V Brooklynu je horké odpoledne a dvě optimistické nuly se rozhodnou vyloupit banku. Sonny akci řídí, Sal mu dělá komplice a výsledkem je jedna velká katastrofa. Dorazí totiž i policie, televizní kamery a dokonce i donáška pizzy. Film Psí odpoledne se zakládá na skutečné události. (oficiálny text distribútora)

GTS_PUNK

Film režiséra Sidneyho Lumeta z roku 1975, hoc sa to miestami môže zdať až absurdné, je adaptáciou skutočnej bankovej lúpeže, ku ktorej došlo v New Yorku tri roky pred jeho vydaním. Pozadie aj realizácia samotnej predlohy sú pomerne pozoruhodné, pričom Lumetovi sa viac než dobre darí stvárniť túto bankovú lúpež v dramatizovanej podobe. Príbeh, ktorého hlavným protagonistom je Sonny Wortzik (Al Pacino), však ani zďaleka nie je vyložene dramatickým počinom. Práve naopak. Výrazným spôsobom ho ovplyvňuje aj humor, respektíve absurdnosť celého lúpežného prepadnutia. Sonny a jeho komplic Sal Naturile (John Cazale) miestami doslova pôsobia ako najhorší lupiči všetkých čias. Príbehovo znázornená bizarnosť sa ešte znásobuje uvedomením si, že zhruba rovnako vyzeral aj reálny prepad finančnej inštitúcie v roku 1972. Zároveň však takéto dramaticko-komediálne poňatie veľmi dobre funguje, vďaka čomu príbeh diváka baví. K celkovo vysokej kvalite Lumetovho počinu prispievajú takisto aj ďalšie faktory. Jeden z nich predstavuje všeobecne zaujímavo a dobre zvolené herecké obsadenie, spomedzi ktorého vo svojich rolách excelujú predovšetkým Al Pacino a Charles Durning. Interakcie medzi nimi dvoma, čoby postavami stojacimi na opačných stranách pomyselnej barikády, sa vyznačujú nielen dynamikou, ale najmä vynikajúco fungujúcou chémiou. Silnými stránkami snímky sú aj výprava a celková atmosféra. Hoci je pravda, že divák toho z New Yorku nemá možnosť veľa vidieť, úvodná sekvencia v spojitosti s niekoľkými ďalšími zábermi dokážu dostatočne zachytiť filmovo tak vďačnú atmosféru sedemdesiatych rokov dvadsiateho storočia v "meste, ktoré nikdy nespí". Nevyniká iba atmosféra mesta. V postupne plynúcom deji filmu možno badať aj hustnúcu atmosféru napätia, prechádzajúcu rôznymi fázami, ktorá je navyše fyzicky znásobená poňatím horúceho newyorského dňa, čo sa zrkadlí na rastúcom počte potiacich sa postáv. To sa môže síce javiť ako zanedbateľná drobnosť, ale v kontexte príbehu to v rámci atmosféry robí veľa. Dog Day Afternoon je vnútorne (obsahovo) aj navonok (výprava, vizuál a podobne) zaujímavé dielo. Režisérska práca Sidneyho Lumeta s relatívne čerstvým námetom podľa skutočnej udalosti prináša vysoko kvalitné dielo, ktorá sa zakladá predovšetkým na funkčnosti dramaticko-komediálnych prvkov príbehu, ako aj dobrých hereckých výkonoch. A samozrejme všetkom ostatnom, čo sme spomenuli. ()

marlon

"Dokonalá banková lúpež", ktorej "nechýbal" perfektný plán, skvelé načasovanie ani rozhodné prevedenie. Ak ešte vezmeme do úvahy, že dvojica podarených lupičov "disponovala" aj značnou dávkou improvizácie, výsledok na seba nemohol nechať čakať. A že v ňom nebude núdza o komické a absurdné situácie, to posúďte sami. Lumet všetko postavil na výkonoch charizmatických hercov a uzavretý priestor mu umožnil vymáčknuť z nich to pravé orechové. U sympatických "zloduchov" sa mu tak podarilo zachytiť vzrastajúcu rezignovanosť, u rukojemníkov zasa prehlbujúci sa stokholmský syndróm, za čím stojí nadupaný, Oscarom ocenený scenár. ()

