Dvanásť rozhnevaných mužov

• Česko Dvanáct rozhněvaných mužů (viac)

Dramatický príbeh zo súdnej siene, kde má dvanásť členov poroty jednomyseľne rozhodnúť o vine alebo nevine mladého chlapca, ktorý je obvinený z vraždy svojho otca. Porotcovia sú obyčajní ľudia a jedenásť z nich v priebežnom hlasovaní hlasuje za vinu. Len jeden, architekt Davis, je proti a vyslovuje vážne výhrady voči priebehu pojednávania i vyšetrovaniu celého prípadu. (STV)

Fíma

Film, jehož děj se odehrává v jedné místnosti, a který je vystavěn čistě konverzačně (skoro by se chtělo říct, že by klidně mohl být rozhlasovou hrou, ale to by byla sakra škoda). Ptáte se, může to být zábava? Neptejte se a dívej te se! Můžete si pak klást otázku, nakolik je "lidový" soud spravedlivý a jak těžko někdo slyší i na racionální argumenty, je-li o své pravdě z jakýchkoliv příčin přesvědčen. Každopádně pokud bych měl být soudcem z lidu, tedy porotcem, a soudit tento film, můj verdikt a věřím, že by to byl verdikt jednohlasný celé poroty, by zněl: pět hvězdiček. ()

calculus

Svým pojetím možná spíše námět pro divadelní hru. Výborně vybalancovaný vývoj postojů "obyčejných Amíků" z 50. let. Film dovedně brnká na citlivé strunky tehdejší společnosti. Více než kde jinde zde celý dramatický efekt stojí na skvělých hereckých, někdy až divadelních výkonech. ()

honzic

Tady nelze hodnotit jinak než 5 hvězdami, tento psychologicky detailní výkres porotců se svělou kamerou, režií, scénářem i hereckými výkony a dialogy nemá moc konkurentů v celé kinematografii. Právě nenásilnou realisticky vykreslenou psychologií porotců i přes jednoduchou scénu a děj zaslouží ocenění maximální. Hodnocení: 95 % ()

Don Maty

Užasná psychologická dráma pojednávajúca o ľudskej mysli, o tom ako jednoducho je schopná nechať sa unášať názormi iných. Vynikajúce dielo, ktoré musí chytiť za srdce a najmä za rozum. Stačí sa trošku zamyslieť, čo nám chcel autor povedať, ukázať a zistíte, že k nám prehovára až do najhlbšej dutiny v duši. 12násť mužov, každý z inej sociálnej, ekonomickej a inteligenčnej vrstvy. 12násť rozdielných záujmov a spôsobov žitia. A teraz, sa musia jednohlasne zhodnúť v tom čo ich spája. Osud mladého "nevinného" človeka. Nebolo to pre nich jednoduché. Ani pre mňa by nebolo...5* ()

lobo87

Geniálny film. Hodina a pol, dvanásť mužov v jednej miestnosti a jedna jediná téma - vina či nevina. Skvelá partia hercov vedená geniálnym režisérom - to nemohlo dopadnúť zle, ale takéto niečo som nečakal. To tempo, atmosféra, herecké výmeny, všetko bolo na najvyššej úrovni... 85% ()

kiararaftl

Nemam zase tak vela top filmov prihliadnuc k faktu, co trh ponuka. 12 rozhnevanych muzov soms i pozrela v jeden vecer aby som si ich rano pozrela znova a odvtedy este niekolko krat. Toto dokonale veldielo na cele s Henrym Fondom je masterpiece. Ta atmosfera, postupne odhalovanie zlocinu - divak nedycha takmer az do konca. A potom - potom je mu luto aky kratky je ten film. ()

Vojtas12

Odsoudit možná nevinného člověka k trestu smrti, nebo propustit člověka možná proviněného z vraždy? Na to především se film soustředí, ne na to, jestli je obžalovaný skutečně vinen. Geniální film se dá natočit i v jediné místnosti a nižším než televizním rozpočtem, když na to máte scénář a herce. ()

