Pán prstenů: Prsteny moci

• USA The Lord of the Rings: The Rings of Power
USA, (2022–2024), 17 h 57 min (Minutáž: 65–72 min)

Predloha:

J.R.R. Tolkien (kniha)

krauset odpad!

Po zhlédnutí prvního teaseru Prstenů moci jsem predikoval, že tento seriál zrestauruje pověst Jacksonova Hobita, že pro něj udělá to, co disneyovská pokračování Star Wars pro prequely. Jak vůbec popsat Prsteny moci? Mohli bychom skončil u slova abominace. Je to seriál, který absolutně ve všem selhává. Jako kus umění. Jako adaptace. Dokonce i jako korporátní produkt. Jeho největším problémem není fakt, že je nevěrný Tolkienovi, což absolutně platí, ale že je dalece podprůměrný i jako anonymní fantasy seriál. Tvůrčí nedochůdče ve všech směrech, v němž nefunguje ani nejzákladnější kontinuita záběrů a v němž voice overy nekorespondují s obrazem. Amazon z ohlasů evidentně panikaří, a tak posílá showrunnery dělat různé rozhovory, v nichž seriál brání. Jediná kritika, kterou tvůrci přijali, byla kritika pomalosti, a to proto, že to jejich seriál pomáhá vykreslit jako kvalitní, pomalu hořící drama, zatímco kritici jsou přece netrpěliví hlupáci s trpělivostí odchovanců Tik Toku. Nenechte se mýlit, seriál totiž není pomalý vůbec! Viserysovi v 8. epizodě Rodu draka trvalo déle přejít královskou síň, než kolik času zde zabere vykování Tří prstenů pro elfy!! Seriál se naopak odehrává ve zběsilém tempu, aniž by se povětšinou přihodilo něco skutečně podstatného. Je velmi neekonomický ve svém vyprávění, proto se zdá nudný, ale není pomalý.... Prsteny moci neadaptují jediný incident z Tolkienových knih věrně – a všechny změny nejen že jsou k horšímu, dokonce přidělávají tvůrcům dodatečné problémy, takže si jimi ani nezjednodušují život! Seriál jednak mění události a charakteristiku postav, ale zejména zcela bastardizuje ústřední tolkienovská témata. Namísto nich přináší: morální relativismus, filosofie protikladů, jakýsi středozemský yin a yang, determinismus (volba už není racionálním a morálním rozhodnutím postav, ale záležitost náhody – viz vysvětlení Gandalfovy slabosti pro hobity, která je nyní zapříčiněna tím, že se jedná o první bytosti, které ve Středozemi potkal), chamtivost nově nevede ke zkáze, videohernost (vznik Mordoru jako soustava questů a hádanek), mechanizaci, medikalizaci problémů plynoucí z nesmrtelnosti, katastrofální časovou kompresi několika tisíců let do několika týdnů, nulový smysl pro čas a prostor. Já se chystám se vším tímto vypořádat detailně v tematickém článku, protože zde na to není patřičný prostor (ty z vás, které to zajímá, čekejte ho na úsvitu sedmého dne - přibližně)... Přistupoval jsem k seriálu otevřeně. Předpokládal jsem, že dostanu průměrnou fantasy s uspokojivým výtvarným zpracováním, která přivede k Tolkienovi nové čtenáře, mě namotivuje k oprášení některých méně známých pasáží a povede k zajímavým debatám s přáteli i na Twitteru. Přece to nemůže dopadnout tak špatně, že seriál pokazí všechny ústřední postavy a učiní lacinými i některé události v Pánu prstenů, říkal jsem si. A knihy tu budou stále. Jenže výsledek je tak tristní, tak katastrofální, že by situaci nezachránil ani přílet orlů. To, co Amazon vytvořil, je tak špatné, že bych si přál, aby seriál vůbec neexistoval. Raději bych si teď objednal menu o pěti chodech z Éowyniny kuchyně než sledoval druhou řadu Prstenů moci. Gandalf radí ve finální epizodě Nori, aby šla za nosem. Pokud bychom se této rady drželi, musíme se k seriálu Prsteny moci otočit zády a kráčet přesně opačným směrem. Bude to tak lepší pro všechny. Analytičtěji v článku Prsteny (bez)moci na TVZone. () (menej) (viac)

