Karppi

• USA Deadwind
Fínsko, (2018–2021), 21 h 2 min (Minutáž: 42–49 min)

Réžia:

Rike Jokela

Hudba:

Juri Seppä

Pihla Viitala, Lauri Tilkanen, Jani Volanen, Tommi Korpela, Pirjo Lonka, Riku Nieminen, Raimo Grönberg, Jonna Järnefelt, Pamela Tola, Mikko Nousiainen (viac)

Pouze pár měsíců po tragické události vyšetřuje detektivka Sofia Karppi vraždu, která souvisí s helsinskou stavební firmou. (Netflix)

Tosim

Zjišťuju, že Karppi se mi bude možná líbit víc než Sorjonen. Pomalejší rozjezd, ale ve chvíli, kdy zjistíte, že se zase pátrá na typicky severská témata (ekologie) a postavy doženou jejich stíny (občas doslova), začíná mít seriál ty správné grády. Snad mu to vydrží. 70%. ()

emma53

Tentokrát přišlo ze severu opravdu zklamání, ale nejsem si jistá, jestli to není mojí vinou. Já jsem totiž úporně bojovala s hlavní postavou Karppiové, které mě dokázala v mnoha místech nadzvednout ze židle. Jak už tady jeden uživatel píše, tak nejen že pohrdala svým parťákem a chtěla v tom jet sama, ale takovým způsobem, že se mně ježily vlasy na hlavě. Doma měla malé děcko plus jedno na hlídání a ona je obloukem míjela a dělala jako když neexistují i když naoko to vypadalo, že nemá o nic jiného starost než o ně. Velký omyl. Nakonec si to vyžehlila trochu alespoň v té druhé části. Já jsem vraha neuhodla hned, chvíli mi to dalo, ale ke konci se to už začíná rýsovat. Myslím, že vybranou hlavní dvojkou to trochu minuli. Karppiová mně trochu připomínala Sagu a to už mně samo o sobě rušilo a její partner byl takový od ničeho k ničemu i když mírného vysvětlení se mi ke konci dostalo. Takže lituji, ale Karppiovka má trojku. Ale přidám se k ostatním, že severskou atmosféru to rozhodně mělo velmi dobrou. 75% ()

Anderton

Ďalšia z vydarených severských detektívok. Možno si budete chvíľu zvykať na dvojicu vyšetrovateľov, každopádne Sofia je široko ďaleko najkrajšia policajtka, akú máte možnosť v krimi sériách vidieť. Je to ale vec vkusu. Kvalita sérií myslím mierne stúpa, všetko bolo vymyslené vopred a preto sa divák na konci žiadnej série necíti podvedený. Bohužiaľ zásadnou výčitkou sú niektoré logické nedostatky, čo pričítam možno tomu, že sa na konečné scenáre nepozrel nejaký externý dramaturg. Dá sa to ale vnímať aj tak, že to k žánru skrátka patrí a videli sme to aj vo Vraždách vo Valhale alebo Gaštankovi a určite aj v Moste. Osobne by som prijal aj štvrtú sériu. ()

DwayneJohnson

Zajímavá, hlavní dvojka vyšetřovatelů, co si na sebe musí nejdřív zvyknout a pak jedna vražda, jejíž stopy vedou na začátku různými směry. To je v kostce příběh první série, které rozhodně nelze upřít snahu, ve finále však až moc překombinovanou. Místy to celé působí jako mix několika severských seirálů, (hlavně Zločinu, co se týká počtu podezřelých) a chvílemi to působí zase jako úplně něco nového. Co mi však na Karppi nejvíc vadí , to je nadbytečný počet dílů, zbytečně moc akční scény (záchrana Karppiové ve sklepě, plus scéna na střeše) a poté motiv pachatele, kterému já osobně ani trošku nevěřím. Takže zatím tři a něco a kdy bude dvojka, to se teprve uvidí. ()

