Oběti

Znásilnění (E02)

(epizóda)
TV spot

Dramatický příběh Znásilnění z volného cyklu Oběti s Kateřinou Brožovou v hlavní roli se dotýká hned několika bolestivých témat - vedle samotného znásilnění i sexuálního obtěžování či údělu atraktivní ženy ve výrazně mužské společnosti. Obecně se pak zamýšlí nad rolí pravdy a lži v kritickém okamžiku jednoho jinak šťastného manželství. (oficiálny text distribútora)

TV spot

dr.fish

Příběh ženy znásilněné kamarádem svého manžela je docela dobý námět. Znásilněná žena je pod silným tlakem, kdyby oznámila znásilnění, zničí dvě rodiny najednou, rozhodne se tedy věc zatajit a čelí pak následkům svého rozhodnutí. Ne, že bych úplně chápal jednání všech zúčastněných v příběhu, celé je to jaksi "nereálné", ale úplná blbost to zase není. Problém je asi v tom, že je zde popisován svět let devadesátých a dnes je prostě jiná doba, serioznější, ne už takový "Divoký Východ". Takže film není nadčasový, je spíš svědectvím časů minulých, myšlenková poselství a pohledy na svět působí dnes dost absurdně, i když tehdy to asi tak bylo. Brožová mne navíc svým výkonem naprosto nezaujala. 60% ()

argenson

Málo platný, Kateřina Brožová pro mě zůstává herečkou průměrných seriálových rolí, takže ani tady mě úplně nepřesvědčila. Plus několik ne úplně věrohodných situací a postav (Jana Šulcová, Jiří Hálek), ale jako celek k zamyšlení určitě ano. A pochopil jsem správně závěrečnou větu Františka Němce: "Jste skutečně krásná" ve smyslu "Seš kurva, patří ti to" ? ()

nirvanafan

Film nejen o znásilnění, ale hlavně o tom, jak a proč se lidé chovají v určitých situacích špatně a dělají chyby. Největší sympatie samozřejmě vzbuzuje hlavní hrdinka, která protrpí film od začátku do konce kvůli tomu, aby nerozvrátila rodinu a kamarádské vztahy, přičemž jí to dávají sežrat naprosto všichni kromě její malé dcery. Na opačné straně stojí násilník, který ze svého činu příliš těžké svědomí nemá, protože ho ta žena přece vyprovokovala. (To mě přivedlo na myšlenku, že s touto filozofií by ženy jako Katka Brožová nebo Monica Belluci byly znásilňované v jednom kuse.) A spousta zajímavých charakterů mezi tím. Emocionálně slabý manžel, naprosto žádnou podporu nabízející matka a tchýně z tchánem, kteří nejprve dávají průchod své zášti, ale jako jediní ze všech postav si svou chybu na konci uvědomí a snaží se to napravit. Jednání všech postav člověk naprosto chápe, ale přesto se nepřestává každou chvíli ptát Proč?. Proč je znásilnění blízkou osobou věc natolik potupná, že si to žena nechá pro sebe? Proč nedokáže muž unést fakt, že není biologickým otcem dítěte? Proč lidé někdy neovládají své pudy? Proč jsou tak pomstychtiví? Tento film nabízí k zamyšlení mnohem víc, než je na první pohled patrné. ()

wosho

Pokud někdo chce někdy Brožovou označit za herečku a né jen celibritu, tak toto Znásilnění mu může být v jeho tvrzení oporou. Dobrý tv film s opravdu překvapujícím vyuzlením. Jeho největším nedostatkem je, že je součástí cyklu Oběti a to hned jako druhý díl. Bohužel první díl Přepadení tento a vlastně i ostatní díly cyklu totálně pokořil. Ale i přesto, kdo Znásilnění bude považovat spíše za normální tv film, může bez problému mu dát i vyšší hodnocení. Já bohužel ne. ()

Zagros

Viděno kdysi náhodou v televizi a samotného mě překvapilo, že mě tenhle televizní film zaujal a dodíval jsem se na něj až do konce. Samotný námět byl dobrý, znásilnění z pohledu krásné ženy, které nikdo nepomůže a spíše jsou všichni zcela nepochopitelně proti ní. Jsem rád, že se společnost alespoň lehce v tomhle změnila a už to není takové tabu. Stále to je ale málo. Nicméně podobné projekty mohou pomoci samy o sobě. Jinak je to televizní nadprůměr a za podobné projekty se Česká televize rozhodně stydět nemusí. No a Kateřina Brožová možná není excelentní herečka, ale tohle byla role, která jí sedla a ona to zahrála velmi dobře. Lepší tři hvězdy, a když narazím na něco dalšího ze série Oběti, rád se podívám. ()

• Natáčení probíhalo v Praze v lokalitách Žižkov a Vinohrady. (Terva)