Karppi - Season 1

(séria)
Fínsko, 2018, 9 h 3 min (Minutáž: 44–48 min)

Réžia:

Rike Jokela

Kamera:

Anssi Leino

Hudba:

Juri Seppä

Pihla Viitala, Lauri Tilkanen, Jani Volanen, Tommi Korpela, Pirjo Lonka, Riku Nieminen, Raimo Grönberg, Jonna Järnefelt, Pamela Tola, Mikko Nousiainen (viac)

Pouze pár měsíců po tragické události vyšetřuje detektivka Sofia Karppi vraždu, která souvisí s helsinskou stavební firmou. (Netflix)

Anderton

Temná severská detektívka málokedy sklame a výnimkou nie je ani prvá sezóna Karppi. Zapeklitý prípad vraždy, ktorý je ale podaný vcelku prehľadne, obsahuje niekoľko momentov, ktoré naschvál vybočujú z kanónu a ponúka, pochopiteľne, prekvapivé rozuzlenie. To ale nie je hlavným triumfom, dôležitejšie je samotné vyšetrovanie a severská atmosféra. Súčasťou občasného cynického humoru je mimochodom aj oná pointa. Ak by som mal totiž jednou vetou charakterizovať celú sériu, tak by znela približne takto: "Ako dvojica policajtov vyriešením v jadre jednoduchého prípadu vraždy zničila len tak po ceste kariéru viacerých oligarchov." Komentovať niektoré logické lapsusy, keďže sa v žánri pravidelne opakujú, je nosením dreva do lesa. ()

chrispe

První série Karppi byla fajn. I když samotná Karppi mi lezla většinu času krkem a rozhodně mi nebyla sympatická. Samozřejmě jsme se hned na začátku (i postupně během) dozvěděli, že toho na bedrech nese zatraceně moc, ale i tak jsem si k ní jen horko těžko hledala cestu. O Nurmim taky nemůžu říct, že by mi nějak zvlášť sednul. Přesto se na druhou sérii podívám, protože se na to dívalo dobře a zajímá mě, jaký bude další případ. Co se týče tohoto případu, tak byl pěkně zamotaný a potěšilo mě, že můj typ od boku - jakože tenhle blbě čumí, to je vrah - mi vyšel. :D Občas jsem se pozastavila nad některými věcmi při vyšetřování, nebo i tím, že (dle slov doktorů i vyšetřovatelů) stoprocentně spolehlivý stroj selže a nikoho nenapadne zkoumat proč, natož se podívat na kamery, jestli to někdo prostě nevypnul, nebo situace, kdy víte, že se vám někdo vloupal do bytu a pak tam s klidem necháte své děti samotné. Ale to jsou jen takový malý rýpance v opravdu obstojné krimi. ()

M.i.k.e

mám hodně rád severské kriminálky,ale tohle prostě nebylo to pravé ořechové.Atmosféra se tomu sice upřít nedá,samotný případ - jakkoliv nejednou svede schválně na scestí a trošku hapruje po logické stránce- taky není špatný,ale body tomu ubírá hlavní vyšetřovatelská dvojice.Sakari Nurmi je nevýrazný a mdlý až běda.Hlavní "hrdinka" Karppi sice taková není,ale rozhodně to není žádná miss sympatie a to jak v pracovní i soukromé rovině.K tomu všemu se navíc hlavní dvojice nechová na poměrně zkušené policajty zrovna logicky a v nejednom momentu mě dost sr.li oba dva.Uvidíme co druhá řada...60% ()

rostsoft

Je to jako přes kopírák, vynikající vyšetřovatelce házejí klacky pod nohy, zcela nelogických důvodů. Ještě chápu u jiných seriálu, že vedení Policie má prsty v nekalé činnosti, kterou jejich podřízení vyšetřují. Tady tomu ovšem tak nebylo. Taky je mi divné Proč pokaždé mají tito úspěšní vyšetřovatelé velké problémy s dětmi. Asi by to chtělo trošku originality, ale i tak se jedná o velmi dobrý příběh a skvělou zábavu. Sympatická hlavní postava, a méně sympatický její parťák. Případ natolik složitý že to rozhodně není pro duté mozky. Ale tak to má být. ()

cross

Slusna severska krimi, ktera ale za temi danskymi prece jen trochu zaostava. Postavy jsou ok, holky z Finska az prekvapive pekne a casto vytykane chovani Karppi jsem dokazal pochopit a libil se mi i jeji vyvoj vztahu s partakem. Dej je komplikovany, misty az prekombinovany, ale rozuzleni neni jednoduche a ve vysledku splete nekolik pripadu do jednoho. Problemem je spousta nelogicnosti a nevyjasnenych scen, ale na konci celkem spokojenost. Slabsi 4* ()

• Německý důl, ve kterém se v první sérii Nurmi potápí, je ve skutečnosti zatopený lom Rummu v Estonsku. (Sasori)