Trajektt

Já jsem věděl, že mě další kriminálka ze severského prostředí nezklame. Tentokrát jsme se podívali do finských luhů a hájů, kde je sníh na denním pořádku a kde je i ve dne takové pro nás nezvyklé pološero. I chování a mentalita je značně odlišná než jak je známe z komerčních amerických krimiseriálů, o čemž jsme se mohli přesvědčit už v mnoha severských seriálech, pro příklad uveďme již mnohokrát zmiňovaný seriál Most. V Mostu jsme mohli vidět vyšetřovatelku Ságu Norénovou a její fakt ujeté asociální chování. V tomto seriálu vidíme něco podobného, akorát s tím rozdílem, že tato její finská následovnice má děti a o trošku vybranější chování než její předchůdkyně. No občas by si mohla pročísnout ty zplihlé vlasy, aby furt nevypadala jakože právě vstala a celkově ta hygiena nic moc. No prostě, voňavá dáma ze severu. V první sérii podle mně o trochu slabší než v druhé jsme se seznamovali s její rodinou a jejím novým kolegou a celkově s jejím okolím. Případ nebyl tak záživný a taky tam bylo na můj vkus dost málo umrlců. Zato v druhé sérii tam padaly hlavy podle mýho gusta a bylo tam i propleteno více případů, které tedy nakonec byly všechny vyřešeny. Samozřejmě jsem celou dobu tipoval úplně jiné podezřelé osoby než jaké jsme se v závěru dozvěděli. I její nevlastní dcera Henna to jaksi taksi nezvládala s těma drogama a to extempore, co předváděla mi hlava občas nepobrala. I její malej synáček Emílek se vybarvil jako pěknej uzurpátor a to jak kvůli němu jeho maminka vyjede na paní učitelku mi silně připomnělo chování Ságy Norénové z Mostu a myslím, že to byl vrchol toho daného dílu. Obě dvě série jsem zkouknul za dva dny, takže to asi stálo za to, že mám obrys mýho zadku zarytej v gauči. Celkovej dojem, napětí, akce, herecký výkony, vybrané lokace, dobře vymyšlená zápletka, hlavně v druhé sérii ve mně zanechává pocit vnitřního rozpoložení na takovejch 85%. ()

Chrustyn

Hodnoceno na základě první série. Všehovšudy průměrná a zbytečně roztažená detektivka přesně po vzoru severských kolegů. Bohužel bez zajímavých postav a se zbytečně komplikovaným vyšetřováním, které skončí jako epizoda z Komisaře Rexe. Další díly už dávat nebudu. Hodně slabé 3* ()

jojinecko

4,5*/5...Keď zoberiem do úvahy, že Most je kult a benchmark pre všetky severské detektívky, tak Karppi je najlepšia možná odpoveď. Seriál, ktorý som si maximálne vychutnal a nielen pre severskú atmosféru, ktorú mám fest rad. Za mňa super! ()

Morholt

Tady je důležité, jestli vám sedne hlavní hrdinka. Jako matka je k ničemu, vůči okolí se nechová zrovna v rukavičkách a svým parťákem vysloveně pohrdá. Navíc se zásadně nesměje. A neomlouvá jí ani to, že se pod tím vším skrývá nešťastná ženská. Vzdor tomu všemu mě tahle vyšetřovatelka bavila, protože Pihla Vitala jí zahrála parádně. Příběh sám je hodně košatý a sleduje několik linií, přičemž ani jedna z nich se nedá považovat za slepou, protože do určité míry všechno se vším souvisí. Je pravda, že tvůrci se při motání zápletek dopustili několika krkolomnějších konstrukcí, ale nebylo to nic, co by vyloženě bilo do očí. No a své si odevedla i tradiční studená atmosféra, kterou dokážou vykouzlit jen tam na Severu. Spokojenost. 80% ()