HokejovySvaz

*(1. série)* 5/10. Bůh žehnej Elrondovi a Dúrinovi, jinak bych tohle asi dropnul dřív. Hele jo. Vypadá to pěkně, vypadá to draze, působí to draze... Ale to je tak nějak všechno. Herecké obsazení zde řešit nebudu, podle mě všichni herci odvedli svou práci na výbornou a to že jedna z hl. postav je černý elf opravdu problém není. Naopak si troufám tvrdit, že zrovna onen elf byl nejvíc elfský a jedna z těch zajímavějších postav. Můj hype z prvních tří epizod hodně rychle vyprchal, protože tvůrci absolutně vůbec neví čemu se věnovat a čemu se třeba nevěnovat vůbec! V podstatě dvě velké dějové linky tady jsou ve finále úplně k hovnu a vůbec to tady nemuselo být. Plus tady máme linky, které nevedou vlastně nikam a jenom si to připravuje píseček na pokračování, takže vás samozřejmě nezapomenou ještě k tomu nabaitit na něco, co jednak nedává smysl a druhak ani neuvidíte v téhle sérii. Spousta věcí se tam OPĚT děje totálně random a některá vysvětlení vlastně ani nejsou vysvětlení, ale jenom úžasné honění si trika nad tím, jak jsou scénáristi chytří s tímhle naprosto úžasným twistem na závěr.... Který nedává smysl.... Znovu řeknu, že nebýt Elronda a Dúrina, tak opravdu si k žádným postavám nevypěstuju žádný vztah, všechno je to na sebe hozené páté přes deváté, pokusy o jakési budování pout mezi postavami tady většinou selhávají a jejich konzistentnost nebo nějaké ozvláštnění tady prostě chybí, co se jejich charakterů týká. Plus k tomu si připočtěte to, že některé postavy tady jsou opět naprosto zbytečné a nic by se nestalo, kdyby je někdo ze seriálu vystřihl. A to ani nemluvím o tom, že seriál kolikrát podkopává sám sebe a sám si ničí to, co jednou zavedl do svých pravidel. Hl. že se pět epizod zdržujeme strašně ''důležitým'' world buildingem, jen proto aby jsme ho sami podkopali. Už jsem zmínil, že tady hromada věcí nedává smysl? Asi jo. A nejhorší na tom je, že právě ty nejpodstatnější nedávají smysl, anebo jsou tady zbytečně do počtu, nebo aby vás baitili se dívat dál. A muzika mě zklamala asi nejvíc. Nic zapamatovatelného, ani trošku ikonického. Na druhou sérku upřímně nemám žádný hype. Byl zde potenciál a ten tvůrci hodili do koše. Jediné kde si dali záležet je kabátek a Elrond s Dúrinem. Jinak nic. Prázdnota. ()

pirko7

Zajimavý a poutavý začátek, který střídá lehce hloupá půlka serie se zakončeným přiblblým koncem. I přes to, že mi nelogické pasáže kazily celý dojem ze serialu, musím uznat že jako celek mě to bavilo. Černý elf je ale hodně přes čaru, už jen proto, že serial je hodně založen na rasách a rasistických urážkách. ()

Chundys

A víte co? Ať si všichni milovníci Pána prstenů políbí prdel! Já žeru původní trilogii, už ne tak Hobita ale pořád to tam je! Po trailerech k seriálu jsem se hoooodně bál! No a než jsem se naladil opět na dobrodružství ze Středozemě, tak po prvním dílu už jsem tam byl a negativisti a jiní mi to rozhodně nedokázali zkazit! Šup sem s druhou sérií :-) ()

