Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

Legas

Téměř 2 hodiny jsem si užíval. Zajímavý, trošku strašidelný, mírně lechtivý, stylově vytříbený film. A pak...PRÁSK! Takovou ránu jsem ještě nikdy od filmu nedostal. Vůbec jsem nepochopil, co se to tam těch dalších 15 minut dělo. Myslím, že ani druhé shlédnutí by moc nepomohlo. Ale já to jednou rozlousknu a pak to oslavím (a přidám hvězdičku)................................Hm, tak to zírám, co jsem napsal o Mulholland Drive rok nazpátek. Ale jo, docela jsem to rzlousknul a přidávám hvězdičku. Jsem já to ale prorok. ()

InJo

Ultimativní lynchovský bizár, jehož obsah a poselství mi sice (hodně) unikají, ale velice rád se jím nechávám fascinovat. 90 % ()

Šakal

Mladá holka, začínající herečka Betty (N. Watts) opouští „starý svět“ (Deep river v Ontariu) a otevírá se jí ten (s)nový (viz mistrný přechod v letištní hale). (Vy)sněná cesta na pomyslný Olymp však může být ve vekém rozporu se skutečným... Hollywoodem a jeho odvrácenou tváří. Tak (nejen) o tom je tento snímek mystifikátora D. Lynche. Ať už však na samotný příběh budete nahlížet jakkoliv (krimi-noir, tragickou lovestory, příběh o tom, že některé „krabičky“ by měly zůstat navždy zavřené, pokud se bojíte vlastního svědomí nebo jednoduše film o tom, že i režiséři mají těžkej život a občas i "den blbec" popř., že dostat, v současném Hollywoodu, kvalitní expresso je věc neřešitelná) nelze si nepovšimnout velmi osobité režie, která společně s kamerou P. Deminga a hudebním doprovodem A. Badalamenti(ho) dotváří velmi působivou podívanou, o kterou se navíc měrou vrchovatou starají i jednotlivý herci. Mulholland drive je mj. snímek, který pro mě (kdysi) objevil herečku N. Watts. To, co tu dotyčná předvádí (nejen) ve scéně na castingu, je pro mě osobně vrcholný (herecký) zážitek, stejně jako celý tento Lynch(ův) snový snímek plný (mladistvých) ideálů a následných deziluzí (kopírující celý filmový průmysl), jedné nenaplněné touze mladé obyčejné dívky (servírky), která sní svůj sen a je ochotna (pro jeho naplnění) udělat COKOLIV, aby až (SPOILER jako prase (pardon)) svojí smrtí nalezla svůj vnitřní klid...SILENCIO. Pravda, dá se k tomu přistoupit i jako k (ne)obyčejnému snímku o jedné holce s velkou fantazií a jednom jejím (resp. divákově) vlhkém snu, který se jí před očima mění v noční můru. Ostatně chlapi, řekněme si upřímně, kolik z vás (nás) si postelovou scénu nestoplo a následně pomalu nerozfázovalo? Třeba se ale mýlím a jsem v tom zcela sám. Who knows... :-) Srozumitelný snímek, víc než by se mohlo (na první pohled) zdát. Že jste ho nepochopili? Nevadí. (Nej)důležitější je ho prožít. 100% ()

Webb

Surrealistické umělecké dílo, které nám předkládá symboly a divák se musí spolehnout na vlastní výklad. Snímek dále nabízi dobré herecké výkony Naomi Watts a Laury Harring. ()

IQ Tiqe

Zpočátku mi vadilo pomalejší tempo, ale aspoň něco se dělo a čekal jsem, co přijde. Od půlky se děj začal táhnout jak dehet, ale stále jsem trpělivě očekával rozuzlení. Pak přišel zlom a vše bylo jinak, než jsem čekal - během pár minut mi byla naservírována genialita příběhu - takže chvíli před koncem jsem měl značně zamotanu hlavu a snažil se dát si dohromady co proč a jak. Očekával jsem, že v posledních minutách mi bude vše dovysvětleno, ale místo toho přišla sekvence nesmyslných fantasmagorických skřeků, které můj názor o Mulholland Drive srazily o hodně dolů. Možná někdy příště pochopím, co tím chtěl básník řici, ale teď musím jen konstatovat: "Bohužel." ()

HoneyBunny

Na tenhle film jsem šla jenom kvůli jménu režiséra. Zažila jsem ale dost nemilých překvapení. Technická kvalita nic moc (byl to pilot k seriálu a taky tak vypadá), ale nejhorší je to na konci. Neříkám, že ten příběh měl mít nějaké rozřešení, ale co nějaké vodítko? Po dlouhé době jsem zažila zvláštní věc: diváci zůstali sedět skoro až do konce titulků. Čekali jsme totiž, že cosi ještě přijde. Dneska už se jenom ptám jestli to cosi zůstalo ležet ve střižně pod stolem nebo pan Lynch senilní. ()

Vodnářka

Naprosto souhlasím s komentářem uživatele Tosim - "Nepochopit ještě neznamená nebýt fascinován.". Asi dvouhodinová debata, která se po filmu hned rozpoutala film sice nevyřešila, zasadila nám ale spousty otázek na dalších několik dní i chuť zkusit hledat více a více odpovědí ve filmu při dalších projekcích. Mimochodem...otázka, jestli si Lynch z diváků prostě nevystřelil (sedělo by na to i jeho známých a naprosto nesmyslných "Deset pravidel pro lepší orientaci ve filmu"), zůstává pořád aktuální:) ()

Anderton

Nechcem nejak zapárať, ale keď som film videl niekedy pred desiatimi rokmi, mal som z neho pocit, že som ho rámcovo pochopil. Neviem, či je to možné, keďže sa jedná o film Davida Lyncha a ten by mal vždy zostať nepochopený (rozumej nadčasový). Je natočený v podobnom štýle ako Dialnica, ale sugestívnejšie a menej zákerne. A vtedy som sa zaľúbil do Naomi Watts. Alebo to bolo v Kruhu? Som zvedavý, ako ho budem vnímať po rokoch, keď som už od Lyncha videl toho oveľa viac. VIDENÉ ZNOVA: MD je film, kde nie je dôležité zistiť, podľa akého vzorca funguje scenár a aký je konečný výsledok jeho rovnice, ale to, že Lynch je natoľko sugestívny režisér, že dokáže emóciami a myšlienkami zakryť jej zdanlivú neriešiteľnosť a zároveň touto rovnicou tieto emócie a myšlienky v divákovi vyvolať. Metafory sú dôležitejšie ako logika (tá ale tiež možno funguje), to je myslím ten správny autorský prístup. Začarovaný kruh, ktorý ma bavil omnoho viac, ako režisérov príbuzný a rádoby cool Lost highway. P.S.: Dnes poskytuje neplánovane MD zaujímavosť aj v podobe účasti fotríka Hannah Montany, B.R.Cyrusa. (Achy, breaky heart..:)) ()

Frajer42

Já si prostě nejsem jistý, zda jsem tuhle blbost pochopil zcela správně, tedy tak jak ji zamýšlel pan režisér. Pokud se ovšem jeho záměr shoduje s vysvětlením celého filmu ve zdejším obsahu, které asi pochopíte až po zhlédnutí, tak ho chápu správně. Chvíli to smysl dává, chvíli zase ne. To bude asi tím, že skoro celý film tvoří vlastně jeden debilní sen a tam je možné prakticky cokoliv, třeba skákat od čertů k ďáblu. No nezlobte se, ale s takovým filmem jděte do prdele. Není žádné umění natočit kokotinu a podat ji tak, aby ji nikdo nepochopil na první pokus a mohla tak být považována za něco vyjímečného. Nějaké koukatelné zabití, nebo slušná lesbo scénka film prostě nespasí. Nehodlám se dívat na film znovu jenom proto, že režisér je kokot a nechce se mu natočit film srozumitelně, protože by vyplulo na povrch, že je to totální hovadina, která je na stejném levelu jako všechny filmu tomuto podobné ovšem podány srozumitelně. Raději tam nacpe milion zdánlivě nesouvisejících souvislostí a hrabte se v tom, a to že snová pasáž XY souvisí s tou reálnou XYZ označte za genialitu nejvyššího řádu a podobným způsobem si přeberte celý film tak, jak nejlíp dovedete a hlavně každý jinak, protože jednotného a správného vysvětlení každého detailu se stejně nikdy nedoberete. Výsledná myšlenka je však maximálně povrchní a dala by se shrnout jednou větou. Hollywood je zlo a dějí se zde sviňárny. Což se rozhodně dalo říct divácky atraktivnějším způsoobem. * ()

