Skrachovaný komediant Arthur Fleck (Joaquin Phoenix) sa dlho pohybuje na tenkej hranici medzi realitou a šialenstvom. V jeden deň sa potuluje vo svojom obleku klauna po uliciach Gotham City a dostáva sa do konfliktu s brutálnymi zlodejmi. Pomaly sa roztáča špirála udalostí, ktorá vyústi do hrozivých rozmerov. Opustený Fleck začne čoraz viac prepadať do hlbín šialenstva a postupne sa mení v ikonického zločinca, ktorého už čoskoro bude svet poznať pod menom Joker. (Continental film)

Skeksis

Tento Joker bol najvzdialenejší od svojho mena. Nicholsonov Joker bol umelý (toho by som si asi jediného pozvala na detskú oslavu, aj keď by sa mohla skončiť kadejako), Ledgerov Joker mal gule, Phoenixov Joker je zlomený človek. Psychická porucha, lieky, potkany, špina, odpadky, násilie a nespravodlivosť - asi tak by som zhrnula tento film. Musím však napísať, že tento Joker mi nápadne pripomínal postavu z filmu U zlatej rukavičky. ()

Timak

Jedna velká depka. Phoenix zase excelentní. Dokonce mi ho bylo opravdu líto a začal jsem sympatizovat s jeho činy, ale když se po 58 minutách filmu podívám na hodinky, kolik že vlastně ještě zbývá, tak to není dobrý znamení. Každopádně KarelR to vystihnul přesně. ()

JohnSmith

Joker je komixová postava jestli se nepletu. A komix by měl být zajímavý a zábavný. Phoenix si předvádí opravdu pěkné kreace, ale jinak je to strašná nuda. Opravdu nejsem ten typ diváka, co bude nad výkonem Phoenixe dvě hodiny slintat a pak tu napíše, že se jedná o veledílo. ()

Trustme

Film, který se bude líbit depkařům, emo teenagerům, outsiderům, mentálně postiženým, fanouškům Marvel Comics & Walt Disney Studios Motion Pictures, kteří touží po změně a nebaví je sledovat filmy, kde vítězí stále dobro nad zlem, některým uživatelům ČSFD, neboť mají s Jokerem podobnou existenciální frustraci a taktéž tento film ocení lenošné filmové poroty (prý je tam zase dobré herecké ztvárnění psychopata). Z filmu nebudou mít úplnou radost coulrofobici*, tvůrci starších filmů o Batmanovi a všichni, kdo dobrovolně pracují v kostýmu klauna. *Coulrofobie je strach z klaunů, jenž je získaný z osobní negativní zkušenosti s klauny nebo z negativního obrazu klaunů z televize, filmu. ()

sskrblik

Jakkoliv je nový filmový Šprýmař dobře zahrán Žakynem Fínixem, tak prostě stále se nemohu zbavit pocitu, že z více jak hodinové depky se to vyhrabe až za polovinou filmu a začne to mít šmrnc. To je setsakramensky dlouho na to abychom viděli jak se komedianta stává psychouš. Sestřííí-hnutí by tomu velmi prospělo. Samozřejmě kameramanská práce vykouzlí velmi dobré a ikonické kompozice vhodné filmového plakátu. Bohužel ale velmi okatě hrajíc na efekt. A to nejenom po vizuální stránce, ale i po stránce hudební či herecké. Co mě vadí asi nejvíce je pro mě ovšem fakt, neustáleho restartování Batmanů, Supr Manu a všeho ostatního. Pořád samé restarty znovu a znovu. Za 11 let hrají jednu filmovou postavu už tři herci... to je neskutečně hodně, jakého Jokera si máme milý Holý-úde vlastně vybrat? ()

Natabar

Vysoce přeceňovaný film, v němž stojí za zmínku pouze výkon Phoenixe, ale jinak dosti nuda. Žádný dramatický oblouk, žádný přerod v blázna pod vlivem událostí (zde Arthur prostě bláznem je od začátku). Asi jsem po těch chvalozpěvech čekal malinko více, takto však za mě zklamání. ()