IZFNP

Výborný scenár, výborní herci. Jedna miestnosť, živé charaktery a rozhodnutie, na ktorom sa 12 mužov musí zhodnúť. Nejde o to, či sa rozhodnú správne alebo nesprávne. Jeden z najnápaditejších a najoriginálnejších filmov, ktorý sa okamžite zaradil na moju zlatú listinu. ()

mArtinko5MB

Veľmi som sa bál tohto filmu, hlavne pre rok vzniku. Pre tých, ktorí zatiaľ nevideli - NEBÁŤ SA !!! Veľmi dobrý kúsok zo súdnickeho prostredia plný analógie a dedukcie. Núti rozmýšľať aj diváka. Rozhodne film, ktorý som mal vidieť už dávno. Hodnotenie: 90% ()

xpaja

Výtečné "divadelní" drama nadupané vybroušenými dialogy od začátku do konce. Stačilo 12 skvělých herců, jedna místnost a scénář, který pokryje 90 minut filmu v reálnem čase. A z tohoto "mála" vznikl film s neskutečným morálním přesahem, který strčí do kapsy naprostou většinu toho, co kdy ve světové kinematografii vzniklo. Dávám --- == 93 % == --- . ()

Metal.God

Hlavní myšlenkou tohoto filmu je podle mě ukázat různé povahy lidí a jejich myšlenkové rysy. Vezměme si například flákače, rasistu či osobně zakomplexovaného člověka. Typy filmů, ve kterých se celou dobu sedí v jedné místnosti a lidé mezi sebou debatují, mám opravdu velmi rád. Argumenty, které byly ve filmu zmíněny, by mě nepřesvědčily o tom, že je chlapec nevinný, ale pro správné rozhodnutí bych musel slyšet i vidět celý případ. Nechci tu rozebírat každou postavu i herce zvlášť, proto jen napíšu, že postavy jsou propracované a všechny výborně zahrané, ale v herectví u mě asi vede Lee J. Cobb. ()

DonBraso

Jenom mohu říci,že jsem se konečně k tomu dostal.Jako do zlatého fondu si tenhle film nedám,přesto byl výjimečný.Pochvalu zaslouží český dabing.To byla naprostá extratřída.Co dál dodat?Nápad super,herecky paráda,zpracování jako žádné jiné,ale přesto nevím proč,usnul jsem dvakrát při filmu(nejspíš málo barev:D).Napodruhé si film určitě nepustím,ale zato si pustím další filmy od Sidney Lumeta,protože ten chlap sakra umí. ()

zzzzzjjjjj

Celý film kecačka,která mě nutí dát 5*.Oscar 3 nominace:Herec HR Henry Fonda,režie,scénář.Ta napínavá psychologická atmosféra po celý film jestli je chlapec vinen nebo nevinen mi ukázala mistrovské kousky Fondových umění zahrát (životní role) a to samé,jen s menším potleskem platí i u Lee J.Cobba.Neuvěřitelné,co v té době dokázal vymyslet Rose,klobouk dolů i před Lumetem.Super,že měl tu možnost si zahrát jednoho z 12 rozzlobených mužů i Voskovec.95%. ()

RipperTM

V jednoduchosti je síla. Jedna místnost, parta lidí, jedinečné drama, síla okamžiku. Film mě přilákal díky hereckému obsazení, ať už stará klasika Fonda či český zástupce Voskovec. Brilantní. ()

caMen

Vykreslení charaktrů, čistě mužské skupiny, je úžasně promyšlené a přesné. Je neuvěřitelné mít celý film před očima jednu místnost, ale zároveň "vidět" i rekonstrukci vraždy. Herecké výkony a režie jsou skvělé, ale musím smeknout před kamerou. Film neztratí ani na chvíli tempo. Brilantní i po letech. ()

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

Clint Eastwood chystá svůj poslední film

31.03.2023

Legendárnímu herci a režisérovi Clintu Eastwoodovi (Gran Torino, Nesmiřitelní) bude letos 93 let. Tento filmový velikán ale ještě neřekl své poslední slovo. Podle čerstvých zpráv nyní Eastwood chystá… (viac)

Sidney Lumet: 1924 – 2011

Sidney Lumet: 1924 – 2011

10.04.2011

Když debutujete filmem ráže Dvanácti rozhněvaných mužů, je jasné, že vaše režisérská kariéra bude krasojízda. V případě legendárního Sidneyho Lumeta, který zemřel v sobotu 9. dubna ve věku 86 let, to… (viac)