AppleCore

Další nepochopitelnej počin nepochopitelně složitýho Lynche. Film je bomba a téměř bez chyb, jenže to nepochopí ani sám scénárista, možná, že to být chápáno ani nemá, jen vám to má zamotat hlavu. jinak je to jeden z mála opravdu upřímě strašidelnejch filmů, taková atmosféra se jen tak nevidí. ()

boshke

Geniální, výjimečný film... říkal jsem si do toho zlomu. Teď už zůstalo jen výjimečný. Potěšili jste mne, protože z těch několika komentářů, které jsem si přečetl, to nepochopil nikdo. Ani já, pochopitelně. Přitom se to rozjíždělo tak slibně. Skvělá režie, kamera, úžasné scény - pití presa nebo zabiják v kanclu. Ale nic z toho, neb ten zvrat (či několik zvratů) to vše ničí a do země zadupává... 70% ()

Dzeyna

Musím říct, že jsem tam pár detailů nepochopila. Hlavní zápletku sice ano, ale pořád mi tam něco nesedí. Je to hrozně moc zmatené a divák musí hodně přemýšlet, aby se vžil do děje a pochopil ho. To ale nic nemění na výborných výkonech Naomi Watts a Laury Harring. Také mi vadila kvalita celého snímku - kamery, jelikož na rok 2001 to šlo udělat mnohem lépe. Doprovodná hudba seděla do každé scény. Ovšem musím přiznat, že mě to ničím nijak zvlášť nezaujalo - po filmové stránce; chlapi určitě ano, erotika tam byla a dokonce i lesbická. ()

leila22

Počas filmu som snáď aspoň desať krát mala pocit, že už konečne prichádzam na to ako to je. Prišiel prvý variant, potom druhý... Jednotlivé časti mozaiky už na niektorých miestach začali zapadať, no potom odrazu prišla scéna, ktorá mi jasne dala najavo, že som opäť mimo, a že to s pánom Lynchom také ľahké mať nebudem. Vidím, že viacerých posledných dvadsať minút MH skôr rozčúlilo, pomotalo, niektorým sa zdali dokonca zbytočné. Mne naopak záverečná pol hodina pomohla k tomu, aby som si (možno naivne) mohla vydýchnuť, že som toto surrealistické dielo aspoň zhruba pochopila. Ale tým rozhodne nekončím. Idem premýšľať, analyzovať a kombinovať ďalej. ()

Kothy

Tak jsem si konečně doplnil tuhle klasiku od Davida Lynche. Ani po přečtení návodu na film neměním názor. Není sice špatný, ale přijde mi dost přechválený. Je to jen o tom poznat, co je sen a co ne. Celé to vypráví příběh dvou dívek, z nichž jedna je začínající herečka. Dají se dohromady a strašně je to spolu baví. Poté začnou vyplouvat na povrch další věci a vše se zkomplikuje. Pak přijde typický lynchovský zvrat a vy nechápete vůbec nic. Pak už je to jen o tom poznat sen. Chemie mezi Naomi Watts a Lauroou Harring byla obrovská. Místy mi to připomnělo Twin Peaks. "Vaše teta by byla hrdá." ()

dex2man

Mulholland Dr. je pro mě nejlepší z Lynchových filmů. Krásně, ale záludně si pohrává s vaší myslí, fantazií i pozorností, aby se vám nakonec zavrtal do mozku jako červ a bude trvat možná i několik dnů, než se ho zbavíte. Mě se to stalo a bylo to příjemné. Jeden z mých nejsilnějších filmových zážitků, který mimo jiné vzbudil mojí lásku k Lynchovým i psychologickým snímkům obecně. ()

DwayneJohnson

Na tenhle film asi nikdy nezapomenu a asi nikdy si ho nepustím znovu. Strašně silnej zážitek a noc bez spánku. Opět se David Lynch ukázal ve vrcholné formě a servíruje nám svůj příběh, tak typický právě pro tohoto režiséra, který nutí diváka neustále přemýšlet o tom, co je realita a co je fikce, podobně jako třeba v Twin Peaks. Vyzdvihl bych ještě výkon hlavních hrdinek Naomi Watts a Laury Harring. Tohle vše tvoří podívanou, která je naprosto dokonalá ve všech směrech. ()

meave

Vôbec som nevedela na čo sa dívam. A tak to zostalo doteraz. Keby som nečítala komentáre, tak by som verila, že som to pochopila. Teraz som trochu zmätená, ale neľutujem, že som to nevypla. Najlepšie bolo nakoniec - ako to zvyčajne v živote chodí. A keby sa zdalo, že píšem trošku zmätene - nevadí - sú to zanechané stopy... a keby sa zdalo, že tomu rozumiete, tak si tú ilúziu užite :) ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz