Na jaře roku 2004 natočila Česká televize další díl cyklu Oběti. Po dílech Přepadení, Znásilnění, Svědek a Jiný člověk, je to tedy pátý díl tohoto volného cyklu. Tentokrát je tématem násilí v rodině. Od psychického nátlaku až po fyzické týrání. Příběh, do kterého vstoupíme, není ojedinělý. Olga (Ivana Chýlková) vystudovala vysokou školu a mohla zahájit úspěšnou kariéru. Trpěla však tím, že o ni nebyl "zájem", a tak si ve svých sedmadvaceti letech vzala o dvacet let staršího Vladimíra, muže s podstatně nižším vzděláním než má ona (Alois Švehlík). Namísto toho, aby se věnovala kariéře překladatelky či tlumočnice, zůstala doma, starala se o domácnost a výchovu tří dětí (v době, kdy začíná náš příběh, žije Olga s Vladimírem už 15 let). Stala se z ní pouhá služka, od které se očekává poslušnost a stoprocentní péče o domácnost bez nároku na jakékoli uznání a vděk. Náhodné setkání s Evou (Janka Šteindlerová), bývalou kolegyní z vysokoškolských studií, ji přivede zpět mezi lidi. Olze se otevřou oči a už nechce žít, jak žila. Začne jako tlumočnice provádět cizince a cítí se v tomto povolání velmi šťastná. Vydělává peníze a je v kontaktu s lidmi, kteří ji berou vážně. Její muž to však vidí jinak. Nemůže se s novou podobou Olgy smířit a začíná jí ztrpčovat život. Nejdříve jen drobnostmi, později až patologickým chováním. Pak přijde manžel o místo a pro Olgu začne peklo na zemi. Aby zabránila problémům, nechá se Olga zaměstnat na pevnou pracovní dobu jako recepční v soukromého hotelu. Ale ani to nepomůže - situace v rodině se ještě zhorší. Když se Olze nabídne milostné dobrodružství s Milanem, majitelem hotelu (Ondřej Pavelka), neodolá... Situace v domácnosti se dále zhoršuje. Olga se rozhoduje, že společně s dětmi odejde. K jejímu překvapení však jednoho dne zmizí její muž. Chvíli úžasu vystřídá chvíle úlevy. Konečně mohou žít bez něho a v klidu. Ale je to jen chvíle oddechu před závěrečným "kolem bitvy". Za pár dnů se Vladimír vrací (byl u své bývalé ženy), aby, zdánlivě polepšený, připravil poslední Olžino ponížení... (oficiálny text distribútora)

Sarkastic

Hadí tanec se může plně spolehnout na herecké výkony Ivany Chýlkové, Aloise Švehlíka a také na divákovy sympatie a soucítění k hlavní hrdince. Téma mi samo o sobě příjde docela zajímavé a příběh nenudí, i když je odzačátku jasné, jak to dopadne. Přestože některé scény mi nepřišly tolik věrohodné a chování určitých postav (matky Olgy nebo policistů) bylo silně mimo, pořád se film drží na slušné 4* hladině. ()

Matty

Působivé televizní drama o jedné obyčejné rodině, kde se začíná čím dál viditelněji projevovat domácí násilí. Není, ani to nemá být žádné velké drama řešící problémy lidstva, nýbrž pouze snaha o realistické ztvárnění toho, co se děje za zavřenými dveřmi mnoha současných domácností. Žádná z postav nedoplácí na přílišnou jednostrannost, nikdo není šablonovitou figurkou zasaditelnou do kterékoliv doby a kteréhokoliv prostředí. Dokonce i oběť zde nese částečnou vinu na pozdějším teroru, dokonce i násilník má svou příjemnou, lidskou tvář. Jednání Aloise Švehlíka sice mohlo být lépe psychologicky propracováno, ale samotný herec skutečně exceluje, stejně jako Ivana Chýlková v roli (ne)vinné oběti. Na televizní počin se jedná o velmi kvalitní práci, která by pravděpodobně neustála konfrontaci s velkým plátnem, nicméně svůj cíl splnila. 80% ()

Enšpígl

Na mém hodnocení se podepsaly především emoce, protože podobný typ chování vůči ženám, co tady předvádí Alois Švěhlík je mě bytostně odporný. Nechutenství k panu Švehlíkovi bylo ještě vynásobeno jeho skvělým hereckým výkonem, ostatně stejně tak kvalitný výkon předvedla i Ivanka. Jediný co mě trošku tahalo za vlasy byl scénář, některé věci mě přišli nerealné (první soulož v hotelu ), na druhou stranu jiné věci zase až příliš realné, chování a reakce policie ČR, které je dávám velký díl viny za to, že domácí nasilí na ženách kolikrát dospěje do tragických konců. ()

igi B.

Achich jo... Velmi slibný (!) námět, zpackaný jak scénáristicky (místy fakt tak ze života, že s prvoplánovými dialogy a topornými scénkami až k smíchu...), tak tradičně >vyhrávajícími< si hereckými kreacemi osob v obsazení a tradičně rutinní televizáckou réžijí... Vlastně vše šupká v tradičních vyježděných čétévéckých kolejích, až si člověk říká, proč se na to dívá, proč to vlastně hodnotí... Marnost nad marnost... ()

NinadeL

Tradiční špička ledovce kvalitní televizní tvorby aneb to nejlepší vysíláme minimálně, dvakrát stačilo, za pět let po desátý a dál? Tak zase za deset let to bude tak akorát :/ Po té masáži se Soukromými pastmi by se skoro zdálo nemožné, že podobná temáta si už dávno udělala ČT, ale tak proč na to upozornit, že? Nějaké to okénko má vždycky přednost. Neřkuli celý cyklus na DVD? Na co? Marnost nad marnost. ()

Aky

Ne, opravdu to není víc než horko těžko průměrná televizní inscenace. Scénárista a režisér se urputně snaží zobrazit aktuální téma domácího násilí a vychází z toho technicicistní popis všech jeho možných příčin, přičemž žádná nesmí být vynechána. Celému tomuto vzdělávacímu vyznění notně napomáhá postava psychologa, který "nenáslině" dovysvětluje,. co by snad dívák mohl nepochopit. Chybí invence, nápad, esprit - drama. Náznak, od kterého by se nějaká dramatická linka dala odpíchnout, spočívající v úvahách, že soudní proces byl možná veden s nějakými vadami a je třeba a je možné ho obnovit, zůstává zcela nevyužitý. Jen kvůli hercům nejdu s hvězdičkami ještě níž. ()

InJo

Výborná Ivana Chýlková a naprosto dokonalý Alois Švehlík v povedeném TV filmu o tom, že rozený násilník a buran se prostě v kultivovaného elegána hned tak nezmění (lépe řečeno nikdy). Miroslav Sovják napsal další skvělý scénář, propracovaný, uvěřitelný, s dobře inscenovanými a vypointovanými scénami. Sice se občas dopustí nějakého toho logického přešlapu (až moc debilní policajt v závěru a následný těžko pochopitelný návrat do bytu k manželovi), ale to se dá odpustit, když je celek tak naléhavý a působivý. Cyklus Oběti mě zatím nezklamal ani jedním svým dílem a doufám, že se to nezmění ani do budoucna. 80 % ()

Slarque

Po poněkud slabším dílu Jiný člověk cyklus Oběti pokračuje dalším perfektně vystavěným dílem s parádními výkony dvojice Chýlková, Švehlík. Atmosféra mezi nimi postupně houstne od úvodní všední rutiny až po do extrému vygradovanou vzájemnou nenávist. Škoda jen, že Němec má v celém cyklu jen roli trpělivého posluchače. ()

Marthos

Mrazivý thriller, který nemá vítěze ani poražené. Peklo, z něhož není úniku. Příběh, který je pouze jedním z tisíců stejných nebo podobných osudů. Mimořádné herecké výkony Ivany Chýlkové a Aloise Švehlíka dodávají filmu až nebezpečně autentické zázemí. Možná nejlepší epizoda z volného cyklu Oběti. ()

marhoul

Při vší úctě, postavu pana Švehlíka bych zabila jistojistě také. Ale mnohem dříve. :-) Obdivuhodný herecký výkon! Dokonce mě sestřelil tak, že když slyším pana Švehlíka dabovat, vždy se mi vybaví Hadí tanec. Cyklus Oběti je povedený, no tento díl nejpůsobivější. ()

honajz

Silné téma prvoplánově podané. U některých kreací mi to až přišlo k smíchu, jak je postava Chýlkové podávaná jako ta ubohá chudinka, která nikdy nic neprovedla, zatímco Švehlíkova postava je podaná jako „vždyckyhajzl“. Kdo se tak trochu orientuje v mezilidských vztazích, tak ví, že to nikdy takhle černobílé není. Ta žena taky mohla provokovat a svého staršího muže urážet, nebo mu dělat drobné naschvály, jimiž ho vytáčela. A on taky se mohl často jen bránit. Vždy existují různé úhly pohledu. Celý tenhle příběh bych mohl vzít a otočit naruby. Ona provokatérka, on ubohá oběť, která se brání, nechává se vytočit, a přitom bych často mohl použít ty samé záběry! Ona, která se v podstatě nechá zmlátit, aby ji litovali a aby MOŽNÝ SPOILER měla omluvu pro to, vrazit mu nůžky do těla. Zkrátka mi to přišlo vyčuraně černobílé, povrchní a prvoplánové. Co jsme třeba zjistili hlubšího o postavách? Proč se vzali? Proč ona si vzala staršího chlapa? Kde on přesně dělal? Co dělala ona? Co na jejich sňatek říkali rodiče? MAjí nějaké společné záliby? Atd., atd. ()

duklak2

Film, který mě velmi mile překvapil. Herecký výkon pana Švehlíka byl doslova dokonalý. Ani Chýlková představující úspěšnou ženu ve středních letech nezklamala. Myslím si, že po celém světě se najde dost párů, kteří prožívají stejný příběh, jako oba hlavní protagonisté. Osobně nechápu, proč muži nezvládají situaci, když jejich manželky vydělávají více peněz. Vždyť kua chlapi, proberte se a přejte jim to. Jak už jsem psal na začátku. Snímek je na české poměry dobře natočen, ale není pro každého. A jak jinak ten film mohl skončit, než tím, že..... ()

argenson

Ivana Chýlková odvádí svůj herecký standard. Ale protože je fakt dobrá, výrazně převyšuje všechny kolem. Z cyklu Oběti nejlepší a zároveň nejvíc depresívní titul. Nikdy jsem o něčem podobném v reálu neslyšel, ale jestli se to fakt děje, no tak ty vole! ()

Terva

Před celkem průměrném Živnostníkovi, přichází ve stejný rok Hadí tanec. Je depresivní, beznadějný, despotický a dramatický. CITÁT - Po porodě žádné dítě, po rozvodu žádný chlap. Nejsem robot........ Ivana Chýlková v rodinném dramatu plného násilí a neštěstí. CITÁT - Co ti to pomohlo, že ses postavila na vlastní nohy, když jsi samá modřina........... Opět jeden z těch silnějším příběhů této série. ()

blackrain

Krásný učebnicový příklad smutného příběhu. Kde se to v těch lidech bere, že se dokážou takhle chovat ke svým? Je to šílené. Vůbec to nechápu. Pan Švehlík byl tak přesvědčivý, že bych ho od nás z práce hnala svinským krokem. Ivana Chýlková taky předvedla působivý herecký výkon. Nedivím se tomu, co udělala, vždyť tím celá situace vygradovala. Taky to mohlo dopadnout jinak. Nebylo mi z toho filmu dobře po těle a to jak fyzicky tak i psychicky. Opravdu velmi působivý příběh. Nejhorší na tom bylo, že se tohle děje dnes a denně za zavřenými dveřmi domovů a bytů. ()

swed

Tak takhle mi po TV filmu už hodně dlouho nebylo. Tak drsný, krutý a s minimem klišé natočený film se dnes skoro nevidí. Pro tuhle sérií platí - čím obyčejnější příběh, tím lepší. Zde je to ukázáno na případu domácího násilí, ke kterému může docházet prakticky všude. Hlavní dvojice (Chýlková, Švehlík) rozpoutala herecký koncert, ve kterém zapomenete, že se jedná pouze o postavy z filmu. Kdyby postava manžela nejednala ke konci tak přímo (až stereotypně) krutě, neměl bych co vytknout. Každopádně přeji do budoucna této sérii další (alespoň takhle) vydařené díly. 9/10 ()