Na predmestí ruského malomesta stojí schátraná priemyselná budova. Mnohí zamestnanci v nej začali pracovať ešte pred zmenou zo štátnej regulácie na kapitalistickú privatizáciu. Majiteľ Kalugin (Andrej Smoljakov), lokálny oligarcha s dobrými kontaktmi, oznámi bankrot továrne. Skupina robotníkov, ktorí nedostali výplatu niekoľko mesiacov, ho unesie a požaduje výkupné. Vedení záhadným Alexejom (Denis Švedov), ktorého motívy sú viac než otázne, sa celá akcia vymkne spod kontroly. Kaluginova súkromná ochranka a policajný SWAT tím okamžite obkľúčia budovu. Robotníci sú uväznení, hodiny tikajú a spojenectvá sa začínajú rozpadať... (Film Europe)

Happens

Jurij Bykov opět bravurní režie, skvělý protest proti systémovým chybám, díky kterým vznikají tito majitelé fabrik, po profitu lačnící - přes mrtvoly kráčející. Krásný ponur do duše jednoho prostého ruského občana, co toho už má dost. Je to po Majoru asi druhý nejlepší počin tohoto znamenitého režiséra, který opravdu umí zpracovat noir atmosféru a dostat z herců v komorních podmínkách to nej. ()

Marze

Klasicky styl noir. K tomu socialni kritika. Krize se oo Gorbacovove divoke privatizaci prohlubovala.Mnoho obyvatel zilo z ruky do huby,prazdne obchody, kde byly v regalech jen okurky. Zemi vladly mafie byvala vladni nomenklatura ,tedy komuniste spokecne se zlocinci ,tzv.vory v zakone. ()

Flego

Sociálny aspekt sa rýchlo vytratí, ale ako motivácia postačí. Po následne rozohranej thrillerovej partii, psychologickej nuansy sa opäť vraciame k politicky-sociálnym problémom, aby sme ukončili túto jazdu možno trochu rozpačito, hoci efektne. Rusi sa pochlapili, natočili svižný film, plný odkazov na súčasné ruské problémy a pozitívum sú aj celkom dobre napísané postavy. ()

Othello

Kritika systému, nekritika systému, jakmile vidím lidi v kuklách s AKMSkami v ruce, jak postávaj v omšelých fabrikách a zdevastovaných planinách, padne na mě strašnej videoherní Stalker vibe. Jinak vlastně podobně jako předchozí Bykovovův Durak i tohle působí jako perfektní debut v tom, kolika způsoby chce vyloženě vyřvat do světa nějakou nespravedlnost, aniž by si odpouštěl různé žánrové zkratky, artefakty či třeba akční scény. Fabrika působí méně vyspěle než Durak, v něčem je psána nadšenou dětskou rukou, ale zároveň je zřejmé, že jejím majitelem je někdo, kdo sleduje současné filmy a dokáže tak otáčet některá nabízející se klišé. Z tohoto hlediska je to taková součinná radost sledovat. Jakkoli se film snaží být bezvýchodný a tíživý. ()

ARI50

Žádná sláva či pořádka zápletka nebo akce, unos a snaha získat peníze, policajti nečekaně v akci trocha sny o bitku, pár dojemných chvil při vyprávění příběhu se nepovedlo. Prostředí i nápad na film celkem zajímavý ale to je asi vše. Já jsem nedostal co jsem čekal bohužel. Pravda lež trocha menší střelby mě neuspokojila. ()

Necrotongue

Film Jurije Bykova mi mocně zlepšil náladu potom, co se mi na ní ošklivě vyřádil Andrej Tarkovskij. Tady se rozhodně příliš nefilosofovalo (jen trochu), místo toho jsem dostal vcelku zajímavý a slušně natočený příběh, který by se mohl odehrát i tady ve Slezsku, kdyby tu měli lidé podobnou náturu. No, ale na místě pana Bakaly bych po shlédnutí filmu asi i tak znervózněl:-) Každopádně jsem se ani chvíli nenudil, a přes pochmurnou atmosféru jsem měl ze snímku dobrý pocit. ()

slunicko2

Chlapský film 1)  připomíná americké produkty stejného žánru, ovšem zde je dodán silný sociální podtext._____ 2)  Zamlouvaly se mi psychologicky věrohodně podané postavy příběhu. ()

easaque

4* Nenechal jsem si ujít tento film od ruského režiséra mého oblíbeného Duraka a i když současné hodnocení je v modrých číslech, tak jsem od něj odcházel spokojený, protože jsem dostal, co jsem očekával a žádný zádrhel nenastal. V jeho filmech asi nemůžete čekat nějaké místo pro optimismus a vše přebíjí neutěšená realita a ponurá atmosféra a spravedlnost odešla na nezasloužený odpočinek. Takové je současné Rusko, takové možná bude jednou i Česko, když to tady budou dál řídit jen velkopodnikatelé .... ale to je zase jiná písnička. Sice Hlupákovi se to nevyrovnalo, ale i tak můžu Fabrice dát palec nahoru a doporučit dále. [ PŘÍBĚH: 3 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Martin741

Neviem, ake panuju pomery v Rusku za sucasneho obyvatela Kremla, ale za predchadzajuceho Rusi casto a bezne nedostavali vyplatu. Ak aj dostali, tak dostali podprsenky, sadu hrncov, hajzlpaiere .... to je proste Rusko, bizarna a zvlastna krajina. Ovsem na filmy su ruske kanaly, najma ten s koncovkou ok.ru namakane, rustinu som si teda aj precvicil, a to som ju mal ako dobrovolny predmet na VS : 72 % ()

