Londýnsky dramatik Will Shakespeare má napísať novú hru, na ktorú potrebuje inšpiráciu. Vtedy sa nečakane stretne s pôvabnou Lady Violou, ktorá natoľko miluje divadlo, že sa vydáva za muža, len aby si ho mohla zahrať. Z lásky na prvý pohľad sa vyvinie osudový vzťah, do ktorého sa zapletie i samotná kráľovná Alžbeta. (STV)

emma53

"Řekněte, jak jí milujete Wille? Jako nemoc i lék. Jako déšť a slunce zároveň. Teplo i chlad.........." Nechápu jak je možné, že já romantička tělem i duší tak dlouho odolávala tak půvabné, inteligentní, vtipné, brilantní romantické komedii a drama v jednom. Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy viděla tak nádherné výkony obou hlavních představitelů, protože nešlo ani náhodou neuvěřit v tak obrovskou sílu lásky při pohledu na Vilolet a Willa. Díky Gwyneth a Josephe za tak maximální a kvalitní výkon. Oba byli kouzelní a já v těch jejich momentech nebo chvilkách radosti a úsměvu, či velké bolesti cítila totéž a v té finální části, která byla přímo srdceryvná, považuji už za zbytečné cokoliv dodávat. Unikátní počin ve všech směrech s velmi podmanivou hudbou pro mě zatím neznámého Stephena Warbecka. ()

RHK

Jeden ze 100 nejlepších romantických filmů - 100 Greatest Romance Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Velkolepě pojatý mix filmu a divadla v docela vtipném a ke konci i dojímavém snímku. Příběh o lásce mladého Shakespeara jako inspirace pro napsání Romea a Julie. Jen ten rozjezd byl trochu utahaný, avšak závěr byl strhující. Trailer: http://www.csfd.cz/film/6327-zamilovany-shakespeare-shakespeare-in-love/videa/ ()

Boss321

Vynikající romantický snímek popisující vznik nejslavnějšího dramatu o nešťastné lásce Romea a Julie. Joseph Fiennes zde předvádí zatím životní výkon, skvělý Geoffrey Rush a mluvit o hereckém výkonu Gwyneth Paltrow je zcela zbytečné, Oscar za ženský výkon je v naprosto správných rukou. Johnu Maddenovi se za směšných 25 miliónů dolarů (na dnešní poměry) podařilo natočit opravdu velkolepé dílo a i páni z Akademie to evidentně pocholi, 7 Oscarů udělených (o tom jestli byly nebo nebyly zasloužené ať si udělá každý obrázek sám) a dalších 6 nominací hovoří za vše. ()

CheGuevara

Hravá romantika, která dá připomenout stejně pohodovému ale hloupějšímu Příběhu rytíře. Film, jenž ví, co je to dobrý a inteligentní vtip, a dokáže udržet divákův úsměv po celou stopáž snímku. Kéž by se Shakespear zamilovával častěji. ()

H34D

Je to drama? Je to komedie? Zdokumentovává film vznik jedné z největších divadelních tragédií, nebo se na nás jen šibalsky pousmívá skrze příjemně vyumělkované situace, jež mají s historii společné pouze přibližné zakotvení? Zamilovaný Shakespeare využívá známých faktů doby a postav (resp. hlavní postavy), ovšem jeho srdce tkvi v "Shakespearovském" koření, které dramatický vývoj obměkčuje a rozvolňuje. Film upřednostňuje zábavu a jednoduše milé vyznění nad profesorskou hrou s minulostí, která by pro většinu z nás nebyla ani tolik hrou, jako uspávadlem... A úplně nejlepší na tom je způsob, jakým je s humorem i s celou látkou nakládáno - nečekají nás žádné výbuchy smíchu, film vzbuzuje příjemné dojmy jako celek a ve své zdánlivé jednoduchosti ani nijak nedegraduje téma, ba naopak, obzvláště závěr jasně říká, že tady nejsme v pohádce, nýbrž u Shakespearů... 8/10 ()

xxmartinxx

Shakespearovi jsem se hodně vyhýbal, ale když už má toho Oscara, chtěl jsem ho vidět. A proti výsledku nic nenamítám. Sympatičtí herci, sympatický děj. Oscar zůstává stejným šokem jako v době udělení, ale to není můj problém. ()

flanker.27

Limonádička pro holky s romantickými sny. Obsahově celkem chudé, nijak extra zajímavé postavy, kdy každá plní nějakou jednoduchou funkci typu královna - "humor", Viola - city, Shakespeare - ehm, no jo, Shakespeare, vlastně ani nevím, jeho charakter je tak jednoduše načrtnutý, že tu připomíná Cimrmanovského Hamleta bez Hamleta, atd. Hezké na pohled, ale uvnitř velké kulové. ()

