Zločiny Velké Prahy

Česko, 2021, 11 h 3 min (Minutáž: 63–69 min)

Réžia:

Jaroslav Brabec

Kamera:

Pavel Berkovič

Hudba:

Jan Ponocný

Jaroslav Plesl, Jiří Langmajer, Denis Šafařík, Lenka Vlasáková, Sabina Rojková, Darija Pavlovičová, Lucie Žáčková, Miroslav Táborský, Jiří Bartoška (viac)

Dne 1. ledna 1922 došlo ke sloučení centrální Prahy s třiceti osmi městy a obcemi, které ji obklopovaly. Vznikla tak Velká Praha a pražská státní policie začala pracovat tam, kde dosud působilo jen četnictvo. Byl to prostor méně bohatý a vznešený, ale o to pestřejší a živější. Velká Praha byla tvořena nejen klasickou městskou zástavbou, ale i vesnicemi, lesy, zemědělskými statky, továrnami, bohatými vilami i chudinskými slumy. Hlavní postavou je inspektor Budík, muž velmi lidský, zmítaný nectnostmi i slabostmi, nicméně také mimořádně bystrý, všímavý a především schopný velké psychologické exhibice, kterou se vyznačují slavní detektivové. Zmítá se ale územím Velké Prahy - ani městem, ani venkovem - odsunutý z centra města bank, restaurací, divadel, která tak miluje. Stále elegantní se brodí v blátě a hnoji předměstí a soustřeďuje svůj mozek na nečekané zkratky a obraty. (Česká televize)

Recenzie používateľa flanker.27 k tomuto seriálu (3)

Dáma v studni (2021) (E01)

Tak nevýrazné dílko, že ani není moc co psát. Táhlo se to jak medová slina, neživotné s nezapadající hudbou, mluvou (včetně již tradičně špatného ozvučení), mizerně napsanými postavami a s utrápeným vyšetřováním bez logického postupu, zato s dnes nezbytným horizontálním joggingem. Pokus o vytvoření napětí tlakem shora jde úplně do ztracena, pan poslanec napodobil dona Josého a nepřijel. Jen mne opravdu pobavilo, že přesně v duchu současných kulturně politických požadavků s nostalgií zavzpomínáme na starýho Procházku a dále že byl zakomponován bezcharakterní nekalý živel revolucionář. Kdyby to vzniklo o třicet let dřív, byl by tam v naprosto stejné roli nějaký ten bezcharakterní buržoust. Že jim není taklová primitivní laciná agitka blbá. Každopádně ztráta času. ()

Loutkohra (2021) (E02)

Divadelní psycholog souboru Járy Cimrmana by to vysvětlil tak, že jsem byl zvědavý, jestli bude druhá část stejně slabá jako první. Inu byla. Vyšetřování je znovu naprosto zmatené, opět tu máme do ztracena vedoucí dějovou linku, navíc ještě postavy samovolně mizející z děje, a opět tu máme plnění kulturně politických požadavků, tentokrát v českoněmeckých vztazích. Měl jsem se podívat na titulky, jestli tam neuvidím něco jako hrazeno z fondu pro kulturní rozvoj EU. Pachatel byl jasný v první vteřině, kamera se občas divně nakloní (asi to má evokovat "moderní" kameramanskou práci), hudbu radši nerozebírat. Tohle opravdu je ztráta času (já vím, že se opakuji, ale tentokrát už je to opravdu naposledy). ()

Nedohraná etuda (2021) (E04)

Po druhém díle jsem řekl, že s tím nehodlám ztrácet čas, a také jsem to hodlal dodržet. Třetí díl jsem neviděl a k tomuto jsem se dostal čirou náhodou. Mno, první a druhý díl byly absolutní katastrofa a takové scénáře s vyloženě školáckými chybami (to si dovoluji říct i jako pouhý divák) by neměly nikdy projít přes schvalovací dramaturgické kolečko, tento (patrně díky tomu, že ho nepsal Zikmund) základní nedostatky (typu do ztracena vedoucí linie bez jakéhokoli ukončení, mizející postavy a tak dále) neobsahuje a je jen průměrně špatný. I bez těch nejhorších chyb scénáristických jsou totiž stále přítomny chyby profesní. Věci jasné na první pohled docházejí policii po strašně dlouhé době, velká odhalení dlouho zůstávají nespojena s pachatelem (ehm) a fakt si nemyslím, že jsem jediný, komu byl v první vteřině jasný poměr mezi zavražděnou a její spolubydlící. I když ne katastrofa, pořád slabota. ()

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

Finále Plzeň je! Od 25. do 30. září

15.09.2020

Ačkoli je podzim, Finále Plzeň je! I přes složité jarní období se organizátoři rozhodli největší plzeňský filmový festival nezrušit, ale pouze přesunout. Během šesti dnů včetně prodlouženého víkendu… (viac)