Uprostřed noci na pusté losangeleské ulici Mulholland Drive se schyluje k vraždě. Do luxusního cadillacu však narazí vůz řízený opilými mladíky dřív, než stačí muž ve večerním obleku zastřelit elegantní tmavovlásku. Muži v autě zemřou, otřesená žena bloudí nočními ulicemi. Plavovláska Betty Elmsová, která právě přijela z rodného kanadského zapadákova Deep River do Hollywoodu, vyděšenou oběť ráno najde v zamčeném bytě poblíž Sunset Boulevardu, který jí na čas přenechala tetička Ruth. Neznámá, která si podle plakátu na film Gilda začne říkat Rita, ztratila paměť - a Betty se rozhodne pomoci jí pátrat po minulosti plné temných stínů. Zároveň se pokouší realizovat svůj sen stát se herečkou.
Důležitou roli v navzájem propletených příbězích obou žen hraje režisér Adam Kesher přeobsazující zrovna hlavní ženskou roli ve svém příštím hitu Příběh Sylvie Northové, ale i byteček v Sierra Bonita, kam se uchylují dívky, které v hollywoodském světě snů zabloudily na své cestě ke slávě. Nesmíme ovšem zapomenout ani na herečku jménem Camilla Rhodesová, filmového bosse jménem Roque, který s lidmi zachází jako s bezmocnými loutkami, a na jeho mafiánské pohůnky - bratry Castiglianeovy. Svou roli hraje i zlověstný sen, který v restauraci Winkie's na Sunset Boulevardu vypráví velice vyděšený muž jménem Dan... a také podivný noční podnik s názvem Klub Ticha, kabelka s pětadvaceti tisíci dolary a modrá krabice neznámého obsahu, od níž dost dlouho schází ten správný klíč.
V příběhu vystavěném na principech snu si autor pohrává s tím, co si obvykle představujeme pod logikou vyprávění, tradiční chronologií, totožností filmových postav i neměnnou podobou předmětů ve filmovém příběhu. Divák si teprve postupně skládá "skutečný" příběh filmu, který se výrazně liší od "vnějšího" příběhu, který sleduje. Stejně jako v Lost Highway totiž sledujeme cesty vyšinuté mysli, která po naplnění jistého definitivního činu zkouší výčitkám svědomí uniknout do svých představ. Možná, že touha po úniku z reality se ovšem i podruhé zvrhne jen v další zlý sen o lásce k nesprávné osobě... (Artcam Films)

sahe

Po delší době jsem se zas podívala na tento film a opět velmi velmi velmi dobré... Prostě tento film je tak fascinující, že vás opravdu udrží u židle... Kdo očekáváte přímočarý děj, tak se na tento film asi skoro ani nedívejte, jelikož z něj budete hodně zmatení... Ale ti co hledají něco zajímavého, různorodého, zvláštního a rozvíjet svou diváckou mysl... tak je to film přímo pro vás :-) ___ Zajímavý 2 modrý klíče... Zvuk při otevírání kabelky..... Hysterický řev Betty alias Diana (?) na konci filmu.... střih... no prostě bomba ()

dANo

Konečne som našiel Lynchov návod na pochopenie tohto filmu, ktorý obsahuje 10 kľúčov: 1. Buďte mimoriadne pozorní na začiatku filmu: najmenej 2 stopy k pochopeniu sú odhalené pred úvodnými titulkami. 2. Buďte veľmi pozorní, keď sa vo filme objaví červené tienidlo na lampu. 3. Skúste začuť názov filmu, do ktorého Adam Kesher vyberá herečky. Je tento názov spomenutý ešte raz? 4. Autonehoda je strašná vec... Dávajte pozor, kde sa tá nehoda stala. 5. Kto dáva modrý kľúč a prečo? 6. Všímajte si šaty, popolník a šálku kávy. 7. V klube 'Silencio' cítiť niečo, čo divák považuje za spájanie stôp... Ale čo to je? 8. Stane sa Camilla známou iba vďaka jej talentu? 9. Všímajte si muža za reštauráciou 'Winkies'. 10. Kde je teta Ruth? ()

