Mavka: Strážkyňa lesa

• Česko Mavka: Strážkyně lesa (viac)

Hlboké lesy od nepamäti ukrývajú nespočetné tajomstvá a nevyspytateľné záhady. Sú domovom podivuhodných mýtických bytostí, ktoré žijú medzi prastarými stromami a verne strážia svoje posvätné lesné kráľovstvo. A práve víla Mavka je novozvolenou strážkyňou a dušou lesa. Jej hlavným poslaním je chrániť posvätné Srdce lesa, zdroj samotného života, pred všetkým zlom a svetom ľudí. Mnohí obyvatelia lesa však pochybujú, či milá a nežná víla Mavka zvládne svoje nové povinnosti.
V dedine neďaleko lesa žije Lucas, dedinský chlapec, ktorý nadovšetko miluje hudbu, najmä hru na flautu. Sníva o tom, že tejto vášni zasvätí celý svoj život. A práve jeho hudba vyvolá niečo skutočne pozoruhodné; Mavka počuje jeho očarujúcu pieseň a jej srdce sa naplní dovtedy nepoznaným citom. Láska medzi človekom a lesnou vílou však od začiatku čelí mnohým ťažkostiam. Navyše sa im do cesty stavajú ďalšie a ďalšie prekážky a do dediny prichádza bezcitná a chamtivá Kylina, ktorá tvrdí, že je dedičkou starej píly na okraji lesa, a všetkým ľuďom sľubuje, že s ich podporou vytrhne z krajiny všetko bohatstvo a prinesie všetkým (a najmä sebe) priemyselný pokrok, ktorý sa naučila v zahraničí. To všetko však slúži len ako lest, ktorá má zakryť jej skutočný cieľ. Tým je vlastníctvo Srdca lesa, pomocou ktorého by získala večnú mladosť a krásu. Kľúčom k tomu je víla Mavka, ktorá je momentálne veľmi zraniteľná kvôli svojej láske k Lukasovi. Podarí sa Mavke zachrániť les pred ľstivou Kylou? Dokáže hudba robiť zázraky? Podarí sa konečne spojiť magický svet lesa a svet ľudí? (Cinemart SK)

BOURQUE

Vizuálne celkom slušne zvládnutá vec, ktorá už potrebuje len trochu prepracovanejší príbeh, lepšie využitie potenciálu vedľajších postáv a lepšie napísané dialógy. Inak v danej verzii predovšetkým rozprávka pre tých najmenších. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

misa_laska

Pěkný, barevný animák. Dětem se líbil, mě také a i manžel koukal celou dobu s námi. Je v něm i pár povedených hlášek. Určitě se podíváme znovu a řadíme mezi oblíbené. ()

Ema57

Super pohádkový animák pro děti. Podmanivou Píseň lesa a Řeč větru svěle nazpívali Lucie Černíková a Ondřej Gregor Brzobohatý. ()

Rettry

Trailer vyhrál u šestileté dcera nad Mezi živly. A z filmu byla úplně nadšená. Příběh není nijak neotřelý, postavy nejsou originální. Vlastně jde o tuctový námět a postavy jsou dost typické pro pohádky, ale všechno to do sebe hezky západně, že se těch 90 minut nenudí ani rodiče. Je tam pár zajímavých záběrů (například na začátku protékání vody korytem, když jí pohádkové bytosti uvolňují cestu) a hlavně je to hrozně krásně namalovaný. ()

Pepe_cz123

Musím říct že jsem překvapen. Mavka: Strážkyně lesa ( v Angličtině Mavka And the forest song) je hodně příjemný animák který zabaví především děti, a v případě že by se starší a rodiče nudili, tak si najdou taky to svoje a to ve stylu animace, která je barevná, nápaditá avšak nepřináší nic nového. Ano, Pixaru se toto těžko může rovnat, ale nemá k tomu daleko. Film si přebírá od každé pohádky něco. Ve stylu si něco přebírá například od Moany, a skrz postavy si zase něco málo přebírá od Dianeyovky Frozen, kde mi postavy se kterými Mavka žije v lese, připomněly trolly. Co se týče děje tak ten je přímočarý a starší tedy moc neuchvátí. Naopak děti uchvátí dost. Postavy jsou až na jednu nebo dvě vyjímky vcelku dost sympatické, a mluvím tady obzvlášť o hlavní protagonistce Mavce, která opravdu tahá celý ten film nahoru, včetně již zmíněné animace a vizuálu. Ale jak jsem řekl, jsou tu i nevyužité postavy, a to třeba taková madam jejíž jméno jsem zapomněl😅, a ta mi tedy fakt jako nesedla. Samozřejmě máme tady i kluka Lucase který se snaží zachránit svého umírajícího strýčka, a taky to je kamarád Mavky, do které se zamiluje. Pak tady máme třeba i dalšího kamaráda od Mavky a to Hushe který se naučil lítat. Takže všechny postavy až na madam tak byly dost fajn. A to samé platí pro celý animák. Film jsem viděl tedy v Anglické lokalizaci, a až časem bude dostupná i ta Česká, tak si určitě dám tento film podruhé a právě v Češtině. 7 listnatých stromů z 10. Není to ani zdaleka dokonalé, ale určitě to stojí za ten čas, a hodina a půl vám uteče jako voda. ()

