Na jaře roku 2004 natočila Česká televize další díl cyklu Oběti. Po dílech Přepadení, Znásilnění, Svědek a Jiný člověk, je to tedy pátý díl tohoto volného cyklu. Tentokrát je tématem násilí v rodině. Od psychického nátlaku až po fyzické týrání. Příběh, do kterého vstoupíme, není ojedinělý. Olga (Ivana Chýlková) vystudovala vysokou školu a mohla zahájit úspěšnou kariéru. Trpěla však tím, že o ni nebyl "zájem", a tak si ve svých sedmadvaceti letech vzala o dvacet let staršího Vladimíra, muže s podstatně nižším vzděláním než má ona (Alois Švehlík). Namísto toho, aby se věnovala kariéře překladatelky či tlumočnice, zůstala doma, starala se o domácnost a výchovu tří dětí (v době, kdy začíná náš příběh, žije Olga s Vladimírem už 15 let). Stala se z ní pouhá služka, od které se očekává poslušnost a stoprocentní péče o domácnost bez nároku na jakékoli uznání a vděk. Náhodné setkání s Evou (Janka Šteindlerová), bývalou kolegyní z vysokoškolských studií, ji přivede zpět mezi lidi. Olze se otevřou oči a už nechce žít, jak žila. Začne jako tlumočnice provádět cizince a cítí se v tomto povolání velmi šťastná. Vydělává peníze a je v kontaktu s lidmi, kteří ji berou vážně. Její muž to však vidí jinak. Nemůže se s novou podobou Olgy smířit a začíná jí ztrpčovat život. Nejdříve jen drobnostmi, později až patologickým chováním. Pak přijde manžel o místo a pro Olgu začne peklo na zemi. Aby zabránila problémům, nechá se Olga zaměstnat na pevnou pracovní dobu jako recepční v soukromého hotelu. Ale ani to nepomůže - situace v rodině se ještě zhorší. Když se Olze nabídne milostné dobrodružství s Milanem, majitelem hotelu (Ondřej Pavelka), neodolá... Situace v domácnosti se dále zhoršuje. Olga se rozhoduje, že společně s dětmi odejde. K jejímu překvapení však jednoho dne zmizí její muž. Chvíli úžasu vystřídá chvíle úlevy. Konečně mohou žít bez něho a v klidu. Ale je to jen chvíle oddechu před závěrečným "kolem bitvy". Za pár dnů se Vladimír vrací (byl u své bývalé ženy), aby, zdánlivě polepšený, připravil poslední Olžino ponížení... (oficiálny text distribútora)

veronikav

Nádhera ..v uvozovkách :-) Tohle mě fakt hodně rozbrečelo :-( Miluju filmy které mají co říct ... a kdyby to pomohlo jedné jediné -super ( jen pro mě -proč I.Chýlková umí tyhle role -úúúúplně úžasně :-) ... a A.Švehlík -taky bude hrát jen despotu :-D...) ()

rakovnik

Vynikající herci v hlavních rolích (Chýlková, Švehlík) dávají tomuto televiznímu filmu šmrnc. To, jak Ivana Chýlková dokáže zahrát zlomenou ženu, je naprosto dokonalé. Jen mi vadí přece jen trochu slabší scénář, především ve druhé polovině filmu, i když...kdo ví, jestli takto opravdu nevypadají skutečná domácí dramata. Já to nevím a jsem za to rád. Film na hluboké zamyšlení. ()

sator

Tosimu: Jen jedna věc se mi zdá nedomyšlená: žijí spolu roky, mají tři děti a manželka manželovo chování neshledala podezřelým už někdy dlouho předtím?............................................................................. Na klidné hladině i chatrná bárka pluje. Dokud se manžel necítil ohrožen neměl důvod takto jednat.Ve chvíli kdy ztrácel ženu poté práci tak si uvědomil, že je bez perspektivy a začal jednat tak jak jednal.. ()

dr.fish

V tomto filmu to Alois Švehlík coby domácí tyran rozjel jak Jack Nicholson v Shiningu. S gustem a chutí. Skvěle vedené vyprávění o manželském konfliktu, kde všechno je tak reálné až to mrazí. Osobně mne to vtáhlo natolik, že budu muset rychle sehnat nějaký film, kde Švehlík hraje dobráka, nebo to u mě nadobro prohrál....85% ()