Morien

Myslím, že se mi to celkem líbilo, když jsem to viděla před nějakými deseti lety, ale dneska se mi to zdá skoro nesnesitelné. Přirovnala bych mé rozčílení zhruba k tomu, jak mě vytočil z La La Land, protože tento film není o pocitech, nýbrž o hercích plácajících se po ramenou, jak skvěle umí ty pocity imitovat. Možná to souvisí s tím, že já obecně nemám moc ráda divadlo, protože se skoro vždy rovná přehrávání, dramata si nejraději sama čtu. V hercích a jejich pojetí svých postav leží můj kámen úrazu se Zamilovaným Shakespearem, spolu s tvůrčím rozhodnutím nechat postavy mluvit poeticky i "mimo své role". Je to podobně otravné jako když ve filmech o komicích komikové neustále žertují, i když nejsou ve světle ramp. Dochází tím k totálnímu odcizení postavy od diváka a mizí tím jakákoliv šance vnímat je jako "skutečné" a ne jako herce předvádějící přízvuky. A nepřijde mi to ani jako platná umělecká stylizace, spíš taková přezíravá hra na vznešenost, je to celé moc namyšlené a prvoplánovité. Od Toma Stopparda bych čekala něco podvratnějšího. Jedinou zábavnou věcí na celém filmu tak pro mě zůstávají vtipy na adresu chudáka Bena Afflecka. ()

gudaulin

S některými tituly se člověk zkrátka přes veškerou snahu míjí a pak je obtížné zvolit správné hodnocení. Jak jen ohodnotit film, ke kterému jsem usedl třikrát a třikrát se mi podařilo u něj usnout. Nejspíš odpadem, ale to by si tahle v mnoha kritikách i ohlasech fanoušků ceněná romantická komedie určitě nezasloužila. Na omluvu filmových tvůrců i moji musím dodat, že snímek jsem použil jako kulisu pro romantický večer a protože mám skvělou partnerku, to se potom uznávaný scénárista a režisér můžou snažit sebevíc... Zároveň to ale značí, že pro mě Maddenův film není dostatečně atraktivní, abych se jej pokusil sledovat znovu. Neměl pro mě patřičný spád a poněkud vadil i shakespearovsky laděný slovník. Celkový dojem: 45 %. ()

choze

"Dopadne to dobře." - "Jak to?" - "Nevím. Je to záhada." Romantický příběh o vzniku romantického příběhu (toho nejslavnějšího) a cesty za jeho premiérou, jež je zároveň derniérou milostného vztahu, který ho inspiroval. Okouzlující vyznání lásky k Shakespearově dílu, divadlu i příběhům o lásce. Scénář si důvtipně pohrává s motivy ze Shakespearových her (čím větší o nich máte přehled, tím víc si film užijete) a dobovými reáliemi a přivádí na scénu celý zástup skvěle načrtnutých, obsazených a zahraných figur a figurek, obzvlášť královnu, Henslowa a pana Fennymana, který má výborný dramatický oblouk. Zkrátka jedna z nejlepších romantických komedií vůbec. ()

Hal_Moore

Takovou parádu, jaká se mi dostala, jsem opravdu nečekal. Očekával jsem klasickou romantickou slaďárnu, oblečenou do histo(e)rického hávu. To se mi také dostalo, jen v nadmíru chutném provedení. Joseph Fiennes je v roli Willa Shakespearea k nepoznání (bezpochyby životní výkon), Colin Firth také (jen ten životní výkon předvedl až v Konferenci ve Wannsee) no a pro Gwyneth bych i zabil. Prakticky vše je na Zamilovaném Shakespeareovi k pochválení, já osobně jsem na něm nenašel ani jednu chybičku. Dokonce i Ben Affleck předvedl herecký výkon, což se opravdu nevidí často. Samotné konečné představení Romea a Julie mě donutilo zadržet dech až do samotného konce, nikdy bych nevěřil, jak může být divadelní představení tak napínavé, i když zde je, pravda, ve filmovém podání. Celkem jednoznačně za pět. ()

sportovec

Realistické umění přesvědčivé autentické literární fikce není protimluvem. Jeho existence je však vzácností, protože vyžaduje prolnutí ne jedné, ale hned několika komponent. Nosný nápad je východiskem, jeho důsledné, stále tvořivé domýšlení nezbytným prostředkem a schopnost pracovat nápaditě s dějem a jeho nečekanými zákruty a výkruty požadovaným vyzněním. To všechno se tvůrcům filmu zdařilo. Mimořádný námět tak plně rezonuje se skvělými hereckými výkony. Křehký dívčí - zpočátku i panenský - půvab Paltrowové, rázná tvořivost Fiennesova (neméně dobrý je jeho LUTHER) v mých očích ustupují velmi nekonvenční osobité Alžbětě Denchové (téměř bych ji řadil výš než kreace Blanchetové nebo Mirrenové, jež samy o sobě jsou rovněž mimořádné); k dosavadnímu pojetí této osobnosti-intelektuálce přidává totiž zemitou plebejskost, z níž organicky přechází do své takřka absolutistické majestátnosti, v níž to čas od času probleskne osobitým robustní humorem. ROMEO A JULIE se za těchto okolností stávají živým a životným dramatem, které jen umocňuje náš vhled přes propast času do renesančních divadelních arén alžbětinské Anglie. Poznání, že zamilovat se může každý - i velikán - a že velké pojmy a lidé jsou v okamžicích svých všedních dnů stejní jako kdokoliv druhý, činí z renesance, zobrazené v tomto skvělém díle, součást naší současnosti. A proč ne? ()

