Snímek Network, břitká satira na "senzacechtivé zpravodajství", se zdá být s každým uplynulým rokem aktuálnější než kdy dřív. Howard Beale, moderátorská hvězda televizní společnosti UBS, je poslán do důchodu, protože příliš zestárl. Beale nedokáže přenést přes srdce, že po pětadvaceti letech přijde o práci jenom kvůli věku. V dalších zprávách proto divákům oznámí, že během svého posledního vysílání spáchá sebevraždu. Šéf televizní stanice Frank Hackett chce Bealea na místě vyhodit, když se ale ukáže, že by UBS mohla dosáhnout v den Bealeovy smrti nejvyšší sledovanosti v historii, kariéristka Diana Christensenová šéfa přesvědčí, aby tohle osudové závěrečné vysílání pojali jako zvláštní událost. Beale se samozřejmě nakonec nezabije - ale začne nesouvisle hovořit o hrozném stavu světa a televize především. Díky tomu se z něj stane nejžhavější osobnost americké televize. (Cinemax)

rt12

Jak jsem si přečetla, tak je to jeden ze 100 fimů, které musím vidět než umřu. No myslím, že bych brka natáhla docela v klidu i bez tohoto počinu. Na mě to bylo zdlouhavé, chvílemi nudně ukecané, světlých chvilek bylo po málu.Faye Dunaway mi pila krev. U samotného závěru jsem si spíš oddychla, že už ho picli a je konec. ()

Maq

Velmi důležité svědectví o plodech kulturní revoluce z konce 60. let. Tehdy se mladá generace vzepřela proti mravním hodnotám dosud vládnoucím světu. Výsledkem byla jejich relativizace, neutralizace, etický nihilismus, kde jediným měřítkem hodnoty zůstal tržní potenciál. V takovém světě žijeme od oné doby dosud. Se smutkem pozoruji, že mladí lidé už ani nevěří, že svět býval někdy jiný. ()

swed

Nebýt líné režie, dal bych za 5. "Network" je mrazivá satira, která s každou minutou získává na intenzitě, a to především zásluhou brilantního scénáře a kvalitních herců. 70´s feeling z filmu doslova čiší (což neberte jen jako pozitivum). 8/10 ()

džanik

Síla! Opravdu jde o 30 let "starý" snímek? Vivat ekonomokracie! Čemu se šéfové zpravodajství v závěru diví? Diváci pouze vyslyšeli Bealovu výzvu... P.S. Celou dobu si říkám, co je to za známého herce... Já toho vyžilého Holdena nepoznal! ()

Toshiro

Po delší době zas skutečný filmový zážitek. Film je i po letech až neskutečně současný. Postavy jsou živé, lidské, složité a uvěřitelné. Zajímalo by mě, jak by toto téma dopadlo v rukou Lumeta v dnešní době - hlavně jak by si poradil s internetem. ()

Derek

vynikajuca herecka zostava ktorej vladne napriek (posmrtne) oscarovemu peter finchovy v ulohe howarda beala, ktoremu tak trocha preskocilo, william holden a faye dunaway (ktorej cely zivot sa toci okolo prace a sledovanosti), ale ani zvysok nie je o nic horsi a vsetci herci su vedeni istou lumetovou rukou... tema honby za ratingom a coho su vsetci schopni urobit pre vacsiu sledovanost bola aktualna ako v 76om tak i dnes, miestamy film straca drajv lebo sa zameriava az na prilis vela dejovych liniek ale i tak ide i dnes (po viac ako 30 rokoch od vzniku filmu) aktualne tema, putavo nakrutene... ()

Mr.Pumpkin

Hlavní devizou filmu jsou bezesporu herecké výkony (zejména Faye Dunaway, Peter Finch a William Holden stojí za vyjmenování) a velice povedený scénář, který je i dnes po 40 letech od natočení filmu až neuvěřitelně aktuální. Naopak režie mi přišla až příliš profesorská bez větší invence a šťávy. Pozitiva ale každopádně výrazně převažují. 85% ()