VasaX

Velmi jednoduchý příběh, ale dobře propracovaný. A já to beru. Beru to jako všechno. Jako drama, jako "cinema", klidně jako aktuální sociální kritiku a třeba i jako Joker origin, který to ve skutečnosti není. Phoenix se tady vytáhl a skloubil prvky bipolarity, psychopatie, šílenství a záblesků inteligence, což je takovým koktejlem správného padoucha Jokera, do kterého se perfektně vžil a postupně ho vybudoval. Jo jo, Joker je parádní film, byť není super originální, tak ta forma je úžasná. A to srovnání s Taxikářem, co tu padlo, je trefné. Kdysi při druhém shlédnutí Taxikáře jsem si říkal "Koukl bych na něco podobného, ale nového". A teď můžu tvrdit - stalo se. ()

Sany33

Pre empatických divákov je až utrpením sledovať, ako sa Arthurovi nedarí. Každá ďalšia rana posúva jeho vedomie hlbšie do neprebádaných vôd oslobodzujúceho šialenstva. Sledujeme psychologický rozklad jedinca, ktorý nájde svoju spásu až v nekontrolovanom násilí. Takýto podrobný psychologický profil komiksovej postavy sme tu zatiaľ nemali. 91% ()

lykan9

Joker je vynikajícím filmem, ve kterém Joaquin Phoenix odvedl jako obvykle skvělou práci. Je slast dívat de na jeho herecké umění obzvlášť, když i vše okolo něho funguje skvěle. Doslova nemám, co bych vytknul a už teď se moc těším na pokračování, protože Toddu Phillipsovi věřím, že nepoleví. ()

klima777

A co chtěl Todd Phillips opravdu říci? Bez keců, rádoby hlubokých psychologických, sociálních a jiných sond? Je nutné tento film vsazovat do batmanovského universa? ---- Phoenix je dobrý a hvězdičky by možná mohly (měly?) být tři. Vnímám, co se mi má na Jokerovi líbit, jenomže (a protože) režisérova velkohubost je únavná (IMHO). ()

dragon94

Joker je jako vtip bez pointy. Předně bych rád pochválil naprosto fantastický výkon Joaquina Phoenixe, který do své role dal skutečně všechno. Také je třeba zmínit, že se jedná o celkem koukatelný film. Tím výčet pozitiv končí. Nenechte se zmást názvem. Hlavní postava nemá s Jokerem společného vůbec nic. Je to jen chlápek co má psychickou poruchu a tím to hasne. Nic víc se o něm ani nedozvíme. Arthur, jak se postava jmenuje, bohužel nezačne během celého filmu býti Jokerem. Pořád a neustále je jen v depresi, s tím rozdílem, že na konci už mu to vlastně nevadí. I jako sociální drama je to ničem. Film zkrátka vůbec ničím nepřekvapí a ani nepřijde se scénou, o které bych mohl říct, že tohle je ten vrchol a kvůli tomuhle stálo za to se na film podívat. Nejvíce na mě zapůsobila scéna s dítětem v autobuse. Ta je asi někde v prvních 5ti minutách. Ve zbytku filmu jsem čekal, kdy přijde nějaký ten bod zlomu a nepřišel. Druhá celkem zábavná scéna, a taky jediná vtipná, pak byla s Liliputem a zámkem. Když nad tím tak přemýšlím, tak celý film by se dal shrnout ve třech větách. Navíc má ještě, ze zcela nepochopitelných důvodů, asi 4 konce. Popravdě ani netuším, jestli má film potitulkovou scénu nebo ne. Již průběhu třetího konce jsem totiž oblečenej kráčel po schodech dolů, a jakmile se objevil nápis "The End", tak už jsem odmítal v kině trávit další minutu navíc. Hodnocení je jen za perkfektního Phoenixe a za to, že to bylo koukatelné. 2* 40% ()