genetique

Výprava, kostýmy, hudba. Teda umelecká filmu je na dokonalej úrovni, tie ostatné sošky si nezaslúžili ani len nominácie. Všetko je to pekné, uhladené, sladké, občas trošku úsmevné. Ale tie dialógy a scenár sú až príliš noblesne napísané, niekedy až umelé. A to bol Shakespeare majstrom v jednoduchosti a ľahkosti. Na protiváhu k tomu je to ale veľmi svieže a nové, čisto dramatický pohľad na Willov život by ma ubil asi ešte viac. 75%. ()

StarsFan

Oscar za nejlepší film je tu trochu neprávem (Spielberg s Hanksem by u mě měli přednost) a celkově mi přijde, že je Zamilovaný Shakespeare lehce přeceněný. Se skutečným Williamem Shakespearem neměl Will Shakespeare asi mnoho společného a já prostě nejsem nadšenec do tohoto typu fikce postavené na skutečně žijícím člověkovi. Zvlášť když ta úžasná romance a Willova inspirace je sice zajímavá, ale rozhodně ne jedinečná. Za skvělého Geoffreyho Rushe a skvělou Judi Dench jsem chtěla původně dát i vyšší hodnocení, ale ne... prostě to nejde. ()

NinadeL

Trvalo dlouho, než jsem se smířila s tímhle pohledem na alžbětinské divadlo, ale budiž. Éterická Gwyneth Paltrow je tu opravdu miloučká a člověk si skutečně alespoň udělá jakous takous představu o tom, že existovala i jiná divadla, nežli Globe a byli i jiní dramatici, nežli Wilda. A třeba si konečně dočtu i ten Večer tříkrálový. ()

Kaka

Nezapomenutelný film. Ani ne tak komedie jako melancholická sonda do 16.století kde se psali literární dějiny. Okouzlující herecké výkony a pohodová atmosféra. ()

Eddard

Moc (možná až příliš?) pěkné a romantické okénko do pár týdnů života jednoho z největších velikánů světové literatury. Romantické je zde klíčové slovo - z historického hlediska je samozřejmě vše důsledně vycucáno z prstu, což nám ale rozhodně nebrání vychutnat si poesii shakespearovského jazyka, vtipný scénář a v neposlední řadě i rozkošnou Gwyneth Paltrow v dvojroli Violy/Mr. Kenta. Stejně jako Luhrmanova verze Romea a Julie může Shakespeare in Love sloužit jako brána k dílu velkého Dramatika pro ty, co u něj ve školních lavicích usínali. 70% ()

castor

Práce na nové látce drhne a inspirace se nedostává. Přitom divadla prožívají nebývalý rozkvět. Pak ovšem do života Williama Shakespeara vstoupí krásná a duchaplná Viola, která má navíc herecké ambice, a všechno se změní. Částečně je to životopisný kus, částečně jsme svědky mistrovské mystifikace, každopádně vypráví se tu způsobem, který je velmi přitažlivý, sebeironický a svěží. Tvůrci navíc tuhle kombinaci humoru, romance a dramatu prošpikovali celou řadou odkazů a milých narážek, navíc se divák leccos dozví o samotném fungování divadla za vrcholné renesance. Výborně napsaný příběh z pera zlínského rodáka Tomáše Strausslera, v nelibé době válečné synka židovského lékaře, který dnes coby Sir Tom Stoppard patří mezi nejuznávanější dramatiky (mj. i scénář k bizarnímu filmu Terryho Gilliama Brazil nebo ke Spielbergově dramatu Říše slunce), a Marca Normana, pro kterého byla tahle látka jednoznačným kariérním vrcholem. Výtečná je kamera, výprava, skvostná pak hudba a obrovské uznání zaslouží kostyméři. A pak jsou tady samozřejmě herecké výkony (ač dosud příliš nepobírám Oscara pro Judi Dench), kterým vévodí Geoffrey Rush a duo Fiennes-Paltrow. Moc milé i po letech. Čtyři až pět hvězd. ()

ripo

Je to starobou, či úbytkom testosterónu? Je to o tom, že sme všetci zažili úprimnú a prvú lásku? Alebo tým, že Shakespeare bol génius? Že John Madden nakrútil úžasný film? Že pri pohľade na Gwyneth Paltrow som zmäkol ako huspenina? Všetko .... dokopy.... Nádherný zážitok! 5***** ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

Které klasiky by dnes vyhrály Oscara?

13.08.2015

FBI bude chrániť Diane Lane

FBI bude chrániť Diane Lane

31.08.2005

John Madden, režisér Zamilovaného Shakespearea, nakrúti krimi drámu KILLSHOT podľa literárnej predlohy Elmora Leonarda, ktorú adaptoval Hossein Amini (Krídla vášne). Pôjde o príbeh realitnej agentky … (viac)