Za pár rokov už nebudeme musieť  pohnúť prstom, pretože moderné technológie za nás všetko obstarajú. Technofóbom sa v takejto dobe nebude žiť veľmi ľahko Grey Trace (Logan Marshall-Green) je povestný tým, že ako jeden z posledných ľudí dáva pred technológiami prednosť vlastným rukám. Autonehoda na nočnej diaľnici a konflikt s bandou grázlov, ktorí mu zavraždia priateľku a jeho nadosmrti zmrzačia mu obráti život hore nohami. Greyova perspektíva na invalidnom vozíku je viac než temná  dokiaľ mu kamarát vedec neponúkne malé technologické vylepšenie. S implantovaným čipom v mieche dokáže Grey nielen opäť chodiť a pohybovať rukami, ale získava aj ďalšie, doteraz netušené možnosti. Experimentálny ústav nazvaný STEM totiž dokáže napríklad aj vystopovať páchateľa nočného prepadnutia a tiež Greyovi pomôcť si to s tými gaunermi vyriešiť ručne. Kto by odolal? Grey rozhodne nie. Keď však zanechá prvého z páchateľov v kaluži krvi, napadne ho, či by STEM nemal aspoň trochu pribrzdiť. Otázka znie, či to pôjde. A či to Grey vôbec chce. (CinemArt SK)

AppleCore

Tvůrčí vizionářství v plný polní aneb když vám nestojí za prdelí studio a vy si děláte co chcete, dokud z rozpočtu nevymlátíte úplně všechno! ()

Kothy

Tohle mě skutečně potěšilo. Víc takových australských neblockbusterů. Leigh Whannell nám ukázal, že kromě scenáristiky slušně zvládá i režii. Obsazení sice není příliš hvězdné, ale to filmu nic neubírá. Greyovi se po nehodě naskytne jedinečná příležitost, a to opět ovládat své tělo. Je to ale něco za něco. Čip v jeho páteři má své rozmary. Brzy se z cesty za pomstou stane něco víc. Oceňuji dost originální akci. Víc už snad nebudu prozrazovat. "Nemůžu se na to dívat." ()

Dzeyna

Eeeeh, no nevím. Kdyby tam byla trochu lepší atmosféra, bylo by to mnohem povedenější. Přišlo mi to až moc robotické a hodně hrané. Hlavní hrdina se to naučil jako básničku, ale to je asi tak všechno. Nedal do toho nic ze sebe. ()

DwayneJohnson

Je vážně moc fajn vidět jednou za čas takovýto film. Nestál nějak extra balík, herci nejsou rozhodně na zlatou sošku, podobných příběhů už jsem taky viděl a přes tohle všechno, má něco, co ostatní zdaleka ne. Jednoduchou myšlenku, sympatického hlavního hrdinu a hlavně konec, který slouží dnes (zatím) jako varování. Jakkoliv je skvělý a bezchybný, tak pevně doufám, že se do takové situace nikdy nedostanu. I když mi ta malá plechová potvora byla místy sympatická, tak to memento na konci bylo víc, než výmluvné. ()

nascendi

Nalákaný 81 % som sa ocitol v neznámom svete. Z komentárov a profilov som sa dozvedel o kategorizácii takýchto filmov, z profilu režiséra, že on spáchal Saw, skrátka šliapol som vedľa. To, čo spočiatku vyzeralo, ako dobrý nápad, sa postupne menilo na nízkorozpočtový a neambiciózny film, ktorý v niektorých chvíľach parodoval sám seba. Vidím, že všetkým okolo mňa sa film páčil, takže nabudúce urobím najlepšie, keď sa budem týmto "trhákom" vyhýbať. ()

silentname

"Upgrade" sa nakoniec možno prekvapivo dostane medzi najlepšie filmy roka. Nevedel som čo čakať. Koncept znel zaujímavo, no reálne som dúfal, že to niekto nepokazí. To sa totiž stáva aj tým najlepším nápadom. Výsledne však tento film funguje skoro absolútne vo všetkom. V prvom rade musím povedať, že napätie ostáva až do konca. A skutočne až do konca. Pretože film má podľa mňa v rukávoch ešte niekoľko tromfov, ktoré sa rozhodne použiť až absolútne nakoniec. A v momente ako sú všetky karty na stole, tak si človek uvedomí, že tvorcovia to absolútne nepokazili. Naopak to celé posunuli do roviny, ktorá je absolútne famózna a ponúka tak jednu z najzaujímavejších postáv od čias filmu "Ex Machina". A funguje to skvele. Plus musím povedať, že aj niektoré technické vychytávky v tomto filme vyzerajú excelentne. Ako napríklad tie zbrane priamo z ruky. To je vynikajúci nápad. A musím povedať, že je tu aj pár skutočne poriadne vyzerajúcich smrteľných scénok, ktoré na mňa urobili poriadny dojem. Možno moje dobrácke ja by chcelo iný koniec, ale zase moje divácke ja si uvedomuje, že toto je veľmi dobrý záver, na ktorý tak skoro nezabudnem. A keby to urobili opačne, tak by to veľmi veľa stratilo. Niekedy urobiť niečo, čo človek neočakáva je zaujímavejšie, ako urobiť to, čo by chcel vidieť. A za to dávam tvorcom veľký kredit. Vynikajúci film, ktorý určite stojí za to vidieť a odporúčam ho bez debaty. Hodnotenie: A ()