C0r0ner

Vlastně jsem to nakonec nepochopil. Nepochopil jsem jednání hlavní postavy, čeho chtěla dosáhnout a čeho dosáhla. Jinak to ale bylo velice zajímavé, příjemně nepříjemné a netypické, což jsou u filmu rysy, které mám rád. Ten konec mi ale celý zážitek zkazil. 60% ()

angel74

Konec jsem asi úplně nepobrala, ale nenudila jsem se ani minutu a i nějaké té životní pravdy se mi dostalo. Třeba zrovna polemika o tom, že spravedlnost neexistuje, mi přišla trefná a v daném sociálním kontextu více než příhodná. Jako celek to pak bylo opravdu hodně depresivní a přitom dostatečně napínavé, hudebně vymakané a dějově poměrně dost nepředvídatelné. Což jsou dozajista pádné důvody k mé velké spokojenosti s tímhle bijákem. (80%) ()

chelseaman22

Jak již řekl Franta Fuka, tento počin made in SSSR má tak nepochopitelnou zápletku, že se divák nestačí divit, že někdo zafinancoval tento film a následně nějaký šílenec zaplatil 180 Kč, aby film mohl vidět v prostředí multiplexu. 29 % ()

Tosi

Můj čtvrtý Bykovův film. Opět pochmurná sociální kritika poměrů v Rusku a opět v hlavní roli režisérův dvorní herec Švedov. Krom toho, že Fabrika nabízí víc akčních scén, žádnou jinou inovaci oproti svým předchozím dílům Bykov nepřidal. Možná tak bude film přístupnější širšímu publiku, pro mě ovšem zůstanou Hlupák i Major nepřekonáni. ()

kinghome

Moje první setkání s Bykovem a musím říct, že určitě kouknu i na další jeho filmy, protože tohle je přesně něco, co hledám. Temný thriller, kde se moc nehraje na to, kdo je hodný a kdo zlý, pro mne je tam jedna extrémně záporná postava, ale když jsem film probíral s dalšími lidmi, tak jsem zjistil, že oni brali jako zápornou postavu uplně někoho jiného, takže je to asi dost o úhlu pohledu. Herecké výkony jsou na vysoké úrovni tak, jako samotný scénář. Film je nepředvídatelný a to je jeho největší plus. Tedy ještě s jednou důležitou věcí a to je uvěřitelnost. Reálně bych se ani nedivil, kdyby takovýchto povstání bylo více, jen se zametli pod ruský kobereček a nikdo o nich dodnes neví. Za mě to byl velmi povedený film, bohužel ho shazují malé hlouposti, které se v něm objeví. Plus jsem zjistil, jak moc jsem ovlivněn akčními blbostmi z Ameriky, protože když se odehrávala bitka, tak mi přišlo hrozně divný, že se mlátí a vlastně ty rány nejdou vůbec slyšet, ale je to logický a dost to přidalo té uvěřitelnosti. Trošku tomu chybí, ale na 80% to určitě je. A Bykova budu určitě dál sledovat. ()

ghatos

Fabrika jménem SSSR stále chrlí své dědictví (systém a pozice jednotlivce v něm). Evoluce sovětského systému/myšlení v prostředí extrémně tvrdého mafianského podnikání, kde silnější požírá slabšího...hledat tady spravedlnost je takřka nemožné. 73%. ()

Daddko

Tento film mi sadol so všetkým-miesto deja, obsah, hudba, herci. Bykov načrel do súdka sociálnych problémov Ruska obyčajného robotníka po privatizácii oligarchami, korupciou a fungovania štátnej správy. Je to taký ruský noir ale našťastie ďaleko od Hollywoodu. Dej sa odohráva v panelárni, závod ako v 80 rokoch u nás. Vyhlásenie bankrotu sa zmení na rukojemnícku akčnú drámu. Na rozdiel od nás Rus je iný a nie každý to pochopí. Tam si vojak odbojoval svoje, tvrdý výcvik s „dedovčinou“ (mazácka vojna) Afganistan, Čecensko...bojovníci v najťažších podmienkach a tradícia vojenstva k tomu. Zbrane má pod posteľou a neváha ich použiť. A keď sa vymkne situácia spod kontroly aj miestnej mafii a pripletie sa jednotka špeciálneho určenia len vyjednávaním sa to nemôže skončiť. A jednotlivé charaktere sa pod stresom kryštalizujú. Od začiatku do konca divák netuší ako sa to skončí. Osobne by som dal iný koniec. Denis Švedov excelentný a ostatní skvele dopĺňajú. Bykov je aj tvorcom hudby a myslím že sadla. U mňa postúpil na 1 priečku mladšej garnitúry ruských režisérov. Jasných 5* ()

Zagros

Výborný ruský současný film, který mě bavil od začátku do konce. V podstatě jde o jednoduchý příběh, který je podáván po správných dávkách. Začíná jako nějaké sociální drama, poté se překlopí do temného thrilleru, přejde i do akčňáku, či do kritiky soudobého oligarchistického Ruska. Díky tomu, že lehce naboří tradiční stereotypy a klišé žánru, jsem nevěděl, co bude další krok a Fabrika mě dokázala několikrát překvapit. Skvělý je i casting, všem postavám jsem vše věřil. Pochvalu zaslouží také neútěšná atmosféra podbarvená parádně padnoucí hudbou. Čtyři hvězdy, velká poklona a doporučení pro ostatní k tomu. ()

Wally

Škoda, že poslední třetina filmu neudržela vysoký standard a spadla do podprůměru...nehledě na 'přefilozofovaný' závěr... ()

Hanys_

Bykov asi moc oblíbený u ruských politiků nebude. Zavod je další sociální sondou do života obyčejných ruských dělníků, tohle je (narozdíl od minulého Duraka) navíc ještě střihnuté svižným thrillerem. Konec překombinovaný a jednání hl postav, hlavně únosců, někdy dost mimo. ()