major.warren

Film o televizní senzacechtivosti a nezkrotné touze po sledovanosti, kterým se nic nedokáže postavit do cesty... Krom Howarda Beala ve skvělém podání Petera Finche. Hlavní postavou filmu Network z pera Paddyho Chayefského není ovšem ani tak Beale, ani programová ředitelka v úžasném provedení Faye Dunaway, a dokonce ani výtečný William Holden. Hlavním hrdinou příběhu je samotný Network - televizní společnost UBS. Tento skvělý snímek, odhalující poměry v televizním zákulisí, je především pak hereckým koncertem - ať už oscarového Finche, Holdena, Dunawayová nebo Roberta Duvalla coby ředitele stanice. Režisér Sidney Lumet opět prokázal, jak velký filmař se z něj stal, byť ani tentokrát nepřekonal svůj celovečerní debut se statusem mistrovského díla (12 Angry Men). Network ovšem zůstává jedním z nejaktuálnějších snímků, které jsem měl tu možnost vidět, především proto, že nepoukazuje jen na zápory chtivých kariéristů televizního světa, ale nese s sebou i otázku "diváckou." Právě diváci, sedící před obrazovkou s ovladačem v ruce, jsou onen zmanipulovaný dav, připomínající dojné ovce. Velmi důležitý film! ()

Vědma

"Proč zrovna já? - Protože seš v televizi, pitomče!" Sidney Lumet ve své bohaté a douhé filmografii má mnoho filmů, ale tenhle mrazivý film, u kterého se sice občas zasmějete, ale smích tuhne na tváři, a který by asi na Nově uváděli jen neradi, patří jistě k jejím vrcholům. Herecké výkony jsou výborné. Osobně se mi nejvíc líbil William Holden - se svou ostře řezanou chlapáckou tváří z westernů dokázal svému Maxovi dát lidský rozměr a Oskara podle mě měl dostat spíš on. ()

Aleee89

Po Psím odpoledni, které mě tolik nezaujalo, si u mě Lumet, jehož jsem měla a mám zafixovaného jako režiséra fenomenálních Dvanácti rozhněvaných mužů, opět vylepšil pověst. Network je pro mě jako vystudovaného žurnalistu skoro povinnost. Přehlídka slavných herců, přítomná naléhavost a touha něco sdělit, trochu nadsázka, ale o to větší účinek. Satira, která je vážná a která vás zasáhne, ale která zároveň funguje. O to větší důvod se nad vším hlouběji zamyslet. ()

Sheldra

Pokaždé, když jsem zhnusená něčím, co zahlídnu v bulváru, a napadá mě, jaký jsou některý novináři hnusný supi, dojdu po chvilce zamyšlení k závěru, že nebýt hltavýho stáda, který si chce přečíst něco o tom, jak Machálková šlápla do hovna, Topolánek se zase předved a někdo podřezal celou rodinu (samozřejmě s krvavými detaily), nic z toho by se vydávat nemuselo. Network se nebojí ukázat na obě strany mince a nebere si přitom servítky ani s dobou a směřováním civilizace jako celku. Ukázkovým případem dravého mládí je napůl šílená workoholička Diane, kterou absolutně bravurně vystřihla Faye Dunaway - skutečnost jí něstačí, je moc nudná, a tak si ji upravuje do podoby scénáře jak ze soap opery tak dlouho a tak úspěšně, až zcela ztratí kontakt s realitou a tím, co je ještě normální a lidský. Holden a lá Max představuje zástupce starý generace (a snad i části diváků), kterej na celej ten cirkusáckej kolotoč vrhá světlo rozumu a humanity - bohužel ale Network vyznívá v tom směru, že pro něj už v tomhle světě není místo. Celý to ve mně zanechalo dojem velkýho vykřičníku - je dost děsivý, že i po víc než 30 letech film neztratil nic ze svý aktuálnosti. Na druhou stranu, není to ani horší, že jo... ()

BoredSeal

Hodně temná satira s provokativním společenským poselstvím ve stylu kvalitní filmařiny USA v 70. letech. Dokonale fungující obsazení v čele s kralující roličkou Neda Beattyho jako ďábla fandícího kapitalismu. :) Film se občas trochu vleče, ale stojí za to podívat se, co trápilo lidi v tehdejší době a co se z toho vyklubalo po třiceti letech. ()

