Na jaře roku 2004 natočila Česká televize další díl cyklu Oběti. Po dílech Přepadení, Znásilnění, Svědek a Jiný člověk, je to tedy pátý díl tohoto volného cyklu. Tentokrát je tématem násilí v rodině. Od psychického nátlaku až po fyzické týrání. Příběh, do kterého vstoupíme, není ojedinělý. Olga (Ivana Chýlková) vystudovala vysokou školu a mohla zahájit úspěšnou kariéru. Trpěla však tím, že o ni nebyl "zájem", a tak si ve svých sedmadvaceti letech vzala o dvacet let staršího Vladimíra, muže s podstatně nižším vzděláním než má ona (Alois Švehlík). Namísto toho, aby se věnovala kariéře překladatelky či tlumočnice, zůstala doma, starala se o domácnost a výchovu tří dětí (v době, kdy začíná náš příběh, žije Olga s Vladimírem už 15 let). Stala se z ní pouhá služka, od které se očekává poslušnost a stoprocentní péče o domácnost bez nároku na jakékoli uznání a vděk. Náhodné setkání s Evou (Janka Šteindlerová), bývalou kolegyní z vysokoškolských studií, ji přivede zpět mezi lidi. Olze se otevřou oči a už nechce žít, jak žila. Začne jako tlumočnice provádět cizince a cítí se v tomto povolání velmi šťastná. Vydělává peníze a je v kontaktu s lidmi, kteří ji berou vážně. Její muž to však vidí jinak. Nemůže se s novou podobou Olgy smířit a začíná jí ztrpčovat život. Nejdříve jen drobnostmi, později až patologickým chováním. Pak přijde manžel o místo a pro Olgu začne peklo na zemi. Aby zabránila problémům, nechá se Olga zaměstnat na pevnou pracovní dobu jako recepční v soukromého hotelu. Ale ani to nepomůže - situace v rodině se ještě zhorší. Když se Olze nabídne milostné dobrodružství s Milanem, majitelem hotelu (Ondřej Pavelka), neodolá... Situace v domácnosti se dále zhoršuje. Olga se rozhoduje, že společně s dětmi odejde. K jejímu překvapení však jednoho dne zmizí její muž. Chvíli úžasu vystřídá chvíle úlevy. Konečně mohou žít bez něho a v klidu. Ale je to jen chvíle oddechu před závěrečným "kolem bitvy". Za pár dnů se Vladimír vrací (byl u své bývalé ženy), aby, zdánlivě polepšený, připravil poslední Olžino ponížení... (oficiálny text distribútora)

topi80

Do seznamu herců, u kterých si můžeme být jistí, že nikdy nezískají cenu TýTý, si můžeme dopsat jméno Aloise Švehlík. Je až nespravedlivé, že mu tak excelentní výkon nepřinese zástupy fanynek, ale tak už to bývá, když se rozhodnete přijmout takovou roli. Ale dost humoru, v tomto díle pro něj moc místa není. Jestliže Přepadení a Svědek působili mrazivě právě tím, jak je dokázal scénárista Sovják dovést do absolutního extrému, Hadí tanec je silný a mrazivý právě v tom, jak moc je reálný a v tom, kolik podobných osudů se za zavřenými dveřmi odehrává. Tady nebylo ze scénáristického hlediska potřeba nic přitahovat za vlasy, stačilo to nechat na hercích, kteří to zvládli excelelntně. Hodnocení zdejších připspěvatelů je vysoké, přesto nikdo nevolá po repríze. Tentokrát je to důkazem toho, jak film zapůsobil na první dojem. ()

Bobbles

Skvěle zahrané a skvěle napsané! Jisté přešlapy ve scénáři jsou, ale jinak je eskalace domácího násilí předvedena na výbornou. Chválím přístup autorů, že se zajímali o tuto problematiku a nevařili jen z vody a vlastních nápadů. ()

G04T

Nějaké nesrovnalosti by se tu přeci jenom našli. Chlap najednou zešílí, když uvidí sadistickou ukázku v televizi. Děti mámě skoro nic neřeknou. A to jak se zachovala policie, tomu taky moc nevěřím, přece jen nejsme na tom s ochranou lidí tak špatně. To byly jen maličkosti, jinak film působil opravdu krutě a přesně takovéhle hovada se najednou v nejedné domácnosti. Chýlková opravdu skvěle hraje a Švehlík ve své záporné roli také exceluje,ačkoli mi byl nepříjemný už od uplnyho začátku, a to byl myslím - ačkoli ne hlavní - účel filmu. ()

