Karppi

• USA Deadwind
Fínsko, (2018–2021), 21 h 2 min (Minutáž: 42–49 min)

Réžia:

Rike Jokela

Hudba:

Juri Seppä

Pihla Viitala, Lauri Tilkanen, Jani Volanen, Tommi Korpela, Pirjo Lonka, Riku Nieminen, Raimo Grönberg, Jonna Järnefelt, Pamela Tola, Mikko Nousiainen (viac)

Pouze pár měsíců po tragické události vyšetřuje detektivka Sofia Karppi vraždu, která souvisí s helsinskou stavební firmou. (Netflix)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (32)

Nezvěstní (2020) (S02E06)

V tejto epizóde sa toho udeje poriadne veľa a osobne som rád, že aj súkromné línie myšlienkovo nadväzujú na, alebo podporujú, hlavnú dejovú líniu zúfalej matky. V osobných životoch tu sú totiž zúfalí všetci a myslím, že o tom vo svojom jadre aj celý seriál je. Stále sa síce zdá, že všetko je jasné, ale podľa všetkého nájdenie chlapca (živého či mŕtveho) ukáže celý prípad v novom svetle. ()

Mayday (2020) (S02E07)

Vrtuľník v base sa už pomaly stáva legendou, odpovede kto ho tam nechal a prečo sa asi nedočkáme. Každopádne v technickom poriadku nebol, na čo by Columbo povedal, že tým sa to vysvetľuje. Každopádne zvyšok ponúka zopár odpovedí, respektíve iných variant, o čo v skutočnosti ide. Na druhú stranu sa ale ústredný prípad odkláňa od dejovej línie starostky. Uvidíme vo finále, čo z toho vyplynie. ()

Temná voda (2020) (S02E08)

Záverečná epizóda ponúkla dve prekvapenia. To prvé síce asi málokto čakal, avšak bolo už využité niekoľkokrát, tak šok nespôsobí. To druhé v záverečných minútach prepojí obe dejové línie, myslím si, veľmi slušným a elegantným spôsobom a všetko do seba pekne zapadne. Nie všetko sa uzavrie, možno to bude súčasťou tretej série, možno nie, osobne by som ďalšiu vraždu nechal nedoriešenú, my diváci sme ju predsa videli a zanecháva ešte väčšiu pachuť z bezcharakterného chovania politikov. Ale v celej sérii išlo o viac a totiž o to, čo je rodič schopný urobiť pre ochranu svojho dieťaťa. ()

Season 3 (2021) (S03)

Tretia séria temného kriminálneho seriálu je zrejme najlepšia, pretože je skrátka najtemnejšia. Osem epizód jej sluší, podobne ako v prípade druhej a všetko do seba v závere zapadne. Možno je vďaka mnohým fínskym menám trochu prekombinovaná, ale dáva zmysel. Odkazy na slávne trilery sú tu ešte výraznejšie než predtým a táto hra s uvedomelým divákom ju odlišuje od konkurencie. Občas sa blížime k hororu, niekedy iba atmosférou a budovaním napätia, zopár krát ale aj ľakačkami. Uzavreli sa aj osobné línie hrdinov, avšak v prípade pokračovania stále je na čom budovať aj v tomto smere. ()

Klec (2021) (S03E01)

Odpustíme otvarák s klišé typu "musíš sa vrátiť do práce, potrebujeme ťa" a oceníme úplne iný typ vrážd, aké seriál doposiaľ charakterizoval. Avšak ostatné trademarky sú zachované. Prvýkrát sme tu mali stavebnú spoločnosť, v druhej sérii radnicu a tentokrát farmaceutickú firmu, kde sa dajú očakávať nejaké tie špinavosti. Tajomný rituálny symbol, hneď dve vraždy v pilote, šialený synáčik a problémy Henny. Máme sa na čo tešiť. ()

Tajná místnost (2021) (S03E02)