Compadre

Absolutní psycho...tak nějak jsem tušil co od tohohle lynchova kultovního počinu čekat, ale nakonec mě to přeci jenom úplně rozsekalo...Začátek filmu nás seznámí s různými postavami a nakousne příběh ze všech možných stran, takže musíte fakt pozorně sledovat co že se to na plátně vůbec děje...to je ještě v pohodě. Film jede zhruba do dvou třetin docela obyčejně, ale pak se najednou jako když utne totálně smekne kamsi do šílených rovin nějakého vyšinutého bláznovství. Jinak to nedovedu popsat. Všechno co jste do té doby věděli se najednou ztratí a vy zjišťujete, že jste se ve filmu totálně ztratili (co je flashback, co je realita, co je sen, co je budoucnost?). Zajímavý film s šílenou bizarní atmosférou a koncem, který mě docela solidně vyděsil. ()

Krustyburg

Film má jedinečnou atmosféru. Kdo čeká konzervativně se odvíjející příběh, bude v šoku. A lesbická láska do filmu zapadá - Zkrocená hora se nekoná. :) ()

swe

Hororové lekačky, hollywoodské castingy, lesbické scény, bubáci, hastrmani...WTF!?!? David Lynch bere drogy, to je natuty, ale nechápu, že mu to prochází.....Ty dvě hvězdy nejsou proto, že by to bylo nudné, to v žádném případě. Některé scény jsou působivé a atmosféru to taky má, JENŽE zde neexistuje příběh a nikdo mě nepřesvědčí o opaku. Lynch prostě natočil další svoje psychopatické vize a naházel je do jednoho filmu bez nějakého logického propojení. ()

zdenny

Z Bible si dělá hodně lidí srandu a z těch hodně lidí se někteří snaží "nelogičnosti" v této knize rozumově vysvětlit. Přesto se jedná o knihu knih, ke které bychom měli mít úctu a ne ji zesměšňovat. V případě filmu Mulholland Drive se nejedná o film filmů a proto mi přijde minimálně na pováženou, když někteří intelektuálové řeknou, že tento film nejde vysvětlit. A já se ptám: Je David Lynch něco více než mudrcové ve starověku, kteří psali Bibli? Není. Jeho filmařská genialita tkví v tom, že umí nastolit dost hustou atmosféru, do které se divák chtě nechtě zaplete. Ano, to je pravda. Ale když si uvědomíme, že celý film jede v mdlém tempu, kterému "mistrovsky" pomáhá ultrapomalá kamera, ultrapomalé dialogy, sem tam působivá skladba - máme atmosféru jak vyšitou. Divák ale není napnutý díky filmu, je spíš nervózní, že vše jde tak pomalu. Navíc když jede kamera na místo, které si divák přeje vidět, krátce před tímto místem (bodem) je střih. Mistrovství? Možná. Pro fanoušky Davida Lynche určitě. Pro mě to je jako když podávám dítěti hračku a když už ji má skoro v ruce, zase ji stáhnu zpět. A tak to udělám několikrát. Není pak možné, aby si dítě neřeklo: "Jo, ten dospělý člověk je teda psycholog. Já jsem tak napnutý. Ten teda umí vytvořit atmosféru". Dovolím si tudíž se domnívat, že David Lynch není schopen natočit film ve svižném tempu, který by člověka bavil pro požitek z filmu samotný. (Všechny jeho filmy jsem ale neviděl, tak nechci být nespravedlivý). Konkrétně v tomto filmu šlo o to, že režisér se do sebe tak zapletl, že již ani nebyl schopen sám pochopit, co tím vším vlastně chtěl říct. A protože už na to neměl sílu a řekl si, že stopáž je už i tak dost dlouhá, tak film prostě utnul. Diváci si pak říkají: "Ten Lynch je prostě génius". Ne, pro mě je génius ten, kdo své myšlenky, byť podané složitým způsobem, umí lidem vysvětlit tak, aby je každý (nebo alespoň většina) dokázal pochopit. Tomu se říká odkaz. K čemu mi je takový odkaz, nad kterým všichni polemizují. Řekl bych, že Lynch je svým způsobem prokletý a z tohoto prokletí nenalézá úniku. Kritizovat poměry v Hollywoodu jde i jiným způsobem. Co se Lynchovi zdá anebo nezdá, mě až tak nezajímá. PS: Celou dobu jsem si říkal, že ty dvě spolu nakonec skončí v posteli ... a ano. A byla z toho velice silná erotická scéna. --- Takhle jsem pana režiséra schopen pochopit. Nechci si hrát na intelektuála, hlupák ale rozhodně nejsem. PPS: Vynikající výkon Naomi Watts. ()