Exix

Nejvíce bych vyzvedl herecký výkon Aloise Švehlíka, jelikož bravůrně zahrál takového hajzl* ( a to přímo).Ze svou ženou zachazal jak s kusem hadru. ()

offlineman

Ivana Chýlková i Alois Švehlík excelují a to tak, že nevědět, že to byl film a někde je potkat, Chýlková by dostala facku za svou neuvěřitelnou naivitu a Švehlíka bych asi zastřelil, mít čím..... :-) To byl samozřejmě vtip! :-) Na druhou stranu je velmi smutné, že takové a mnohdy daleko horší případy se skutečně stávají!!!!! ()

mauinka

Skvělé herecké výkony I. CHýlkové i A. Švehlíka. Příběh uvěřitelný a myslím ,že na málokoho nezapůsobí. Já jsem byla otřesená a o to jde, ne. ()

ostravak30

Hadí tanec je bezpochyby asi jedním z nejkvalitnějších epizod cyklu Oběti. Jednak je to věrohodné, jednak se domácí násilí týká mnohem více žen než uvádí statistiky, a jednak je podpořené dobrými hereckými výkony. Právě rozpor mezi věkem Ivany Chýlkové a Aloise Švehlíka je asi největší kontrast. I o to jde, že ti dva spolu asi nikdy nehráli takto blízkou roli. A tak jedinou malou kaňkou zůstává to, že jakmile policisté zpovídali na služebně zmlácenou Olgu, brali to dost na lehkou váhu. Dokonce jí jeden řekl, že „to musí vydržet“, což mi připadá neuvěřitelné. Myslím si o české policii leccos, ale nepodezírám jí z podobného jednání už jen proto, že hlavní hrdinka byla zmlácená fest a vypadala strašně. ()

J.Mayen

Tohle byla naprosta parada, opravdu depresivni pribeh o manzelske krizi mezi Ivanou Chylkovou a panem Svehlikem. Tohle si nechat libit takovou dobu, to chce nervy z oceli. Ale zahrano na jednicku. Atmosfera by se dala krajet, vzdy kdyz se Ivana setkala s Aloisem, cekal jsem kdy to vybouchne a taky jsem se nemylil. Pekne, moc dobre, ()

Goodlooker

V tomto dramatu mne totálně dostal (Marlon Brando vs Vito Corleone, nebo Jakc Nicholson) Alois Švehlík, který nejenže umí stále dobře dabovat, ale i vynikajícně hrát. Ivana Chýlková je také perfektně prašťená (doslova). Zkrátka další ČT tvorba, která se povedla a přitom nemá žádné výtazné chyby ve scénáři a nabídne půl druhé hodiny dobré ač smutné zábavy ()

Weehaa

Uf! Velmi vážné téma zpracované tak, že mi běhá mráz po zádech ještě teď. Ivana Chýlková je zde skvělá (to ona všude) a Alois Švehlík natolik přesvědčivý, že ho ke konci filmu prostě budete nenávidět. Podařený televizní film na podařený nedělní televizní večer. ()

Luraj

Film velmi dobře vystihuje téma domácího násilí. Někdo tu píše, že nechápe, že manželka - oběť neshledala chování svého muže již dávno divným. Ale tak to není, právě ty léta se stupňující násilí dodává neustále více a více odvahy násilníkovi a vsugerovává víc a víc oběti, že to je ona ta špatná, co nic nezvládá a dělá všechno špatně. A po létech, kdy už je psychicky na dně, už není absolutně schopná z tohoto začarovaného kruhu odejít, protože sebevědomí za ta léta již dosáhlo bodu mrazu a přebírá ty myšlenky o tom, že to ona je ten viník, ten neschopný a zbytečný člověk. Někdy to dopadne tak jako ve filmu, ale většinou ne, někdy to může dopadnou sebevraždou oběti anebo přinejmenším pobytem na psychiatrii. Ale tyto konce jsou jen vrcholky ledovce, mnohdy takový člověk žije celý život v ponížení a utrpení a neumí si pomoci. ()

Aidina

Alois Švehlík v roli despoty. Tak tyto role mu opravdu sedí. Je v nich velmi přesvědčivý, až mám husí kůži. Myslím, že je dost takových to nevyrovnaných párů a trpí tím pak všichni. ()

bez1

Výborně zahraná role oběti domácího násilí v podání Ivany Chýlkové a výborně zahraná role násilníka v podání Aloise Švehlíka. Děti a jejich chování, reakce babičky, reakce policie všechno je to tvrdá realita. Někdo tu píše, že chování babičky a policajtů je mimo, toto chování žel mimo není, okolí velmi často obětem domácího násilí nevěří. ()