Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa klukluka k tomuto seriálu (10)

Dáma v studni (2021) (E01)

Hodnocení této epizody zatím mírně nad padesáti procenty - takže bída, ale stejně to do budoucna vidím na spolehlivý televizní evergreen. Pokud v něčem spatřuji problém, pak v tom, že minimálně po prvním díle jsem jako divák nezískal dojem, že bych měl svému jmenovci inspektoru Budíkovi fandit. Policajt, kterej by chtěl zalézt do pelechu, místo aby se neprodleně vydal na místo činu, je prostě kokot. Ale třeba to tak chtěli..? Vacátko takhle ale nikdy neselhal. Rušily mě i některé slabé záběry, například průjezd auta nad ránem, poté co policejní tým opustil statek. Kdyby to natočili iphonem, tak by to muselo mít lepší kvalitu a barvy. Sledovanost 2,2 mio diváků, na Kavkách se jistě tančily oslavné tanečky. ()

Loutkohra (2021) (E02)

Příjemná záležitost. Dosavadnímu hodnocení (52 %) nerozumím..? Herci jsou výborní, krásná výprava, lokace, chyby se objevují jen v zástavbě v exteriérech- nerezové svody, reklamní vývěsní štíty, paraboly na střechách... Není to nic převratného, je to detektivní klasika, ale zpracování mě rozhodně neuráží. ()

U zdi (2021) (E03)

Už to tak vypadá, že tady reprezentuji nenáročné diváky. Nebýt těch nekvalitních záběrů, tak bych k tomu neměl výhrady. Tentokrát to byl navíc i zajímavej, nevšední případ. Tohle rozuzlení jsem nečekal. ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Je to roztomilý, ubližuje tomu ta šišatá, rádobymoderní kamera. Inspektor Budík konečně působil dojmem schopného policajta- ve čtvrtém dílu poprvé. ()

Pekelný stroj (2021) (E05)

Opět zajímavej, nevšední případ, po pachateli se šlo na jisto, ale objevily se nečekané komplikace. V momentě střelby mi vadilo, že písařky neustaly v práci. Pokud by ji zastavily, bylo by to možná klišé, ale ten kontrast hluku a náhlého ticha by byl působivý. Moc nechápu, že si režisér nechá utéct podobnou příležitost. Mluvit o představitelce paní Pantůčkové coby o nějaké femme fatale je za hranicí mé představivosti. Huhlání Pavla Lišky dostalo opět zelenou, diváci z toho šílí, režiséři to ale milují. Narozdíl od nás mají to štěstí, že si jeho repliky přečtou ve scénáři. ()

Zmizelá (2021) (E06)

Mi to hezky štimuje. Za šišatou kameru už jsem trestal, znovu už nebudu. Děkuji, spokojený divák. ()

Lepší život (2021) (E07)

Motiv nepřípustné sebevraždy podruhé (U zdi) v rámci teprve sedmi odvysílaných epizod? To je pro změnu nepřípustné pro mě. Potřetí už rozhodně ne, prosím. ()

Doktor Herzog (2021) (E08)

...tak si to tak nějak plyne...se mnou i beze mě...nostalgický návrat k seriálové tvorbě, která nevyžaduje celého, absolutně soustředěného diváka, díky tomu u toho stihnu i něco podělat. ()

Tajemství (2021) (E09)

Tahle epizoda má zatím snad nejlepší hodnocení a mně přišla naopak k uzoufání nudná a nekonečně dlouhá. Epizodická linka byla slaboučká a seriálová pojednávající o Nováčkovi a Elišce je šíleně statická. Snad že se to odehrává na malém časovém prostoru, ale i tak by to mohlo být o něčem jiném, než o panickém strachu z odhaleného vztahu a těhotenství. ()

Host do domu (2021) (E10)

Převažující dojmy: 1. Lidé navlečení do kostýmů á lá 20. léta 20. století řeší problémy typické pro 20. léta století jedenadvacátého. 2. Tohle jsem už přece někde viděl...? (vrahem je obecní debil, jenom se tentokrát nejmenuje Michal, nýbrž Ferda, ale stejně jako Michal i Ferda se zřítí z výšky a zabije se). 3. Padl tady rekord v počtu přání k Vánocům? 4. Kam se vytratila linka rivality mezi Pleslovým Budíkem a Malého šéfinspektorem Malé Prahy? Od čeho to tu ta jeho postava vlastně byla..? ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)