22. července

Scenár:

Paul Greengrass

Hudba:

Sune Martin

Jonas Strand Gravli, Thorbjørn Harr, Anders Danielsen Lie, Seda Witt, Lars Arentz-Hansen, Jon Øigarden, Anneke von der Lippe, Øystein Martinsen (viac)

Po zničujících teroristických útocích v Norsku se jeden z přeživších, truchlící rodiny a národ semknou za spravedlnost a uzdravení. Podle skutečného příběhu. (Netflix)

Killda

Norská Utoya patřila k těm nejsilnějším filmovým zážitkům posledních let. Greengrassova verze je vesměs pravým opakem norského mistrovského díla. Greengrass je klasicky ustříhaný, přehypovaný, zdlouhavý a zcela bezemoční. A to je velká škoda, protože tak silné téma si nezaslouží průměrné adaptace. 5/10 ()

Skeksis

Lekár hrajúci masového vraha – tak to som si musela pozrieť. Režiséra, aj hlavného herca mám rada, vyhovoval mi aj dokumentárny štýl filmu, ale tentoraz to bolo pridlhé, pomalé a pokazené ako debil pri keramickom kruhu. Najradšej by som pridrbala po hlave všetkým zúčastneným! Prepáčte! Od Breivika po obete ma všetci iritujú. Typ urobí masovú vraždu, hrá sa na cvoka, potom (cca 1:27) vygrcá, že chce zmeniť obhajobu – že nie je cvok - že on je majestátny kokot, ktorý celú záležitosť urobil z čírej mysle. Zase sa opakujem, ale idú mi na nervy všetci herci... A ku koncu – odsúdili ho cez nejaký podivný manifest, že pokiaľ nebude hrozba pre spoločnosť, alebo čo... tak ho asi pustia:)) Ja už neviem, čo mám o tomto Breivikovi napísať, asi iba to, že má lepšie pripojenie na internet v tej kráľovskej cele ako ja:)) Najväčšia hodnota tohto filmu je podľa mňa v stresujúcej atmorfére, ktorú sa podarilo udržať. ()

Soweek

Morální dilema zda film hodnotit jako drama/thriller nebo jako demonstraci aktu je opravdu velké. Rozhodl jsem se ale k filmu přistupovat jako "inspirovanému událostmi". Greengrass stále exceluje v tom, co umí nejlépe a to pracovat s kamerou a napětím v bournovském stylu, který dělá z filmu thriller v pravém smyslu slova, protože si během toho okoušete všechny nehty na prstech. 22 July je ale thriller pouze prvních 30 minut. Zbylé 2 hodiny mapují život všech po dané události a snímek se přehoupne na politicko rodinné drama, které už Greengrass rozhodně neovládá. Základna filmu je přitom natolik silná, že ze správně dotáhnutého dramatu by Vám měly sršet slzy z očí, což se zde rozhodně neděje. ()

Maynard.

Příběh o tom, jak jeden člověk dokáže v dnešní době sejmout 77 lidí, tohle je první půlhoďka a druhá je o tom, jak se s tím oběti, rodiny a terorista vyrovnává plus soudní proces. Jako, od Greengrase (kterej má za sebou slušnej výčet akčních filmů) bych čekal, že ten útok bude delší, napínavější a vyhrocenější. Tohle bylo fakt švihlý do půl hoďky. Zbytek filmu už sem jedn sledoval psychologickej film a soudní proces. Což už není zrovna můj šálek kávy. Mazec je, jak celou dobu je ten týpek klidnej, vyrovnanej a dokonce nechce být ani umístěn do ústavu za nepříčetnost, sám se přizná k tomu, že to udělal vědomě. To zase "klobouk" dolů.. Ale jinak je to samozřejmě šílenej magor, kterej se nechal inspirovat dalším šíleným magorem Ádou. Kdybych byl já na tomhle ostrově a slyšel a viděl týpka, co střílí do lidí, určo bych se tam jen někde neschoval, ale regulérně bych skočil do zmrzlý vody a zkusil to přeplavat, vypadalo to tam na 1 km, což by se s tím adrošem v těle asi nechalo. Rozhodně bych nečekal na kulku do zad někde za skálou. ()

Forsberg11

Na môj vkus až zbytočne dlhý film, ktorý zo začiatku funguje výborne. Dej graduje poriadnym tempom a napätie by sa dalo krájať každým momentom. Predstaviteľ Breivika sa do svojej roli parádne hodil a postavu masového vraha zahral bravúrne. Po 40 minútach je však takmer po všetkom a zbytok filmu už zďaleka nie je tak pútavý a ani zaujímavý. Vyšetrovanie, výsluchy, zotavovanie sa obetí a nejaká tá otravná politická, ľavicová agitka. Breivik bol psychopatický vrah, ale podstatná časť jeho názorov vychádza z racionálneho uvažovania, pozorovania skutočne neblahej imigračnej politiky a nanucovania multikulturalizmu v Európe. A to si uvedomuje stále viac a viac ľudí. Vďakabohu... 60 %!! ()

Sdoom

Jsou to silné 3 hvězdičky, ale na 4 to nestačí. U Greengrasse jsem zvyklý na mnohem intenzivnější a více vtahující zobrazení silných historických událostí. První půlhodina výborná, ale pak následné dění po atentátu samotném už je chvílemi zdlouhavé, a i když chápu Greengrassovu snahu zobrazit to co nejvíce věrohodně, myslím, že to šlo i v lepším tempu. Možná, kdyby to nebylo natočené v angličtině, ale v originální norštině, že by ten půlbod navíc hodnocení vytáhl na čtyři. Trochu mi to vadilo. (HD, orig. + CZ tit.) ()

666Carnage

Tak jsem si dal i druhý film, který se týká tohohle incidentu. První je z pohledu holky, která na ostrově pobíhá a druhý je o atentátníkovi a jeho obětech. Film má dvě a půl hodiny ale jelikož mě to zajímalo tak jsem to dal jak nic. Atentátník je doslova magor ten herec co ho hrál ve mě vzbuzoval opravdu né zrovna příjemné emoce. Možná chápu, že se mu nějaký věci nelíbí ale vyřešit to takhle, to je hodně špatně. Celý se nějak prolíná mezi útokem a dětmi na ostrově a pak mezi vězením a obětmi v nemocnici. A obdivuji ty dané jedince co přežili hlavně toho chlapce, o kterém to bylo. Některý scény jsem sledoval se zatajeným dechem. Ono v jeden odpálit budovu premiéra a vystřílet ostrov dětí je docela masakr. Je to zajímavý snímek a určitě si zaslouží pozornost kord potom co se dneska ve světě a i u nás děje: Tohle jsou události z roku 2011 a jsou dost silné. 80% ()

klukluka

Aktuálně (28.10.2019) to má o jediný procento (71:70) víc, než Utoya. Pro mě ale o parník ve prospěch 22 July. Dokonalý zpracování, nevěřil bych, že mě podobný téma může takhle bavit. Vynikající naprosto vším- od vysvětlení toho, jak se Breivik dostal na ostrov, až po problémy, s nimiž se musí vyrovnávat přeživší. Mám jedinou výhradu- tenhle filmovej Breivik by mohl hrát z fleku bojovníka Islámského státu. Bylo to poněkud matoucí, když ten v originálu dokonale árijskej pošuk vraždil v zájmu Evropy bez přistěhovalců. ()

Zagros

Paul Greengrass je excelentní režisér a podobná témata zvládá mistrně, viz například Let číslo 93 a Kapitán Phillips. U filmu 22. července proto asi nemá moc smysl hodnotit formu. Čin Breivika byl strašný a v první části jsem sledoval, jak chladnokrevně postupoval. Nebylo to vůbec příjemné sledovat. Ve druhé polovině se vše přelije do soudního procesu, který má naprosto jiné tempo vyprávění a jinou atmosféru. Pro mě byla ale druhá polovina mnohem cennější. Sledovat jednotlivce a celou společnost, jak se (ne)dokáží s podobným činem vyrovnat, bylo opravdu silné. Jednoduchá řešení neexistují, jen ty obtížná a ještě obtížnější. ()

Hanys_

Anders Danielsen Lie aka Breivik byl fakt mrazivý. Ten úvod, útok na tábor..to z hlavy jen tak nedostanu. Škoda, že po necelé polovině skoro vyklidil pole a zbytek filmu sledujeme truchlící rodinu a jejich vypořádávání se s traumaty...ta stopáž je na tohle přepálená. ()

HonzysKISS

Začne to hezky svižně. Brevivik se s ničím nepáře, výborně zahráno. Jenom tomu chybělo víc krve a mrtvol, takhle docela slabota. Když už chci dělat film o zabíjení, tak aspoň pořádně a detailně. Útok ani netrval nějak dlouho. Říkal jsem si, co se bude teď ty zbylé přes dvě hodiny dít. Naštěstí je to opravdu výborně natočené, takže mi to uteklo mrknutím oka. Což jsem vůbec nečekal. Ovšem plno věcí by se vystřihnout v klidu dalo, hlavně většina scének s Viljarem (v klidu by se dal přeskočit celý prostředek snímku), ale když se na to nekouká špatně, tak proč ne. Jeho proslov byl dobrý a zahrál to taky celkem parádně. Na druhou stranu v tom chybí o něco víc citů a emocí. Jediný pořádný smutek zažije jenom ta jedna rodinka, což mi na takovou velkou zabíjačku přijde málo. Dal bych tomu spíš horší hodnocení. Je to takový ten film, který není nutný vidět (spíš až za několik desítek let, kdy o tom už nebude vědět tolik lidí). Jenomže jsem v tom neviděl žádný větší špatný místa, takže tak. ()

Krabak

Prvních 20 minut za něco stálo...pak jen keci, keci a keci. ViVarleho příběh byl tak famozně nudný a "dojemný", že jsem z něj začal uslintávat duhu...--->45% ()

Prochy38

Potom, co jsem viděl Utøya (2018), kde jsem psal, že se politicky vyjádřit nehodlám, tady se vyjádřím. Prve k filmu. U Utøye mi chyběl hold obětem, ten je tady dávkován naplno a za to jsem hrozně moc rád! Skvělá režie a výborné herecké výkony! Člověk se zde dozví i hromadu toho, co média třeba tolik nesdílela. Nevím, nebo jsem možná jen málo četl. Film skvělý, plný počet. Věc druhá. Naprosto a 100% se distancuji od toho, co Breivik udělal, ale sakra... on to věděl. Mrkněte, co se tu dnes (2018) děje. A když člověk pomine to, že zabil přes 70 lidí, on to myslel dobře... a kdo se kde chce rozplývat, že zabíjel děti... to nebyly děti (!!) ale mladí aktivisté, kteří měli nějakou vizi a šli si za ní. Ježiši, kdyby někoho napadlo mě soudit, nikdo z nich si za žádných okolností nezasloužil ... co smrt, ani nic tomu směřujícího. V dnešní demokratické době si bohužel každý může říkat a skoro i dělat co chce. Doufám, že umře ve vězení a sám, ale on to věděl... škoda pro něj, že střílel na špatnou stranu, do svých... teď nám bude spousta Breiviků chybět, kteří by ale zbraň otočili správným směrem... ()

mira007

Filmová rekonstrukce teroristického činu A.Breivika ( bombový útok a vystřílení 69 teenagerů na ostrově Utoya ). Prvních třicet minut je pětihvězdičková dechberoucí "akce" přípravy a samotného útoku až po jeho zatčení na Utoye komandem policie. Dalších dvacet minut je fascinující "vyjednávání" chladnokrevného teroristy s norskou vládou v kombinaci s osudem jedné oběti, která se zotavuje v nemocnici a zbytek filmu je bohužel už rozmělňující drama, které srazilo mé hodnocení na tři hvězdy, protože se jde do finále konfrontace útočníka a oběti dost sterilně až nudně. Ta stopáž je přepálená, ale celkově dobrý film. ()

bobstock

Narozdíl od svého norského předchůdce je toto mnohem komplexnější vhled na celou oficiálně danou situaci okolo norského antisemity Breivika a událostí, které způsobil v roce 2011. Opět skvělá rekonstrukce pana Greengrasse nejen do očí pravicového extremisty, ale i do očí a hlav nebohých obětí tohoto činu. Netflix si sakra dobře vaří polívky poslední dobou. 85% ()

KM Phoenix

Teda kdyby se něco stalo podobného u nás a pak to někdo natočil s českými herci v angličtině, tak bych to snad ani nedokoukal jelikož by mi to přišlo dost absurdní a nepatřičné, takhle jenom doufám, že to tak nepřišlo norským obětem. ()