Wyrdas

Začátek filmu... "v jednom Ukrajinském lese"... a od té doby už to nikdy nikdo neřekl, od té doby to byl prostě kouzelný les. A konečná píseň byla úplně super. Když útočníci zpívají, že mají právo na obranu. Hodně mi to připomínalo současný stav na Ukrajině, kdy agresoři mají právo na obranu, protože původním obráncům přišla na pomoc daleko vyšší síla. Je to pěkná pohádka? Průměrná, má své světlé chvilky. Je politická? Vlastně ani tolik ne. Ale střípky jejich pokřiveného pohledu na věc tam samozřejmě jsou. Hodnocení takového díla je dost těžké. Ale když jsme tenkrát opouštěli kino, moc nadšení se v hloučku spolu diváků nekonalo. Teď, po roce od návštěvy Mavky v kině si vlastně vybavuji jen tu propagandu. Útočníci mají právo se bránit, když původním obráncům přijde na pomoc vyšší moc. A samozřejmě začátek... "v jednom Ukrajinském lese"... úplně si vybavím ty posměšné hlášky všech v kinosále. No... pohádka to nebyla vyloženě zlá, ale znovu ji člověk vidět nemusí a časem sejde z mysli do zapomnění. Jak symbolické... ()

alba

Táto rozprávka mala veľký potenciál. Hlavná hrdinka je sympatická a bavila ma. Bohužiaľ, nájdete tu všetky klišé, ktoré v rozprávkach exitujú, vôbec nič vás neprekvapí. Pri pozeraní máte pocit, že ste to videli už stokrát. Najhorší na tom je ten veľmi amatérsky vizuál, pretože ten keby bol prepracovanejší, tak by sa dala odpustiť tá neoriginalita. ()

Maniik88

Prekrásna animácia so sympatickými hlavnými postavami. Pekný dej podľa klasickej šablóny, ale vôbec mi to nevadilo. Deťom sa to páčilo hodne a mne celkom tiež. Rozprávka čo neurazí, príbeh až tak nenadchne, ale vizuálne ohúri. ()