sofiapetra

Finská odpověď na Most a na Zločin. Není to sice tak napínavé a promakané (příliš se tam toho pravda neděje), jak jsme zvyklí od švédských a dánských velmistrů, ale i tak jsem se těšila na každý díl. Krásnou severskou zmrzlou atmosféru to rozhodně mělo. K vyšetřovatelce Sofii: sice by v žádném případě neměla kandidovat na matku roku - to by asi hodně pohořela, ale mně ten její citový minimalismus nijak nevadil ani neurážel. Nevidí se často, aby tak pěkná baba byla i odvážná a zapálená pro svou práci. A že se skoro nikdy neusmála? Taky proč, do veselého životního období měla sakra daleko; během dvou měsíců přišla o manžela i o mámu. O druhé sérii si dovolím nepochybovat - nevysvětlenou smrt manžela si tvůrci jistě nechali jako eso v rukávu, kdyby se hodilo pokračovat … :) ()

hanagi

12 epizod si žádá velké množství různých odboček, z nichž některé mají pouze mást diváka. A i když jsem konečné rozuzlení už nějakou chvíli čekala a některé momenty nepůsobily právě nejlogičtěji, pro milovníky skandinávských kriminálek to bude i tak zábava. Ta ledová atmosféra má pořád své kouzlo. ()

Michelle75

I když je tam spousta naivností, blbostí a zbytečností, stejně mě tak Karppi celkem baví. Čumím na Finsko, jak to tam vypadá, mentalita zase hodně jiná. Ona je fakt hezká, Nurmi taky ujde, kamera, hudba, atmosféra, na to jsou Ti sevařené dobří,ale zbytek se odpouští.....tady jo. ()

petikacka

Tak to jsem si zase jednou pochutnala. Tuším, že je to asi 3. finský seroš, který jsem viděla a zatím jednoznačně vede. Je to kvalitní krimi se spoustou nepředvídaných zápletek a napínavý až do konce. Největší devízu vidím ve velice sympatické ústřední dvojici vyšetřovatelů, která se sqěle doplňuje. No a proti výhradám některých komentátorů, že je špatná matka a je furt v práci mám pouze jedinou odpověď. Kdyby byla pořád doma s dětmi a se všemi kolegy by ve všem souhlasila a smála se pořád na celé kolo, asi by nebyla tak dobrá kriminalistka a kolega si musel důvěru a respekt zasloužit, tak to prostě v životě funguje. U chlapa policajta se nikdo nepozastavuje, že nemá čas na děti. To je emancipace, přátelé. "Vita est tempus optimum hominis." A tak je třeba ho žít, se vším všudy. Za mě 90% ()

warrenur

Klasicka "severka". ;) Sice blondava Karppi az moc pripomina postavu Sagy Noren z inej kriminalky, ale da sa to prekusnut. Dejove zvraty ma moc neprekvapovali, je to uz akasi overena klasika. Napriek tomu to prijemne odsypa. Moj podozrivy po cca druhom-tretom dieli sa mi v tom zaverecnom potvrdil. V poslednom dieli tiez pouzili az nepriemerane mnozstvo naivnych divackych "barliciek" a zvlastnych zhod okolnosti. Urcite sa vsak jedna o mierne nadpriemerny pocin. Ono, po vacsine velmi kvalitnych skandinavskych zalezitosti mam voci rovnakemu povodu vyssie ocakavania. Odporucam i tak. Zvlast tym, co nepoznaju spominanu Sagu. :) Urcite silne trojhviezdie. 65% ()

