Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa quokam k tomuto seriálu (11)

Zločiny Velké Prahy (2021)

Celkovej dojem. Jo, nektere dily zaujali lidským, sociálním rozměrem. Ale většina dílu se rozprskla do šedé všednosti, kdy se dokola opakovalo totéž. Vedlejsi linky se rozpustily do nicoty jako snih na slunci Pleslovo herectvi zpočátku vypadalo originalně, avšak postupem doby naprosto nulovým vývojem figury omrzelo, až výsledkem z něho vylezl Sherlock Holmes zkřížený Poirotem a ředitelem pohrebního ústavu. Langmajer byl chvilema dobrej, ba vice nez dobrej, ale po většinu casu se nezbavil toho balastu, co na nej ulpelo v ucinkovani v tu vice, v tu mene povedenych komedii, kde vlastne v podstate hraje suknickarskeho tohosameho. Nekdy dokonce dal vzpomenout i na svou "legendarni" roli ze serialu Cetnici z Luhacovic, a to rozhodne neminim jako pochvalu. Vlastni uroven tragiky si po celou dobu serialu drzel pan Safarik, ten aspon postupem doby nedegenorval, bo vlastne ani nemel kam. Vztah mezi Zitem a Sefem a vlastne i mezi Zitem a Sefovou dcerou byl napsan ba i sehran naprosto neduveryhodne, nezivotne, prilis sustil papirem. Safarik nedovedl ukazat jediny rys sve postavy, pro ktery by jej mela mit jeho mila vubec rada. Serial vice nez zachranovali kvalitni namety i scenare a vyborni herci v epizodních a vedlejších úlohách. Lábus, Malý (jeho postava se jako jedna z mála vyvíjela velice sympaticky), Fingerhutová, Finger a další a další. Svůj den z epizodnich hercu ci herecek neměla snad jen Podzimková. A jako cervena nit se serialem vinuly problemy s ozvucenim, kdy mnohdy klicove repliky nebyly srozumitelne ani po nekolikarem pustenim. V kontextu české kriminlně - detektivní tvorby však dobrý, mírný nadprůměr. Celkový dojem 7/10 ()

Dáma v studni (2021) (E01)

Prvni sceny byly primo vynikajici. Pleslovi jsem neduveroval, ale prekvapil mne a asi hraje nejlepe, co jsem ho kdy videl. Langmajer mne ještě musí přesvědčit, byt v závěru dílu dokazal odhodit svuj komedialni balast z předchozích projektů. Naprostým šlápnutím vedle je však "koncipient" pardon agent Šafařík, jehož výkon strhává děj kamsi na úroveň Vyšetřování ztráty třídní knihy, tedy naprosto mimo žánr. Šafařík už potopil pohádku o Žitovi a zde pracuje na svém druhém zářezu. Seriál je však bojovník a nenechá se jen tak jednoduše přeprat. Celkový dojem však na rozjezdový díl však více než slušně, více než průměrně.  8/10. ()

Loutkohra (2021) (E02)

Rohodl jsem se ignorovat snahy pana Safarika o sabotaz. 8.5/10. ()

U zdi (2021) (E03)

Druhá pětka ze tří dílu. Příběhy, které mají hloubku a duši. 8.5/10. PS: Uz tu nekdo chvalil Jirku Labuse? ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

No, tentokrat tech "saboteru" mezi herci bylo povicero. 6.0/10. ()

Pekelný stroj (2021) (E05)

No. Nevyzaduji soudobou mluvu nebo jednani, ale rozhovor "profika" policajta s nahou evidentne traumatizovanou zenou v zupanu po sprse, to je trosku moc i na mne. A ke kritice zvukarovi se pripojuji a nejde pouze o pana Liska, u ktereho je to zpusobeno i typem fyziologie a u ktereho to vlatni herectvi vice nez kompenzuje. Tento dil se herecky nepovedl ani panu Pleslovi, ktereho jsem v prvnich dilech chvalil. 7.5/10. ()

Zmizelá (2021) (E06)

No tak, nadstraznik trpici samomluvou to docela zabil.  Trochu neduveryhodne vyznela i scena, ve ktere mistrovi nedochazeji jasne zalezitosti  musi mu je  pripominat cimrmanovský agent. Ale zase potesila Jenovefa ve vedlejsi roli, stava se z ni nejlepsi osudova zena sve generace. 6/10. ()

Lepší život (2021) (E07)

No, serial se propada do vsednosti. Nejak je to furt to same. Ten samej vyraz pana Plesla (neco mezi Sherlockem, Poiretem a sefem pohrebniho ustavu), ta sama hudba, ten samej Zito. Nejak se vytraci ta lidskost z prvnich dilu. 6/10. ()

Doktor Herzog (2021) (E08)

OK, priblizuje se k lidskosti z pocatku serialu, viz zavercne sceny. Vztah mezi Zitem a sefem je nelogicky, zvlast, kdyz sef uz dava jasne najevo, ze vi co vi. Dlouho ohlasovane a ocekavane tehotenstvi je tedy na scene. Tolerovalo se tedhy levactvi? Nepreucovalo se na pravactvi, minimalne pri psani? Otazka jak jste na to prisel byla navic, pokud tvurci nechteli zdraznit nizkou inteligenci Zita, byt se nekolikrat naopak chteli ukazat, jak chytrej ve skutecnosti je. Kameru je třeba pochvalit. To klise, jak ho tu zminuje Honajz, je skutecne otravne, prilis sablonovite a naduzivane. 6.5/10. ()

Tajemství (2021) (E09)

Jo, tak to ma vypadat. Kdyz ma pripad hloubku, nevadi ani Zito, ani unyly Plesl, ani vztahova telenovela na pozadi. 8.5/10. ()

Host do domu (2021) (E10)

No. Pripad nic moc. Nepochopil jsem, proc by mela jit sluzebna do vezeni, kdyby nechytli praveho vraha. Co proti ni meli? Spekulace o zdravotnim stavu? Souhlasim, ze odhaleni vraha odflakli, clovek by si mohl myslet, ze aspon chteli ziskat cas pro dalsi motivy, ale voni ne.  Nebot vyusteni vedlejsi linek bylo takove bezzube. Pred moznym nejvetsim dramatickym konflitkem autori, trochu zbabele, uhli. Na to, jak nekdy byli popisni a doslovni, tak potrat meli potvrdit primo a ne z nejakych naznaku, notabene z vyskrtnute sceny. 5/10. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)