johnny01

Spoilery. … „Avatar smíchaný s Benjaminem Buttonem,“ okomentovala spoludivačka. K tomu bych doplnil i stylově inspiraci Princeznou zakletou v čase. Je to především romantika s prvoplánovou zápletkou. Ale pojďme postupně – v úvodu je převyprávěná příhoda ze starých časů – tyto sekvence jsou udělané jednoduchou sekanou animací, velmi to ozvláštňuje. Následuje úvodní scéna ze „současnosti“, kdy „kamera“ letí lesem, zatáčí nad potokem, což je prostě fantastické, nádherné přírodní scenérie – to je na filmu to nejlepší. Poznáváme Mavku, která se ještě v zimě probouzí a přivádí do kraje jaro – kam šlápne, tam taje sníh a rostou a rozkvétají květiny. V bílých šatech s kytičkami a zelenými vlasy se zdá, že ona představuje jaro. Zanedlouho se objevují další tři dívky – modrá (ve vodě mezi krami), žlutá a zelená, což nasvědčuje na zimu, léto a podzim, byť je samozřejmě zvláštní, proč je podzim zrovna zelený. Bohužel, brzy se ukazuje strážce lesa, který oznámí svůj konec a volbu nového a v tu chvíli vám dojde, že strážkyní se stane Mavka (viz český překlad názvu – opravdu nešťastné!) a notný kus filmu je nuda bez napětí. Mezitím vyjde najevo, že ty tři dívky jsou nymfy a s ročními obdobími to nemá nic společného. Mimořádně naivní Mavka se zamiluje do člověka Lucase a je naprosto nesmyslně zvolena strážkyní (bude zase celou zimu spát?). Tady jsou zajímaví čtyři velcí duchové elementů, byť má každý statickou tvář. Nejsilnější je oheň (hurá) a později pak zemní element sehraje významnou roli! Po volbě se odhalí podvod, že Lucas byl na volbě v přestrojení a Mavka okamžitě zneužívá svou nově nabytou moc k tomu, aby ho zachránila. Lucasův strýček nejen že se uzdraví, ale ještě naprosto nesmyslně chytí padající sekeru a mimoto ještě ztratí šediny – hm, zajímavý „lék“. Pak se Mavka jako nová strážkyně místo ochrany lesa se vydá do světa lidí? Jako cože? Kašle na celý les, protože se hloupě zabouchla – po ní potopa. Po návratu se projevuje její nerozhodnost, kdy všichni duchové čekají na její rozhodnutí, ale ona zdrhne. Duchové mezitím sami začnou bojovat. Lucas se mezitím topí, dokonce i ve vodě ztratí vědomí a potopí se, ale přežije. :-( Konečně něco dít se začne, když si Mavka nechá dát jiskru vzteku a dělá ohnivé tornádo! Ale Lucas ji zachrání hudbou a tím se poruší její slib, který asi nic neznamená. :-( Nejvtipnější scéna je jednoznačně padající lustr, ale jinak to tedy komedie není. Celkově je to dechberoucí podívaná s nádherným lesem (ale opravdu nádherná!) a velkolepou hudbou. Příběh je slabý, s některými nesmyslnými příhodami, a bohužel se zdá, že u postav je animace slabší – animátoři šetřili počtem snímků a místy se to zdá až lehce trhané. Navíc se podivně lehounké poposkakování postav zdá až příliš počítačové. Z postav jsou nejzajímavější dva bratři, ale jinak ani hlavní záporačka není moc démonická a metrosexuální kadeřník vydávající se za špióna tam nesedí vůbec. ()

Cermicek

Přesně jak několik recenzí tady: příběhově žádná novinka (co taky chcete vymejšlet v lidových pohádkách/legendách), ale ten je podle mě v animácích beztak vedlejší. Co se tady musí ocenit je v první řadě precizní vizuál, kterej, dle mého, nejen může konkurovat americkejm animákům, ale svojí kvalitou je v mnoha případech i předčí!! A to píšu se vší vážností! Už dlouho nebylo mé oko tak pěkně pohlazeno. Navíc jde o strašně laskavej počin = všechny postavičky jsou sympatické (primárně sama Mavka), nic se tu nepřehrává, žádný tajtrdlikování a předhánění se v tom, kdo udělá sebetrhlejší gag, tlačení na genderovou (a jakoukoliv jinou) vyváženost, jak je dneska moderní,...zkrátka poctivý řemeslo, od kterýho by se zase v Hollywoodu mohli učit. Aka UK vs USA 1:0! Thank God!🙏 ()

ESNYR

Až na krásnou animaci, prostředí celkově a mýtů, legend a víl, to sice nemá pořádně co nabídnout ale je to hezký a je to pro děti.. Má to pohádkovou atmosféru a je to neškodný co se týká morálky, ponaučení, zla a dobra, takže jo, je hezké vidět že pohádky umí i jinde než v jůesej u myšáka. ()

blondboss

V jednom momente som si myslel, že asi bláznim, ale od prvých sekúnd filmu som videl, že toto bude trochu iný zážitok, ako som bol normálne zvyknutý u podobných animákov. Dámy a páni, Ukrajinci vypálili rybník najslávnejším filmovým animátorským štúdiám od Pixaru cez Disney až po DreamWorks. Tak nádherné vizualizácie a animačný look som hádam v rozprávke ešte nevidel, a to som to videl na klasickej obrazovke. Keď vám mám odporučiť, bežte na to aj s deckami do kina, musí to byť pecka. Nádherný vizuál, pekný príbeh na motívy starej sovietskej legendy, veľa farieb a milé postavičky. Všetko v sebe funguje v jednom súznení a jedinú hviezdu uberám kvôli tomu, že tu bolo dosť málo humoru a hlášok typických pre tento štýl. Ale inak je to u mňa jednoznačný animovaný príjemný šok roka. 80 % ()

Sefik

Neuvěřitelné! Žádné LGBT ani jiná moderní vlezlá témata a přesto to funguje. Animace nadherná, příběh jednoduchý, ale ne hloupý, přiznám se, že jsem toto ze země, která je ve válce, nečekal. Takže 4 palce vzhůru :-) ()