Untentrauer

Zvláštní krimisérie, která má velmi pomalý, nudný a protivný rozjezd. Přiznám se, že mě osobně první tři díly 1s odrazovali. Pěkná ale, protivná policajtka co dostala celkem sympatickýho parťáka, ale nedokáže s ním spolupracovat. Dokonce to vypadá, že ho nesnáší aniž by udala důvod proč. Případ je nudný a bezbarvý a vše je hned jasné. Jenže postupně se úroveň rapidně zvedá ruku v ruce s proměnou chování Karppiové, která začíná nového kolegu respektovat. Přesně v tom okamžiku je tento seriál koukatelný. Jenže to nastane bohužel až v polovině 1s. Takže první série je za 50% a to jen kvůli pomalému rozjezdu. Mohli z toho udělat 8 dílů. Na druhou sérii jsem se už celkem těšil a od začátku už vše klapalo, jenže scénáristé a režisér dělají obrovské příběhové chyby - Vědí, kam pachatel směřuje a nejsou schopni zavolat jiné hlídky poblíž, aby tam dojeli dřív než oni sami WTF? Vědí, že má pachatel spadeno na určitou osobu a vysadí ji před domem jak taxi a odjedou pryč WTF? Vědí, že se pachatel pohybuje podzemními tunely a obklíčí budovu jen na ulici a pak se diví, že pachatel utekl tunelama!!!! Co to má sakra být? Copak u toho nemysleli? To jediné kazí celkový dojem a díky tomu tam dochází ke zvratům a prodlužování příběhu.....Jinak je mi hlavní dvojice sympatická, dobře se na ně kouká, člověk jim fandí, kdy se spolu vyspí. Děj příběhů je zajímavý a promyšlený až na zmiňované problémy. Kvalitu jiných skandinávských seriálů třeba - Mostu a V Pasti (1s) to ale nemá. EDIT 14.11.2022 - 3. série - Seriál a jeho hlavní představitelé v průběhu času uzráli, jako víno a tak je třetí série opravdu velice povedená. Já osobně jsem byl s ohledem na předchozí dvě série vyloženě ohromen, jakou proměnou všichni prošli a to nemluvím jen o hercích/postavách, ale i o tvůrcích seriálu, které v tom nepoznávám! Velmi zajímavý hlavní případ doplňují klasicky vedlejší dějové linky propletené s minulostí centrálních představitelů (pro vnímavé lidi není nutné před tím shlédnout první dvě série). Nutno podotknout, že těchto vedlejších příběhových nitek je opravdu mnoho. Většinou mi to osobně vadí, protože to odvádí pozornost od hlavního příběhu, ale zde jsou tyto odbočky opravdu zajímavé a mnohé by vydali na další vlastní sérii! Je to tedy opravdu bonus. V každé epizodě lze vyzdvihnout především atmosféra a dobře plynoucí, ucelený děj. Nikde jsem nezaznamenal zbytečné natahování. Ústřední dvojici tentokrát vzájemná chemie funguje a celkově je obsazení velmi zdařilé. Tohle stojí opravdu za shlédnutí. Celkové hodnocení jsem změnil na 4* s odřenýma ušima. ()

chrispe

Zejména druhá řada Karppi mě přesvědčila, že je to super. Určité věci v jejím závěru byly teda spíš jako z americkýho béčka, ale i tak to na mě fungovalo a já se hodně těším na další řadu (pokud nějaká bude). S hlavníma postava jsem celou první řadu dost bojovala, protože Sofia mi přišla jako osina v zadku, fakt nesympatická a Sakari byl divnej. Ale v druhé řadě už mi to ani nepřišlo (hlavně Sofia už neměla tolik prostoru na svoje výlevy). Sem tam jsem se pozastavila nad určitými věcmi ve vyšetřování, ale co já vím, jak taková policejní práce fakt funguje a na co jsou zdroje. Taky jsem měla problém i s intrem, který bych čekala spíš v turecké kriminálce, než v severské, ale to je už jen moje hnidopišský rýpnutí. Jsem ráda, že jsem tomu dala šanci. Most to sice není (já vím, nemůžeme s tím přece všechno srovnávat, ale nemůžu si to odpustit), ale fakt se mi to líbilo. Komplet jsem to sjela za pár dní. ()

vozralec

Objektivně nadstandardní. Trošku kopírka Mostu. Paní detektivka by si měla zkrátit vlasy. Pan detektiv dobře ovládal hmaty a chvaty. ()

Hrabovo

Karppi je nejméně sympatická vyšeřovatelka všech dob hned po komisaři Moulinovi, a to je opravdu co říct! Bloumá po plátně s příšernými vlasy, aby nám demonstrovala, jak se nestará o své strašidlo, kterému by už měla odkládat podstatnou část svých příjmů na budoucí nutnou terapii. Z celé této rodiny je sympatický pouze mrtvý otec, který se tímto vyvlekl z nutnosti sdílet se zbytkem život. Příběh sám je plný nepravděpodobných a nelogických momentů, poslední epizodu hodnotím jako odpad! ()