Karppi - Season 2

(séria)
Fínsko, 2020, 5 h 51 min (Minutáž: 42–48 min)

Réžia:

Rike Jokela

Kamera:

Anssi Leino

Hudba:

Juri Seppä

Pihla Viitala, Lauri Tilkanen, Mimosa Willamo, Noa Tola, Irina Pulkka, Pertti Sveholm, Raimo Grönberg, Satu Tuuli Karhu, Vera Kiiskinen, Ville Myllyrinne (viac)

Policejní vyšetřovatelé Sofia Karppi a Sakari Nurmi pročesávají Helsinky, aby odhalili údajnou souvislost mezi korupcí a vraždou. (Netflix)

warrenur

Na skandinavske kriminalky, ktore vyhladavam a cenim si ich, som hodne narocny. V ramci nich je tato serialova seria ledva priemerna. V porovani s USA paskvilmi je vsak i tento kusok bez debaty nadpriemer. Vyskytuje sa tu hodne logickych i vysetrovacich naivit a preslapov, ktore ma vyrusovali a nori, ci svedi sa ich moc nedopustaju. Niekolko barliciek je hodne prvoplanovych a len vdaka nim boli finski tvorcovia schopni posuvat prpad zelanym smerom. Kazdopadne, kvitujem uchadzajuci kriminalny pripad a i obcasne "zabruslenie" do pribehov v osobnych zivotoch sympatickej vysetrovatelskej dvojky, na ktorej jedinej to cele stoji. Ale ma to dost much. Ak ste okoloiduci, odporucam. Ak vsak mate, ako ja, radi severske zanrovky, myslim, ze mi date za pravdu. 58% ()

Muffino

V porovnání s první sérií se ta druhá posunula mimo logiku a realitu. Snad v každém díle je fatální chyba, nesmysl, či nedostatek, který se těžko přehlíží. Namátkou: policejní ředitelé mají vily a majetek jako ropní magnáti. Místopředsedkyně strany se tahá se šéfem opozice a řeší se to jen krátkým hovorem na chodbě.  Bez problémů se jede dál, přitom se řeší skandál, který může celou stranu potopit. Vrah jde jednoznačně na radnici po starostce, a když ji pak policie odveze domů, tak ji vysadí 30m od domu a ihned odjíždí. Vražda policisty se hodí na někoho, kdo prostě šel okolo. Naprosto bez důkazů či balistiky. Provozuschopná helikoptéra na dvorku chátrající věznice je výsměch. Hádejte co mají společného hlavní vyšetřovatelka, drogoví dealeři a protidrogová sledka? Ano, je to bílý VW Passat. Kolega hlavní vyšetřovatelky se posouvá z pozice vyšetřovatele/detektiva na řidiče/pilota. Již více snad nejde zdůraznit nerovnost dvojice vyšetřovatelů. Severské detektivky mám rád, ale tady chybí mozek. ()

Anderton

Prvá séria ma asi bavila o niečo viac, avšak tá druhá je dramaturgicky lepšie zvládnutá. Predovšetkým tu máme už len osem častí, ktoré detektívnym sériám sedia viac a okrem toho je lepšia aj práca s motívmi a témami. Máme tu skvele využitý motív topenia, ktorý vyberajú tvorcovia zo zásuvky vždy v tú pravú chvíľu a samozrejme tému matiek, ktoré pre svoje deti urobia maximum, bez ohľadu na to, či ide o zločin, alebo nie. Bohužiaľ by scenáristi mali nechávať vlastné výtvory ešte pred natáčaním skontrolovať aj niekomu "nad vecou", dotyčný by bez problémov dokázal vygumovať/vymazať zbytočné logické lapsusy z papiera. ()

M.i.k.e

už první série nebyla v rámci severských kriminálek nic extra a druhá to jen potvrdila.Zpočátku se mi sice příběh/případ líbil víc,ale v druhé půlce se začnou kupit nelogičnosti (do čehož počítám i chování hlavní vyšetřovatelské dvojice,které mnohdy prostě nedává smysl) a zabije to extra překombinovaný konec...50% ()

iN

Bohužel u druhé série byla míra usínání u dílů mnohem větší než u první. Stejně tak bylo víc nelogičností (např. plně funkční vrtulník v opuštěném estonském vězení??) a více unylosti hlavních postav. K tomu zbytečná dějová linka ze soukromého života Karppiové, týkající se toho fracka Emila (o kterém jsem si zprvu myslel, že to je holčička), a nevyřešená vztahová linie mezi oběma protagonisty... Dávám 2* a jdu se vrátit k Sorjonenovi. ()

• Když jsou Karppi s Nurmim v opuštěném vězení, nejsou na ostrově Saaremaa, ale opět u zatopeného lomu Rummu, vedle kterého se nachází i bývalá věznice. (Sasori)