Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa adaben k tomuto seriálu (8)

Dáma v studni (2021) (E01)

Herecké obsazení nadějné (Plesl, Langmajer, Táborský, Němec a jiní), ale samotný příběh ze statku působil kostrbatě, nenápaditě. Uvidí se, jak další díly. ()

Loutkohra (2021) (E02)

Možná se tvůrci inspirovali pomalostí vyprávění rady Vacátka, ale Sequensovi to nějak líp fungovalo, možná měl lepší hudbu, nevím. Druhý příběh měl už lepší zápletku, ale stejně zdaleka ne dokonalou. Herecky mne zaujala především A. Mihulová, ale také se mi jeví nadějně ti dva mladí milenci (D.Šafařík a D.Pavlovičová.) ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Také se mi to zatím zdálo nejzdařilejší, tak jsem hvězdu přidal. Svůj nepřehlédnutelný podíl na tom mají i herecké výkony E. Josefíkové, Kl. Melíškové a řezníka Leoše Nohy. ()

Pekelný stroj (2021) (E05)

Vcelku mi to přišlo neotřelé a bystré. Jen to bohužel kazilo špatné ozvučení některých herců či jejich mluva, to pak opravdu není seriál do večerního primetime a i pro starší veřejnoprávní diváky. A pak ten závěr se skříní byl sice efektní, ale přece jen z policistů udělal úplné naivy. Naopak scéna vraždy v písárně, jak byla narežírovaná mi vůbec nevadila. Oproti jiným hodnotitelům mi přišlo nápadité, že písařky hned po výstřelu nezareagovaly, ale až se zpožděním zahlédnutím pistole, dotvrdilo to zvláštní atmosféru písáren a účtáren, jakou kdysi měly. a třeba některé účtárny takhle ještě jely nadoraz možná před třiceti lety, naprostým nevnímáním okolí. ()

Zmizelá (2021) (E06)

Zápletka vcelku průhledná, a navíc nedovyprávěno, jestli vrchnímu komisaři nenastaly problémy, když stopa do bohaté rodiny byla falešná. Ale herecky slušně zahráno, a pravda potěší, že i v menších rolích jsou dobří herci (Novotný, Chramostová, Boková, Kozub i primátor Baxa aj.). a také potěšilo využití krásné budovy vodárny v Podolí (jestli se nepletu). ()

Lepší život (2021) (E07)

Příběh není špatný, ale dlouho si ho člověk pamatovat nebude. Herci jsou dobří a zejména J.Pleslovi se role daří. jedno Je zvláštní, zatímco v Četnických humoreskách soukromé příběhy četníku seriálu pomáhaly, tady jejich soukromé trable (ať Plesla, či Langmajera) jako kdyby spíš odváděly pozornost od samotného příběhu. Čím to je, nevím. Snad jen zamilovanost mladého Nováčka má zatím své kouzlo ()

Doktor Herzog (2021) (E08)

Pachatelé bohužel trochu průhlední, už i vzhledem k obsazení J.Dolanského. Ale hlavně J. Plesl herecky drží seriál na příjemné úrovni. ()

Host do domu (2021) (E10)

Poslední díl mne trochu zklamal, začínalo to navozením až anglické detektivky s rodinným dramatem, ale pak se to nějak odbilo, detektivové se poznatky o rodině dozvídali docela snadno jako ústní sdělení, nic moc nepředvedli. a nějak se příběh vytratil. A i závěr celého seriálu v rodině vrchního komisaře byl poněkud nedotažený. Jednotliví herci však působili dobře - D.Šafařík, či v tomto dílu L.Příkazký. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)