Imune

Tuším, že jsem jeden z mnoha co zřejmě nepochopili údajně nejlepší film Davida Lynche. Bylo to místy zajímavé, ale takovéhle filmy nebyly nikdy moje nejoblíbenější, a nikdy mě moc nezaujaly. Nechci pošpinit takový film, jen proto že jsem ho nepochopil, takže z milosti. 75% ()

Natabar

Velice dlouho jsem se vyhýbal Lynchovi a čekal na to správné rozpoložení. Vyplatilo se. Sám o sobě výborný čtyřhvězdičkový film korunován v poslední půlhodině totálním masakrem dosavadního děje, logiky i zmateného diváka se prostě musí zapsat tlustým písmem do filmové klasiky. Jedno z nejlepších filmových ztvárnění vnitřního boje a výčitek svědomí, které postaví člověka samého proti sobě, že i do vysněného světa, kde je to vše lepší a prostě takové jako by mělo být, se pomalu spodními tóny dostává realita a obžaloba svého činu. A propo: Lynch určitě musel potěšit všechny fanoušky I. Bergmana (odkazy na jeho Personu a Mlčení). ()

Brain-D

Parádní film o rozpložení duše a lidských pocitech. Bohužel první shlédnutí mě až tak nedastola, tak zůstávám zmražen na 4* ()

Tereza666

Bohužel nikdy předtím jsem se s panem Lynchem nesetkala - na seznámení hodně dobrý! .. Silný, hodně silný film. Sakra.. tak jak to vlastně bylo?! .. ()

Mishqo

perfektne tajomná atmosféra, perfektná hudba, perfektní herci (Naomi je boží), priam abstraktné spracovanie, a ako si celý film vysvetlíte je úplne na vás a jedno pozretie vám zrejme stačiť nebude :) nie je to jednoznačný film, dej nesmeruje z bodu A do bodu B a práve preto mám takéto filmy rád kde človek musí aj trochu mozog zapojiť aby si niečo z daného diela odniesol...Lynchov skvost ()

morena.jea

Tak hrozne moc som sa na tento film tešila, že to nemohlo dopadnúť inak ako sklamaním. Lynch sa snaží aby jeho filmy vyzneli originálne, kvalitne a možno aj inteligentne ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že sa mu to skrátka nedarí. Verím, že v podaní iného režiséra by to bol dobrý, 3-4 hviezdový film. Ako si to niekto môže pustiť po druhý krát naozaj nechápem, mala som pocit že sa to nikdy neskončí. Až sa hanbím, že som za túto kravinu dala € 1,50 a teraz neprávom trčí v moje filmotéke. ()

Angelic-77

Originálně a netradičně pojatý film o lásce, snech a zoufalství. I když mnoho z vás jistě tenhle film na poprvý nepobere a nebude absolutně tušit, o co že tu vlastně jde, věřím, že i přesto si najdete k tomuto veledílu cestu a zapůsobí na vás stejně tak silně, jako na mě. David Lynch stvořil epickou a kultovní záležitost, které se v mých očích nemůže nic jiného ani zdaleka rovnat. Zážitek ze sledování zcela vystihuje Roger Ebert ve své recenzi pro Chicago Sun-Times: ,,Jedná se o film, kterému se odevzdáte. Požadujete-li logiku, podívejte se na něco jiného. Mulholland drive působí přímo na naše emoce, tak jako třeba hudba." Pro mě osobně nejlepší film všech dob. ()

sskrblik

Lynch na nás připravil dokonalé zmatení. Vysvětlujme si příběh každý po svém, jak se to skutečně stalo. Film velmi vtáhne do děje a nutí stále přemýšlet nad tím, co bude následovat. Dával jsem bedlivý pozor, avšak režisérova mystifikace mě totálně zmátla. Za ono krásné poblouznění, za herecké výkony, za uchvacující atmosféru, za hru s divákem a pro můj obdiv - * * * * * ()

ivo333

Tak po prvom zhliadnutí tohoto filmu som si povedal len čo to do čerta bolo ? Taký domotaný film som ešte nevidel a asi už ani neuvidím, odporúčam všetkým ľuďom, ktorí tvrdia, že oni filmy pochopia vždy na prvý krát, lebo tento film proste pochopiť nejde. // po druhom zhliadnutí dávam ***** ()

