Americký režisér a producent Joseph L Mankiewicz je u nás známý především díky velkofilmu Kleopatra (FP 16/68). Na vrcholu své kariéry byl v letech 1949 50, kdy obdržel Oscary za režii a scénář filmu Dopis třem manželkám (1949) a o rok později za režii dramatu z divadelního prostředí Vše o Evě. V příběhu ambiciózní dívky, která se stane během jediné sezóny hereckou hvězdou, režisér poodhaluje mnohé ze zákulisí uměleckého života v New Yorku, v němž přinejmenším stejnou roli jako talent hrají intriky a bezohledná touha po slávě. Tak trochu v rozporu s názvem filmu je hlavní hrdinkou filmu stárnoucí hvězda Margo. Ta se stane obětí dravé Evy a musí jí uvolnit své místo na diváckém výsluní. Skvělý herecký výkon Bette Davisové můžeme i s odstupem let hodnotit jako hlavní devizu filmu, ve své době oceněného šesti Oscary )nejlepší film, režie, scénář, kostýmy, vedlejší mužská role George Sanders, zvuk). v titulní roli se objevila Anne Baxterová a v epizodní roli přihlouplé dívenky, toužící po kariéře, Marilyn Monroeová. (oficiálny text distribútora)

Narciska

Je to natočeno tak mistrně, že se na to dá dívat i dnes, herecké výkony plně odpovídají žánru, slabinu vidím v předvídatelnosti takové, že činy zúčastněných vyznívají naivně a v mnoha ohledech se nedá s jejich počínáním souhlasit ani tam, kde to vypadá, že je to dle filmařů v pořádku. ()

djfun

Přesně případ, kdy se těžko rozhodnout mezi 3* a 4*... Ale protože jsem zrovna nedávno ohodnotil čtyřma hvězdama dvě jiná skvělá dílka od Mankiewicze (obě se snad ještě lepší Taylorkou, než je zde výtečná A. Baxter), "Eva" díky své přehnané stopáži a lehké rozvleklosti ode mě nemůže dostat stejně. Nicméně i tak je to tématicky na svou dobu hodně hustej počin, který tehdy musel diváky docela rozsekat. Herecké výkony parádní, především -jak už jsem zmiňoval- ten Annin a samozřejmě i Bette Davis. Zlo a intriky pod nevinnou tvářičkou jsou zde dávkovány postupně a skoro Hitchcockovsky dokonale. ()

Trešlson

Škoda, že jsem měl možnost vidět to pouze s dabingem na čt. Ovšem i tak musím říct, že se jedná o zákulisní film, který se mi líbil nejvíce. Postavy jsou naprosto dokonalé a co je ještě lepší, jsou dokonale zahrané. 10/10 bez dlouhého přemýšlení. ()

Akana

Skvěle vystavěný a propracovaný příběh o ctižádosti, ješitnosti a showbyznysu. Žádná romantická selanka, ale nemilosrdný pohled do zákulisí divadla. Výborné dialogy, především sarkastické šlehy Bette Davisové jsou neodolatelné. Další starý americký trhák, kterému se podařilo přežít půl století bez úhony. 90% ()

Huguette

Naprosto mě dostal scénář! A bezesporu jedna z největších rolí Bette Davis. I tak bych ale byl zvědavá, jak by v roli obstála Tallulah Bankhead. ()

Ernst

Viděl jsem letos před Vánoci a mohu říct, že to byl nejlepší dárek, který jsem od televize vůbec dostal. Úžasný film studiového systému ještě v plné síle. Příběh ne nepodobný popelce, ovšem ne každé krásné jablko není červavé už od začátku příběhu. Ovšem pokud se ohlédnete k dílu Billyho Wildera Sunset Blvd. zůstává rozum stát kam dali akademici oči. Osobně považuji Sunset Blvd. za dotaženější a mnohem propracovanějsí. Skýtá mnohá překvapení - podobně jako Marilyn Monroe zde, jen je jich mnohem více a člověk si musí dát práci aby je našel.... ()

truby

Velkolepé herecké výkony, vemi propracovaný scénář, ale něco tomu chybí. Je to dobré drama, ale je moc opatrné, jako by se tvůrci báli přitlačit na pilu, aby to nepřehnali. ()

mi-ib

Mám divadlo rád, ale nemůžu říct, že by mě zákulisní intriky nějak zajímaly. Přesto mě kupodivu tento snímek, hlavně díky skvělým dialogům a dobře vygradovaným dějem, dokázal zaujmout. Přesto je to pro mne spíš pro jedno zhlédnutí, ale vzhledem k tématu jsem byl překvapen, že jsem se ani chvilku nenudil. ()

neo93

Vše o Evě neboli jak se stát hereckou hvězdou v tomto případě divadelní hvězdou první velikosti. Film jasně ukazuje, jak může obyčejná dívka vystoupat až do nejvyšších pater showbyznysu. Na jedné straně sledujeme divadelní hvězdu na vrcholu kariéry, Margo Channingovou, na kterou začne čím dál více a nepříjemněji dotírat její zdánlivě nejoddanější fanoušek, jenž viděl všechny její hry, dívka se jménem Eva Harringtonová. Ta se svou předstíranou nevinností a naivitou dostane až k tomu, že se stane náhradnicí v jedné hře právě za Margo. A od této chvíle už vstoupá pouze vzhůru. Vynikající výkony obou hlavní ženských představitelek, jak Bette Davis, tak i Anne Baxter, které jsou největší ozdobou filmu. Potěší také svým vyprávěcím schématem, které je situováno do jednoho roku, a to od října do června, ve kterém Eva přebírá nejvýznamnější divadelní cenu, jakou herečka může získat. Role vypravěčů příběhu se střídá mezi Addisonem DeWittem, divadelním kritikem a Karen Richardsovou. Sice snímek má trochu delší stopáž s občas nudnějšími pasážemi, ale jinak se jedná o velmi povedený a kvalitní film. ()

Ibis

Divadelní stylizovanost filmu o divadle transtextuálně motivovaná svým námětem. Dlouhé scény, spoustu Hraní, spoustu slov. Nevidíme jedinou scénu z divadelního představení, jelikož veškeré divadlo se přesunulo z jeviště na plátno, které je všude, jen na jevišti (jediné dvě scény z jeviště jsou hádka Margo, Loyda a Billa po Evině prvním čtení a voice-overem přemluvená němá zkouška přerušená hádkou Billa s Loydem o Eve). Žádné divadlo na jeviště není o divadle. Přitom Eva jediná hraje role. První dvě třetiny filmu jsou o Eve, ale ta tam vůbec není. Hraje roli a vždy má diváka, dalšího kromě toho za čtvrtou zdí. Divákem je vypravěč flashbacku. Až současnost patří Evě, ale ne doopravdy. Její poslední divák je nová Eva, protože Eva Evou už být přestala. Film je všechno o Evě kromě Evy samotné. Celé je to jen divadlo. ()

junxi91

Velice zajímavý film z divadelního prostředí, který ukazuje, že v něm není důležité pouze umění. Hlavní postavou je 40ti letá hvězda Broadwaye jménem Margo Channing, věčně protivná, nepříjemná herečka, která má komplexy ze svého věku, a také má o 8 let mladšího manžela. Po představení její nejnovější hry jí přivede její blízká přítelkyně Karen Richards, manželka autora hry Lloyda Ricardse, fanatickou a málomluvnou fanynku Evu Harrington. Eva řekne všem v Magroině šatně - Karen, Lloydovi a Margoině staré služebné Birdie Coonan - že sledovala všechna představení této nejnovější hry a cestovala společně s divadelním turné ze San Francisca až do New Yorku. Vypráví jim svůj životní příběh - vyrůstání na chudé farmě ve Wisconsinu a také ztrátu manžela během druhé světové války. Margo je jejím příběhem dojata a vezme si jí k sobě domů a najme jí jako svou asistentku, což se moc nelíbí Birdie. Eva působí jako tichá voda, která však mele břehy. Začíná se vmanipulovávat do Margoina života, vystupuje jako její sekretářka a zbožňující fanynka. Margo zapomene na narozeniny svého manžela Billa a tak jí Eva objedná hovor manželovi přesně o půlnoci. Margo je k Evě stále nedůvěřivější a zahořklá. Vidí jí, jak se klaní prázdnému divadlu, předstírajíc, že má na sobě Margoin kostým. Eva má Margo perfektně nastudovanou a dělá pro ní všechny věci dříve, než si Margo vůbec uvědomí, že něco chce. Margo se chce Evy zbavit a požádá svého producenta Fabiana, aby jí zaměstnal u sebe v kanceláři. Místo toho se však z Evy stane Margoina náhradnice, a Margo o tom ani neví! Karen je na Evině straně a nelíbí se jí, jak je na ní Margo naštvaná. A tak jednoho dne zařídí, aby Margo dorazila na představení o hodinu a půl později, a na pódiu jí zastoupí Eva. Eva zve na představení divadelní kritiky, včetně jízlivého Addisona DeWitta, což považuje za svůj triumf. Později v noci se Eva snaží svést Bila, on jí však odolá. Addison si vezme Evu pod svá křídla a udělá s ní rozhovor, ve kterém mimo jiné Eva tvrdě kritizuje Margo za to, že odolává tomu, aby její role hráli mladší talenty. Následuje večeře, během které před Lloydem a Karen Margo s Bill oznámí svůj záměr se zasnoubit. Eva je zde s Addisonem a vypadá to, že ti dva si padli do noty. Eva se sejde s Karen na záchodech a tam jí dá ultimátum: buď jí zařídí hlavní roli Cory v Lloydově nové hře, nebo řekne Eva Margo o tom, jak Karen zařídila, aby Margo zmeškala představení. Margo nicméně sama oznamuje, že nechce hrát roli Cory, protože je na ní příliš stará. Že by konečně prozřela? Eva poté odhalí Addisonovi svůj plán vzít si Lloyda, aby mohla hrát v jeho hrách a stát se hvězdou. Addison však Evě oznámí, že mu patří. Proč to říká? Protože ví, kdo je Eva skutečně zač! A ani Evě se nevyhne osud Margo, protože se k ní do bytu vetře jistá Phoebe. No, byl to celkem dobrý film. Herecké výkony úžasné, divadelní prostředí plné intrik a vyhořelých, nespokojených lidí a také jeden dost důležitý zvrat v poslední půl hodině filmu. Jo a nesmím zapomenout na malou roli krásné Marilyn Monroe, která se tam na chvíli objevila v roli mladé naivní herečky jménem Claudia Casswell. () (menej) (viac)

Petus

Bette Davis jako Margo Channing je omračující, velkolepá, podmanivá, osudová, nevyzpytatelná, hrdá, žárlivá, stejně vášnivě milující jako nenávidící, je to herečka a je to žena. Člověk tuhle drobounkou, emocemi nabytou ženskou sleduje s očima navrch hlavy od začátku až do konce, za zdárného sekundování Anne Baxter, která svou až mrazivě dokonalou ukázkou dokazuje, že herectví se nemusí provozovat primárně na jevišti, ale častěji právě mimo něj. Malá rolička Marylin Monroe, která stála teprve na úpatí hereckého Olympu, je pomyslnou třešničkou na dortu. Vše o Evě je film o ženách a pro ženy (půjčím-li si slova Pedra Almodóvara, který svůj „ženský“ film Vše o mé matce věnoval všem ženám právě na pozadí Vše o Evě), kde chlapi jsou až úplně vzadu za ženami - herečkami, jejich touhami a taky divadlem. ()

polonius

Stará záležitost, která ovšem ani po tolika letech nenudí a Anne Baxter je neodolatelná ve všech hereckých polohách, které ve filmu předvádí. Tenhle filmm určitě stojí za to vidět. ()

wege

Tak nějak si představuji filmovou klasiku. Je to 72 let staré a pořád to skvěle funguje, nenudí to a ten film i přesto, že je relativně dlouhý, si fakt užijete. Skvělé herecké výkony, v některých případech přímo herecký koncert. Nebýt několika málo hluchých míst, je to naprosto dokonalé. ()

Yakuza05

Zlatý glóbus 1 : Scénář. Nominace 5 : Film, Herečka - Bette Davis, Režie, Herec vedl. role - George Sanders, Herečka vedl. role Thelma Ritter ......... Bafta 1 : Film. ()

snakepit

Prvú hodinu ma neskutočne rozčulovala postava Evy v úlohe "vlezdoprdelky," druhú hodinu už aj zbytočne natiahnutý dej a postavy, ktoré ho nikam neposúvali a posledná polhodina sa mi zas zdala akoby zrýchlika. Hlavne prerod Evy zo starostlivej obdivovateľky na intrigánsku mrchu sa mi zdal prirýchly a vďaka slabému výkonu som jej to neuveril. Zato Bette Davis v úlohe Margo ma doslova šokovala (v tom najlepšom zmysle slova) a myslím, že si zaslúžila Oscara už len za ten jej arogantný pohľad. Myslím, že dnes by som len ťažko hľadal herečku, ktorá by sa vedela vžiť do svojej úlohy tak, ako práve ona. A malá rola pre Marilyn Monroe bola veľmi príjemným spestrením celého snímku, (aj) vďaka ktorému zvyšujem svoje hodnotenie na 4 hviezdičky. ()

Havala

Strhující drama z divadelního prostředí. Od začátku vypočítavá a chladnokrevná Anne Baxter se dostává na výsluní amerických divadel, i přes ty nejbližší a nejmilovanější lidi. Toto se ale dozvíte až na konci. Perfektně odvedená práce, herecké výkony výborné - ovšem dost se lišící od dnešního stylu herectví. Film má mnoho dialogů, je docela dlouhý, není rozhodně pro každého. ()

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2017

Letošní nominace na Oscary totálně ovládl muzikálový La La Land. Jeho 14 zářezů dorovnává rekord Vše o Evě a Titanicu, zatímco si pomyslné stříbro a bronz rozdělila sci-fi Příchozí s dramatem… (viac)