Priebeh vyšetrovania ma baví, avšak s tými osobnými a vzťahovými líniami je to tak, že tentokrát zaberajú až príliš veľa miesta. Pričom stačilo nechať Hennu vo väzbe a Nurmiho bývalú presťahovať niekde do Austrálie. Ale možno pôjde o emocionálne vrcholy celého seriálu, uvidíme. Uvidíme aj to, čo sa v skutočnosti stalo Sofiinmu manželovi, mohlo by ísť napríklad aj o prepojenie na súčasné vraždy, prečo nie. ()

Kontejner (2021) (S03E03)

V detektívnej línii sa začínajú prepájať nájdené kostry s prípadom rituálnych vrážd. Tentokrát sa ale tvorcovia vytiahli práve s líniami vedľajšími a tak nejak začíname tušiť, kam to bude viesť s Nurmim, Laurou a Leom a ako by v tom mohla figurovať Sofia. No a ako sa vyvinie starý prípad s jej manželom ma zaujíma snáď viac ako identita sériového vraha. Niežeby by ma nezaujímala. ()

Kos (2021) (S03E04)

Na Sedem už tvorcovia v minulosti odkazovali, tentokrát to robia znova a ešte dôslednejšie. Skrýša vraha, nelegálne získanie informácií ohľadom vyhľadávania stránok od tajomného zdroja, Sofiin pobyt v knižnici. Atmosféra je teda poriadne hustá a jeden z podozrivých sa stáva jednou z obetí. Scenáristi si asi povedali, že to Henne budú sťažovať čo to ide, len ma prekvapuje, prečo nekomunikuje s matkou, ktorá by jej určite pomohla. Pokiaľ ide o obligátny logický lapsus, tak tentokrát prekvapí, že nikto na polícii na fotkách nič nenašiel, až Sofia. ()

Kansas (2021) (S03E05)

Tak aspoň niektorá časť Karppi by si mala vyslúžiť plný počet a udeľujem ho epizóde Kansas. Nevydávame sa do USA, ale do miestneho nočného klubu plného nesympatických grázlov v oblekoch. Príbehu sa pomaly dostávame na kĺb (kto by to povedal, že kľúč bude ukrytý v minulosti), avšak emocionálne viac ako inokedy fungujú línie s Hennou a pátranie po záhadnom tajomnom vrahovi Sofiinho manžela. Na konci nám ostáva visieť vo vzduchu jeden veľký otáznik. ()

Silnice (2021) (S03E06)

Zase budeme musieť scenáristom odpustiť jeden logický nedostatok, pretože hľadať niekoho na základe záberu zozadu a farby vlasov pôsobí mierne prehnane. Každopádne vedie to k väčšej napínavosti celej epizódy a kto sa nebál/nezľakol pri scéne v pivnici, ten sa asi pozeral do telefónu. O napätie sa postará aj vyvrcholenie línie s Hennou a pátranie po detailoch na videu z Hamburgu. ()

Paměťová karta (2021) (S03E07)

Epizóda, kedy v podstate všetko zapadlo do seba a vy máte nutkanie vrahovi želať, aby unikol. Napriek tomu si Pamäťová karta plné hodnotenie nezaslúži. Môže za to možno až prílišná prekombinovanosť, avšak ono to zmysel dáva, len nie je jednoduché sa v tej spleti fínskych mien vyznať a keď Sofia kolegovi rozprávala, čo kto kedy prečo urobil, neverím tomu, že sa v tom nestratil ani sám Nurmi. No a opäť tu máme zbytočné záležitosti ako hrátky s chemikáliami, do tejto hororovo ladenej série sa akcia príliš nehodí, vystačí si bez problémov s napätím a atmosférou. ()

Ruiny (2021) (S03E08)

Finále je klasickým doťuknutím toho, čo už vieme. Čiže ide o záverečnú konfrontáciu medzi vyšetrovateľmi a páchateľom, tentokrát veľmi atmosféricky v starých ruinách františkánskeho kláštora. Pokiaľ sme tu mali minule odkaz na Mlčanie jahniat, tak tentokrát je to prekvapivo Saw a presne budete vedieť, kedy očakávať prichádzajúci šok. Prekvapilo rozuzlenie vraždy v Hamburgu, málokoho asi napadla táto alternatíva, avšak to, že je prekvapivá, neznamená, že vás vyslovene posadí do stoličky. ()