Lukyn007

Za mě nejlepší DC film od Temného rytíře, ve kterém však Jokerova motivace dávala větší smysl. To však nemění nic na tom, že Phoenix se role zhostil opravdu skvěle. Bohužel režisér Todd Phillips na něj spoléhal až moc, což působilo jako by režisér nevěřil příběhu, ale pouze kvalitám na Oscara nominovaného herce, jehož vyzáblé tělo ukázal ve snímku snad 20x. Každopádně se jedná o příjemnou změnu v žánru, kterou bych uvítal častěji. 8/10 ()

Jaro.Krafcik

Joker je oprávneným filmom v takýchto číslach. Po temnom rytierovi som si nemyslel že niekto prekoná rolu Heatha Ledgera. Ale J.Pheonix to asi dokázal. Jeho smiech, tanec a celkovo bláznovstvo stálo za to. Nečakal som od tohto filmu vela, dostal som ale plnú porciu. A po vynikajúcom syrovom nachos xxl kombe mi film výborne sadol. A mám chuť si pozrieť niečo z prostredia Gothamu. Asi to bude seriál Gotham. Ale ešte je čo pozerať tak uvidíme. Zatiaľ kinozážitok roka, a konkurent na prvú topku. S overeným filmovým znalcom sa nám premiéra páčila, aj ostatným divákom, na wc sa nevybral nikto, joker sa jednoducho vydaril. 5* ()

JustMeeKatie

Kdo by to byl řekl, že chlápek, co stvořil filmy o třech Pařbách, nakonec divákům/fanouškům naservíruje takto vkusně natočený snímek. Mně osobně se zdálo, že Phillips se s "Jokerem" atmosférou přiblížil k Batmanovské trilogii od Nolana. Nejen, že vše působilo hodně reálně, ale jak jsem zmínila hned na začátku, bylo to neskutečně zdařilé a citlivě natočené. Joker je asi jeden z nejoblíbenějších, pokud ne TEN nejoblíbenější, záporák z DC Comics, ale Phillipsovi se podařilo tuto postavu, která ve většině filmů působí jako krásný příklad šílenosti, polidštit. Nic z toho by ovšem nebylo možné bez naprosto bravurního hereckého výkonu Joaquina Phoenixe, který zde úplně zmizel, a místo něj se nám před očima objevil pohublý podivín, který v životě nezažil jediný šťastný den. A zde se vracím k té lidskosti a reálnost. Když divák sleduje, jak se k Arthurovi choval svět a většina společnosti, může se mu někdo vůbec divit, že se stal šíleným zabijákem? Že řekl dost všem, kteří se k němu chovali jako ke kusu hadru? Já tedy rozhodně ne. Film je plný skvěle promyšlených scén a vysvětlení. Mně se třeba hodně líbila ta jeho kartička vysvětlující jeho náhlé projevy (šíleného, ale také smutného a zoufalého) smíchu nebo jaké trauma utrpěl v dětství (tady jsem si vzpomněla na hodiny psychologie, kdy nám profesorka vysvětlila, že naprostá většina sériových vrahů si v dětství prošla nějakým druhem týrání). Nejvíc mě dostala asi závěrečná část, kdy Joker vystoupil ve své (dříve) oblíbené talkshow a poté jeho oslava lidmi z řad dělníků a těžce pracujících. "Jokerovi" a Joaquinovi moc přeju, aby v nadcházející awards season posbírali co největší množství nominací a zejména cen. Myslím si, že zdejší hodnocení mluví za vše, "Joker" si to prostě zaslouží. ()