montongery

První série svým pomalým tempem a nádhernou audio-vizuální stránkou tvoří skvělý úvod a představení světa, ve kterém se odehrává děj (do toho zahrnuji i bezchybný soundtrack). V tomto směru nejde absolutně nic vytknout. Velké plus je za obrovské množství detailů, které asi běžnému divákovi utečou. Např. rozdíly v mluvě jednotlivých ras, architektura Numenóru, kdy každá část reflektuje jiný umělecký sloh a jinou dobu, dialogy přesně přepsané z knih aj. A spousty drobných odkazů na jiné Tolkienovy přilběhy a události -  labutí lodička Galadriel, socha Luthien, pes Huan atd. Pátou hvězdu jsem po velkém váhání nedal, protože se mi zdálo, že občas pokulhával scénář v ději (kdy nějaké významné události byli odbyté až naivně rychle na úkor všeobecného pomalejšiho tempa, či nějaké rádoby chytré dialogy byly až nadbytečné) a scénář postav se mi také tolik nelíbil, kdy je vidět, že dílo až moc reflektuje dnešní dobu (např. střih u elfů jak z barber shopu 21.století atd.) a navíc postavy nejsou vykreslené tak hluboko, jak bych si představoval a působí tak nějak ploše. Uvidíme, jak to půjde dál, tento seriál se asi bude muset hodnotit jako celek po natočení všech řad, protože mám pocit, že každá série bude mít absolutně jiné tempo a jinou vypravěčskou strukturu. Jinak porovnávat s Jacksonem a jeho trilogií asi nemá vůbec smysl, jelikož se tu adoptují pouze až akademické dodatky na pár stránkách a ne nějaký příběh, který byl vydán v klasické hutné románové podobě. Navíc formát film vs. seriál je také o něčem jiném.. Takže i přes občasné neduhy musím před tvůrci smeknout, protože úkol určitě neměli lehký. ()

Kopi1

Velké zklamání to pro mě není, ale úspěch také ne. Držím se zde někde u průměru. Je to škoda, asi všichni čekali více. Bohužel zachytit kouzlo jiného režiséra (Jacksona) je nemožné, takže se musíme přizpůsobit novým. Peníze jsou samozřejmě vidět hlavně ve vizuálu, který je opravdu nádherný. Jak ale většina píše, tak je to celé hrozně pomalé a utahané, spíše než seriál, tak mi to přišlo jako dokument. V nejdražším seriálu mít jen jednu bitvu není opravdu dobré. A největší slabost, jak už tušíte je klasicky scénář - dialogy a děj, který mi zas tak hrozný ale nepřišel. Postavy také nejsou úplně sympatické, ale to je prostě chyba scénáře, když ti herci nemají moc s čím pracovat...Hudba se mi líbila, škoda ale, že gradovala vždy až ke konci epizody. Celkově se mi na to koukalo poměrně ok a délka mi nevadila, i když se tam toho moc nedělo. Musím doufat, že tohle bylo takové intro a druhá řada naservíruje něco pořádného. A zrození Mordoru supr. ()