H.Gordon

Absolutně silný snímek. David Lynch opět předvedl mistrovské dílo. Jako jsem to měla u Lost Highway, chápala jsem film do 3/4 filmu, pak se to ale naprosto zvrtlo a ztratila jsem se. Ne jednou, dvakrát, ale opakovaně. Zaujala mě přenádherná skoro hlavní hnědovlasá bruneta. Ta byla skoro tak dobrá jako Naomi Watts. Těžko říct, co byla zkutečnost a co sen, nebo kam až se vyústil psychický problém hlavní hrdinky...těším, se až se na tento film podívám znovu. Jednoznačně 5 hvězdiček ()

L_Johnny

Na Mulholland Drive se dívám velice rád a pokaždé čumím s otevřenou držkou jak je to geniální. Vždycky si vtom najdu něco nového, vždy mě něco překvapí, chvílema zamrazí. Mám velice rád filmy u kterých musí člověk dávat pozor... a tady to stejně nejde. Lynch je správný magor :) ()

jujec

Nemám rád filmy, které jsou zmatené. Červená saka a lampy, divné výjevy a onanující slečna kvalitní snímek neudělají. Čekal jsem zajímavou detektivku, konec ji ale totálně rozbil. Ano, sice jsme se dověděli, jak to bylo, ale se spoustou rádoby uměleckých odboček a podivných lidí. Na panoptikum jsem se opravdu dívat nechtěl... ()

fabecc1222

Řekl bych, že o něco více snesitelnější pro běžného diváka než třeba Lost Highway. Valná část filmu je taky řekněme takový hutnější thriller se zvláštní atmosférou. Krabička s červí dírou či co však na poslední půl hodinu způsobí pořádný zmatek v divákově mozkovně. Jsou to paralelní reality? Spojení více filmů do jednoho? Sny? Cokoliv jiného? Z filmu se to nedozvíte, ale možná je to tak dobře, protože aspoň máte důvod přemýšlet ještě víc. Bude spousta diváků, kterým se to líbit nebude, a nelze se jim divit, tohle opravdu není film pro klidný zimní večer, kdy si chcete odpočinout. A ani mrazivá a nervózní Badalamentiho hudba vás nenechá na pokoji, a bude ve vás rezonovat i po skončení filmu. ()

Sany33

Príbeh: Mne osobne sa veľmi ťažko vyjadruje k deju tohto príbehu lebo ho stále vstrebávam a obávam sa že to nedokážem. Jednoducho niekoľko prepojených príbehov, ktoré spája vražda na Mulholland Drive. Prevedenie: David Lynch  je človek, ktorému sa jednoducho nedostanete do hlavy. Film vôbec nemá koncept. Jednotlivé mini príbehy sú dokonalo natočené a hýria emóciami. Ale celkový koncept neexistuje a tak vo finále necháva diváka v emočnom pekle z ktorého nedokáže vykľučkovať lebo si nedokáže pospájať pointu. Herecké obsadenie: Vynikajúce, popravde tie dve hviezdy čo som dal sú iba za herecké výkony lebo za príbeh sa naozaj dať nič nedalo. Pocity: Mind Fuck v celej svojej kráse. Doteraz nechápem čoho som bol vlastne svedkom. Bol by som zvedavý ako by mi to vysvetlili ľudia čo dali najvyššie hodnotenie. Pridaná hodnota: Pre niekoho ju film zrejme má. Ja sa ho možno v budúcnosti pokúsim ešte raz zdolať ale nedávam tomu veľké šance. 29% ()

Zemřel skladatel Angelo Badalamenti

02.12.2022

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz