Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

Blazis34

Úžasný film, když uvážíme dvě fakta - natočen v roce 1957(!) a jen v jedné (!) místnosti. Přesto dodnes poutavé a psychologicky silné. Příběh mi trochu připomněl Aschův experiment a jeho test konformity. I když toto je trochu jiné, sociální psychologie je cítit též. Zajímavé, jak jsme ovlivnitelní, nedůslední a nepečliví, když nejde o náš život. Vidina baseballové hry je lákavější než přijít pravdě na kloub, když mě to vlastně vůbec neovlivní. Hnusná lidská vlastnost je geniálně dokumentována a zaplaťpánbu za lidi, jako byl filmový architekt Davis, kteří se nenechají strhnout z davem. Skvělé dílo, hodnotím lepšími čtyřmi hvězdičkami - 80%. ()

bigjames

Brilantní filmařská záležitost. Dokonalé dialogy spolu s nezapomenutelnými hereckými výkony vytvářejí silný, napínavý, ale zároveň zábavný příběh. Velmi originální. ()

Karlos8

Ano, je tak snadné někoho poslat na elektrické křeslo, pokud je vše tak jasné, jako v tomto případě. Přitom je to ale veliká zodpovědnost a krok, který se musí učinit. Výborný námět, výborná debata, výborný scénář. Zde nelze jinak, než hlavní rysy hodnotit známkou výborně. Odvahu těm, kteří si nevěří a rozum těm, kteří nepřemýšlí. ()

Maxa123

Henry Fonda to dokázal. I přesto že vše vypadalo velmi jasně, dokázal, že i malý detail může býti zásadním. Drama o morálním dilematu celé poroty a o zafixovanosti některých členů je dle mého názoru určitě nejlepší film ze soudního prostředí a jeden z nejlepších filmů, jaké jsem kdy viděl. Všichni herci byli brilantní, včetně našeho krajana Jiřího Voskovce. Ale pokud bych měl něco vyzdvihnout, tak je to scénář. Ztěží bych našel nějaký lépe napsaný v celé historii kinematografie. ()

senecek

Přikláním se k názoru rt12, u mě navíc umocněno skvělým původním dabingem pánů Hogra,Vejražky,Záhorského a dalších. Vždy skvělý zážitek! ()

Mefisto_

Genialita filmu spočívá v minimalistickém pojetí filmu jakožto médiu, které vypráví příběh kamerou, narativem a prostředím. Neznám moc děl, které se odehrávají na jednom místě a přitom dokonale popisují události kilometry vzdálené od kamery. Divák přijímá realitu jen skrze emoce, fakta, smyšlenky a předměty. Poprvé, když jsem tento film viděl, v tentýž den jsem si ho pustil ještě dvakrát. Musím uznat, že v žebříčku nejlepších je skutečně právem! ()

Derseus

Chápu proč se tolika lidem tenhle film líbí a ačkoliv nejde o zpracování filmu, ale spíš děj, myšlenku a zápletku... myslím si, že vyjít (originálně) takový film dnes, dosáhne tak na 80% max, určitě ne 91% a 9. příčku all-time žebříčku. Hold boomeři a důchodci mají převahu. Za mě střed, lepší 2 z 5. ()

gu-staff

Jedna místnost, 12 židlí, 12 mužů, 12 brilantně vykreslených charakterů, 12 názorů, které nakonec vyústí ve výsledek poroty. Jak by vás mohl bavit film, natočený v jedné místnosti ? Mno, to byste se divili...mažte do půjčoven. ()

Eleanai

Důvodné pochyby. Z filmového hlediska, naprosto špička. Výborný scénář, výborní herci, originální zpracování. Co ale můžu říct ze sebe. Fascinující. Kolik z nás vykřiklo větu: "já Tě zabiju!"? různé charaktery, které v běžném životě opravdu existují a jejich reálná konfrontace. Unáhlenost, sobeckost, ovlivnitelnost ale i přirozená lidská zvídavost. Díky za charaktery Davise. ()

Nároky na kulisy a množství herců byly minimální, zápletka je také velmi jednoduchá, spíše než děj je však důležitá psychologická hra, postupné odkrývání faktů i životních příběhů porotců a ukázka egoistického uvažování, které je lidem vlastní, přestože mají v rukou osud někoho jiného, ať si to uvědomují, či ne. Celkově si tento film zaslouží plný počet bodů, protože rozhodně má čím zaujmout a skýtá nejeden námět k přemýšlení ještě dávno po tom, co skončí. ()

Grim

Fíha..natočiť film iba v jednej miestnosti...dosť zaberačka...al podarilo sa a celý čas som sa neodlepil od obrazovky...čiernobiela mi vôbec nevadí a koniec prichádza akurát včas. tročka ma škrie postupné odhaľovanie, ktoré sa ani po čase nemení...ale zaujímavý príbeh o tom ako sa môže aj dvanásť ľudí pomýliť. ()

pierre9

To, že film bol pôvodne natočený ako televízny film je poznať. Avšak skutočnosť, že sa prakticky celý odohráva v jedinej miestnosti v konečnom dôsledku vyznie ako pozitívum, keďže všetko napätie, ktoré sa skrýva v jednotlivých postavách nemá kam uniknúť a o to silnejšie pôsobia všetky emócie. Divák je na tom v podstate rovnako ako porotcovia, keďže až postupne sa dozvedá jednotlivé fakty, ktoré porota už síce počula, no buď jej unikli, alebo ich nedokázala pospájať v celok. Veľmi pôsobivý film. Beyond a reasonable doubt. ()

Pwetrus

Jak prosté a přece výborné. Prosté nikoli v myšlenkách, které ve filmu byly pokládány, ale v místnostech, které byly použity. Za celý film dtři místnosti a jeden záběr venku, z těch tří místností byla jedna použita na několik málo vteřin - tím myslím soudní síň na začátku filmu, druhá byla použita na dohromady pár minut - toalety. A ta třetí - místnost, kde se vše podstatné odehrávalo, kde se porotci rozhodovali. Tento film tedy není náročný, ani pro diváka, z tohoto pohledu, ale na druhou stranu, ten tok všech myšlenek, co za celou dobu jedné a půl hodiny filmu probíhaly dějem, byl na první poslech místama pro mě složitý. A toto vše na v podstatě jednoduché myšlence: porota za účelem dohodnutí o verdiktu hlasovala 11:1 že je mladý hoch vinen. Před koncem filmu tomu bylo přesně naopak a to díky jednomu pozoruhodnému muži, který NE dokázal všechny přesvědčit, ale dokázal rozpoutat debatu, ve které každý našel něco málo, co ho přesvědčilo změnit názor. A nakonec závěr v podobě jakéhosi ztroskotání, nebo chcete-li přesvědčení, posledního muže o chlapcově vině, který vpustil do myšlenek o popravě osobní problémy se synem. Podle mě velice povedený film, v nemž si povedeně zahrál i Jiří Voskovec. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)