massdonfel

Co na toto říct? Máme cca 60mil. dolarů na episodu, tak naverbujeme nejhorší writing staff co se dá najít. Serial je taková hrozná nuda až to není zdravé, postavy ploché na stěna z dialogu máte pocit že vám začnou krvácet uši. Je to jakébych se znovu díval na Dalas jako dítě :D Teď jen čekám až najdu Isildura někde v pralese se ztrátou paměti.... Jen pár postav pro představu: GUYladriel - strong female character, Nori - Female Frodo "Gangalf" - neboť ve filmu byli mágové tak potřebujeme mít taky. Elrond - plot řídí postavu ne postava plot, random elf číslo: 5953 by mohl mít uplně stejnou roli a nic by se nezměnilo Durin - Nekňuba kterého řídí jeho žena Arondir - ačkoliv kontroverní "černý elf" neboť Drow to fakt není, tak muším řici že on měl alespoň docela slušný arc, krom toho že z něj chtějí udělat Legolase 2.0, nicméně fakt nechápu proč nevysvětlili jeho background? mohl by byt nějaký halfelf jak Elrond. Matka mohla být Haradin třeba, nebo tak , ale to ne  prostě máme jen předstírat to nevidíme, že do toho "medival, fantasy" světa nepasuje neboť ostatní elfové jsou bilí? "Sauron" - proč jediný chlap co se chová jako chlap je zrovna dark lord ? :D  A co to mělo být za "reveal"?  bylo jasné že to je Halbran hned od začátku...Nicméně udělali z něj trochu zhrzeného chlapa teď v tom posledním díle. Takže čekam nějaky hrozný cringe teď v další řadě... Neznám Tolkiea krom filmu tak jsem se k tomu stavěl neutrálně neboť to že si vymýšlí celý story mě nějak osobně neuráželo, nicméně... Plot jestli se to vůbec dá nazvat plotem, Kdo  to kur*a vymýšlel ? Bojové scény tady prakticky nejsou jen par malých skirmish ale jako skoro všude brnění nema efekt, logika boje zde není, opustíme fortify pozici a budeme bojovat ve vesnici, když nemáme žádné informace o počtu nepřátel nic achjo...  4dílý v Numenoru kde se prakticky nic nestalo, Potom se pokusíme o Rohirn charge na blind bez scountu bez informací nic prostě deus ex machina... Sopku aktivujeme že do ní pustíme trochu vody.. Krom toho že klič je vyměněn za sekeru a nikdo si toho nevšiml tak půl dne? :D Sopka vybuche sopečný prach nás všechny zasype, ale většina přežije ... Celá plotlinka s Hobity nemá žádny smysl,  a kdyby tam nebyla tak se nic nezměnilo..  ale ve filmech byli Hobiti tak je tu máme taky... Příjde mi to jako by pisálci přišli do základní školy a nechali děti říkat své nápady co by chtěli vidět a oni  z toho poskládali příběh Toto si více než 2/10 nezaslouží.. Ani ty miliony v tom vidět nejdou... jediné co vypadlo dobře byli skřeti.. ale zbytek je děs a bída , ale dávám 3/10 neboť jsem se i celkem těšil na ty facepalm, cringe momenty a mnoho meme co z toho vznikly   :D Dost by mě zajímalo realné hodnocení na IMBD apod kdyby Amazon necenzuroval hodnoceni... ()

Evander

Jakožto velkému fanouškovi Tolkienovy tvorby mi tento počin vysloveně rve srdce. Prsteny moci jsou po audiovizuální stránce celkem povedenou fantasy, ale po stránce příběhové nebo vezmu-li v potaz Tolkienovu originální mytologii, je to naprostá katastrofa. A to nemluvím o tom, že Tolkien si vždy dával velmi záležet na popisu jednotlivých míst, ras apod., takže například elf je vysoký, štíhlý a má dlouhé blonďaté vlasy a velmi světlou pleť. Co to tady proboha bylo? Takových nesrovnalostí seriál obsahuje tolik, že je ani nebudu rozepisovat – to by pak můj komentář nebyl o ničem jiném. Vůbec nechápu zdejší převážně velice smířené postoje k prznění Tolkienova veledíla. Pokud tvůrci nechtěli tuto mytologii a vůbec celý Tolkienův svět respektovat, proč nepřišli s vlastním příběhem/světem? Odpověď asi znám, ale 😉 55% ()

Azhila odpad!

Tak ako odpad to úplne nie je, len preto že niekedy sú tam pekné zábery a sem tam sa mihne (ale to veľmi zriedka) aj nejaká zaujímavá dejová linka. ALE scenáristicky je to totálny, absolútny odpad. Scenáristi si asi vyberali po jednom nápady z klobúka plného klišé.  Ale zbytočne niečo hovoriť keď to tento článok zhrnul perfektne  https://off-guardian.org/2022/09/20/review-the-rings-of-power/ ()

fixaman

Vypiplaná výpravná podívaná s nejlepším vizuálem napříč veškerou fantasy tvorbou. Nejvíc mě bavila dějová linie s hobity, ale užil jsem si to komplet. Velká natěšenost na druhou sérii, nová Hra o trůny se může jít zahrabat. ()

Daiker

Nemastné, neslané..... Drahý projekt Amazonu je spíš zklamání..... Je vidět hodně peněz, ale...... Je to takové barevné, umělé.... Občas to i nudí..... Nesympatické postavy od hobitů až po elfy. Černí herci mi tam prostě neseděli, trpaslici byli jediní co mi připomínalo svět Tolkiena.... Potvor a skřetů je tam málo a byli skvělí..... Další průser je hudba, soundtrack...... Ten je slabý...... Jediná skladba, která funguje patří k Sauronovi...... Celkově je to průměrná fantasy, která se zakládá na slavném příběhu...... ()

AloeB

Poctivě jsem vydržel celých těch osm epizod, jak tam tak masakrovali mého chlapce, a obávám se, že toto mé hodnocení zde bude poněkud ovlivněno mým silným poutem k Tolkienovu světu. Mohl bych sice zcela přirozeně kritizovat otravné postavy, nešikovný scénář, proměnlivé motivace a cíle, zbytečné dějové linky; ale obávám se, že v tomhle případě je nutné přisadit si trochu skutečně relevantní kritiky... takže: Druhý věk: Později odešli někteří Noldor do Eregionu (...) udělali to, protože se doslechli, že v Morii byl objeven mithril600 = První lodě Númenorejců se objevují na pobřeží Středozemě; c. 1000 = Sauron se obává rostoucí moci Númenorejců a volí Mordor jako zemi, kde se opevní. Začíná stavět Barad-dûr; 1200 = Sauron se snaží svést Eldar (...) eregionští kováři jsou získáni; c. 1500 = Elfí kováři poučení Sauronem dosahují vrcholu svého umění. Začínají kovat Prsteny moci; c. 1590 = V Eregionu jsou zhotoveny Tři prsteny; c. 1600 = Sauron ková v Orodruině Jeden prsten; 3255 Ar-Pharazôn Zlatý uchvacuje žezlo. Třetí věk: Když uplynulo asi tisíc let (...) objevili se ve Středozemi Istari neboli čarodějové. (TOLKIEN, John R. R.: Dodatek B: Letopis in Pán Prstenů: Návrat Krále...) - tohle všechno se v seriálu událo zdánlivě tak během jednoho týdne. Nemluvě o dalších prostých věcech jako trpaslice bez vousů; mrtvý Celebron (Teleporno); jediný existující palantír, zbylých sedm je totiž zničených; čaroděj seslaný do Střevozemě jako kometa; či prosté užití slova human, kterému se pro jeho negermánský původ Tolkien vyhýbal a nahrazoval ho slovy jako man či mannish. O logických nesmyslech jako vypínač Hory Osudu, půlka armády přežije erupci sopky, Galadhread se snaží přeplavat celý oceán, armáda o stovkách jezdců na tak čtyřech lodích a spoustu dalšího. Záleží ale vůbec na nějakých letopočtech, hlavní je přece, jestli je ten příběh dobrý, ne? Jestli je dobrý, to posuďte sami, ale na tuhle otázku je odpověď: AnoNe. Na letopočtech, které nějaký starý anglický profesor napsal do knížky pro děti skutečně záleží, příběh je každému ukradený, a komu se to nelíbí, ať mi klobouk políbí. Pochopitelně mohu obdivovat krásnou krajinu, ucházející vizuál, kvalitní herecké výkony či některé skutečně krásné scény, ale protože je mezi vykováním Prstenů moci a narozením Ar-Pharazôna skoro 2000 let, tak dávám za jednu hvězdičku. Je to nefér? Tak si běžte sledovat Zaklínače a neberte mi mýho Tolkiena. Jo, možná to nefér je. ()