Jizni Tlapa

Skvělé drama postavené na průměrném výkonu I. Chýlkové a excelentním A. Švehlíkovi, kterému role podobného typu sedí úplně nejvíc. Rád bych věřil, že takový neni ve skutečnosti, ale po způsobu ztvárnění této "tyran" postavy těžko uvěřit. Na dokonalý zážitek ověnčený pátou hvězdou chyběla dramaticky doladěná hudba a charismatický představitel vedlejší role! ()

RonaMidu

můj oblíbenec předvedl dost dobrý výkon,i neoblíbenkyně,tleskám....bylo to i natočené podle mé chuti,nerušilo mne žádné přeskakování z obrazu na obraz,osoby a obsazení sedly,je to jeden z cyklů,na který se ráda podívám,ač téma není žádná sranda ()

A.L.E.S.

Musím přiznat, že tenhle díl (zatím jsem celou sérii nedokoukal) ve mně zanechal hodně silný dojem. Nejdřív ale role Aloise Švehlíka. Pořád jsem nemohl dostat z hlavy myšlenku, jak na to zareagují ti diváci, kteří si herce spojí s konkrétní rolí. Naštěstí Švehlík má za sebou pár pozitivních rolí, třeba dobráckého mlynáře z pohádky. Říká se, že hrát záporné role je vlastně nejjednodušší, to jsem napsal i u Vladimíra Dlouhého, který se v této sérii objevil. Ale u Švehlíka jsem zažil něco, co ani nedokážu popsat. Chýlková samozřejmě bezvadná, ani tady není nad čím polemizovat. Ale pak je tady samotné téma domácího násilí. Psát, že je to téma aktuální, už považuju za klišé, protože domácí násilí bylo, je a bude. To je aktuální pořád. A tento příběh byl jedním z těch, o kterých veřejnost ví. Kolik je těch, o kterých neví ani policie? Kolik je těch, o kterých neví ani nejbližší sousedi? Na začátku to byla velká láska, na konci násilí nevídaných rozměrů. ()

PierrevanH

Až mrazivě přesvědčivý Švehlík, kterému je Chýlková vyrovnanou (hereckou) partnerkou. Nejhorší na tom je, že to takhle občas chodí i v životě. ()

prezdivaka

Tři hvězdy za výborný výkon Ivany Chýlkové. Bohužel scénář byl děsivě schématický a pokud měl být příběh vystavěn tímto způsobem, měla být hrdinka trochu méně duchaplná. Tohle bylo až na hranici nesmyslu. Také okolní postavy byly hodně vykonstruované - jedno dítě se pomočuje a chce zabít tátu, další dcera ho nemůže vystát ale kupodivu jedna z dcer ho miluje. Matka Olgy se manžela zastává, i když jí bije a týrá. Epizoda na policejní stanici - to už je vysloveně mimo realitu. ()

petikacka

Alois Švehlík tu hraje tak odporného, slizkého misogyna, že jsem měla chvílemi chuť mu rozbít držku. Opravdu nechápu, že některé ženy, potažmo manželky, si nechávají líbit cokoliv. Já patřím k tomu typu žen, které si nenechají líbit žádné násilí a nadávky, poněvadž si to zažily již v raném dětství. Takže za mě říkám "Všichni debilní a násilní idioti světa, polibte si prdel"!!! Za mě 100% ()

L'Alpagueur

Asi nejlepší díl seriálu ( z těch, co jsem viděl). Zpočátku jsem se domníval, že výběr rolí oběti a násilníka není nejlepší, protože Ivana Chýlková je vyšší než Alois Švehlík, ovšem oba podali naprosto špičkové herecké výkony, takže mi tento detail vůbec nevadil. ()

derewi

Sonda do soužití destruktivního týrání ženy mužem. Překvapivě skvěle podaný i s omáčkou okolo. Upozorňující na agresi tyrana a zlom oběti. Záměrně jednostranně podané. Má očekávání byla splněna. ()