mimo teenagerského tribálního slasheru navazuje především na nevyčerpatelnou tradici alegorií. Partička v čele s brilantní Florence Pough coby Gulliverové nové doby přistávají u pomyslného ostrova, jehož obyvatelé zrcadlí jejich vlastní démony a stíny vlastního stavu, jímž je pokradmu se ohlašující (sountrack od The Haxan Cloak) rozchod ústřední dvojice. Ari Aster mění teenagerskou záležitost v cosi jiného, aniž by ji zcela opouštěl (náznaky pokleslého humoru) a ukazuje tak, že lze i tu nejubožejší žánrovou odnož pozvednout k nečemu pozoruhodnému, když už ne výjimečnému. Slunovrat šlechtí to, že nebaví a není pochyb o tom, že režisérský sestřih utápí dezorientovaného diváka ještě hlouběji do květinové lepkavosti rituálů kombinovaných s korporátní přívětivostí a ujišťováním, že je přes střípky makabrozity všechno v nejlepším pořádku. Film chytře rozvíjí mýtus o bezmoci racionality proti zavedeným, osvědčeným, tradičním způsobům (= proti hluboko uložené pravdě), které ač naprosto nesmyslné, mají ve výsledku vždy tak nějak navrch. Neboť (okřídlenými slovy básníka) People Are People. Vykreslení neodvratného rozvratu, uloženého ve smyslu, vítězství masomlýnku temné moci skýtá požitek i tomu divákovi, který doufá v možnost opaku. Kromě inovativního přístupu k žánru film povznáší to, jak čistě a mistrně je natočen - téměř neslušně dobře s ohledem na žánr. Velmi by mne překvapilo, kdyby se Asterovi, filmaři stojícímu na začátku kariéry, povedlo natočit jednou něco stejně dobrého jako je Slunovrat. Ať tak nebo tak, všechna čest a hodně štěstí. ()

HArna

Po výborném Hereditary nám Ari Aster předkládá další lahůdku. Jeho druhý celovečerák potvrzuje, že na jeho "písečku" nemá v posledních letech moc konkurentů. Může trochu připomenout počátky od Shyamalana, kdy ještě netočil sračky typu skleněný. Jak jeho první film je i slunovrat velmi znepokojující. Film skvěle graduje, herci jsou skvělý a všechno směřuje ke "zdárnému konci". Pecka - 80% ()

Zmrv

Tak jsem se na to těšil a vyklubala se z toho taková zhovadilost. A přitom námět měl dobrý potenciál, ale kam se tahle psychedelická slátanina hrabe na starý dobrý Rituál. ()

Pat.Ko

Také šialené, také znepokojúce, také fanatické, také okultistické a zároveň také nádherné. Tento film som si pozrel včera večer, a nedokázal som vyjadriť svoj názor, takže som potreboval čas na rozmýšľanie. Hoci nemalo to skoro žiadne jumpscares, ale bolo to dosť znepokojujúce, takže tento film spĺňa svoj cieľ. Tá prvá časť pred tou "hororovejšou" časťou naznačovala, že sa stane niečo, načo sa sledujúci môže tešiť, a tá druhá časť rozhodne uspokojila očakávania. Krásna príroda, dobrá práca s kamerou a vizuálne efekty, hudba spolu s tými zvukovými efektami vyvolávajú pocit znepokojenia a zároveň aj taký zvláštny príjemný pocit. Hlavná postava (Florence Pugh) predviedla maximálny výkon, miestami mi veľmi pripomínala Chloe Moretzovú. 8/10. ()

Vaklaf

Jako psychologický film hodnotím za plný počet, jako horor už za míň, ale bude to pravděpodobně tím, že jsem viděl prodlouženou verzi. U té kratší by to možná bylo naopak. Rozhodně tedy nemohu říct, že bych se nudil... Ovšem to, jak hustě to začalo zhruba v první půlhodince (před vstupem do vsi), bylo zkrátka neudržitelný. Každopádně spokojenost. ()

kolemjdouc

Viděla jsem více filmů s touhle tématikou .Ale snad žádný nebyl tak přímočaře brutální.Až uvěřitelné.Asi bych u toho nevydržela ,ale postavu Dani hrála moje oblíbenkyně Pugh.Je to poměrně mladá herečka ale má obrovský potenciál.Levou zadní zahraje cokoliv.A má zastřený podmanivý hlas.Postavou je dosti malá ale velká ve svém umění.Ve filmu se dějí věci:zhulit návštěvu během pár vteřin po příjezdu,pubický chlup od zájemkyně o páření (to teda byla věc:tolik vagín na jednom místě muselo herce Reynora dosti vylekat)moč v sklence nějakého dryáku...hop ze skály protože dotikaly nastavené hodiny a stáří už je k ničemu.....Můžu se tam jít podívat?Ne, tam se nesmí, ale jo, ty jsi Američan ty můžeš....Film měl 2hodky dvacet minut bez reklam...Takže některé hrůza záběry fikaně natahovali.Poslední záběry labilní (jako já) povahy řádně dostanou.Když to vydržíte ,budete odměněni nádhernou ,závěrečnou skladbou k titulkům. ()

Marius_ss

Najzvláštnejši a najšokujúcejši kino zážitok v mojom živote. Bolo to kusisko filmového umenia so skvelou atmosférou, perfektnou hudbou a mrazivymi momentami. Frajerku by som na to ale asi nezobral ;) A ja to asi už tiež nechcem nikdy vidieť ;) ()

vorry odpad!

Otřesný film s otřesně vysokým hodnocením, který mi sebral skoro 3 hodiny života. Pro Ariho Astera bych měl spoustu nehezkých výrazů. Ani za to porno nedám hvězdu. Film neměl nikdy vzniknout. ()

woodsman

no veru nebolato to ziadna slava az moc dlhe zbitocne a nebol tam povec ziadny zvrat nic skoda tu ludia boli pekne tupi ten retard šved co ich tam pozval bol podozrivi uz odzaciatku vydeli hned ze to je niaka zfanatizovana sekta mali ujist a jebnut tam atomovku nech vykapu svine a bolo este divne ked si uctievali bohov obetami preco obetovali aj cudzincov to bola skvor neucta mna by len tak nedostali aspon 5 by som zajebal ()

angloumene

Zajímavá analýza vztahů a egoismu. Skupina studentů, kde každý vidí jen špičku svého nosu, vycestuje do Skandinávie. Nepochopení a dysfunkce se stupňují s každou minutou strávenou ve velmi harmonické, ale záhadné švédské komunitě. Negativní emoce jako závist, sobectví, chtivost "normálních" Američanů ostře kontrastují s pochopením, sebeobětováním se a láskou "děsivých" Švédů. Snímek si po celou dobu drží tempo a baví. Halucinace jsou vizuální třešnička na dortu téhle emočně vypjaté, ale určitě ne strašidelné podívané. ()

Ixbalanke

Film přináší témata smrt, mrtvé tělo, emoce, soucit, prožívání emocí, psychedelika. Velmi naturalisticky ukazující znetvořená lidská těla, střet se smrtí a s prožíváním emocí. Pro mnoho lidí je tento snímek špatně zpracovatelný. Byla jsem na filmu v kině a to byla velká chyba, protože pro spoustu lidí jsou silné a otevřené projevy emocí vtipná záležitost, a tak jsem neměla možnost si film užít bez hloupých pubertálních projevů smíchu. Film přináší také téma zpracovávání emocí skrze psychedelika, tzv. "bad trip", který pod vedením zkušeného průvodce může člověka posunout a pomoci mu zpracovat si hluboko ukrytá nezpracovaná témata. Současná společnost se brání smrti a nepříjemným emocím, ale ty patří k životu a měli bychom se opět začít učit s nimi pracovat, protože smrt i nepříjemné emoce patří k životu na této planetě. ()

mclenin

Váham medzi 3* a 4*, ale prikláňam sa k 4* hlavne z dôvodu zdanlivej originality a netuctovosti snímku, ktorý v rade všetkých súčasných "conjuring universe" a ďalších komerčnejšie ladených hororov, vytŕča, a to aj napriek tomu, že prevažujú prvky mysteriózna nad hororom. Ari Aster je zrejme majster v pracovaní s atmosférou znepokojenia čo ukázal už aj v Hereditary, ktoré však pôsobilo o niečo intenzívnejšie ako Midsommar. Na druhej strane zvolený spôsob vyobrazenia vysporiadania sa so stratou je aj v tomto prípade správne "asterovsky" divný a režisér opäť brnká divákovi na strunu akéhosi podvedomého odporu k neprirodzenému a dokáže vyvolať práve ten pocit znepokojenia, ktorý v bežných popcornových hororoch chýba. ()

Vilem_Dojiva

Co si budem, tohle je, co se kamery, střihu a speciálních efektů týče, naprosto nádherný film. Scénář je bohužel hloupě napsaný a vlastně se to ničím neliší od masově natáčených teenagerských vyvražďovaček. Děj je předvídatelný, práce s nějakým tajemstvím a následným odhalením/dějovým zvratem limitně se blížící nule. Jakkoliv vizuálně nápadité, je to to stejné představení pořád dokola, akorát v jiných kulisách. ()

merit1

Midsommar buduje napätie viac na miere zhnusenia, ako prekvapenia a stavia hlavne na vydarenom vizuále a pohanských mýtoch. Dej je až infantilne predvídateľný, dokonca sú poskytnuté vodítka formou kresieb pre tých, ktorým by to náhodou ešte nedoplo. Očakávala som, že hlavná hrdinka aspoň na konci rozbije schématickosť a precitne. Byť členom komunity s presne určenými pravidlami a úplnou negáciou individuality nemá nič spoločné s vlastnou vyrovnanosťou. Je to len odovzdanie sa. ()

Shimargh odpad!

Ne, nejsem šokován, jsem nekonečně znuzen! Prvoplánovitá, nereálná a hloupá sračka, která šokuje maximálně tak mojeho dědu, ale i ten u toho usne dřív, než uvidí nějaký krvavější záběr. Asi jeden z nejhloupějších filmů posledních let! ()

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

Našla hraná verze Na vlásku Lociku?

13.08.2023

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

08.04.2021

Vycházející herecká hvězda Maria Bakalova z dvojky Borata si ještě spolu s Amandlou Stenberg (Nenávist, kterou jsi probudil) zahraje v hororové novince Bodies, Bodies, Bodies od distributora A24. O… (viac)

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

19.02.2021

Filmař Ari Aster má na kontě chválené horory Slunovrat a Děsivé dědictví, Joaquin Phoenix se zase objevil v několika skvělých nezávislých filmech a pak dostal Oscara za Jokera. A teď oba tvůrci spojí… (viac)