Ti, kdo přežili, se snaží dostat do bezpečí; Chluponozi bojují se zlem; Durin se rozhoduje mezi přátelstvím a povinností; Adar zvažuje nové jméno. (Prime Video)

Necrotongue

V jednom z předchozích komentářů / recenzí k průběhu první sezóny jsem napsal, že se oprostím od geniální knižní předlohy, ale nezvládl jsem to. Z Galadrielina monologu jsem totiž pochopil, že tvůrci zabili Celeborna, parchanti! I člověku, který v životě nečetl žádnou z Tolkienových knih věnovaných Středozemi, ale viděl zfilmovanou trilogii Pán prstenů, přece musí tak nějak vrtat hlavou, jak je možné, že v ní Celeborn vystupoval živý a zdravý. WTF?! Je mi už definitivně jasné, že jsou chluponozi (chluponohové?) těmi nejcyničtějšími, nejsobečtějšími a nejpokrytečtějšími bytostmi ve Středozemi, o čemž mě přesvědčil proslov pana Brandonožky, ve kterém zazněla věta: "Jsme si navzájem věrni". Jsem si málem poprskal fiží. V závěru jsem pak ještě zjistil, že tvůrcům asi nefunguje kompas, když se Jižní kraje změnily ve východní hrozbu. No dobře, jsem ochoten uznat, že Mordor ležel na východojihovýchodě. Celé bych to shrnul tak, že epizodu vnímám jako důkaz toho, že tvůrci neví z které do které a že jsem se musel hodně držet, abych neodpadoval. / Poučení: Nevstupuj do hořící hospody. 1*- ()

Martrix

Přestože není tato epizoda o moc horší než ty předchozí, nejspíš divákům došla trpělivost. Spousta výhrad a jen málo chvály, přestože linie s trpaslíky ušla a slušný moment se našel i u Chlupohnátů. Ale já se nedivím, protože to celé kazí dění kolem Galadriel. Béčkový scénář, kterému bych se i posmíval, kdyby to nebylo tak smutné. Přitom z hlediska děje, to má být nejvýznamnější linka. Po šesti pofidérních epizodách jsem žádný zázrak nečekal, takže překvapený nejsem, ale pro mnoho fandů-optimistů to musí být zklamání. Je evidentní, že tvůrci sice mají super rozpočet, ale schopností jen málo ()

liskam

S výbuchem Oroduiny vybuchla veškerá soudnost a snaha o logičnost seriálu. Jak tohle budou chtít zachránit, to by mě teda zajímalo. Chudáci herci, že si tímhle chaosem musí procházet. Někde jsem četl, že se Amazon uvolil k tomu, že Tolkienovcům, kteří mu prodali práva nechá kreativní dohled. Tak to se teda asi posrali úplně všichni. 30% a 1* ()

Anet21

⚪Prisahám pánubohu, že z tohto sa stala komédia, každý piatok sa smejem úprimne a od srdca. Akurát, že to nebol zámer tvorcov.A keďže je to komédia, aj ja na to pôjdem komicky.⚪Prvý gól - tlaková vlna zo sopky, obsahujúca lávu a popol, dosahujúca okolo 1000 stupňov celzia nezabila skoro nikoho - Gajka sa pozviechala zo zeme bez škrabanca, následne začali z neidentifikovateľných úkrytov vyliezať aj iní ľudia, pričom by už všetci boli dávno spálení na uhoľ, nehovoriac o tom, že niektoré drevené domy tlaková vlna ani nezhodila a iba trošku „efektne" obhoreli. Každý, kto sa tešil, že všetky tie otrasne napísané postavy konečne do jednej pokapali zostal sklamaný. Tvorcovia totiž nepochopili, že ak bol zámer, aby sa v danej oblasti vytvorila tma, aby škreti mohli ísť von aj za svetla, stačilo, aby sopka vychrlila popol a všetko by stmavlo, alebo, aby aspoň nebola tá sopka tak blízko danej dediny a všetko sa to stalo v obrovskej diaľke, pretože to by bolo aspoň o 1 % logickejšie, ako tento hnoj. Alebo, čo ja viem, neurobiť zo škretov upírov páliacich sa na slnku. To by bola tiež možnosť.⚪Hobiti sú späť, na dve z nich spadol omylom uschnutý konár, pričom tieto sa tvárili, akoby ich zasiahla spomínaná vlna zo sopky a nie len haluz. Inak je očividné, že tu sa tvorcovia snažili o to, aby postupnou sadou malých nechcených nedorozumení začali hobiti AsiGandalfa aka Pierra Richarda nenávidieť a neoprávnene sa ho báť, no je to celé urobené hlúpo a začiatočnícky, akoby nevypísanou osobou - všetky náhody, ktoré sa stali sa stali vyslovenou vinou hobitou, nie jeho, takže vôbec nedáva zmysel, prečo by ho mal niekto obviňovať. Rovnako kvitujem, že AsiGandalf sa za 7 dielov naučil anglicky a hobiti na neho rozprávajú anglicky, pričom on plne rozumie. Rodený polyglot.⚪Konštantnú kvalitu dialógov sám za seba zodpovie tento prepis: „Prečo by sme mali veriť elfom?" ,,Nemali. Ale ja nie som obyčajný elf, som Elrond Poloelf. A v elfoch vidím, čo oni sami nevidia." Nutno dodať, že to nielenže nebola odpoveď na otázku, ale v kontexte situácie nemala žiadny vyznam predtým ani potom. Výrazný posun však nastal v tvare Elrondovho účesu, čiže ďakujeme.⚪Ono to v niektorých momentoch naozaj pôsobí, akoby nielen každý diel nakrúcal vždy niekto iný, ale aj písal, resp. akoby každú druhú scénu písal iný scenárista a potom sa tie scény nejak postrihali do celku. Lebo ľavá ruka nevie, čo robí pravá.⚪Sme radi, že si Gajka spomenula na svojho manžela, aj keď táto spomienka bola tak náhodná aj príhodná, ako len scéna v zle napísanom scenári môže byť. Namiesto toho, aby sa táto spomienka zobrazila pomocou aj keď trápne nadužívaného flashbacku, zobrazí sa pomocou činoherného dialógu, v ktorom Gajka popíše, ako svojho muža milovala natoľko, že si na jeho existenciu spomenula úplnou náhodou, pričom celý tento príbeh je ešte zarámcovaný myšlienkou, že zlý chlap nevedel zniesť kritiku a posmešok silnej nezávislej ženy.⚪Keby ešte niekto vedel, o čom vlastne doteraz celý seriál bol, bola by som mu vďačná, keby mi to vysvetlil - Numenorská armáda sa tri diely niekam chystala, prežila jednu bitku a okamžite, aj keď nepriateľ nebol porazený a zhromaždil sa niekde za kopcom sa vrátila späť domov, dobití dedinčania sa rozhodli odísť niekam ,,na lepšie miesto," kam mohli odísť už dávno, a teda nemuseli vôbec bojovať, hobiti najprv neznášali AsiGandalfa, poslali ho preč, aby následne ako najväčší konfidenti ,,napráskali" rádoby Eminemovi jeho polohu, no za pár minút sa rozhodli pomôcť mu a ísť ho hľadať, jeden dopadnutý elfský list prebudil satanské monštrum z hlbín, a hlavne, výbuch sopky ponoril ,,do tmy" asi okruh 1 km, čo v preklade znamená, že v doline je tma a za kopcom už úplne normálny nedotknutý život. Aj by som si poplakala, aj sa mi radšej nechce. Najdrahšia paródia všetkých dôb, pri ktorej škoda, že Nielsen už zomrel, ako taký Elrond by sa vynímal krásne.⚪ () (menej) (viac)

Anderton

Ako človek a divák, ktorý tento seriál neprežíva a nie je preňho zmyslom života dostať od neho presne to, čo očakáva, tak som si užil aj túto asi najpomalšiu epizódu celého seriálu. Prechádzky po spustošenej krajine po výbuchu sopky a zrod Mordoru ma bavil. Samozrejme chápem, že niektoré dialógy a preslovy sú dosť mimo chápania, Elrond napríklad tvrdí, že vždy dodrží slovo, čím popiera svoje chovanie z predchádzajúceho deja. Ale zábery z Morie a spomínaného Mordoru ma dokázali zabaviť po celú stopáž. ()

• Miriel (Cynthia Addai-Robinson) přísáhá Galadriel (Morfydd Clark) na jméno svého otce, že se vrátí do Středozemě, přičemž ale nepoužije jeho jméno v jazyce elfů Quenya, ale jméno v původní řeči Númenoru, Adunaic. V této řeči se Tar-Palantir jmenuje Inziladun. Jde o zvláštní volbu, protože Adunaic začali používat lidé, kteří zavrhli elfy a přerušili s nimi veškerý kontakt. (spacemaster)