Tft

Joker je pro mě v tvorbě Toda Phillipse hodně nečekané zjevení. Jeho předešlou komediální tvorbu vnímám jako průměr novodobé Hollywoodské zábavy a jeho poslední výtvor War Dogs mi šel úplně proti srsti. Joker je otočka o 180 stupňů, Phillips přechází z pubertálního nevybouřeného trapno humoru k tématům duševních onemocnění, domácího násilí, rozpolcené společnosti a zaměřuje se čistě na studii charakteru. Joker je origin story jaké tu ještě nebylo, Phillips s Joaquinem Phoenixem nenechávají na Jokerovi jedinou nit suchou a rozebírají ho jako postavu na prvočinitele. Není divu, že se na filmu měl původně produkčně podílet i Scorsese, protože Joker má k Taxi Driverovi hodně blízko. Podobně jako právě Taxi Driver nebo ne zas tak dávný Nightcrawler se Joker soustředí čistě na svou ústřední postavu a nechává diváka všemi možnými způsoby nahlédnout do jejího nitra. Novou vrstvou je zasazení do komiksového prostředí, což z Jokera dělá vlastně unikát na poli těchto charakterových studií. Komiksové kořeny dávají Phillipsovi širší pole působnosti, o to víc, že Joker vlastně žádné origin story nemá. S tímhle tématem tvůrci pracují vychytrale, protože nás nechávají na svět nahlížet očima duševně nemocného člověka, divák tak nikdy nemůže na 100% říct co je reálné a co ne. Možná je tak i tohle jedno z Jokerem vymyšlených origin story? V hlavní roli se Joaquin Phoenix potápí do propasti Jokerovy mysli a tuhle postavu do sebe vstřebává jako houba na nádobí mastnotu z pekáče. Překvapilo mě jak moc je jeho herecký výkon založený na fyzické stránce, není náhodou, že se ve filmu objeví scéna s Charliem Chaplinem (je to sice trochu okaté pomrknutí, ale v kontextu filmu vlastně proč ne…). Phoenix ukazuje, že je herecká extra třída, což už jsme ovšem dávno věděli a do svého repertoáru tak přidává další velice podařený charakter. Hildur Guðnadóttir dokresluje celkový obraz filmu soundtrackem, který bych nazval emo-klasickou tvorbou, to jak smutné tóny vyluzuje její čelo musí dohnat k černým myšlenkám i toho největšího hipíka. Je to jako by její smyčec jezdil po vašem zápěstí jako žiletka. Joker je inovativní, odvážný, depresivní, ale hlavně je to komiksový film, který dalece přesahuje postavené mantinely svého žánru. Todd Phillips je poslední od koho bych něco takového čekal, o to větší je pro mě Joker překvapení a dodává mi naději, že ještě není čas tenhle žánr zatracovat, protože s odvahou studií dávat peníze a volnější ruku tvůrcům, kteří mají chuť a odvahu natočit něco jiného, pořád můžou vznikat originální komiksové filmy. ()

Dr.Okamura

Mrazivý přerod psychicky zničeného člověka v ikonu zločinu a herecký koncert Joaquina Phoenixe. Kéž by si Warner Bros. uvědomili, jakou perlu mají v podobě práv na DC postavy, přestali se snažit kopírovat svého pestrobarevného a digitálním bordelem prorostlého konkurenta a šli svou vlastní cestou. Nejlepší film s nálepkou "based on comic books" od Temného rytíře. "I just hope my death makes more cents than my life" ()

vyfuk

U mnoha filmů máte občas pocit, že se na něj díváte a najdete tam nějakou zajímavou, dobře natočenou až poetickou scénu. Ve veškeré práci pana Shera na tomto filmu ani nevím, který moment by se dal takto popsat. Ale řekněme rovnou a upřímně, že všechny. Tady se ani nedá bavit o nějakém zpracování, které samozřejmě by si nejeden divák nebo tvůrce dokázal v detailech představit trochu jinak. Samo o sobě je totiž důležitým faktem to, že Phoenix zahrál roli svého života. Samozřejmě jsem si nicméně i vědom filmu Walk the Line, jenž se nedá jen tak opomenout. Nicméně onen výkon, který naskytl tento film je nepopsatelný. Jedna věc, by byla nominace na Oscara. Vyhrát ho, je skoro nemyslitelné v obecném kontextu, ale v rámci filmu samotného, který je jednoznačně jiný... to už by šlo. To co pro film je neuvěřitelnou podstatou a aspektem je hudba. O tom se ani nemůžeme bavit. Guðnadóttir odvedl tak údernou, nečekanou a charakteristickou práci, která by měla být vynášena do nebes. Spolu s tím spojené písně minulého století swingových velikánů dostane tu nejlepší kombinaci jakou máme. No a co se příběhu týče, to je jeden velký otazník. Vy ve výsledku spíše uvidíte silně psychologické, skoro až labilní dílo, které je v tomto směru dost silné. Je to hodně geniální a zároveň nebezpečný suicide materiál. Najdete i nějaké epické momenty v rámci příběhu ze světa DC, které mohou být přikrášlené, ale to je věc další. Tenhle film je v mnoha ohledech neuchopitelný. Nedá se o něm říci, jak moc je v něčem dobrý a jak v příběhu je mnohdy nezáživný. A to vše dělá zároveň filmovou událost roku i určité silné zklamání. Ale to obohacení, co s ním přichází je neocenitelné. Druhé promítání o pár dní později: Joker je manifest. Je to ukázka zlomené zahořklé osoby života, která nedokázala přijmout existenci. Je to kritika mizení střední třídy. Je to van Goghova Před branami věčnosti na filmovém plátně. Je to vše, co chcete mít. Je to veledílo. ()

LizianShaw

Když oznámili tento film, díval jsem se na to skepticky a to z důvodu, že se film bude snažit Jokera polidštit a udělat z něj kladného sympatického hrdinu, kterému se stalo něco tragického, tak že zešílel. Toto jsem nechtěl, protože Joker byl vždy tím největším a nejšílenějším (ne-li nejméně předvídatelným) bad guyem, kterého kdy komiks vydal. A za to vše v komiksu vděčíme bazénu s kyselinou. Tady pro něj udělali jakýsi origin story, kde kyselina nehraje žádnou roli, naopak negativní vlivy společnosti a nižších společenských vrstev ano (což může být velmi smutné pro komiksové fanatiky). Za toto (zatím nepojmenované) odvětví Dc jsem velmi rád, není potřeba tupých hlášek a tunu akce, aby film zaujal. Stačí jen Phoenix, který krásně (děsivě) pojal postavu Jokera, kterého jsme nikdy předtím neviděli jako protagonistu, nýbrž jen jako někoho kdo Batmanovi házel (mrtvé) Robiny pod nohy. Snad nezacházím do spoilerových vod, když řeknu, že film krásně graduje a i na to, že je film značně depresivní, tak se v pár (ačkoliv i někdy morbidních) scénách zasmějete. Chci víc takovýchto 'Elseworlds' filmů! Slyšel jsem že se chystá Luthor, avšak padouši Gothamu jsou o dost více barevnější. Jen si nepřeji aby vytvořili sequel, tím by úplně zkazili unikátnost tohoto díla, načež by vznikla trilogie a bůhvíco ještě, radši bych zůstal u ukončených originů. 9/10 P.S. Pochvala Phoenixe za přípravu na roli - zhubnout 24 kilo, nacvičovat perfektní smích a taneční scény tento film hodně zdokonalily. ()

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

Logan od Mangolda je součástí MCU kánonu

03.11.2023

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

Oppenheimer si připsal mimořádný rekord

18.08.2023

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

Kdo by se mohl stát příštím Supermanem?

13.01.2023

Tak to šlo celkem rychle. Ačkoliv je následující zpráva v tuto chvíli jen spekulací, stejný zdroj, jenž v minulosti odhalil například obsazení Barryho Keoghana (Víly z Inisherinu) do role Jokera v… (viac)

Seriálový The Penguin nabírá obsazení

Seriálový The Penguin nabírá obsazení

01.11.2022

První oficiální spin-off Batmana obsadil hlavní ženskou postavu. Proti titulnímu Penguinovi s tváří Colina Farrella se tak postaví herečka Cristin Milioti (Jak jsem poznal vaši matku, Palm Springs) v… (viac)