honajz2

Sice můžu soudit jen na základě dvou filmů, ale přijde mi, že Lumet konverzačky prostě umí. A taky si umí vybírat propracované a chytře napsané scénáře, jelikož tenhle ho takový rozhodně má. Přináší i nosnou kritiku boje o sledovanost a manipulování s televizními diváky, které sice mohlo být hlubší (kdyby se ústřední zápletka rozhodla víc ukázat vnímání samotných diváků), ale i v této podobě stačí. Navzdory tomu, že mi to přišlo příliš ukecané na úkor všeho ostatního (což není chyba filmu jako spíš fakt, že jsem to tak prostě vnímal), tak mě zajímaly osudy všech hlavních postav a samotný závěr má dost do sebe, i když jsem ho časem začal tušit. Ostatně, podobně kritické novější filmy mají to, co je zde jako šokující zvrat, často jako aktivní dějový prvek. Rozhodně tedy pocitvý a povedený film, který bych nedokázal hodnotit níž kvůli velkému počtu kladů, ale i tak nevím, jak moc silné dojmy ve mě v budoucnu zanechá... 4* ()

BarryLyndon

Lumeta moc nemusím, ale toto mělo prostě koule a srdce. William holden se s tím nepárá a z jeho monologů mrazí i po třiceti letech a jsou aktuální pořád. Newsroomu se o tomto může zdát :-) Moc fajn a moc neortodoxní a tak je to jenom dobře. 9/10 ()

starbrejkr

Při hodnocení Networku se nemůžu vyhnout slovům jako netypický, zvláštní, ojedinělý, výjimečný, nevídaný. Při sledování jsem skutečně měl pocit, že jsem nikdy nic podobného neviděl a to jak tématem, vývojem postav, absurditou, tak třebas i náloží excentrických a výbušných monologů, kterými je film vyloženě signifikantní. Hlavními motivy Networku jsou pochopitelně hyenismus masmédií v čele s tou fucking bednou, která dovede tak dokonale manipulovat s lidmi využívajíc nejen jejich stádovosti a tuposti, ale i nasranosti na současný svět (tímto záběrem je film jednoznačně nadčasový a v pohodě použitelný i dnes, akorát tu televizi už nahradil internet). Herecké výkony jsou specifiké, protože snad každý z herců si tu musel vybrat chvíli, kdy sršel hněvem a v naprostém vypětí ze sebe vychrlit nějaký ten monolog a zůstat v takových chvílích uvěřitelný a netrapný je zatraceně těžké - tady to zvládli všichni.....A proč tedy přes všechna pozitiva nedám plný počet? Film se dle mého až příliš často zamotával do nesrozumitelné terminologie čísel, zkratek a neznámých výrazů, které sice nepochybně měly přidat na autentičnosti zákulisí televizního prostředí, ale pro mne jako diváka vnášely spíše chaos a lehké chvíle nudy. Nevylučuji však, že po případném dalším shlédnutí i tato piha zmizí. Sidney Lumet se tímto filmem zkrátka zase vytáhl, ten člověk byl fakt nadčasový. ()

Joges

Poctivě natočený film, výborný scénář, téměř knižní texty - citace, vybroušené dialogy, skvělé herecké obszení (místy jen trochu uřvané). Film byl natočen roku 1976. I po těch letech je stále na co koukat. ()

C0r0ner

Od Lumeta jsem tedy čekal víc. Prozatím je to od něj nejhorší film, který jsem viděl. Zaprvé mě příliš nezajímalo to zákulisní prostředí televize a zadruhé mě nezajímal ani samotný děj, protože mi veškeré postavy byl tak nějak u prdele a sledoval jsem jejich počínání dost ospale a s občasným pohledem na hodiny. 55% ()

zette

Toto je skutecne nadcasovy film. Myslim, ze kdyby Network videli lide v Ceskoslovensku v sedmdesatych letech, tak jej vubec nemohou pochopit! Komedie to sice moc neni, na to ma az moc rozvlacne dialogy ( spousta jich je fakt zbytecnych... ), jako drama to ale hodnotim nadprumerne. Co mi ale bylo proti srsti, tak postava Howarda Beala, takovy afektovany blbecek:-). Bohuzel jsem film nevidel v puvodnim zneni a tak nemohu uplne docenit herecke vykony. Scenar byl ale hodne dobry. ()

danecek24

34. Zlatý Glóbus za rok 1976 - cena (4) - *Nejlepší herečka (drama) - Faye Dunaway, *Nejlepší herec (drama) - Peter Finch, *Nejlepší režie - Sidney Lumet, *Nejlepší scénář - Paddy Chayefsky + nominace (1) - Nejlepší film (drama) ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty