Adelaide Wilsonová (Lupita Nyong'o) prichádza s manželom a dvoma deťmi na prázdninový pobyt na chatu na kalifornskom pobreží, kde ako malá trávila prázdniny. Na prvý pohľad vyrovnaná a spokojná žena v sebe skrýva veľké trauma z detstva a hneď po príchode v nej reťaz zdanlivo nevinných udalostí vyvolá silnú paranoju a pocit, že rodinná idylka veľmi skoro skončí. Predtucha sa premení na realitu, keď sa uprostred noci na príjazdovej ceste k domu objaví štvorica podivínov, ktorí na rodinu ihneď zaútočia. Desivá nočná mora je o to strašnejšia, že útočníci vyzerajú rovnako ako Wilsonovci. Majú však v rukách zbrane a neváhajú ich použiť. (CinemArt SK)

Praxis

Nafetovat se, najet LSD trip a pak to možná pochopíte. Pro mě to ve střízlivém stavu nemělo ani hlavu ani patu. Naprosto haluz film, kdy netušíte, co se to tam děje. Ale má to parádní soundtrack a fajnové herce. Jinak demence... 40% ()

Makky

Dva roky dozadu sme dostali Get Out, minulý rok Hereditary, no a tohtoročnou žánrovkou bude jednoznačne Us. Veľmi nezvyčajný snímok plný symbolizmu, nepríjemnej atmosféry a bizarného humoru, ktorý mi obrovitánsky sadol. Humor a horor nejdú vôbec dokopy, je to však dokonale vybalansované a film tým pádom dostáva až groteskný nádych. Herci sú famózni a hlavne teda Lupita Nyong'o mi vo svojej creepy verzii po prvom prehovorení navodila skutočný strach. Snímku vo svojej desivosti veľmi pomáha nepríjemná hudba... až fuj. V závere Peelemu dochádzali sily, pretože sa zbytočne snažil vysvetlovať (niektoré veci tak nabádajú diváka v hľadaní logických dier). Film je ako stvorený na diskusiu a hlbší rozbor, ak by však na konci divák vedel menej, bolo by to určite plus. ()

kaylin

Skoro si začínám myslet, že si Jordan Peele herce pro hlavní orle vybírá pro jejich oči, ale ono je to i pro jejich herecké mistrovství. Lupita Nyong'o se dokonale pro hlavní roli hodila, a to jak pro svou lepší verzi, tak i pro tu temnější, která je skutečně děsivá. Jordan Peele pak ukazuje, že dovede i skvěle vystavět scény, aby ty byly děsivé jen svou vizuální podobou. Tohle je skutečně hororový talent. ()

Remedy

OBSAHUJE SPOILERY. Jordan Peele je bohapustý rasista. Jak jinak si vysvětlit, že černá rodinka svým nájezdníkům zdatně odporuje a bílá rodinka skončí rozšmelcovaná během pár vteřin. Navíc všimněte si, jak byly vyobrazené ty bílé holky (dcery) – spoře oděné a notně podporující stereotyp „bílých vyzývavých dívek“, přičemž černá dívka (dcera) nebyla takto vyobrazena ani v náznaku (jediné, co měla na chvíli odhalené, byla ramena). Jak se v Get Out Jordanu Peelovi podařilo vtipně zatočit se všemi stereotypy a zasadit téma rasismu do výborně satirického kontextu, tak s Us zoufale přešlápl. Sorry, ale tenhle film je fakt hnusně rasistický. Jenom černošská rodinka si dovede se vším poradit a v porovnání s dekadentními bělochy (kteří jen chlastají, chodí na plastiky a mají lhostejný přístup k životu) zůstane jen černá rodinka soustředěná a disciplinovaná natolik, aby nakonec zamordovala všechny své protivníky. Už hodně dlouho jsem nebyl při sledování filmu takhle nasranej. Dvě chabé hvězdičky za solidní technickou stránku. ()

raimi

Cival, Lima a verbal to popsali výstižně. Jordana prostě po nudném Uteč plácali po zádech tak dlouho, až pojal podezření, že je génius sociálně-kritické kinematografie. A tak v opojném narcistním rauši vypotil přeplácaného kočkopsa, načež si všichni internetoví komouši a bojovníci za sociální spravedlnost mohli prsty o klávesnici umlátit, jak pěli ódy na alegorie, mnohovrstevnatost, přesahy, paralely a podobný h*vna. Jako, první dvě třetiny filmu se mi líbily hodně. Do té doby než dvojnice promluvila, a začala vysvětlovat a vysvětlovat a vysvětlovat, to bylo super. Bylo to zábavný, občas nápaditý, výborně natočený a s parádní hudbou (tou orchestrální). Ale ta mytologie, a to vysvětlování jak pro blbce, to bylo příšerný. Zabíjení taky nic moc, a spousta věcí vyloženě na efekt. Takže, Jordane, vrať se pokorně na zem, nehraj si na druhýho Serlinga, a natoč něco pěkně vod podlahy. ()

Hamaradža

Peele je dobrý, prekvapujúci rozprávač, ale prosím, zožeňte mu niekto normálneho scenáristu, nech z neho nie je druhý, tmavší Shyamalan. ()

JohnMiller

Prvá polovica bola vynikajúca. 4* bez mihnutia oka. Takto spokojný som bol naposledy z horrorom IT. Malo to hutnú atmosféru. Bolo to prekvapivo strašidelné, abstinovali primitívne lakačky, aj Rambo mode hercov. Druhá polovica však tento kvalitný scenár, zničil a tvorca spravil presne to, čomu sa začiatkom vyhýbal. A tak vzniklo ďalšie klasické Hollywoodske prázdne nič. Neviem, možno to spravil naschvál kvôli peniazom. Sklamal som sa. ()

salalala

Do dvou třetin vesměs výborná záležitost, která skvěle buduje atmosféru a vysloveně navnazuje na další sledování. Peele od počátku pracuje se zajímavou zápletkou, rozehrává jakousi tajemnou událost a pomalejším tempem postupuje vpřed. Vypomáhá si výborným soundtrackem a houstnoucí atmosférou, která diváka vtáhne. Postupem času se ale stává obětí vlastních ambicí, protože s onou zápletkou, která je originální, nemá divák strach o postavy, neboť neustále čeká, jak se vše vysvětlí. A pointa je totálně neuspokojivá a dost "na sílu". Peeleovi bohužel nestačí jedno vysvětlení, ale pouští se ještě do dalších rádoby šokujících závěrů, které vše jen zamotávají, hlavně ale ubírají všemu smysl a jakousi vnitřní logiku. Těžko pak říct, zda měl být film společenskou satirou, podobenstvím nebo jakousi alegorií. Pokud chtěl Peele naznačit, že největším nepřítelem je člověk sám sobě, mohl to udělat jednodušeji a v tomto případě možná i doslovněji, protože poslední třetina je dost špatně pochopitelná. Jestli něco filmu výrazně chybí, je to více humoru (scéna, kdy začne hrát Fuck Tha Police, je de facto osamocená), kterého je tu opravdu zoufale málo a těch pár dialogů to nezachrání. Stejně jako rozporuplné pocity nezachrání výborné obsazení v čele s výtečnou Lupitou Nyong´o (za zmínku stojí ale i oba dětští herci) a několik krvavých scén. Us je typickým příkladem chytré žánrovky, která se stala obětí svých ambicí a možná i lehké nabubřelosti svého tvůrce. 60 % ()

kajas

Zpočátku nenápadné "Uteč" všechny tak překvapilo, že se z Jordana Peela udělal v podstatě nový M. Night Shyamalan a jeho nový film byl logicky netrpělivě očekávaný. "My" už podle prvních trailerů vypadalo hodně zajímavě a znovu se z něj vyklubal originální mix humoru a napětí (tentokrát mnohem lépe zkombinovaný než v "Uteč", kde mě humorné scény vyloženě rušily). Herecké výkony velmi slušné, pointa skvělá, ale po závěrečné vysvětlovačce "jak to bylo doopravdy" vylezly na povrch mnohé nelogičnosti, které mě nutí hodnotit pouze průměrně. ()

Trevor

V porovnaní s filmom Uteč predsa len o niečo zaujímavejší príbeh ale najmä očarujúca hudba filmu priniesla filmu vyššie hodnotenie ako by si najmä vďaka úvodu ale hlavne záveru zaslúžil. Jordan Peele opäť priniesol niečo nové, čo však nemusí každému učarovať. V žiadnom prípade to nebolo tak nádherné divadlo ako predviedli futbalisti zo susedného mesta v baráži o postup do najvyššej súťaže ale pobavilo. Určite však to, že film sme si s priateľmi nepozreli v kine neľutujem. ()

Miseet

Hudba bomba, kamera bomba.. ale to je tak jediné. Námět vypadal zpočátku zajímavě, než to v závěru tvůrci celé otočili, a jednotlivé pasáže přestaly dávat smysl. Dále mi dělaly radost ženské role, myslím tim "ty druhé". Ačkoli nevím, jestli to byl původní záměr nebo ne, tak se tu objevuje na můj vkus až moc komediálních prvků. A vzhledem k tomu, že je film zařazen do žánru horor/thriller, tak to asi úplně naschvál nebylo, o to víc mi to přijde ujeté. ()

applause

Co to bylo? Čekala jsem opravdu víc. Hlavní myšlenka filmu se rozutekla do ztracena a hlavně to nemělo žádnou logiku. Spíš to bylo psycho než horor. Jen přemýšlím, jestli to mělo být tak vtipné schválně, protože se celý sál řezal smíchy. Spíš to byl kyč. Nedoporučuji. ()

BoredSeal

Následovník Get Out je opět atypický horor a bavil mě většinu času, i když není moc strašidelný. Autor opět přichází s dobrým nápadem, ale je škoda těšit se na nějakou další rýpavou společenskou satiru - spíš to berte jako obyčejný horor s netradiční zápletku a občasným humorem a třeba nepodlehnete zklamání. Ústřední rodinka (i herci) je sympatická a zábavná a jeho hrdiny jsem nechtěl vidět nějak mrtvé nebo zmasakrované - vlastně bych se radši díval na film o tom, jak tráví dovolenou, než jak čelí zvláštnímu zlu v blumovsky klišovitých krvavých scénách. ()

Havaj8

Od Jordana Peeleho jsem po Get Out čekal další černošskou temnou atmosféru, která mě těma pohledama a výrazama ve tváři bude děsit. Občas to ty momenty opravdu mělo, ale bylo to o poznání odlehčenější. Sem tam nějaký i fórky, ale hodilo se to tam. Pak se rozjela ta naháněčka cizí dost podobnou rodinou a člověka to vtáhlo nejen tím vražděním, ale hlavně co jsou zač a kde se tam tak najednou všichni vzali. A odpovědi jsme dostali, sice je to dost nereálný, ale vyfantazírovali nám to jasně. Navíc pak to rozuzlení na konci, co se opravdu tehdy stalo v těch zrcadlech byl strop, to byl zvrat kterej to domotal a hned po skončení to v hlavě nabere úplně jiný obrátky a člověk má o čem přemejšlet, rozhodně druhý puštění už si to člověk bude hlídat, jestli tam nenajde náznak, kde by se dalo chytit. Sice to nejelo v kolejích Get Out, ale svoje černošský kouzlo to opět mělo. ()

M.i.k.e

Peele je rozhodně talentovaný tvůrce a i když byl kolem Get Out možná až příliš velký hype,na Us jsem se po výborném traileru extrémně těšil...to co jsem nakonec dostal ovšem předčilo moje očekávání.Skvěle vypadající,ještě lépe znějící (ten soundtrack je prostě boží a z Pas De Deux - vrzavě nepříjemné variace na I got 5 on it mám husinu ještě teď) a hlavně fungující kousek.Us nejen že funguje jako velmi nepříjemné pocity vyvolávající horor,ale dokonce i jako hodně černá komedie,která dokáže odlehčit situaci v těch nejméně očekávaných chvílích.Přiznávám,že mě sice na konci Peele docela zmátl a nejsem si tak úplně jistý jestli sem to celé pobral,ale ani to mi nijak nezkazilo skvělý zážitek...hodně se těším až tuhle audio-vizuální atmosferickou pecku uvidím znova...90% ()

honajz2

Asi jsem jediný, ale mě se teda víc líbila druhá polovina než ta první, i když to s tím baletem bylo fakt směšné. Ale o směšnosti... Mě je jasné, že Peele do toho zakomponoval i humor, ten i párkrát zabere celkem slušně, ale nevím, jestli zamýšlel ty hororové scény vážně nebo ne. Tím se vracím zpět k první polovině, která je celá neskutečně nudná a zbytečně utahaná, první půl hodinu se nic neděje, až pak se objeví dvojníci, a tady nastal ten problém. Když měli působit děsivě, tak to působilo jedině tak směšně. Ale fakt, na těch jejich úsměvech, maskách a gestech nebylo nic strašidelného, působilo to, jako kdyby naprostý amatér vzal ty nejklišovitější "strašidelné" znaky a dal je do filmu. A obecně celá ta home invasion působila směšně. V tu chvíli jsem z toho byl naprosto zklamaný a bál jsem, co na mě Peele chystá dál, protože zatím to bylo kruté zklamání. No, v druhé polovině se odhalí jedna věc, nebudu spoilerovat, díky které mě ten film začal zajímat a naštěstí pak dvojníci přestali působit tak křečovitě "děsivě". Ale jo, měl jsem pak už pocit, že to teď bude zajímavé a ono taky bylo a taky se ukázalo, že to celé nebude až tak tupé jak se ze začátku zdálo, byl tam i celkem originální nápad, aspoň jsem ho teda nikde ještě neviděl. Poslední scéna však byla odhadnutelná pěkně dlouho. A taky se to celé snaží vysvětlit úplně všechno, ale i tak se to nelogičnostem nevyhne. Nakonec je z toho celkem průměrný horor, který je k tomu všemu ještě natažený nesmyslně na dvě hodiny. Po Get Out to je velký propad dolů a celkem se obávám, jestli jsem náhodou Peeleho nepřecenil, no, uvidíme příště. Tohle bylo i tak celkem zklamání. ()

kombajn

Dlouho jsem se u filmu tak nenudil. A to vypadal trailer tak chutně...Zvědavost vás možná bude nutit dokoukat. Jen upozorňuji, že ten čas vám nikdo nevrátí. Tohle měl někdo výrazně sestříhat nebo ideálně vůbec netočit. Párkrát mě film i rozesmál, tuším že 3x to bylo záměrem autorů a asi 15x to byl úšklebek zoufalství nad nekonečným vrstvením vzduchoprázdna a natahováním přespříliš. Ten film má pár dobrých momentů (včetně finálního flashbacku), ale jinak je to přehlídka scénaristické impotence a naprosto podivného vkusu pro hudbu. ()

Darth Revan

Koukám, že stačí, aby Ryška napsal, že z tohohle filmu měla bejt jen epizoda Twilight Zone a místní experti se hned po názoru pana moviezone opičí :). Us si však v klidu vystačí jako samostatná hororová komedie, ve které Peele rozehrává několik témat a s trochou nadsázky se nejspíše snaží ukázat rozdíly mezi americkými obyvateli. Ke kvalitnímu zážitku přispívá vynikající herecká sestava v čele s Winstonem Dukem a taky neuvěřitelná dávka situačního humoru, který Jordan servíruje v rozumném množství a ve vhodnou chvíli. Akorát ta stopáž mohla být kratší... 4* ()

Kolik si vydělají hollywoodští herci?

Kolik si vydělají hollywoodští herci?

01.05.2019

Magazín Variety vydal čerstvě článek o platech hollywoodských herců a jak se tak zdá, fanoušci streamovacích služeb nejsou jediní, komu dělá Netflix radost. Streamovací gigant totiž razantně navyšuje… (viac)

Horor My je obří hit

Horor My je obří hit

24.03.2019

Režisér Jordan Peele (Uteč) se po dvou letech vrací do kin se svým teprve druhým celovečerním filmem a už teď je jasné, že z toho bude další obří hit. Snímek My má totiž po víkendové premiéře v… (viac)