LukH

Možná to bylo dabingem a možná ne, ale film mě docela minul. Jediným plusem tak zůstal fakt, že se jedná o skutečný příběh. Zásadním negativem je fakt, že u filmu o ozbrojeném přepadení jsem se ani chviličku o nikoho nebál, s nikým nesympatizoval a mnohé z postav mi byly protivné. ()

departed

Nepovedená bankovní loupež, během které zazní pouze dva výstřely, hudba ani nehraje a jediná věc, na kterou můžete upřít pohled, je excelentní výkon Al Pacina. Na otázku ,,Dokázal by sis představit v té roli někoho jiného?", by byla jasná odpověď NE. A už jen při pomyšlení na to, že tohle se jednou opravdu někde stalo, mě "hřejivě" mrazí v zádech. Je to takový ten pocit, když rádi sledujeme, jak se události, které byly zamýšleny jako ,,tutovky" nakonec přerostou v "absurdní" příběh jednoho nezdařilého plánu. Ale v napětí si vás tenhle film udrží od začátku až do konce. A to doslova. ()

Stanix

Tak trochu divadelní tragikomedie s mladým a sympatickým Pacinem. Něco podobného o deset let později stvořil Bebel v Bezva Fintě. Psí odpoledne působí velmi střízlivým dojmem a přitom všechny postavy jsou neuvěřitelně "lidské". Překvapil i Cazale se svým obvyklým depres-výrazem. Někdy mi připadá, že se jím nechali inspirovat britští kolegové při tvorbě postavy Listrova Mindráka z Červeného Trpaslíka. Pro Alovy fanoušky je tenhle snímek bezesporu povinností. ()

Duke90

Velice silný zážitek z filmu umocňuje bezchybný výstup převážně jediného člověka. Al Pacino - muž, který toho ve světě filmu už tolik dokázal, i tentokrát předvádí mistrovský a psychický náročný výkon. Opravdu si nedovedu představit, jak by tento zdánlivě jednoduchý snímek dopadl bez účasti této herecké legendy, protože ostatní herci (včetně Johna Cazalea) budili dojem bonusové omáčky navíc k hlavnímu Pacinovskému chodu. On by ale i ze suchého hadru dokázal vyždímat neexistující kapky štěstí... ()

Amonasr

Klasické hollywoodské krimi, které však není ničím výjimečné, snad jen tím, že bankovní lupiči jsou tak trochu nemehla, která zároveň mají ve svém neumětelství víc štěstí než rozumu, tedy až na ten vcelku předpokládatelný konec. Hlavní hrdina si navíc tím, jak smolařsky a poněkud naivně působí, protože v jádru ani není opravdový bezcitný gauner, získává sympatie publika a dokonce i rukojmí, což mi ovšem připadalo dost přitažené za vlasy, má-li to být podle skutečné události. Myslím si, že většina žen coby rukojmí dvou ozbrojených lupičů by si stěží ve skutečnosti zachovávala takový až familiární nadhled nad situací, jak to bylo zobrazené ve filmu. Takže taková hollywoodská selanka. ()

ŠpetaMarek

Opravdu odpoledne na dve veci. Napred predvedete absurdni smysl pro nepripravenost, pak stihnete sehrat roli v kulturni, socialni a medialni kritice, az vas vase blbe rozhodnuti privede k nevyhnutelnemu konci. ()

Bigfuckman

Film není špatnej, ale AL dojel na svou dobrosrdečnost a nelhostejnost k rukojmím. Jo jo spravedlnost se vyplácí. A tak i když nikoho nesejmeš stejně tě čeká kulka mezi oči. A když jí vypálí Lance Henriksen (BiSHOP) téměř jistě nemine cíl. ()

dawydx

Na pozadí jednoduché zápletky rozehrává Sidney Lumet tvrdou satiru tehdejší americké společnosti. Film si bere do parády všechno možné - od odborů, FBI až po netoleranci menšin. Na frak dostávají i masmédia, respektive jejich vliv na obyčejného člověka. Tradičně excelujícímu Pacinovi v roli lupiče, jehož plán se "malinko" pokazil, sekunduje John Cazale, můj oblíbenec s kamennou tváří. ()

Forsetino

Tenhle film mi absolutně nesedl. Začínalo to velice slibně, ale bohužel jsem se druhou hodinu dost nudil (vyjma posledních 10 minut). Scénář byl sice zajímavý, ale stopáž na můj vkus příliš dlouhá. Výborný výkon jednoho z mých nejoblíbenějších herců na začátku jeho hvězdné kariéry mi nestačil. Koukat se na upocené tváře a poslouchat v tomto případě dost příšerný český dabing bylo pro mě místy utrpením. Bohužel pro mě jednoznačně podprůměr... Sledování filmu mi opravdu způsobilo psí odpoledne. ()

HEED

No teda, nic moc. Až na pár parádních slovních přestřelek a dělání si sradny z policie fakt o nic jiného se nejedná. Je to přesně ten typ žánru který moc nesnáším. Vážné téma (vyloupení banky, záchrana rukojmích) se tu a tam občas promění v naprostou frašku. Když budu chtít film o vyjednávání, pustim vyjednavače, když komedie - tak snad každá alternativa zlodějské komedie je lepší než tohle. Obojí dohromady mě opravdu neštymuje. ()

GoustDog

Jaksi nemám slov. Perfektní práce všech zúčastněných. A další z mnoha razítek pro Al Pacina na čelo: "Jsem borec". Lepší film na téma "Jdeme si pro zlaťáky do banky" jsem doposud neviděl. Skvělý mix komedie a dramatu, který je paradoxně více reálný, než běžné "drsné schéma". Tragikomedie, jak má být. ()

kubilov

Dva nepříliš chytří a nepříliš zkušení lupiči se jednoho dne rozhodnou vykrást banku, kdepak heist movie. Dog Day Afternoon je naprosto po právu kultovním filmem a možná i tím vůbec nejlepším o bankovní loupeži. Al Pacino a John Cazale jsou jednoduše vynikající, jen dva slabí a zranitelní ztroskotanci v kontrastu s ječícími davy, stovkami policistů a stále selhávajícími plány. Perfektně zrežírováno. ()

Guran

Byl jsem do slova ohromen, jak Sydney Lumet dokázal z padouchů udělat ty dobré a z drobrých udělat zase ty špatné a vůbec tomu vše napomáhaly výkony Ala Pacina a Jona Cazalea. Příběh podle zkutečné události byl v té době zfilmován výborně. Ikdyž je vidět, že se to celé točilo ve studiu, ale i přesto mě film hodně bavil. Místy možná lehká předvídatelnost děje, ale to asi bude i tím, že jsem podobných filmů viděl už mraky, ale i přesto tento snímek má svou originalitu a především výborné herce v čele s Al Pacinem, kterému prostě role v policejních filkmech sednou. Ještě jednou smekám před filmovým štábem. Hlavním hrdinům (padouchům) jsem fandil do posledního dechu! Pěkný film. ()

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

Ridley Scott bude režírovat bombastickou povídku

15.12.2023

Zatímco jiní v jeho věku řeší nejšetrnější pleny, Ridley Scott si ke svým sedmaosmdesátým narozeninám nadělí další režijní počin. Tahle legenda se totiž rozhodla, že nepoleví v každoročním nadělování… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)