Mandaloriánovi skríži cestu začínajúci nájomný lovec. Namyslený mladík si trúfa na korisť, na ktorú sám ani zďaleka nestačí, a preto požiada Mandaloriána o pomoc. (Disney+)

dO_od

// Pátá epizoda z celkových osmi a je to pořád nemastná neslaná slátanina nápadů a hezkých concept artů, které jsou ale do pohybu převedeny absolutně bez života a co hůř, bez Star Wars ducha. Tady prostě měly ožít místa jako podsvětí Coruscantu, zapojit se mělo mnohem víc lépe napsaných postav, epizody neměly jen vykrádat známé filmy, ale přinášet něco svého, scénáře měly mít víc jak pár stránek rádoby cool akčních scén a okoukaných zvratů a co mě štve nejvíc, celý to mělo vypadat daleko seriózněji a filmověji, a ne jako když pár kámošů vytáhne novej iPhone a jde do parku točit amatérský short film o Boba Fettovi. This sucks. ()

TheDarKnig

Epizoda, která funguje hlavně jako úlitba fanouškům , ukáže nám některé staré známé postavy v trochu jiném světle, má zase několik hezkých scenérií a povedenou úvodní akční sekvenci. Ale... problém je, že tentokrát už neexistuje téměř žádná přidaná hodnota, nově představená postava je otravný pitomec bez charismatu, děj znovu působí jako zajížďka bez dostatečné nápaditosti, pointy a navíc je ukončen dost nešťastně. A nepomáhá ani to, že se hlavní akce stejně jako minule odehrává ve tmě. Doufám, že v posledních třech epizodách se vrátíme k hlavnímu mystériu kolem zakázky a dítěte. ()

Kaka

Fan-fest všech SW nerdů. Tatooine, oprýskaná dílna pro vesmírné koráby, hodně pouště, kluzáky a samozřejmě nesmí chybět nějaká ta akce. Filmařsky nic moc, ale pro fandy určitě minimálně hvězda nahoru. ()

filmfanouch

Pátý díl Mandaloriana je tady a dokázal velmi mile překvapit. Poprvé od závěru Epizody III- Pomsty Sithů se v hrané podobě dostáváme na planetu na které to v roce 1977 s Novou nadějí vše začalo- Na planetu Tatooine! Jon Fevreau poprvé v historii seriálu vsadil na již známou planetu z předaleké galaxie po jejímž návratu alespoň v Epizodě IX volají fanoušci opravdu dlouho. A hned po odvysílání Chapter Five většina lidí hlásá, že navzdory návratu planety Tatooine je pátá epizoda právě zatím tou nejslabší. A já s tím musím souhlasit, ano! Pořád se mi však nechce klesnout na lepší 4 z 5 a musím dát plný počet. Proč? Protože tahle epizodní odbočka sice v sobě nemá takovou duši jako Chapter Four a už vůbec si nemůže potýkat s prvními třemi, pořád jde ale o fantastické pokračování tohoto seriálu a rozhodně mi to výsledné dojmy z celého seriálu nekazí a na poslední tři díly se pořád nemůžu dočkat. Takže si to pojďme rozebrat...... Někdo si tu díkybohu uvědomil potenciál a servíruje jeden parádní odkaz na události, které se ve světě Star Wars na planetě Tatooine událi. Jsou tu Tuskeni, dostaneme se do Mos Eisley a dokonce ti podivní ,, vejce benedict´´ droidi ze Skryté hrozby. Návrat na Tatooine má v sobě to pravé srdíčko a nechybí ani zmínka o slavném rodu Huttů. Vidíme ikonická místa jako bar ve kterém Han Solo zastřelil Greeda nebo písečné moře, které se objevilo v Epizodě VI- Návratu Jediho. Prostě paráda. Začne se velmi slušnou parádní sekvenci a ukazuje se, že rozpočet 120 milionů dolarů na seriál jsou vypotřebovány co to jde. Vesmírná honička z úvodu je další parádní sekvenci, kterou budu mít v hlavě ještě hodně dlouho jako většinu akčních sekvencí z celého Mandaloriana. Nově se tu objeví postava Tora Calicana, kterou hraje Jake Cannavale, syn Bobbyho Cannavaleho . Jake má zřejmě po otci zděděný talent a roli začínajícího lovce odměn, který touží stát se členem Cechu mu padne na míru. Fajn je i Amy Sedaris jako Peli Motto, která má za úkol spravit Mandalorianovu loď. Hvězdou téhle epizody je ale především Ming-Na Wen, která si tu střihla imperiálního zabijáka Fennec Shand a věrohodně působí jako obtížné získatelný cíl pro který musí Toro vytvořit kooperaci s Mandem. Je pravda, že tu Wen nemá zase tolik prostoru, svůj menší prostor si ale krade skutečně pro sebe a jedná se zatím o jednu z nejvýraznějších vedlejších postav tohoto seriálu. Jedině co se reálně dá téhle sérii upřít je fakt, že na rozdíl od Chapter 4 neposkytne žádný výraznější vývoj v příběhu Manda a našeho ,, McGuffina´´. Nedozvíme se vůbec nic nového o Mandově minulosti a ani náš malý McGuffin tu reálně zas tak oproti předchozím částem nepředvede i když mu to nebrání v tom aby si pořád nakradl veškerou svou scénu pro sebe. Chapter Five s podtitulem Gunslighter v režii Davea Filoniho, který už režíroval debut je zatím sice nejslabší/nejzbytečnější osobou, rozhodně je ale pořád na hodně vysoký úrovni a já jen doufám, že poslední tři epizody budou více hýbat s hlavním dějem, nasvítí budoucnost Manda a McGuffina a především snad už příště konečně dorazí Moff Gideon AKA Giancarlo Esposito! Gunslighter mi ale opravdu pocity z Mandaloriana nezkazil a pořád ho pomáhá držet na vysoké úrovni. Ale doufám, že už se nadále klesat nebude.... () (menej) (viac)