Yoshitsune

Jedno je jisté, veškeré tvůrčí nápady a věci, které sou cool, Whannell nacpal do tohohle filmu, proto je Insidious: Poslední píšťalka, taková děsná kravina. Ale ve výsledku, zamrzí to, že se to, Whannell bál rozvést a nahodit tam pořádnou cyber-punkovou dystopickou budoucnost (Blade Runner + 2049) náběh na to je, tady je však silný. Nicméně mimo jiné, zase to tak originální neni, Whannell rád kouká na Japonské anime (Ghost in the Shell a další) a taky viděl Hardcore Henryho, Ex Machinu (stroj chce žít) a konec docela dost lišácky, zase okopíroval od Repo Men. Ahhh nepíše mi to lehce, když je tady film, který je správně drsný, má slušné akční složení, ta hudba se taky hezky poslouchá a Logan Marshall-Green se teď stane žádaným hercem, tak je to takový guláš i s tím, co tam vlastně ani nemusí být. Na druhou stranu, kdybych neměl nakoukáno co mám nakoukáno, narval bych tomu pět hvězdiček a klávesnici bych poslintal, jak to bylo vynikající, ale ono to tak neni, takže aspoň ty pevnou trojku. ()

PetrPan

Správný zásah v tu pravou chvíli má, když přízrak temný svým rejdům šanci dá. Tahle príma dvojka slídilů, ta řeší problém tvůj, Či, Či, Či, Čip a Grey, zákon hájí... Po stopě vždycky jdou, až naleznou, kdo skrývá tajně fintu svou... Ano, nechyběl ani Zip (nanoboti!) či Gečitka (správná černá policistka). Snad jen Monty Jack se nám někam zatoulal, ale tak možná v druhém díle, tedy Update, se setkáme i s ním. Technofobická pohádka, která se srozumitelností svého příběhu skutečně blíží štrapácím Rychlé Roty s profesorem Nulou. Onu srozumitelnost ale prosím neplést s promyšleností. Samosebou, že není nic špatného na filmech, které pochopí i skladník ze šroubárny, proti tomu nic, ale opravdu je nutné se při tom zcela vysrat i na elementární logiku? Tento fakt pak totiž posílá do kopru jakékoliv zdání sofistikovanějšího zážitku, jenž bych mohl v nepatrné míře od podobného tématu trochu očekávat. A pokud mi to nevynahradí kopice třebas i prostoduché akce, cítím se jako při sledování porna post coitum. Upgrade má zajímavý a v blízké budoucnosti i aktuální námět, o tom žádná, nicméně Whanell si s ním zahrál oblíbenou dětskou karetní hru "Záchod" a hned s první vytaženou kartou mu ten hajzl spadl. Dvě, ale jen za ten zmrvený nápad. ()

Slarque

Dobře, zápletka ani děj nejsou ničím originální, ale je to natočeno natolik dobře, že tohle australské akční sci-fi béčko nakopává zadek nejednomu vysokorozpočtovému trháku. U mě dobrý (70%). ()

Arsenal83

Film je motivačným školením pre všetkých, ktorí sa dostali na vozík a uvažujú, že to celé ukončia. Nezúfajte, je tu nádej! O pár desaťročí z Vás za pár minút urobia opäť kompletného človeka a vy sa dokonca budete môcť pomstiť tým, ktorí vám urobili zle. ()

Rocky62

Ač je opět zde uvedený žánr horor zavádějící, nemá přesto Upgrade k němu daleko, zejména díky atmosféře a těžké mysteriozní futuristické hudbě. Whannell se nejspíš neohlížel na připomínky studia a natočil si to po svém, což se ve výsledku ukázalo jako krok správným směrem. Snímků, ve kterých se umělá inteligence vymkla kontrole je přehršel, nicméně Upgrade je v lecčems inovativní. Nechybí mu velký myšlenkový přesah a správně poukazuje na nebezpečnost pokročilé technologie. Znepokojivá a mírně depresivní záležitost. 80% PS: Pokud by se hlavní role ujal velikán Tom Hardy, byl to o něco větší odvaz. ()

eLeR

Príbeh zaujal, na fešáka Greya sa výborne pozeralo, príjemný Stemov hlas by som mohla počúvať neustále a ešte to v sebe malo aj určité posolstvo ... možno sa k takému niečomu naozaj rútime, ale ja sa toho určite nedožijem. Pobavilo. ()

Happens

Film má grády, akční příběhovou linii, která má i hluboké zamyšlení nad nebezpečnosti UI. Trochu parafráze na Ex Machina (2014). Nicméně oproti srovnávanému filmu není zde tolik hluboká psychologická rovina, spíše tak trochu Max Payne obohacený o pilulky na zvýšení inteligence - jo, přesně tak: Limitless (2011) hadr. ()

SeBig

Nevěřil jsem, že mě to chytne. Zdálo se to ze začátku předvídatelný (což teda bylo až na ten uplnej konec, který se mi hodně líbil) a taky se to snažilo hrát na city (což nevyšlo). Na druhou stranu se příběh vyvíjel v celkem fajn polehoučku akční s nádechem scifi béčko (nikoliv horor, jak se tu uvádí) a ja se slušně bavil. ()

Chrustyn

Upgrade působil jako jeden z těch malých a nenápadných sci-fi zázraků, které se čas od času objeví, (napadá mě District 9, Looper a Zdrojový kód) ale taková hitparáda to v tomto případě bohužel není. Příběh je klasické téma pomsty, tentokrát v době technologicky pokročilé budoucnosti, kdy je hlavní hrdina "vytuněn" mikročipem, který z něj dělá vraždící stroj. Tohle zní na papíře výborně, ale skutečnost je bohužel výrazně slabší, než by se z nabušených trailerů mohlo zdát (všechny akční scény, jsou v traileru použity) a nijak to nepodporují ani prkenní herci v čele s nevýrazným hlavním hrdinou. Abych ale jenom nehanil, film má řadu zajímavých nápadů, které jsou i přes mizivý rozpočet nápadité (implementované zbraně do lidských končetin) stejně jako překvapivě násilné a krvavé scény, které při dnešním "omezování" v každém větším filmu, potěší všechny fandy drsných akčňáků. Přidat na akci a mohlo to být výborné béčko, bohužel se však tvůrci rozhodli jít cestou "chytřejší" sci-fi a ta filmu příliš nesedla. ()

dopitak

Nápad super, zpracování nebylo zlé a nějaké mi to celé neštymovalo dohromady. Policajtka vyložení špatná postava. Autonomní auto nebrat :-) ()

Marze

Snímek se vrací do časů vrcholu popularity kyberpunku. Film postupně upadne do moderního osmdesátkového béčka. Není lehké zkombinovat sci-fi, horor a akčňák. Zde se to podařilo. Upgrade je brutální a jak je vidět na vysokém hodnocení účinný a dobře provedený kyberpunkový kousek akčního hororu. Divákům v kině se asi film vetřel do hlavy. Mě to nezaujalo, kromě pár momentů jako když přístroj se svým „pánem“ hovoří, radí mu, obstarává za něj rvačky přísunem schopností hodných komiksových superhrdinů, ale také jej občas přivádí k nepříčetnosti, třeba když na žádost ve vypjaté situaci „Dej mi vteřinu“ okamžitě odpoví „Vteřina uplynula“. Whannell umí s tradičními motivy žánru sci-fi pracovat autorsky vynalézavě a režisérsky rafinovaně. Výchozí situace se sice dlouho odkládá a poté staví na obehrané pomstě vdovce za násilnou smrt manželky, nicméně čekání na úder zpestřuje kamera působivými obrazy bizarní budoucnosti. Film má mozek, vtip a styl. Ostatně již úvodní titulky čte odosobněný počítačový hlas. Na druhé straně však typický temný thriller, respektive jeho znalecké příznivce nelze ošidit o nezbytné přísady, počínaje bitkou v zaplivané špeluňce a konče automobilovou honičkou. ()

korbitch22

Hororový princ Leigh Whannell (král James Wan) si splnil sen a za vydělané peníze v USA si ve své domovině splnil sen a natočil futuristický Sci-Fi thriller. Asi jsem po počátečních recenzích a té obří chvále upřímně čekal trochu víc. Až mě překvapuje, jak moc lidí ten film nadhodnocuje a když se na to podíváte pěkně v klidu a objektivně, není to žádný zázrak. Ano, vizuálně, herecky a příběhově je to zmáknuté velice nadprůměrně, ale až na pointu se nejedná o nic nového, natož originálního. Takovýhle revenge pokusů už tu byla spousta a vlastně jen díky pointě je ten film něco víc. Na můj vkus je ve filmu prostě zoufale málo akce a příběh nejde vůbec do hloubky, nemá prostě sílu a všechno Whannell přejede jen tak povrchově, fofrem. Green nemá takové charisma a film kde akce je jen občas sám prostě netáhne. Byl jsem upřímně na třech hvězdách a ta čtvrtá je opravdu jen za pointu, která byla luxusní, ta byla dobrá. Kdyby měl takovou sílu i příběh předtím, jednalo by se o malý zázrak, který z filmu děláte. Hodně povedené béčko, nic víc, nic míň.70%. ()

marhoul

Sci-fi tohoto druhu mě zkrátka baví. Práce režiséra a zároveň scénáristy šla vcelku mimo mě, ale seznámení dopadlo dobře. Neokoukané tváře, nepřekombinovaný, zábavný děj, humor bez trapnosti, parádní vizuál, skvělá hudba a například ten bar v Kostnici, v Kutné Hoře... Povedený malý velký biják mi něčím připomněl oblíbený Moon, snad atmosférou? Emocí? Nevím... Plný počet od radosti. ()

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

Vlkodlak s Goslingem našel režiséra

09.07.2020

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz