Major Kalaš vyšetřuje loupež nové série bankovek, které byly ukradeny z poštovního vozu rychlíku. Český kriminální film o velké vlakové loupeži a výbuchu na 201. kilometru. V rychlíku odjíždějícím z Prahy je přepravována velká zásilka bankovek. Velitelem ozbrojeného doprovodu je poručík Lenk, který také jako jediný přežije explozi poštovního vagónu, která má zamaskovat loupež bankovek. Případu se ujímá major Kalaš se svým mladým asistentem Karlíčkem. Několik kilometrů před místem katastrofy kriminalisté objeví mrtvolu mladé dívky Anny Halamové, která se stala náhodným svědkem loupeže a proto musela zemřít. Kriminalisté pomalu postupují vpřed a objasňují události na trati. Přestože se prvotní podezření proti raněnému Lenkovi ukazuje mylné, cesta k pravým pachatelům a muži, který stál v pozadí celé loupeže, je ještě dlouhá... (oficiálny text distribútora)

Jiří K.

Adaptace Eduarda Fikera podle knihy "Série C-L". Jedna z nejlepších detektivek. "Víte co je nejdůležitější při zajištění terénu? Zajistit všechny stopy! Vůbec ne - nenastydnout!" ()

Finskej

Narozdíl od pana Hrušínského pojal J. Sovák svého majora Kalaše jako celkem rázného a živého muže nešetřícího stručnými, ale výstižnými poznámkami a hláškami s nádechem peprného, jízlivého, suchého humoru. A imho se mu to moc povedlo. Nemá cenu srovnávat, který Kalaš (Hrušínský x Sovák) je "lepší" - jsou prostě jiní, ale oba povedení. Je spíše na divákovi, která poloha mu víc "sedne", než že by snad oba pánové tu svou (polohu) neztvárnili dobře... Sovákovi zdatně sekunduje mladý kriminalistický kolega v sympatickém podání J. Hanzlíka a nemalým kladem celé detektivky (jež se ve filmové adaptaci od původní literární předlohy skutečně liší) je to, že dobový socialismus z ní vykukuje jen (tak) málo (jak je nezbytně nutné). Zkrátka natočilo se za socialistické éry mnoho mnohem víc době poplatných filmů, zde je nutné zlo redukováno na dobře únosnou mez. Takže s klidným svědomím prohlásím, že je to jedna z těch lepších detektivek, co se u nás kdy natočily, a do zlatého fondu nejspíš patří. ()

klúčik

Výborná kriminálka. Ja mám tento film moc rád, aj preto, že je v ňom zapojený humor mjr. Kalaša. Výborne zahrané J.Sovákom. Výborné....80%. ()

xaver

Výborná česká detektivka s dvojici skvěle zahraných detektivů v podání Jiřího Sováka a Jaromíra Hanzlíka. Radoslav Brzobohatý, byť v jedné z hlavních rolích, nedostal moc prostoru a zahrál si v podstatě déle trvající "postelovou" scénu. Na české detektivky pak dost nezvyklý akční závěr s přestřelkou. Každopádně za 5*. ()

klukluka

Pro mě osobně oddechovka, zvuková kulisa, nemusím na to vůbec koukat, hodně se tady mluví, je to jako dobrá, zdůrazňuji dobrá rozhlasová hra. Z toho odvozuju, že to nemusí být ani špatnej film, současně to ale není ani žádná petelice, 60 procent - 3 hvězdy - to je, myslím, fér. ()

Fary

Bud jsem to nepochopil, nebo mi tam uteklo neco, co se ostatnim libi, ale ten film je tak naivni az to mlati dverma. :( A ten jazyk, kterym mluvi, taky neni z 1970, ale spis tak z devatenactyho stoleti... ()

Paity

Já mám opačný názor než někteří tady. Já měl raději Hrušinského, který mi tam prostě seděl více. I tak se jedná pořád o obstojnou detektivku. ()

Shimargh

"Jo děvenko, kdo má prachy je pán". Brilantní česká kriminálka, jako ostatně všechny "Kalašovky" , ale Hrušínský by mi tam seděl asi lépe. Ale nic to nemění na tom že to je další český klenot. Proč sakra tehdy to šlo a dneska točíme takové sračky ? ()

Disease

Major Kalaš Jiřího Sováka je zcela jiný, občas až na hranici parodie. Ovšem scénáristicky je to zatím nejlepší Kalaš, co jsem viděl, přece jen Eduard Fiker je záruka kvality. I akční finále nezestárlo tak, jak jsem se obával. ()

Mikino00

Slaboulinké krimi s jednoduchým příběhem, špatnými charaktery a hroznou režií. Nezachrání to ani plejáda hvězdných herců, kde citelně chybí jako Kalaš Hrušínský, který by zřejmě při své účasti film sám utáhl. Na chvilku jsem u toho usnul, to by se při napínavých krimi nemělo stávat. ()

ArthasKarfa

Bohumil Šmída jako kouzelný tvůrce teorií o vlakovém neštěstí a bankovní loupeži. Sovák a Hanzík, neznámý udýchaný pan Trojan a nepolapitelná Cortina. ()

mira007

Černobílá krimi klasika, která udivuje faktem, že tady skvěle hraje kriminalistu Sovák. A ta černobílá má něco do sebe, protože ta atmosféra je díky tomu k nezaplacení. ()

waits

Sovák je jiným Kalašem než Hrušínský, to je bez debat. Ale pokud jde o mne, skončí jen těsně za ním. Sovákův (a Hanzlíkův) lehce odlehčený přístup není mimo, ale trochu se tříská s hudebním doprovodem a sem tam rozbíjí budovanou hutnou atmosféru. Jakoby chtěl Mach natočit jiného Kalaše, současně udržet kontinuitu a nepovedlo se mu všechny prvky úplně vyvážit. Kdybych se měl prohrabávat dějinami českých kriminálek, kalašovky bych si doseznamu určitě zařadil..i tuhle se Sovákem. Vždycky mě totiž znovu baví sledovat tohle rozplétání dobře napsaných a výborně zahraných příběhů. ()

Vesecký

Až na pár drobných naivit, kvůli kterým jednu hvězdičku dávám dolů, je to velmi zdařilá detektivka z dob, kdy se ještě točily a nemusely to být akční thrillery. Vynikající Sovák a Květa Fialová, spousta dalších výborných herců minulosti. Detektivka, jaká má být, je plná zvratů, do poslední chvíle nevíme, kdo střílel na kolejích proti náhodně projíždějící Regině Rázlové, Výborně ukázaná práce našich kriminalistů 70. let. ()

J R C Pecuchet

Na svou dobu velmi napínavá a zajímavá kriminálka. Napětí se udržuje až do konce a celý příběh koření Sovákův neopakovatelný humor a grymasy tak, jak to uměl jen on ! ("POPLACH", "PIC KOZU DO VAZU","pan Louskáček" atd.) ()

mh.mail

60% — V pořadí čtvrtý film s majorem Kalašem byl tak nějak „vsunut“ do původní série. Místo Petra Schulhoffa ho natočil Josef Mach a Kalaše v něm místo Rudolfa Hrušínského hrál Jiří Sovák. Tato konfrontace „na dálku“ mezi oběma protagonisty má ještě tu pikantní příchuť, že to byl podle Sováka právě tehdejší národní umělec Hrušínský, který se později svým nesouhlasem spolupodílel na tom, že Sovák nebyl po zotavení se z úrazu přijat zpět do souboru Národního divadla. Co se týká majora Kalaše, skončila tato konfrontace podle mého názoru nerozhodně. Oba filmy i oba Kalašové jsou tak rozdílní svým pojetím a zároveň tak svébytní, že mají oba nárok na existenci. Narozdíl od Schulhoffovy série, která je pojata víc vážně, je film Na kolejích čeká vrah natočen trochu odlehčeněji a s určitou nadsázkou, jejímž nositelem je především Jiří Sovák se svými hláškami. Přitom se nejedná ani o komedii, ani o parodii, ale o seriózní detektivní příběh s některými na tehdejší poměry velkoryse pojatými scénami (explodovaný vlak). Co se mě týká, líbí se mi oba Kalašové, i když u toho sarkastičtějšího v podání Jiřího Sováka se bavím o trochu víc. ()

zdeny99

Svižná, dobře natočená a slušně vymyšlená detektivka. Major Kalaš (Jiří Sovák) coby zkušený lidský detektiv má po boku mladého nezkušeného Karlíčka (Jaromír Hanzlík) a s skvěle se doplňují v záležitosti vybouchlého vlaku, který vezl novou sérii bankovek. A že ten vlak dobře bouchnul! [4612. hodnocení, 166. komentář, 75%] ()

luf

Tohle jsou moje dvě oblíbené věty z filmu : "Tak jde spát jinam a pyžamo si nevezme. V tom něco bude. -Spravně. Chce asi spát nahá a tomu musíme zabránit!" "Pic kozu do vazu!" ()