dennykr

Tři droidi a nemluvně! Zatím to vypadá, že první série plní především funkci expoziční. Disney se nikam nežene, čas a úspěch má zaručený, takže důkladně prozkoumává svět a (znovu)představuje jeho součásti, zatímco pomrkává na diváky. Skoro to vypadá, že si Mando buduje tým, který později využije pro vyřešení dlouhodobějších problémů. Tahle epizodičnost mi nepřijde ubíjející, ale naopak upřímně podmanivá. // Úvod epizody přináší novinku, krátkou vesmírnou bitvou s lovcem jménem Riot Mar! Ta má dvě důležité funkce. Zaprvé nějakým způsobem variuje dosavadní openingy přestřelkou dvou lodí, což je typ akce pro Star Wars extrémně důležitý a konečně se dostává i do seriálu. Ale především strukturuje vyprávění podobně jako díl předchozí. Jde o transkompoziční (horizontálně orientovaný) výchozí bod – Mando je pronásledován lovcem –, který motivuje sestup na vertikální úroveň epizodního světa. A podruhé tak sledujeme hrdinovu snahu vyřešit konkrétní problém v novém prostředí, jež byl odstartován dlouhodobějším konfliktem a ze stejného důvodu musí po jeho rozřešení planetu pustit. Tohle mě hrozně baví, protože ona horizontální linka se tlumí a zůstává ve stínu epizodního světa. Je to takový devadesátkový přístup k dobrodružným seriálům – respektive můžeme jít ke zmíněným samurajským dobrodružstvím nebo brakovým americkým kinoseriálům z počátku minulého století. Víc takových! // Mladý lovec Toro Calican je deformovanou variací Hana Sola, resp. odpovídá na otázku "Co kdyby byl Solo o něco větší svině?". Potkáme ho v kantýně na Tatooinu, přičemž má o něco neformálnější kostým než ostatní a značně specifický posed s nohama nahoře. Samozřejmostí je pak usazení na pravé straně stolu v rohu místnosti s prosluněným oknem. O něco později u dvou speederů ještě zmíní, že tohle rozhodně není Corellia, tedy Hanova rodná planeta. A při zúčtování se zajatým žoldákem můžeme dokonce říct: Toro shot first. // Konečně se také objevuje – pro Star Wars tradiční – tonální proměna, kdy některé momenty explicitně míří na mladší diváky. Gunslinger nabídne víc awww chvil s Dítětem, ale především se z prequelové trilogie vrací roztomilí údržbářští droidi řady DUM a chlupaté Banthy. // Ta trochu komická scéna s nečekaně se objevivšími Tuskeny je zase hra s Novou nadějí, kde se podobně zjevili před Lukem. A konečně jsou trošku polidštění. Na Skryté hrozbě zase parazituje ústřední zápletka – hrdinové musí přistát na Tatooinu, protože potřebují opravit vesmírnou loď. // Teď ještě drobnosti. Výborná je smrt lovce v úvodu, protože vtipně rekonstruuje výbuchy stíhaček v bitvě o Yavin v Nové naději. Návrat do Mos Eisley představuje nádhernou nostalgickou procházku ulicemi, jimiž před několika lety projížděl Luke s Obi-wanem. A když už jsem u legendárního rytíře, pátý díl nabízí rozverné ohlédnutí za oblíbeným memem – při lovu žoldáka totiž Mando zmíní "she's got the high ground". A protože není Anakin, rozhodně nejde do přímé konfrontace. ()