Urukhaj98

S01: Jak to vypadalo ze začátku celkem nadějně, tak to nakonec bohužel dopadlo dost neslavně. A mé fanouškovské srdce trpí. Následují řádky obsahují mírné spoilery, tudíž čtěte na vlastní nebezpečí. The Lord of the Rings: The Rings of Power neboli Pán prstenů: Prsteny moci. Už jen ten krkolomný název zvedl nemálo obočí a byla to první výstraha, že se na nás řítí průser. Je zajímavé, že první hraný seriál ze Středozemě začal vycházet ve stejné době jako první spin-off Hry o trůny s názvem Rod draka. Porovnání těchto dvou kousků je tedy těžké se vyhnout. Navíc spolu sdílí některé paralely. Oba seriály jsou adaptacemi nikoliv románů, ale spíše historických kronik fiktivních světů, kde se odehrávají. Tvůrci tak měli kromě povinného zahrnutí kánonických událostí poměrně volnou ruku ve výstavbě příběhu. Ale zatímco tvůrci Rodu draka, Ryan Condal a Miguel Sapochnik, zvládli z Martinovy kroniky vytvořit funkční dramatickou linku, J. D. Payne a Patrick McKay se v Tolkienově práci utopili. Někdo může namítnout, že první zmíněná dvojice má tu výhodu, že George R. R. Martin je stále naživu a s produkcí do jistě nemalé míry pomáhá, zatímco Tolkien již není mezi námi a jeho potomci jsou/byli buď zarytí odpůrci jakýchkoliv adaptací děl svého slavného předka či na jeho odkaz kašlou. Je možné, že za to může Payneova a McKayova nezkušenost s tak velkou produkcí, ale ani to neomlouvá mnohdy absolutně zoufalý scénář. Jak jsem již zmínil, začalo to celkem nadějně. První dvě epizody, vypuštěny na Prime Video najednou a dohromady tak měly stopáž celovečerního filmu, měly pomalé tempo, ale podařilo se jim představit hlavní aktéry příběhu, atmosféru doby, do které je příběh v rámci dlouhé historie Středozemě (a celé Ardy) zasazen, a rovněž nastínit následné ubírání příběhu. Rovněž na vizuálu bylo hned znát, že za něj byly skutečně vynaloženy nemalé peníze a člověk alespoň na chvíli chápal ten gigantický rozpočet. Ačkoliv feeling Pána prstenů od Jacksona se nedostavil, zdálo se, že tvůrci mají Tolkiena načteného a pokusí se vytvořit něco, co nebude z vysoka chcát na jeho odkaz. Hlavním tahounem pochopitelně musel být někdo známý i nečtenářům. Volba tudíž padla na budoucí elfí panovnici Galadriel. Ta zde vede svou vlastní "křížovou výpravu" v rámci osobní vendety proti Sauronovi, přičemž její motivace je vysvětlena v úvodní koláži o válce s Morgothem, prvním temným pánem Středozemě. A ta byla opravdu moc povedená. Zdejší Galadriel, kterou, musím uznat, výborně ztvárňuje Morfyd Clark, se ovšem od té z Pána prstenů dost liší. To ovšem na začátku až tolik nevadilo, neboť přeci jen je tu onen propastný časový rozdíl několika tisíc let a její motivace, ač šablonovitá, dávala v rámci kontextu příběhu celkem smysl. Linka z Jižních zemí (ach jak originální název), budoucího Mordoru, vypadala z počátku nadějně a pracovala s tématem lidské slabosti a přirozeného tíhnutí ke zlu docela zajímavě. Romantická linka mezi elfem Arondirem a lidskou léčitelkou Bronwyn hned působila jako strašné klišé, které je tu jen z povinnosti, ale nejednalo se o nic, z čeho by jeden krvácel z očí. Skupina protohobitů zase dala příběhu trochu odlehčený feeling a z filmů důvěrně známý národ byl představen v novém světle. A nesmíme zapomenout ani na další velice známou postavu z obou Jacksonových trilogií. Na Elronda. Ten je tu spíš za takové elfí ucho (heh), které tráví čas posedáváním v lesích Lindonu a ač není jeho představitel úplné dřevo, charisma Hugo Weavinga mu chybí. Nicméně jeho diplomatická mise do trpasličího království dala seriálu výbornou bromanci mezi ním princem Durinem, která i párkrát dala vzpomenout na chemii mezi Legolasem a Gimlim. No a jak to tedy celé nakonec dopadlo? Během osmi epizod se ze seriálu po nadějném začátku stal scénáristický mišmaš plný prapodivných tvůrčích rozhodnutí, mnohdy až hereticky odlišný od Tolkienových textů. To by se taky ještě asi dalo snést, kdyby to celé mělo nějaké slušné tempo. Ale až moc dlouhá část stopáže zkouší diváckou trpělivost a vyloženě nudí. Při sledování jsem měl nejednou pocit, že celá zápletka sebe sama úmyslně redukuje na pouhou hádací hru o tom, kdo prezentován jako vymyšlený tvůrci je která známá postava z historie Středozemě. Přičemž odpovědi na ty nejpalčivější otázky, tedy identity "Meteor Mana" a Saurona, jsou v prvním případě absolutně nepřekvapující a v případě druhém minimálně prapodivné, vzhledem k předchozímu příběhu. A co dál? Galadriel, která postupně přichází o byť sebemenší náznak zdravého rozumu, v průběhu děje doputuje na Númenor, což má být ve Středozemi ta nejvyspělejší civilizace nejen své doby. Zde jsou jeho obyvatelé nicméně zredukování do hospodských dezolátů, kterým k dokonalosti chybí už jen bědování nad potenciální ztrátou práce kvůli vychytralým a zlomyslným elfům. "They terk err jerbs!" zní mi v hlavě rednecká hláška ze South Parku. Kdo ví, možná to tam dokonce bylo a já na to radši zapomněl. Co dál? Linka z Jižních zemí se ukázala být tou nejzábavnější, bohužel ne v tom dobrém slova smyslu. Na to, že se má jednat samostatnou plnohodnotnou zemi, která dokonce vyhlíží návrat ztraceného krále, je celkem k podivu, že jsme z ní neviděli víc než jednu malou vesnici. A pokud jsou nějaké další, proč o nich nikdo nemluví? A vážně je třeba, aby tyhle vidláky, jejichž praprapraaještěpákrátpradědové sloužili Morgothovi, hlídala elfí posádka? Jako vážně čeho se na nich elfové tak báli. Dobře, uznávám. Pokud měli elfové fištrón jako scénáristi, tak se možná obávali toho co přišlo potom. Nebyl by to totiž Pán prstenů, kdyby v příběhu nehrál roli nějaký magický artefakt. Na prsteny je navzdory názvu ještě čas, tudíž zde přichází na scénu meč, který je vlastně jen zlomený jílec, ale občas je zase meč. To jen abyste se neztratili. No a co tenhle meč, co vlastně není meč, vůbec dělá? On je to totiž klíč! Navzdory vlastnosti se příležitostně zhmotňovat a znehmotňovat je totiž jediný jeho smysl, aby se vložil do kamenného zámku, který, dávejte pozor, otevírá přehradu. A voda, která se vyvalí z přehrady po jejím otevření, následně vteče do příhodně vykopaného tunelu (který do té doby snad nikdo neřešil), který vede do útrob Hory osudu, která, jakmile se do ní voda dostane, udělá BUM. A takhle milé děti vzniknul Mordor jak ho známe. A kdyby to náhodou někdo nepochopil, tak celou událost následně podtrhne hořící nápis na obrazovce. Nevím, možná je chyba ve mně, ale nezlobte se na mě, kromě toho, že je to, co jsem právě popsal, absolutně debilní, tomu absolutně chybí jakýkoliv náznak Tolkienovy poetiky. Bitva, která tomuhle předchází, je sice povedená, nejsem si však jistý, jestli je opuštění pevnosti a následná obrana skřetí přesile v několika chatrčích v otevřeném prostoru opravdu geniální strategické rozhodnutí, nebo jen další scénáristický fail. Co dál? Z původně mile vypadajících hobitích předků se vyklubali bezcitní šmejdi, kteří neváhají své vlastní lidi odsoudit k ošklivé smrti uprostřed nelítostné divočiny, poté, co se jim přihodí drobné zranění. O to vtipnější jsou jejich pozdější slova o soudržnosti. A co že to vlastně řeší Elrond s Durinem v trpasličím království Khazad-dûm? O nic menšího než nejvzácnější rudu ve Středozemi - Mithril, který pracovití trpaslíci čerstvě objevili. A elfové ho chtějí. Tato záležitost nebyla v první řadě ještě dořešena, je zde však jasně naznačeno, jaké nebezpečí na trpaslíky v útrobách hory čeká, pokud budou kutat dál. A pokud se ukáže, že probuzení Durinovy zhouby bude vinou mithrilu chtivých elfů, tak už to bude totální plivnutí na Tolkienův odkaz. A jak zdejší Elrond umí udržet tajemství, to už radši ani řešit nebudu. V závěru seriálu dojde i na kování samotných Prstenů moci, které je... No... Poněkud odfláknuté. Vím jak to všechno zní, ale já jsem ten seriál opravdu chtěl mít rád a byl jsem ochotný řadu věcí odpustit. Čeho je však moc, toho je příliš. Když to budeme brát jen jako fantasy seriál, tak to docela jde. Ale na cokoliv s přídomkem Pán prstenů se zkrátka kladou mnohem větší a přísnější nároky. Na druhou řadu jsem zvědavý stejně jako jsem byl na tu první, teď mám však mnohem MNOHEM větší obavy. A zcela oprávněně. 4/10 () (menej) (viac)

gazogazo odpad!

Blábol. Příběh nedává smysl, postavy nedávají smysl a jednají každý díl jinak, nic nedává smysl. Fakt jsem doufal, že to nebude tak obvious... No nic. Jo a Galadriel je nejzlejší "hodná" postava, co kdy byla na obrazovce a chová se jak tlustá kráva. edit: Fakt není problém s barvou, ale s hloubkou. ()

Torgal

Seriál za pol miliardy a jediná dobrá vec čo z toho vzišla je McCrearyho soundtrack. Všetko ostatné je zúfalstvo a zmar. Načo si Amazon kupoval drahé práva na knihy, keď si s nimi potom scenáristi len povytierali svoje pozadia a potom prišli s vlastnou víziou druhého veku Stredozeme, ktorá v ich očiach lepšie reflektuje súčasný svet. A teda aj s rodovou a rasovou diverzifikáciou aj tam kde nemá žiadny zmysel. Vďaka tomu je možné od seba rozlíšiť elfov a ľudí len podľa tvaru uší. Z Galadriel urobili princeznú bojovníčku, ktorá hoci už v tom čase patrí k najstarším bytostiam na svete sa chová ako nevybúrená šestnástka. Nie, takto sa silné ženské charaktery naozaj nerobia. Neúcta k predlohe a všadeprítomná woke agitka je ale len jedna časť problému. Druhou, minimálne rovnako závažnou je to, že príbeh s ktorým tvorcovia nakoniec prišli je skratkovitý, nelogický, plný pochybných motivácii postáv a priam videoherných mechanizmov (zoberieme tento meč, strčíme ho sem, sopka urobí bum a tadá, máme Mordor). Výprava rozpočtu tiež nezodpovedá, občas sa vytiahne s krásnou scenériou, ale akonáhle sa strihne na detail opäť pôsobí chudobne (ale aspoň masky orkov sa podarili). A bojové scény a choreografiu má lepšie každý druhý päťkorunový historický seriál. Z hercov ma pozitívne zaujali len predstaviteľ Adara (do druhej sezóny preobsadený, no comment), mladého Durina a Elendila, zvyšok whatever alebo rovno meh. Keď som pred zverejnením prvých obrázkov zo seriálu počul o tom, že vzniká veľkorozpočtový seriál zo Stredozeme, bláhovo som si myslel, že tu si niekto chce dať naozaj záležať na tom, aby prišiel s niečím prelomovým čo sa bude môcť hrdo postaviť vedľa Jacksonovej trilógie. Výsledok by ale bez toho haló čo okolo seriálu urobil Amazon úplne zapadol medzi generickými fantasy seriálmi typu Shannara, o ktoré náročnejší divák nezakopne. Je to tristné, a to nás čakajú ďalšie série. Ostáva len dúfať, že si tvorcovia hnev komunity vezmú k srdcu, no z ich vyjadrení, v ktorých fanúšikov dobrého storytellingu a Tolkiena označujú za rasistov a šovinistov k tomu nádej nedáva. 5-/10 ()

misbos odpad!

Kdyby to Svatá Maud viděla!! - aneb - there is almost nothing left, from the world that you once used to know ( BoltThrower). ()

Začaly práce na třetí sérii Prstenů moci

29.11.2023

Seriálový Fallout má datum premiéry

Seriálový Fallout má datum premiéry

25.10.2023

Seriálová nabídka streamovací služby od Amazonu se brzy rozroste po Pánovi prstenů o další slavnou značku. Už příští duben totiž na Prime Video dorazí adaptace kultovní herní série Fallout od… (viac)