Jemes

od začátku mi nějak ta animace vadila, ale tím neříkám, že nebyla pěkná. příběh nebyl nic extra a dá se říct nic nečekaného, ale sem tam tam byl i moment, kdy člověka překvapí. Za mě osobně byl nejlepší konec, kde ta animace byla opravdu na vysokém levelu. ()

PTuranyi

Na tomto filme vidieť, že ani ukrajinská animovaná kinematografia nespí ako Šípková Ruženka a dokáže vytvoriť technicky takmer dokonalý animák. Príbeh vzťahu ľudí a prírody je zobrazený ako zápas rozprávkových bytostí chrániacich les proti ľudskej chamtivosti, stelesnenej Kylinou, ktorá sa snaží získať zdroj života len pre seba. Motív stromu ako centra života ako aj stroj, ktorým Kylina ničí les, veľmi pripomína Avatara. Postavy sú živé a tvorcovia sa neboja vtipkovať a spestrovať dej gagmi. Možno je to vďaka dabingu ale nachádzal som tu množstvo paralel s americkými animákmi. Napríklad s Ľadovým kráľovstvom, pretože Mavkin spoločník Tíško svojím správaním a hlasom veľmi pripomína Olafa, alebo Na vlásku kde si Gothel zabezpečuje večnú mladosť kúzelnými vlasmi. Animátori tiež kombinujú rôzne výtvarné techniky podobne ako Kung fu panda či Ako vycvičiť draka. Kým úvod je 2D samotný príbeh je 3D a záverečné titulky opäť 2D ale s odlišným štýlom. Film tiež akcentuje ľudové výtvarné prvky. Samotný príbeh však pôsobí nevyrovnaným dojmom. Kým niektoré scény kypia dejom, iné akoby tápali. 70% ()

quokam

Az na nekolik nedotaznosti ve scenari nemam co vytknout. Tvurci si meli napr rozmyslet, chteji li psat anglicky, nebo ukrajinskou azbukou, jednou tak jednou onak pusobilo jaksi prvoplanovou ledabylosti. Avsak nadherna animace, scenerie, postavy, slovanstina ve folkloru a v nadherne muzice dycha kazdym zaberem. Kde jsou ti pseudo slovansti flastenci? Nejzajimavejsi pro mne osobne byli sceny zobrazujici manipulaci s davem i s jednotlivci, skvostna studie podana detem k jejim veku. PS Major je naprosto mimo. Trojzubec je ukrajinsky narodni symbol (neco jako cesky lev nebo svatovaclavska orluce, ktera taktez byla zneuzita behem druhe svetove), puvodne erb Rurikovcu. A prave zeme uprostred valky potrebuje prave takove animaly, ktere jsou (vice ci mene okate) zamerene hlavne ba export. 8/10. Update 10012024 muj maly osobni oscar za dila poprve shlednuta v roce 2023. Udilim cenu za nejlepsi hudbu ()

Verody91053

Máme tu animák pôvodom nie z USA, ale z Ukrajiny, v ktorom aspoň ja som videla odkaz na nezmyselnosť sporu o územie... Vizuálny zážitok v kine bol ozaj nádherný. Prekrásne lesné prostredie, plné farieb a milých lesných zvieratiek. Animák je vhodný pre deti, no aj dospelých isto zaujme krásne spracovanie a sympatické postavy. Oceňujem vtipný prvok v podobe módneho návrhára kráľovnej. Jediným negatívom filmu je podľa mňa trošku jednoduchší príbeh pre deti, ktorý taktiež pripomínal príbeh Snehulienky a zlej kráľovnej. Čo sa týka hlavnej postavy Mávky - krajšiu animovanú postavičku som asi v živote nevidela. Mávka je úplne prekrásna.  Môžem povedať, že sa tento animák vie vyrovnať americkým animákom. Určite som rada, že som na tento ukrajinský počin bola v kine. :) ()

charles3

Překvapivě zdařilý snímek (předtím jsem nic animovaného z Ukrajiny neviděl) je přesně vyváženým mixem pohádky, love story, fantasy, ekologie a vcelku nenásilné protiruské protiválečné alegorie. Vyzdvihnout musím také česky přezpívanou závěrečnou píseň a vtipnou mezititulkovou scénu. Námětem to možná připomíná 10 let staré americké Království lesních strážců, ale kdo by si v té záplavě zámořských animáků po takové době zapamatoval právě tenhle a chtěl je nějak srovnávat? ()