Scalpelexis

Pokud bych to měl brát jako filler (on to regulérní filler bohužel je), tak je to docela milá nostalgická zastávka. Ale vše se skrývá ve slově nostalgická, protože kdybych nebyl fanoušek SW a tohle byl první SW materiál mého života, tak jsem z tohodle dílu neměl NIC. Tak nějak jsem doufal, že v seriálu bude zaklesnutý nějaký příběh, ale zatím jsou to útržková sranda-dobrodružství jednoho dobrosrdečnějšího bandity a to mi víc než nestačí. Neříkejte mi, že tomu dochází už dech. ()

Necrotongue

Minule jsem přivřel obě oči a přidal na hodnocení, i když si to epizoda nezasloužila, podruhé už to dělat nebudu. Pátý díl mě prostě a jednoduše nebavil. Nezaujala mě Pali a její servis, nepřesvědčil mě ani nablblý Toro Calican, tohle byla úplně zbytečná záležitost, alespoň stopáž byla snesitelná. ()

OndwaK

Tatooine je super a ze začátku jsem byl z páté kapitoly vážně nadšený! Některé reference opět dokazují, jak moc jsou Filoni a Favreau skutečnými fanoušky a znalci Star Wars a to velmi cením. Pořád je to syrové a vizuálně zajímavé, ale příběh se nám začíná nějak točit. Ono 8 dílů v sérii není kdovíjak moc a já už teď netrpělivě podupávám, kdy se to zase někam posune. U čtvrté kapitoly se dala odbočka omluvit jako oddych a chvilka pro emoce a budování charaktrů, ale tady už mi to nějak nesedí. A krátká stopáž tomu taky nepomáhá. Postava opravářky lodí je sympatická, Tuskenové jsou zábavní (proč jsem přesně věděl, co se stane, když je nováček očumoval z bezpečné vzdálenosti?) ale pokud se ve finále všechno magicky nepropojí a nebude dávat smysl, obávám se, že zastávka na jednu z nejproslulejších planet Star Wars univerza poněkud postrádala význam. ()

William_

Nepochopitelné a nelogické chování "pistolníka" je i pro mě stále záhadou. Mohl si vydělat balík. Zastávka sice zbytečná co se příběhové stránky týče, ale pohledné scenérie a fajn sniper scéna si ode mě zaslouží plný počet. ()

Cheeter

Nebýt toho závěru, tak si dám menší hodnocení, takhle se těším na další díl. Už to totiž pomalu vypadlo, že celé se to teď bude točit ve stylu jeden díl, jedna planeta. Takže doufám v oživení, bylo by potřeba. Nějaká hlubší provázanost, jako byly první tři díly. ()

mortak

Podobně vystavěný díl jako předchozí, a právě proto ubírám jednu hvězdu. Čekal jsem od Mandaloriana něco víc něž variaci na japonského Kovboje Bebopa. Ten je taky takto epizodický, v každém díle nová mise, nějaké to trauma z minulosti... Bebop mě omrzel po desátém díle, jak byl monotónní. Snad Favreau konečně dodá nějaký dramatický oblouk, nějaký směr, kam by měl Mandalorian směřovat. ()